21.04.2022

Dieta przed kolonoskopią – jak przygotować się do badania?


Kolonoskopia jest badaniem, które wykonywane jest przede wszystkim w celu określenia stanu w jakim znajduje się układ pokarmowy. Dotyczy przede wszystkim jelita grubego i jest to zabieg, który ma niezwykłe znaczenie jeśli chodzi o wczesną diagnostykę zmian. Nie należy do badań przyjemnych ale jego wykonanie w niektórych przypadkach jest niezbędne. Przygotowanie się do badania opiera się przede wszystkim na zastosowaniu do pewnych zasad dietetycznych. Co może jeść pacjent, a czego powinien unikać?

Jak wygląda badanie i kto powinien zdecydować się na jego wykonanie?

Kolonoskopia jest badaniem, który polega na tym, że do odbytnicy wprowadzana jest specjalna rurka, na której zakończeniu znajduje się niewielka kamera. Jest to jedyny sposób na to, aby możliwe było sprawdzenie dokładnie tego co dzieje się w jelicie grubym. Najważniejsze jest określenie stanu tego narządu, a także sprawdzenie czy nie rozwija się w jego obrębie żaden rak. Oczywiście jest to również badanie pomagające rozpoznać czy nie pojawiły się polipy. Podczas wykonywania badania można je od razu usunąć. Samo badanie nie musi być wykonywane regularnie jeśli nie ma ku temu żadnych wskazań. Dobrze jest gdy nic się nie dzieje wykonać je chociaż jednorazowo, ponieważ często niektóre dolegliwości nie dają żadnych objawów. Wczesne wykrycie zmian to zawsze większe szanse na pozbycie się choroby, a tym samym zachowanie dobrego zdrowia.

Dieta przed kolonoskopią jest potrzebna jeśli lekarz prowadzący nasze leczenie zauważy konieczność wykonania takich badań. Dzieje się to również profilaktycznie raz na 10 lat. Jeśli chodzi o inne przypadki to o częstsze przeprowadzanie takiego zabiegu powinny zadbać wszystkie osoby, u których w rodzinie występowały jakieś dolegliwości ze strony układu pokarmowego i przede wszystkim jelita grubego. W grupie osób, u których jadłospis przed kolonoskopią również będzie przydatny to ludzie posiadający problemy z prawidłowym funkcjonowaniem jelit. Są to następujące czynniki:

  • Anemia
  • Występowanie polipów na jelitach
  • Częste biegunki na zmianę z zaparciami
  • Pojawienie się krwawienie z odbytu
  • Brak prawidłowego wchłaniania się składników odżywczych
  • Uchyłkowatość jelita grubego.

Regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie. Może bardzo wpłynąć na jakość funkcjonowania, a także uchronić przed pojawianiem się powikłań. Często, aby pozbyć się pewnego rodzaju dolegliwości wystarczające są niewielkie zmiany takie jak zmiana nawyków żywienia czy wsparcie poprzez przyjmowanie witamin i suplementów. Jeśli ktoś chce się zdecydować na wykonanie tego typu badania może wykonać je prywatnie wówczas czas oczekiwania na cały proces nie jest zbyt długi bądź zapisać się do gastrologa, który ma możliwość wystawienia skierowania. Wszystko zależy od poziomu złożoności problemu.

Dieta przed kolonoskopią – jak powinna wyglądać?

Niektóre badania wymagają od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Tak też jest w przypadku kolonoskopii gdzie niezbędny jest konkretny jadłospis przed kolonoskopią. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że lekarz przeprowadzający cały proces musi mieć czysty obraz tego organu aby nie doszło do żadnej pomyłki. W związku z tym dieta przed kolonoskopią powinna rozpocząć się już na tydzień przed planowanym badaniem. Restrykcje wówczas dotyczą przede wszystkim ograniczenia ciężkich potraw, których skutkiem jest pojawianie się niestrawności. Dobrze jest zatem wyeliminować wszelkiego rodzaju potrawy smażone na głębokim tłuszczu bądź tłuste produkty jak sery. Dieta bezresztkowa przed kolonoskopią na 5 dni przed odwiedzeniem lekarza powinna składać się już wyłącznie z dań gotowanych w wodzie lub na parze. Dobrze jest przestawić się na płynne zamienniki. Bardzo polecane są wszelkiego rodzaju kremy oraz zupy. Ważnym aspektem tego typu diety jest również ograniczenie składników o sporej zawartości błonnika, gdyż może on osadzać się w jelicie.

Kolejne zmiany jeśli chodzi o to jak powinna wyglądać dieta przed gastroskopia i kolonoskopią zachodzą na 2-3 dni przed planowanym zabiegiem. Wówczas jadłospis osoby czekającej na przeprowadzenie zabiegu powinien opierać się przede wszystkim na restrykcyjnym podejściu całkowicie ograniczającym potrawy ciężkostrawne. Większość posiłków powinna być utrzymywana w płynnej formie. Całkowicie należy wyeliminować wszelkiego rodzaju ziarna czy nasiona. Dieta lekkostrawna przed kolonoskopią ogranicza się również do całkowitej rezygnacji z napojów takich jak kawa czy alkohol. Dieta płynna przed kolonoskopią co jeść na dzień przed odwiedzeniem lekarza – w tym przypadku najlepsze będą wszelkiego rodzaju pokarmy, które są łatwe w trawieniu przed organizm. Jeśli chodzi o napoje to wystarczająca będzie w zupełności herbata oraz woda niegazowana.

Wprowadzenie odpowiedniego sposobu żywienia przed kolonoskopią w dużym stopniu może wpłynąć na powodzenie samego badania. Sam zabieg przeprowadzany jest w sposób ściśle określony, a zalegające w jelitach treści mogą wyłącznie utrudniać cały proces. Jeśli do zaleceń dietetycznych przed badaniem podejdzie się w sposób staranny to ma się całkowite szanse powodzenia i brak konieczności ponownego badania. To co jemy ma także bardzo duże znaczenie już po wykonaniu badania. Dieta po kolonoskopii powinna być przede wszystkim delikatna dla układu trawiennego, bo samo badanie może spowodować dyskomfort i doprowadzić do niewielkich podrażnień.

Jak powinno wyglądać odżywianie po badaniu kolonoskopii?

Jak przygotować się do kolonoskopiidieta to jedno ale wciąż mało osób wie, że również po przeprowadzonym badaniu dobrze jest zadbać o swój organizm. Najlepsze co można zrobić to zrezygnowanie na około 2 godziny po badaniu z jakichkolwiek potraw. Po tym czasie można przejść do normalnego spożywania dań ale warto mieć na uwadze aby zmiany te nie były wykonywane szybko. Dobrze jest zdecydować się na potrawy pozbawione dużej zawartości tłuszczu, a co za tym idzie unikać smażenia. Dobrze jest w pierwszych trzech dniach pozostać przy żywieniu się lekkostrawnym, aby organizm mógł się zregenerować. Dalsze trzymanie się diety nie jest konieczne.

Czy każdy może przystąpić do kolonoskopii?

Co jeść dzień przed kolonoskopią to pytanie, które zadaje sobie sporo osób. Mało kto interesuje się jednak ograniczeniami co do tego czy badanie to może zostać wykonane u każdego. Może to dziwić ale mimo, iż badanie to do wykrycia niektórych dolegliwości jest niezbędne czasem okazuje się, że istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzania. Kwestia ta jest zawsze indywidualna i to lekarz decyduje o tym czy badanie niesie za sobą jakiekolwiek ryzyko. Wśród czynników ryzykownych wymienia się między innymi:

  • Problemy w zakresie prawidłowego krzepnięcia krwi
  • Niewydolność płuc
  • Zapalenie układu pokarmowego
  • Niewydolność serca

Przed przystąpieniem do badania istotne jest zatem przekazanie wszystkich informacji na temat swojego aktualnego stanu zdrowia. Czasem lekarz potrzebuje również aktualnych wyników. Regularne wykonywanie kontroli swojego organizmu jest niezwykle ważne gdyż przyczynia się do znacznego ograniczenia ryzyka pojawienia się ciężkich odmian chorób. Bardzo dużą rolę w stanie zdrowia odgrywa także dieta. Zdrowe odżywianie zawsze pozytywnie wpływa na prawidłowe działanie narządów, a także przyczynia się do utrzymywania prawidłowej wagi. Chcąc cieszyć się nieskazitelnym samopoczuciem najlepiej jest zdecydować się na dietę pełnowartościową, która będzie opierać się na wszystkich składnikach odżywczych. Bardzo duże znaczenie ma również to, aby dieta pudełkowa Warszawa zawierała ilość kalorii adekwatną do zapotrzebowania. W celu obliczenia takich wartości wystarczy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które znaleźć można w internecie.

Czy kolonoskopia jest bolesna?

Bardzo dużo osób obawia się przystąpienia do kolonoskopii i unika zaleceń co jeść przed kolonoskopią z obawy przed dyskomfortem. Nie ma co ukrywać jest to jedno z badań, które raczej zalicza się do grupy mniej przyjemnych ale jest konieczne żeby poznać przyczyny dolegliwości. Dieta płynna przed kolonoskopią jest rozwiązaniem, dzięki któremu sam proces przeprowadzania tego badania będzie wiązać się z mniejszym dyskomfortem, ponieważ lekarz szybciej będzie mógł zobaczyć toczące się w organizmie zmiany. Jeśli chodzi o to kolonoskopia jak się przygotować dieta to wszystkie wskazówki powinien przekazać lekarz przy wypisywaniu skierowania. Niektóre osoby nie mają jednak pomysłu na to w jaki sposób przygotować sobie dania. Niepolecane jest całkowite rezygnowanie z jedzenia. Chcąc utrzymać określone zasady można skorzystać z rozwiązania, które uznawane jest za bardzo praktyczne – catering dietetyczny Kraków. Jest to opcja, dzięki której nie trzeba przejmować się tym w jaki sposób powinien zostać stworzony jadłospis. Wystarczy, że przekaże się dietetykom zalecenia czy poinformuje o preferencjach, a uzyska się dietę stworzoną na miarę indywidualnych potrzeb. Dieta pudelkowa Poznań tego typu idealnie sprawdza się zatem u osób, które na co dzień nie mają czasu na przygotowywanie dań, a nie chcą rezygnować z prawidłowej formy żywienia. Tego typu rozwiązanie nie jest wyłącznie polecane u osób będących przed badaniem ale u wszystkich, które chcą zmienić swoje nawyki żywienia.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.