Każda osoba, której celem jest prowadzenie doskonale zbilansowanej, pełnowartościowej diety, doskonale zdaję sobie sprawę, jak kluczową rolę w diecie odgrywają tłuszcze zwierzęce. Jednym z najsmaczniejszych, najpopularniejszych, jest masło. Ile kalorii ma masło? Czy masło na redukcji to dobry składnik? Dlaczego jest to produkt spożywczy, który cieszy się tak dużą popularnością? Przyjrzymy się zagadnieniu z bliska.
Najważniejsze informacje o produkcie
Masło to jedno z najbardziej popularnych składników w każdej kuchni. Jest to tłuszcz jadalny naturalnego pochodzenia. Do jego produkcji wykorzystywana jest śmietana mleka krowiego. Prawdziwe masło cechuje się kremowym, bądź jasnożółtym kolorem. Barwa masła zmienia się w zależności od pory roku i pożywienia krów. Masło posiada również niezwykle charakterystyczny, słodkawy zapach.
Powszechnie używa się go do smarowania kanapek, wypieków, jak również dodatek do wielu, różnorodnych dań. Warto wiedzieć, że aż 80% masła to tłuszcz.
Co ciekawe, masło najprawdopodobniej powstało przez przypadek. Wskazuje się, że odkryto ten produkt podczas wędrówek nomadów. Ludność zabrała ze sobą w drogę mleko, a to, pod wpływem wstrząsów przemieniło się w masło. Najstarsze receptury dotyczące produkcji masła pochodzą z Syrii i Arabii.
Masło to produkt, który można podzielić na cztery grupy: ekstra, delikatesowe, wyborowe i stołowe.
Roczna produkcja masła na świecie wynosi ponad 4 miliony ton. W Polsce jest to około 170 tysięcy ton. Co ciekawe, statystyczny Polak zjada 0,25 kg masła miesięcznie. Podczas wykonywania badań statystycznych wykazano, że 29% ankietowanych zadeklarowało, że je masło codziennie.
Masło- ile kcal ma popularny tłuszcz zwierzęcy?
Bardzo wiele osób chce wiedzieć, ile kcal ma masło. Wszystko dlatego, że jest to składnik uwielbiany przez wielu z nas. 100 g masła to 717 kcal. Jest to bardzo duża ilość. Wynika to z faktu, że aż 80%. A ile kalorii ma łyżka masła? Taka gramatura jest o wiele bardziej praktyczna- zazwyczaj nikt nie używa jednej kostki masła jednorazowo. Łyżka masła to 100 kalorii. Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie; 1 łyżka masła- ile to gram? Łyżka masła to około 14 gram produktu. Należy jednak zaznaczyć, że to ile kcal ma łyżka masła, zależy od marki produktu, jak również sposobu produkcji masła. W związku z tym, chcąc dokładnie wiedzieć ile kalorii ma 100 g masła, należy przeanalizować tabele wartości odżywczych, która zawsze znajduje się na opakowaniu.
Masło i jego wartości odżywcze
Chcąc doskonale komponować posiłki, należy wiedzieć, jakie wartości odżywcze prezentuje sobą masło. Jak powszechnie wiadomo, 80 g/ 100 gram masła to tłuszcz. Ile białka ma masło? Czy jest ono w ogóle obecne? Tak, masło zawiera białko, jednak podobnie jak w przypadku węglowodanów, są do śladowe ilości. W 100 gramach masła odnaleźć można 0,7 grama białka, jak również 0,7 grama laktozy, a więc węglowodanów. Masło w ogóle nie zawiera błonnika. Nie wpływa na pracę układu trawiennego i szybkość przemiany materii.
Masło- witaminy i minerały
Wiemy już ile kalorii ma 1 łyżeczka masła. Nadszedł czas, by poznać, masło i jego makroskładniki, w tym witaminy i minerały. Masło składa się przede wszystkim z nasyconych kwasów tłuszczowych.
Warto wskazać również, że masło zawiera kwas linolowy. Zwane jest on popularnie jako kwas CLA.
Masło to produkt, który jest naturalnym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczu. Co ciekawe, jako jeden z niewielu produktów spożywczych zawiera witaminę D. Jest jej 1,768 mg na 100 g.
W maśle odnajdziemy również:
- witaminę A (574,94 μg),
- witaminę K (0.007 mg),
- witaminę E (2.32 mg),
- fosfolipidy,
- fosfor (7mg),
- magnez (2mg),
- sód (11 mg),
- wapń (24 mg),
- żelazo (0,02 mg),
- cynk (7 mg),
- potas ( 24 mg),
- α-tokoferol (2,76 mg),
- kwasy tłuszczowe nasycone (49,44)g,
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone (18,73 g),
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone (2,01 g),
- kwasy tłuszczowe omega-3 (0,63 g),
- kwasy tłuszczowe omega-6 (1,38 g)
Jak widać, pomimo tego, że jest to produkt spożywczy, który w większości składa się z tłuszczu, mimo to jest w stanie dostarczyć dla naszego organizmu szereg witamin i minerałów. Aby jednak masło mogło dostarczyć dla naszego organizmu wszystko wyżej wymienionych składników odżywczych, należy wybierać jedynie produkty najwyższej jakości, których cechą charakterystyczną jest naturalność. Dodatki sztucznych barwników, konserwantów, czy polepszaczy smaku, niezwykle niekorzystnie wpłynie na ogólny stan naszego zdrowia.
Masło i jego wpływ na zdrowie
W związku z tym ile kcal ma łyżeczka masła, kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych, wskazuje się, że masło nie należy do zdrowych produktów. Należy jednak wskazać, że podobnie jak inne produkty spożywcze, jeśli masło jest spożywane w umiarkowanych ilościach, wówczas nie jest szkodliwe, a wręcz może stanowić element zdrowej, doskonale zbilansowanej diety.
W celu uzyskania kompletnego obrazu wpływu masła na zdrowie, warto poznać jego dokładny skład. Około 80-90 % to tłuszcz mleczny. W nim odnaleźć można około 56% nasyconych kwasów tłuszczowych. Pozostałe 20-10% to woda, a około 2 % to nietłuszczowe składniki stałe. Co ważne, nienasycone tłuszcze przekształcają się w naszym organizmie w niebezpieczne dla naszego zdrowia tłuszcze trans. To niezwykle szkodliwe substancje, których obecność w maśle jest głównym powodem, dla którego masło nie jest rekomendowane do sprzedaży przez lekarzy specjalistów, czy dietetyków klinicznych. Warto jednak jasno zaznaczyć, że mimo to masło nie jest aż tak szkodliwe dla naszego zdrowia, jak izomery trans, które powstają podczas utwardzania tłuszczów roślinnych. W związku z tym, warto rozważyć jego niewielką ilość w diecie.
Jaki wpływ mają kwasy tłuszczowe na nasz organizm? Przede wszystkim odżywiają komórki nabłonka jelitowego. Co więcej, są dla naszego organizmu głównym źródłem energii. Po trzecie, wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo obecność CLA w maśle, sprawia, że wykazuje ono także działanie przeciwnowotworowe.
Warto wiedzieć, że masło dba o zdrowie kości, zapobiegając osteoporozie.
Pomimo bardzo dużej zawartości tłuszczu w maśle, okazuje się, że korzystnie wpływa ono na układ sercowo- naczyniowy. Okazuje się, że codzienne spożywanie masła w ilości 14 gram nie wpływa na zwiększenie częstotliwości występowania różnych chorób serca, w tym także zatorów i zawałów.
Masło a odchudzanie
Kaloryczność masła jest z całą pewnością imponująca. Czy to oznacza, że należy wyeliminować ten składnik na diecie redukcyjnej?. W związku z tym ile kalorii ma łyżeczka masła, stosując zalecenia oparte na rygorystycznej analizie składników pokarmowych, można wskazać, że korzystnym rozwiązaniem jest zamiana masła na inne produkty. Dla przykładu może być to np. serek do smarowania, margaryna, oliwa z oliwek, czy olej rzepakowy. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z tych produktów również ma swoje wady, zalety, jak również sporą ilość kalorii. Warto więc swój jadłospis opierać na przemyślanej, zrównoważonej suplementacji.
Analizując masło, można wskazać także na jego pozytywne aspekty na odchudzanie. Wynika to z obecności CLA, które wspomaga proces redukcji masy ciała. Takie działanie uzyskuję się dzięki hamowaniu wydzielania enzymu umożliwiającego wnikanie tłuszczu do adipocytów.
Kto powinien jeść masło?
Można wskazać pewną grupę osób, która pomimo tego, że masło do 717 kcal w 100 gramach, powinny jeść ten produkt codziennie. Bardzo ważne jest masło na diecie u dzieci, zwłaszcza u dzieci do 3 roku życia. U dzieci wydzielanie soków trawiennych i obecność enzymów trawiennych jest niska. Wysokiej jakości tłuszcze muszą być obecne w diecie dziecka, ponieważ przyczyniają się one do ich prawidłowego wzrostu.
Podobnie w przypadku seniorów.
Warto także wskazać grupę osób z niedożywieniem, bądź z zaburzeniami wchłaniania. To osoby, które obowiązkowo powinny włączyć do swojej diety masło.
Kto powinien wyeliminować masło z własnej diety?
Kto kategorycznie powinien wyeliminować z własnej diety masło? Przede wszystkim należy tutaj wskazać osoby, które borykają się z wysokim poziomem cholesterolu. Dodatkowo, masła we własnej diecie powinny unikać także osoby, które borykają się z problemami miażdżycowymi. Szczególną uwagę na spożycie masła muszą poświęcić także osoby, które posiadają nieprawidłowy profil lipidowy. U takich osób rekomenduję się zamianę masła na oliwę z oliwek, bądź wysokiej jakości margarynę roślinną, która zawiera o 20% tłuszczu mniej.
Masło- ile kalorii dostarcza? Postaw na gotowe posiłki
Jeśli nie chcesz zastanawiać się, ile łyżeczka masła ma kcal, z całą pewnością postaw na catering dietetyczny. Profesjonalna firma cateringowa przygotuje dla Ciebie idealne posiłki, pełne wielu cennych wartości odżywczych. Jadłospis układany jest przez doświadczonych dietetyków klinicznych. Dzięki temu dieta pudełkowa odpowiada na indywidualne potrzeby każdego organizmu. Dodatkowo, podczas składania zamówienia, możemy podać swój wiek, wagę, płeć, czy ilość aktywności fizycznej, co sprawi, że wyliczona zostanie dla nas idealna wartość kalorii na jeden dzień.
Wiesz już, ile kcal ma 100 gram masła. Wiesz też, że pomimo wysokiej kaloryczności, to cenny składnik w diecie, zwłaszcza dla niektórych grup osób. Postaw na zdrową, wartościową, doskonale zbilansowaną dietę, i ciesz się wyśmienitym wyglądem i doskonałym zdrowiem przez długi czas.
Bibliografia:
Shen, Z., Wang, T. (2017). Butter consumption and cardiovascular health: A review. W artykule omawiane są potencjalne korzyści i zagrożenia związane ze spożyciem masła. Masło dostarcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K, które wspierają zdrowie skóry, oczu i kości. Zawiera również tłuszcze nasycone, które mogą podnosić poziom cholesterolu LDL, co jest związane z ryzykiem chorób serca. Spożycie masła w umiarkowanych ilościach może być częścią zdrowej diety, ale zaleca się ostrożność w jego nadmiernym spożywaniu, ze względu na wysoką kaloryczność (około 717 kcal na 100 g).
German, J.B., Dillard, C.J. (2004). Dietary fats, oils, and health: Butter as a traditional fat. Książka omawia rolę tłuszczów w diecie, w tym znaczenie masła jako tradycyjnego tłuszczu. Masło dostarcza krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które mogą wspierać zdrowie jelit. Chociaż masło jest wysokokaloryczne, spożywane w umiarkowanych ilościach może dostarczać cennych składników odżywczych. Warto jednak wybierać inne źródła tłuszczów, takie jak oleje roślinne, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Willet, W.C. (2016). Fat and heart disease: Butter in perspective. Artykuł analizuje wpływ masła na zdrowie serca, omawiając badania wskazujące na umiarkowany wpływ tłuszczów nasyconych na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Masło zawiera koniugowany kwas linolowy (CLA), który może mieć właściwości przeciwnowotworowe i wspomagać metabolizm tłuszczów. Zaleca się jednak stosowanie masła z umiarem, szczególnie w diecie osób z podwyższonym cholesterolem.