09.03.2022

Dieta ubogoresztkowa – co to jest i dlaczego się ją stosuje?


Dieta ubogoresztkowa to jedna z diet, którą uznaje się za leczniczą i wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas dolegliwości związanych z naszymi jelitami ale nie tylko. Raczej nie powinna być traktowana jako rozwiązanie na zgubienie zbędnych kilogramów, gdyż zawiera niewielkie ilości błonnika. Dla kogo jest zatem polecana, a kto powinien z niej zrezygnować? O tym dowiesz się czytając dalszy tekst!

Dieta ograniczająca błonnik – o co w niej chodzi?

Osoby pierwszy raz słyszące o takim rodzaju żywienia zastanawiają się co to jest dieta ubogoresztkowa i w jakim celu powstała. Jest to przede wszystkim jadłospis w dużej mierze ograniczający zawartość błonnika. Nie należy mylić tego typu rodzaju odżywiania z dietą odchudzającą czy taką, której efektem jest poprawa pracy metabolizmu. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w trakcie przebiegu chorób jelita grubego oraz chorobie Leśniewskiego-Crohna. Ma na celu poprawę samopoczucia i przywrócenie prawidłowego stanu zdrowia. Niekiedy lekarze zalecają ją także podczas zapalenia trzustki czy wątroby. Regularne jej stosowanie jest w stanie przynieść szereg korzyści pod warunkiem, że stosujemy się do jej zasad.

Ubogoresztkowa dieta ma wiele funkcji, a przede wszystkim związana jest ze zdrowym odżywianiem. Wprowadzenie takich zmian musi zatem mieć zawsze pozytywny efekt. Dieta pudelkowa Poznań tego typu ma za zadanie odciążyć jelita, a także przyczynić się do zwiększenia komfortu u osób, które na co dzień walczą z uporczywymi biegunkami. Ogranicza się tu zatem żywość uznawaną za ciężką. Dobrze jest ze swojego jadłospisu całkowicie wyeliminować także żywność przetworzoną, która nie ma żadnego korzystnego wpływu na nasze funkcjonowanie, a wręcz przeciwnie. Zbyt duża ilość chemii w jedzeniu może mieć niedobre skutki i przyczyniać się do pojawiania niektórych chorób. Dodatkowo żywność przetworzona zawiera dużą ilość pustych kalorii, które mogą powodować wzrost wagi.

Dieta ubogoresztkowa – co z tym błonnikiem?

Błonnik, a dokładniej jego ilość odgrywa w przypadku tej diety największe znaczenie. Jest to ważny element codziennej diety i jest często tematem poruszanym przez dietetyków czy też lekarzy. To nic innego jak włókno roślinne, którego nasz organizm nie jest zdolny trawić, a wynika to z braku konkretnych enzymów. Co zatem dzieje się z takim produktem? Pierwsza frakcja takiego włókna jest całkowicie nierozpuszczalna i służy jako element usuwający zanieczyszczenia z jelit i pobudza je do działania. Druga część jest rozpuszczalna i podczas różnych procesów zachodzących w organizmie staje się pokarmem dla bakterii. Wspólnie błonnik wpływa także na wygląd stolca oraz jego formę.

Jak widać błonnik ma wiele funkcji i bezpośrednio przyczynia się do poprawy komfortu życia podczas wielu chorób. Co ważne jego obecność może chronić przed problemami z jelitami, nowotworami, a także żylakami pojawiającymi się w odbycie. Znaleźć go można pod postacią wielu produktów spożywczych, przez co dostarczanie go nie będzie problematyczne. Mimo, że błonnik niesie za sobą tyle plusów to co to jest dieta bezresztkowa i po co w ogóle ją stosować? Otóż istnieje szereg dolegliwości, przy których błonnik nie jest tak pomocny, a wręcz przeciwnie jego działanie może powodować pogorszenie się samopoczucia.

Diety niezależnie od rodzaju czy celu jaki chce się osiągnąć zawsze powinny być tworzone w oparciu o zdrowie i indywidualne preferencje. Nie zawsze to co pomoże jednej osobie będzie bezpieczne dla innych. Nie mając żadnej świadomości na temat tego jak wyglądają zagadnienia dietetyki oraz na co zwracać uwagę podczas tworzenia sobie jadłospisów wcale nie trzeba przekreślać możliwości zmian. Istnieje wielu dietetyków, którzy z chęcią pomogą uporać się z trudnościami i dopasują dietę adekwatną do dolegliwości czy indywidualnych preferencji. Tylko w takim przypadku można osiągnąć cel i zadbać o swoje zdrowie i przywrócenie dobrego samopoczucia. Samodzielne zmiany mogą natomiast przynieść odmienny skutek.

Zadany jakich przestrzegać na diecie ubogo resztkowej?

Przykładowa dieta ubogoresztkowa zawsze będzie opierała się na konkretnych zasadach i nie jest to nic dziwnego. Osoby wybierające tego typu rozwiązanie muszą mieć świadomość na temat tego jakich działań nie powinni podejmować, a jakie są wręcz zakazane. Brak takich ograniczeń mógłby sprawić, że nie utrzyma się diety, co także zdarza się w przypadku wyboru diet całkowicie niezgodnych z indywidualnymi preferencjami żywieniowymi. Jedząc potrawy, które nam nie smakują raczej nie będziemy czerpać przyjemności z diety. Dieta niskobłonnikowa wiąże się z kilkoma głównymi zasadami, o których nie powinno zapominać się na co dzień:

 1. Spożywanie produktów lekkostrawnych – w diecie takiego typu powinny znaleźć się przede wszystkim dania ograniczające ilość tłuszczów i delikatne dla naszego układu pokarmowego
 2. Ograniczenie obróbki termicznej takiej jak smażenie – dozwoloną formą przygotowania mięsa czy innych półproduktów jest gotowanie a parze oraz wody. Jeśli decydujemy się na pieczenie to dobrze jest zastosować pergamin
 3. Dieta lekkostrawna ubogoresztkowa pozwala na stosowanie różnego rodzaju herbatek ale w pierwszym etapie choroby dobrze jest ograniczyć je do słabych naparów
 4. W stanach regresji choroby można zdecydować się na dołączenie do menu mięsa – wybieramy zawsze chude i wysokiej jakości
 5. Owoce oraz warzywa to produkt, który mimo zdrowotnych właściwości powinien w diecie pojawić się w późniejszym etapie. Dobrze jest wszystkie artykuły spożywcze obierać ze skórki
 6. Nabiał w diecie ubogoresztkowej powinien być na wysokim poziomie tak samo jak sama zawartość kalorii. Ma to związek z faktem, że niektóre dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą przyczyniać się do trudności z wchłanianiem składników odżywczych
 7. Ograniczenie tłuszczu w diecie co ma związek z unikaniem zbyt dużego obciążenia organizmu
 8. Picie wystarczającej ilości wody – dotyczy to każdej diety. Wszyscy powinni spożywać ilość wody dostosowaną do swojego zapotrzebowania kalorycznego i prowadzonego stylu życia.

Dla kogo wskazana jest dieta ograniczająca błonnik?

Dieta ubogo resztkowa to przede wszystkim rozwiązanie i pomoc w przypadku osób, które skarżą się na zaparcia ale nie tylko. Jest bardzo pomocna w ograniczaniu negatywnych skutków wielu chorób jelit ale także trzustki czy choroby. Nic dziwnego, że produkty jakie wchodzą w skład co jeść na diecie ubogoresztkowej są ściśle określone. Poprawa, a przede wszystkim unormowanie pracy jelit sprawi, że z codziennego życia znikną uciążliwe biegunki i możliwy będzie powrót do normalnego funkcjonowania. Dieta bezresztkowa zawsze powinna być traktowana jako produkt leczniczy i być zalecana przez osoby mające świadomość na temat jej zasad i funkcji.

Samodzielny wybór diety dla siebie często może być zgubny, a jest to związane przede wszystkim z jadłospisami, które polecane są dla osób chorych. Czemu się tak dzieje? Przykładem jest dieta bezresztkowa produkty, która to ogranicza zawartość błonnika, który uznawany jest za element raczej niezbędny naszemu organizmowi. Jest to świetny przykład na to, że wybierając nieodpowiednią dietę można wyrządzić sobie krzywdę. Wsparcie dietetyka czy innego specjalisty często jest niezbędne, a przykładowy jadłospis można już stworzyć samodzielnie w oparciu o produkty zalecane i biorąc pod uwagę także te, które należą do grupy zakazanych.

Jakie produkty jeść będąc na diecie ubogoresztkowej?

Lista produktów jakie można spożywać podczas diety to świetne rozwiązanie, dzięki któremu znacznie łatwiej jest ułożyć sobie jadłospis. Wystarczy opierać się na tym co na diecie jest dozwolone, aby osiągnąć zamierzony efekt. W skład takich artykułów spożywczych zaliczają się:

 • Pieczywo – przede wszystkim jasne, bułki z mąki pszennej, a także produkty suszone
 • Makarony i kasze
 • Herbata o niewielkiej intensywności
 • Dozwolone są przyprawy ale wyłącznie łagodne
 • Ryby i mięsa tylko w chudej odsłonie
 • Jajka a miękko
 • Warzywa takiej jak sałata, pomidory oraz szpinak
 • Owoce takie jak banany oraz jagody – polecane jest spożywanie owoców w formie płynnej

Tak samo jak w przypadku tego co jeść na diecie ubogoresztkowej to odwrotnością do tego zjawiska są artykuły, które nie są zalecane, a wręcz powinno się ich całkowicie unikać. Są to:

 • Mąka żytnia oraz produkty powstające przy jej użyciu
 • Kasze oraz makarony o dużej grubości
 • Nabiał o sporej zawartości tłuszczu – sery, mleko
 • Mięso oraz jego podroby o zwiększonej zawartości tłuszczy
 • Żywność smażona
 • Warzywa takie jak groch czy cebula
 • Owoce takie jak winogrona czy figi
 • Powinno się całkowicie unikać ostrych przypraw, które mogą podrażniać żołądek
 • Używki takie jak alkohol oraz kawa
 • Warto ograniczyć bądź wyeliminować również słodycze z diety.

Jak stworzyć dietę ubogoresztkową dla siebie?

Przepisy w diecie ubogoresztkowej wcale nie muszą być nudne i dobrze jest o tym pamiętać tworząc dla siebie jadłospis. Samodzielne jego przygotowanie może nie należeć do najłatwiejszych szczególnie jeśli w tym temacie nie ma się wystarczającej wiedzy. Czy to jednak oznacza, że należy zrezygnować ze swojego dobrego samopoczucia oraz zdrowia? Oczywiście nie. Wystarczy skorzystać z najlepszego rozwiązania jakim jest catering dietetyczny Warszawa. Opcja ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a wynika to z możliwości ograniczenia czasu związanego z przygotowywaniem sobie posiłków. Zawsze był to jeden z problemów, przez który wiele osób rezygnowało ze zdrowego odżywiania.

Dieta pudełkowa Kraków  w całości przygotowywana jest przez wykwalifikowany zespół, który posiada ogromną wiedzę oraz doświadczenie w tym temacie. Przy tym wszystkim dba o odpowiednią ilość kalorii, co w przypadku diety ograniczającej błonnik ma duże znaczenie. Dietetycy realizując plan biorą pod uwagę również przedstawione przez osoby zainteresowane indywidualne preferencje żywieniowe. Dieta, która poza pozytywnym wpływem a zdrowie jest także smaczna jest najlepszym sposobem żywienia, do którego wcale nie trzeba się zmuszać. Gotowanie czy wymyślanie jadłospisu nigdy nie było łatwiejsze i przyjemniejsze.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.