05.11.2021

BMI - co to jest i jak go obliczyć?


Otyłość i nadwaga są już chorobami cywilizacyjnymi, swoistym znakiem naszych czasów. Coraz częściej borykają się z nimi nie tylko dorośli, ale też młodzież oraz dzieci. Stajemy się społeczeństwem, które jest coraz większe i coraz częściej boryka się przez to z problemami zdrowotnymi. Jak kontrolować wagę i skąd mamy wiedzieć, że jest prawidłowa? Czym jest słynne BMI oraz czy warto mu ufać?

Skąd bierze się nadwaga?

Eksperci biją na alarm. W Polsce przybywa osób z nadwagą, która nie rozróżnia płci i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Powodem nadmiaru naszej tkanki tłuszczowej jest nieprawidłowa dieta, obfitująca w węglowodany, cukry proste, tłuszcze nasycone. Dodatkowo coraz więcej osób nie kontroluje tego co oraz ile je. Gdy jesteśmy głodni, sięgamy po fastfoody, które mają szybko zaspokoić łaknienie. Podczas gotowania, korzystamy z półproduktów lub gotowych dań z supermarketów. Zdarza się też, że po prostu zajadamy stres, sięgając po różne zarówno słodkie, jak i słone przekąski, które znajdziemy pod ręką. Niestety, nadwyżki kalorycznej raczej nie spalamy, bo ruszamy się też coraz mniej. Wycieńczeni pracą, wybieramy odpoczynek na kanapie lub podczas długiej kąpieli, zamiast dotlenić organizm na spacerze. Ruch zastępują nam podróże samochodem lub komunikacją miejską, a sport przechodzi na plan dalszy. Niestety, taką postawę naśladują też nasze dzieci, które bacznie nas obserwują. Przez to wychowujemy więc kolejne pokolenia osób, które będą borykać się z nadwagą oraz otyłością.

Czym jest BMI?

Co to BMI? W skrócie można byłoby powiedzieć, że jest to odpowiednia waga do wzrostu. Wchodząc w szczegóły należy wspomnieć, że to skrót z języka angielskiego Body Mass Index, oznaczający indeks masy ciała. Dzięki niemu można wyliczyć ryzyko zachorowania na schorzenia ściśle związane z otyłością jak np. miażdżyca, cukrzycę czy choroby serca.

Jak obliczyć BMI? To w zasadzie bardzo proste. Wystarczy podstawić dane do wzoru: BMI = masa ciała wyrażona w kilogramach/wzrost w metrach2. Otrzymaną wartość należy porównać z obowiązującymi normami, wyznaczanymi przez WHO.

Obliczenia BMI przyniosą nam wynik, który zakwalifikuje nas do konkretnego zakresu związanego z wagą.

  • <16,00 – wygłodzenie
  • 16,00-16,99 – wygłodzenie
  • 17,00-18,49 – niedowaga
  • 18,50-22,99 – norma w niskim przedziale
  • 23,00-24,99 – norma w wysokim przedziale
  • 25,00-27,49 – nadwaga w niskim przedziale
  • 27,50-29,99 – nadwaga w wysokim przedziale
  • 30,00-34,99 – otyłość I stopnia
  • 35,00-39,99 – otyłość II stopnia
  • 40,00 – otyłość III stopnia.

Prawidłowe BMI – czy warto się nim kierować?

Choć BMI wzór jest bardzo prosty i można wskaźnik ten wyliczyć samodzielnie, to nie zawsze jest on miarodajny. Wzór nie uwzględnia bowiem indywidualnych cech osobniczych. Są one związane z trybem życia, budową ciała czy wiekiem. Wyniki takie w rękach osoby niekompetentnej mogą prowadzić do błędnych wniosków. Świetnym przykładem są osoby, aktywnie trenujące i rozwijające swoją tkankę mięśniową. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że mięśnie są cięższe, niż tłuszcz. W związku z tym, nie w każdym przypadku BMI norma będzie taka sama dla dwóch różnych osób. Weźmy na przykład osobę o wzroście 1,70 m i wadze 90kg. Według wzoru, otrzymamy tu wartość 30,07, co oznacza I stopień otyłości. Jest jednak duża różnica między osobą, która nie uprawia sportu, w związku z czym jej waga wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, a osobą, która regularnie trenuje na siłowni i zajmuje się kulturystyką. W tym drugim przypadku możemy mieć do czynienia głównie z masą w mięśniową. Oczywiście wahania mogą kierować się też w drugą stronę – prawidłowe BMI nie musi oznaczać tego, że dana osoba jest okazem zdrowia.

Można więc śmiało powiedzieć, że BMI jest swoistą wskazówka, którą należy traktować bardzo indywidualnie. Może stanowić dla nas pewne ostrzeżenie, mówiące o tym, że czas najwyższy zadbać o zdrowie.

Konsultacje ze specjalistami

Prawidłowa waga do wzrostu to, jak już wspomniano jedynie sygnał. Nie oznacza to, że nie należy uprawiać sportu, przeprowadzać badań kontrolnych czy dbać o dietę. Zdarza się dość często, że osoby o prawidłowym BMI mają problem np. z poziomem cukru we krwi lub cholesterolem. To jest ściśle związane z prowadzonym trybem życia oraz dietą. Należy więc regularnie, a przynajmniej raz w roku poddawać się podstawowym badaniom, na które skierować nas może choćby lekarz POZ. Jeśli chcemy wykonać je samodzielnie – nie będą one drogie.

Otrzymany wskaźnik BMI można także skonsultować z dietetykiem. Będzie on w stanie zinterpretować otrzymane przez nas wyniki i konfrontując je z wynikami badań oraz wywiadem dotyczącym naszej diety, podpowiedzieć nam jak powinniśmy się odżywiać, aby dłużej cieszyć się zdrowiem.

Warto pamiętać też o tym, że na nasze zdrowie wpływa nie tylko wielkość posiłków, ale także ich jakość. Ta powinna być najwyższa. Dzięki skrupulatnie przygotowanym potrawom, dostarczamy naszym organizmom pożyteczne paliwo, które pozwoli mu działać przez cały dzień. Posiłki powinny być też dostosowane do naszego wieku, trybu życia, poziomu aktywności sportowych oraz celów, jakie chcemy osiągnąć (np. przy odchudzaniu stosuje się diety redukcyjne).

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.