01.03.2022

Co zrobić żeby schudnąć szybko i skutecznie?


Dieta na odchudzanie – jak powinna wyglądać?

Dieta na odchudzanie wielu osobom kojarzy się z masą wyrzeczeń. Na szczęście wcale nie musi to tak wyglądać, a osoby decydujące się na nią mogą cieszyć się pysznymi oraz pełnowartościowymi posiłkami. Warto odrzucić szybkie sposoby na chudnięcie i zdecydować się na długotrwały efekt. Jak to zrobić?

Racjonalne odchudzanie – jedyny klucz do sukcesu

Nadmiar kilogramów może spędzać sen z powiek i wcale nie ma się co temu dziwić. Każdy chce prezentować się atrakcyjnie gdyż w przeciwnym razie pojawiają się kompleksy. Nasza figura zależy bezpośrednio od tego co jemy, jak na co dzień wygląda nasze życie oraz często także od predyspozycji genetycznych. Jak łatwo schudnąć to pytanie, które bardzo często pojawia się u osób walczących z nadwagą. Pojawia się tutaj jednak wiele zagrożeń, o których sporo osób może nie wiedzieć. Sposób na odchudzanie w trybie ekspresowym to często różnego rodzaju głodówki. Ich zastosowanie może przynieść efekt zupełnie inny od tego jaki chciałoby się osiągnąć. Dieta na redukcje powinna owszem ograniczać ilość kalorii ale nie eliminować ich w drastycznym stopniu. Każdy jadłospis powinien brać pod uwagę podstawowe wartości odżywcze oraz witaminy. W innym przypadku poza schudnięciem można nabawić się także poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często efektem szybkiego schudnięcia jest tak zwany efekt jojo czyli szybki powrót do poprzedniej wagi wraz z nadmiarem.

Dieta redukcyjna – czy jest pełna wyrzeczeń?

Sposób na schudnięcie w zależności od osoby może wyglądać inaczej. Jedni będą decydować się na zwiększenie ruchu, inni natomiast mogą ograniczać ilość spożywanych kalorii. Najlepsze efekty osiągnie się zawsze łącząc te dwa sposoby. Oczywiście we wszystkim należy zachowywać umiar, ponieważ skuteczny sposób na odchudzanie nie powinien być karą. Wiele osób dążąc do pięknej sylwetki decyduje się na masę wykluczeń, przez co ciężko im utrzymać dietę. Zdrowe odżywianie powinno stać się przyjemnością, a nie sprawiać, że jesteś więźniem ograniczeń. Zawsze można znaleźć lepsze zamienniki dla ulubionych produktów. Przykładowo cukier można zastąpić ksylitolem bądź czerpać go z niektórych owoców. Skuteczne sposoby na odchudzanie to metody, które powinny być wprowadzone przede wszystkim przez osoby, które na co dzień borykają się z nadwagą. Tutaj zmiana stylu życia jest wręcz niezbędna aby poprawić swoje samopoczucie, kondycje czy zdrowie. Utrzymywanie efektu powinno mieć wymiar długotrwały, a jest to istotne z punktu widzenia ryzyka jakie może się pojawić. Do najgroźniejszych konsekwencji z jakimi muszą zmierzyć się osoby z otyłością zalicza się:

 • Choroby ze strony układu krążenia – miażdżyca, problemy z sercem
 • Zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów
 • Większa podatność pojawienia się cukrzycy typu drugiego
 • Depresja oraz choroby psychiczne wywołane kompleksami i brakiem chęci do życia
 • Choroby ze strony nerek oraz wątroby

Nie należy zapominać także o tym, że nadmiar kilogramów utrudnia również codzienne funkcjonowanie. Poruszanie się sprawia większą trudność, a co za tym idzie niektórzy muszą rezygnować ze swoich ulubionych zajęć.

Konkretny cel to konkretne efekty

Jak skutecznie schudnąć to kwestia, która zależy w dużej mierze również od naszej psychiki. Osoby dążące do zgubienia kilogramów powinny w pierwszej kolejności postawić sobie cel i dobrze, aby był on realny gdyż w przeciwnym razie może dojść do utraty motywacji. Dobrą metodą w tym co jest skuteczne na odchudzanie jest założenie przykładowo, że w miesiąc zgubimy jeden lub dwa kilogramy. Podział drogi na mniejsze odcinki sprawi, że efekty będą satysfakcjonujące i łatwiej będzie do nich dążyć. Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze zmianami muszą także pamiętać o zdrowiu. Dietetycy zakładają, że za normalną utratę wagi uznaje się do 1 kg na tydzień. Oczywiście są to wartości, które w dużej mierze zależą od indywidualnych kwestii takich jak wiek, płeć, a także aktywność fizyczna. Osoby łączące pełnowartościową dietę ze sportem są w stanie znacznie szybciej schudnąć, a dodatkową konsekwencją jest także znaczne uelastycznienie się ciała czy też likwidacja cellulitu. Bardzo ważne jest jednak, aby dostosować kategorię sportu czy też intensywność ćwiczeń do możliwości, aby nie nabawić się kontuzji. W pierwszych miesiącach dobrze jest wykonywać treningi pod okiem trenera, który wskaże poprawną technikę.

Jak szybko i trwale schudnąć czyli określ swoje zapotrzebowanie energetyczne

Racjonalne odchudzanie powinno być przede wszystkim bezpieczne, a także stworzone o indywidualne preferencje czy też potrzeby. Nie ma diety uniwersalnej co jest całkowicie zrozumiałe. Szukając metod zrzucenia kilogramów dobrze jest określić wysokość zapotrzebowania kalorycznego. W dużym skrócie jest to ilość kalorii niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W internecie znaleźć można wiele kalkulatorów pomagających określić taką wartość. Bierze ona pod uwagę podstawową przemianę energii, a także powstałą w wyniku dodatkowej aktywności fizycznej. Dobrze skonstruowana dieta będzie wówczas doprowadzała do utraty kilogramów w odpowiednim tempie, a co za tym idzie efekty pozostaną na zawsze. Co trzeba zrobić żeby schudnąć nie powinno skłaniać się ku bardzo drastycznym cięciom kalorii. Stopniowo, z tygodni na tygodnie dobrze jest ucinać wartości o około 200 kalorii, aby dla organizmu nie był to szok. Początkowo trudno będzie przyzwyczaić się do pojawiającego się nieoczekiwanie głodu. Ponadto dieta pudełkowa powinna zawierać wszystkie niezbędne mikroskładniki oraz witaminy.

Zasady jakich warto przestrzegać podczas odchudzania

Jak szybko i skutecznie schudnąć to temat, który powinien mieć charakter edukacyjny, a samo zdrowe odżywianie powinno towarzyszyć każdemu niezależnie od postury. Istnieje kilka metod, które mogą sprawić, że cały ten proces będzie poukładany, dzięki czemu nabierze się prawidłowego rytmu. Podczas odchudzania dobrze jest stosować się do następujących nawyków:

 1. Wyeliminowanie używek, przede wszystkim alkoholu, ponieważ dostarcza on bezwartościowych kalorii, a podczas jego spożywania często korzysta się z dodatkowych przekąsek
 2. Rezygnacja z żywności przetworzonej na rzecz zdrowych i naturalnych posiłków
 3. Jeśli to możliwe staraj się jeść w domu, a jeśli nie masz czasu postaw na catering dietetyczny
 4. Ustal stały rytm dnia jeśli chodzi o spożywanie posiłków
 5. Postaw na wysoko kaloryczne śniadanie, które zapewni Ci energię na długi czas, a także pobudzi Twój metabolizm
 6. Ogranicz ilość spożywanego cukru – unikaj słodyczy
 7. Zwiększ ilość spożywanej wody
 8. W trakcie jedzenia nie rozpraszaj się i jedz powoli

Bardzo pomocne podczas stosowania diety jest wykorzystywanie swoich ulubionych produktów, dzięki czemu dieta będzie przyjemnością.

Aktywność fizyczna jednym ze sposobów na odchudzanie

Co robić by schudnąć dotyczy nie tylko diety ale także tego czy jesteśmy aktywni na co dzień. Podczas aktywności fizycznej jesteśmy w stanie stracić wiele kalorii, dzięki czemu szybko chudniemy oraz zyskujemy utraconą kondycje. Obecnie możliwości uprawiania sportu jest sporo. Kobiety często korzystają z zajęć rozciągających takich jak fitness czy aerobik. Mężczyźni bardziej skłaniają się do ćwiczeń siłowych ale każda metoda i próba podjęcia ruchu jest dobra. W pierwszej fazie odchudzania z pewnością nie będzie siły na efektywny trening godzinny ale wystarczające będzie także spacerowanie czy basen, który jest mniej obciążający. Najważniejsze jest, aby znaleźć w sobie motywację do działania. Skuteczne odchudzanie to połączenie diety oraz sportu.

Jak zmienia się życie po uzyskaniu oczekiwanej wagi?

Osiągnięcie efektu i czas realizacji jest zależny przede wszystkim od motywacji, a także miejsca z jakiego się startuje. Osoby z bardzo dużą nadwagą będą musiały poświęcić znacznie więcej czasu dlatego do tematu najlepiej jest podchodzić w sposób indywidualny. Kierowanie się efektami innych może być bardzo zgubne. W momencie gdy zacznie się zauważać u siebie rezultaty bardzo dużo się zmienia zarówno w wyglądzie jak i w psychice. Do największych zalet płynących z odchudzania zalicza się:

 • Poprawa metabolizmu i unormowanie trybu wypróżniania
 • Zwiększona kondycja
 • Likwidacja problemów ze stawami narażonymi do tej pory na większe obciążenia
 • Poprawa stanu zdrowia
 • Lepsze samopoczucie
 • Większa pewność siebie
 • Poprawa stanu cery

To jedne z wielu pozytywnych efektów jakie zyskuje się po zgubieniu zbędnych kilogramów. W drodze tej bardzo ważne jest także to, aby utrzymywać stałą masę ciała. Ma to bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu i przyczynia się do znacznie dłuższego życia.

Rozwiązania dla osób z ograniczonym czasem wolnym

Przygotowywanie posiłków czy też tworzenie diety nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób nie wie co robić żeby schudnąć, przez co chwyta się niekoniecznie rozsądnych rozwiązań. W takich okolicznościach o wiele lepsze jest zdecydowanie się na pomoc ze strony profesjonalistów, którzy wiedzą jak dopasować dietę i robią to w odpowiedzi na preferencje żywieniowe, alergie czy nietolerancje. Tylko taka dieta jest w stanie przynieść efekty. Na rynku działa ogromna ilość dietetyków z dużym doświadczeniem. Jeśli problem leży w braku czasu na przygotowywanie sobie posiłków to warto zdecydować się na gotowy catering. Opcja ta pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ dania dostarczane są w konkretne miejsce o ustalonej godzinie. Dodatkowo ma się pewność, że wszystkie potrawy są zdrowe i pełnowartościowe. Nic więc dziwnego, że jest to metoda na odchudzanie z której korzysta coraz więcej osób. Istnieje swoboda dobrania ilości kalorii, a także samych składników. Odchudzanie i trzymanie diety nigdy nie było łatwiejsze.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.