Dieta rozdzielna – skąd powstał taki pomysł?

Dieta rozdzielna to jeden ze sposobów odżywiania się, który zakłada, że w posiłki nie mogą znajdować się produkty z innych kategorii. Oznacza to, że sposoby łączenia konkretnych składników są przyjęte z góry. Co ma na celu prowadzenie swojego jadłospisu w taki sposób? O tym przekonacie się czytając poniższy tekst.

Czym jest dieta rozdzielna?

To w jaki sposób się odżywiamy ma bardzo duże znaczenie w kontekście tego jak się czujemy, a także jak wyglądamy. Każdy człowiek przykłada sporą wagę do tego, aby prezentować się dobrze. Do tego niezbędne jest także skoncentrowanie się na swoim zdrowiu. W tym przypadku najistotniejsze znaczenie ma właśnie to co jemy. Nasz jadłospis bezpośrednio oddziałuje na zawartość niezbędnych składników w naszym ciele. Zbilansowane jedzenie powoduje, że jesteśmy znacznie bardziej odporni na występowanie różnego rodzaju zachorowań. Niestety wciąż mało osób ma świadomość na temat tego jak prezentuje się prawidłowa piramida żywienia oraz jakich produktów lepiej unikać w swojej diecie.

W obecnych czasach dostęp do różnego rodzaju diet jest bardzo szeroki. Rozwój dietetyki sprawił, że menu można tworzyć bezpośrednio pod kontekstem swoich ulubionych smaków ale także zgodnie z efektem jaki chcemy uzyskać. W związku z tym wyróżnia się między innymi diety odchudzające, pomocne w nietolerancjach pokarmowych czy też lecznicze. Każda z nich ma zupełnie inną budowę oraz założenia ale w przypadku każdej z nich niezbędne jest stosowanie się do konkretnych zaleceń. Sporą nowością, mało rozpowszechnioną jest dieta rozdzielna. Została ona stworzona przez amerykańskiego lekarza, który założył, że istnieją trzy podstawowe grupy produktów:

 • Neutralne – są to przede wszystkim różnego rodzaju nasiona, napoje takie jak woda, kawa czy herbata, soki oraz artykuły mleczne
 • Białkowe p- to kolejna grupa produktów, w skład której wchodzą owoce, mięso gotowane, ser niskotłuszczowy, wędliny
 • Węglowodany – to ostatnie zestawienie, które opiera się na ziemniakach, makaronach, kaszach oraz pieczywie.

Jak sama nazwa mówi dieta niełączenia koncentruje się przede wszystkim na tym, aby poszczególne produkty pochodzące z jednej grupy nie były podczas posiłku zestawiane z artykułami z innej grupy. Przykładowo nie wolno jeść ziemniaków z gotowanym mięsem ale natomiast zezwala się na kombinacje białek i tłuszczy i tłuszczy z węglowodanami. Jeśli chodzi o same efekty jakie ma nieść stosowanie takiej diety to nie są one jednoznacznie uformowane. Wiele osób wychodzi z założenia, że dieta rozdzielna przepisy ma przyczyniać się do ograniczenia nadmiaru kilogramów. Ma to jednak związek ze sporym ograniczeniem kalorii i przede wszystkim na skupieniu się na poprawnych nawykach żywienia.

Podstawowe założenia diety rozdzielnej

Zasady diety rozdzielnej są mocno zbliżone do tego jak powinien wyglądać posiłek stosując dietę zbilansowaną. Samo stosowanie diety bez względu na jej rodzaj może być bardzo pomocne w codziennym funkcjonowaniu. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że łatwiej jest zachować regularność czy dyscyplinę w tym co się je, w jakich porach. Dla wielu osób bardzo pomocne jest także korzystanie z różnego rodzaju aplikacji, dzięki którym możliwe jest poznanie konkretnej ilości kalorii czy składników odżywczych w produkcie czy daniu. Istnieje także dieta rozdzielna tabela na podstawie, której można tworzyć posiłki. Do podstawowych założeń diety rozdzielnej zalicza się:

 1. Spożywanie w ciągu dnia przynajmniej pięciu posiłków. Niezbędne jest pilnowanie ograniczeń co do drugiego śniadania oraz popołudniowej przekąski, które to powinny mieć mniej niż 100 kcal
 2. Obecność owoców jest dozwolona ale na czczo bądź wyłącznie w formie przekąsek
 3. Białka nie powinny być łączone z węglowodanami
 4. Grupa węglowodanów oraz białek może występować w kombinacji z grupą neutralną
 5. Odstępy między posiłkami powinny wynosić minimum 4h
 6. Zakazane są wszelkiego rodzaju potrawy smażone bądź podawane w połączeniu z ostrymi przyprawami
 7. Każdy większy posiłek powinien być zawsze uzupełniany tak zwanym spalaczem tłuszczu
 8. Eliminacji podlegają napoje gazowane, żywność przetworzona, słodkości czy czerwone mięso.

Korzyści oraz wady stosowania diety rozdzielnej

Zanim ktoś wprowadzi do swojej codzienności przepisy diety rozdzielnej zawsze analizuje jakie są plusy, a jakie minusy takiego działania. W zakresie korzyści na jakie można liczyć decydując się na dietę rozdzielną zalicza się przede wszystkim to, że można zjeść niemalże dowolną ilość jedzenia. Jest to zdecydowanie duży plus. W tym przypadku dieta niełączenie węglowodanów z białkiem wyróżnia się na tle innych wariantów dietetycznych, w których bardzo rzadko wykorzystuje się aż tak duży brak ograniczeń. Dieta rozdzielna podział produktów jest także rozwiązaniem opierającym się na bardzo dużym zbilansowaniu. Jest to zawsze pozytywna informacja, gdyż racjonalne żywienie ma być związane z dostarczaniem wszystkich niezbędnych makroelementów i witamin. W tego typu rozwiązaniu nie ma również ograniczeń co to stosowania przekąsek, a mimo to uzyskuje się zauważalne efekty jeśli chodzi o spadek wagi.

Dieta niełączenia przykładowy jadłospis posiada także kilka aspektów, które nie są pochwalane. Zalicza się do nich następujące czynniki:

 • Zasady diety rozdzielnej nigdzie nie zostały potwierdzone jeśli chodzi o założenia naukowe
 • Sama dieta pudelkowa Poznań opiera się na sprzecznościach jeśli chodzi o kategorię produktów, w których znajduje się zarówno białko, jak również skrobia
 • W dłuższej perspektywie czasu tego typu rozwiązanie jest bardzo ciężkie w utrzymaniu
 • Niezbędne jest duże skupienie, aby zawsze prawidłowo łączyć grupy produktów.

Na jakie efekty można liczyć stosując dietę rozdzielną?

Dieta rozdzielna to przede wszystkim rodzaj odżywiania, który wykorzystywany jest w celu zgubienia zbędnych kilogramów. Uznaje się to za jeden ze skuteczniejszych sposobów, a związane jest to przede wszystkim z wprowadzeniem bardzo dobrych nawyków żywieniowych. Utrzymywanie takiej diety w dłuższym przedziale czasowym może być jednak męczące dlatego dobrym sposobem wspomagania się w drodze do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest wprowadzenie do swojej codzienności aktywności fizycznej. Sport ma zawsze pozytywny wpływ na kształtowanie sylwetki. Pozwala nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów ale także sprawia, że skóra jest elastyczna. Jeśli chodzi o wybór konkretnej dyscypliny to jest on szeroki dlatego każdy z łatwością będzie w stanie zdecydować się na rodzaj aktywności zgodny z upodobaniami.

Stworzenie menu dla siebie często może powodować trudności. Największym problemem dla większości osób jest wygospodarowanie sobie czasu wolnego niezbędnego do znalezienia przepisu, a następnie również ugotowania. Czy to oznacza, że konieczne jest rezygnowanie z marzeń o pięknych efektach? Otóż nie i jest to łatwiejsze niż wielu osobom może się wydawać. W obecnych czasach na rynku istnieje metoda, dzięki której można cieszyć się różnorodną ale także smaczną dietą praktycznie bez żadnych obowiązków. Jest to zasługa opcji w postaci catering dietetyczny Kraków. Jest to usługa, dzięki której zyskuje się dostęp do świeżych i zbilansowanych posiłków. Dieta pudełkowa Warszawa każdego dnia dostarczana jest do klienta pod wybrany przez niego adres. Istnieje pewność, że opiera się ona w pełni na świeżych i zróżnicowanych składnikach. Co istotne jej wybór jest indywidualny. Oznacza to, że tworzona jest adekwatnie do preferencji czy też problemów zdrowotnych. Coś dla siebie ma szansę wybrać także osoba borykająca się z nietolerancjami czy alergiami na pokarm. Dowolność stworzenia jadłospisu dotyczy również zawartości kalorycznej. W tym przypadku warto ustalić ją zgodnie z celem – odchudzanie, masa mięśniowa czy utrzymanie wagi. Należy także pamiętać o tym, aby organizm miał dostarczoną wystarczającą ilość kalorii do podstawowego funkcjonowania. W przeciwnym razie narazimy się na zmęczenie i brak chęci do życia. Dietetycy tworzący dietę to profesjonaliści z bardzo dużym doświadczeniem więc satysfakcja zakupu jest gwarantowana.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.