Dieta na stłuszczenie wątroby – kiedy trzeba ją zastosować?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest dolegliwością, która dotyka zazwyczaj osoby, które w swoim życiu nie dbają o to co jedzą. Tego typu choroba spotykana jest również w grupie ludzi, u których występuje większe niebezpieczeństwo zachorowania na zaburzenia metaboliczne. Sposobem poprawy komfortu życia w takich okolicznościach jest przede wszystkim prawidłowo ułożona dieta. Jak powinna wyglądać?

Na czym polega niealkoholowe stłuszczenie wątroby?

Prowadzenie zdrowego trybu życia opierającego się przede wszystkim na wyborze produktów z niezbędnymi składnikami odżywczymi to klucz do dobrego zdrowia oraz samopoczucia. W dzisiejszych czasach dostęp do różnej żywności jest tak szeroki, a mimo to wiele osób wciąż decyduje się na warianty mocno przetworzone, które wyłącznie ograniczają sprawność organizmu i zaburzają odporność. Wciąż niewystarczająca liczba osób ma świadomość tego, że to co jemy odpowiada w bezpośredni sposób za to czy pojawiają się choroby oraz infekcje.

Przykładem tego, że nieprawidłowa dieta doprowadza do niekorzystnych zmian w organizmie jest stłuszczenie wątroby dieta. Tego typu dolegliwość nazywana jest inaczej niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i opiera się przede wszystkim na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Stłuszczenie wątroby przykładowy jadłospis jest niezbędny właśnie w okolicznościach, w których wcześniej doprowadzi się do zaniedbań w tej kwestii. Jedzenie sporej ilości produktów zawierających cukier, tłuszcz czy chemię powoduje, że dieta przy stłuszczonej wątrobie okazuje się wręcz niezbędna. Powodem, dla którego wiele osób zmaga się z dolegliwościami o tym charakterze jest również brak aktywności fizycznej. To jednak nie jedyne problemy jakie mogą pojawiać się u osób, u których wykryto takie schorzenie. W komplecie często występują również następujące choroby:

 • Cukrzyca
 • Zaburzenia w gospodarce tłuszczy
 • Problemy z ciśnieniem
 • Nieprawidłowa praca tarczycy
 • Zespół metaboliczny
 • Nadwaga lub otyłość.

Jak wykryć u siebie niealkoholowe stłuszczenie wątroby?

Co jeść na stłuszczenie wątroby to aspekt, który zaczyna rozpatrywać się w momencie gdy już zdiagnozujemy u siebie tego typu przypadłość. Jak się okazuje wcale nie jest to tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Stłuszczona wątroba w pierwszej fazie może nie dawać żadnych znaków oraz dolegliwości nawet przez kilka lat. Brzmi to bardzo niepokojąca, bo powoduje to, że dieta na odtłuszczenie wątroby wprowadzana jest znacznie później. Jest to czynnik idealnie pokazujący to, że niezależnie od samopoczucia dobrze jest regularnie wykonywać chociaż podstawowe badania, gdyż pozwoli to pokazać idealnie stan zdrowia. Nawet niewielkie zmiany w zakresie działania organizmu będą idealnie odwzorowane.

Do najczęstszych objawów świadczących o zmianach w wątrobie zalicza się:

 • Długotrwałe osłabienie w żaden sposób nie związane z wykonywanymi obowiązkami
 • Ból w brzuchu zlokalizowany zazwyczaj po prawej stronie
 • Na badaniu zauważalne jest powiększenie narządów takich jak wątroba czy śledziona
 • Zmniejszenie masy ciała
 • Obrzęki

Co jest dobre na stłuszczoną wątrobę to informacje bardzo potrzebne, ponieważ sama jednostka chorobowa jest poważna i nieleczona może doprowadzić nawet do powikłań w postaci marskości. Są to wtedy zmiany nieodwracalne. Jeśli jednak dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby zostanie wprowadzona odpowiednio wcześnie to możliwy jest całkowity powrót do stanu przed chorobą. Dieta na wątrobę stłuszczoną to przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków żywienia. Leczenie opierające się na naturalnych aspektach jest tutaj kluczowe. Udoskonaleniem takiego rozwiązania jest wprowadzenie aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości.

Jakich zasad należy przestrzegać podczas diety na stłuszczoną wątrobę?

Osoby chorujące na stłuszczenie wątroby muszę przede wszystkim wiedzieć jaka dieta na wątrobę stłuszczoną jest najbardziej optymalna. Co ciekawe taki wariant bardzo przypomina po prostu racjonalne żywienie osoby bez żadnych schorzeń. Oczywiście należy kierować się ograniczeniami w zakresie niezdrowych potraw. Z pewnością w takim jadłospisie nie powinny znajdować się potrawy tłuste czy zawierające bardzo dużą ilość przypraw. Dieta w stłuszczeniu wątroby przede wszystkim powinna ograniczać ilość spożywanych kalorii oraz dostępność tłuszczy. Osoby chore muszą kierować się również wystarczającą ilością skladników odżywczych, dzięki którym wątroba będzie mogła się prawidłowo regenerować. Najważniejszymi założeniami takiej diety są:

 1. W ciągu dnia dobrze jest usystematyzować ilość spożywanych posiłków. Najlepszym wariantem są mniejsze porcję ale częściej – 4-5 razy w ciągu dnia
 2. Nie jest polecane aby pomiędzy posiłkami decydować się na przekąski. Jest to czynnik, który odpowiada za znaczne ograniczenie metabolizmu, co w konsekwencji doprowadza do większego magazynowania się tłuszczu
 3. Niezbędne jest unikanie głodu. W tym przypadku dieta na niealkoholowe stłuszczenie wątroby powinna być pełnowartościowa i doprowadzać do uczucia sytości
 4. Jeśli chodzi o spożywanie owoców oraz warzyw to są one dozwolone w formie surowej, gdyż wówczas charakteryzują się największą zawartością błonnika
 5. Dobrze jest zrezygnować z posiłków podczas których konieczne jest używanie tłuszczu. Wyeliminować należy zatem smażenie
 6. Polecane są naturalne zioła, a nie mieszanki.

Jakie produkty powinny znaleźć się w jadłospisie?

Co jeść na stłuszczenie wątroby to przede wszystkim różnego rodzaju produkty, które będą doprowadzać do regeneracji tego narządu. Oczywiście podczas prowadzenia takiego stylu odżywiania dobrze jest ograniczać tłuszcze nasycone ale z założeniem, że nie zostaną one wyeliminowane całkowicie. W komplecie z białkami oraz węglowodanami jest to składnik który ma ogromny wpływ na to jak funkcjonuje organizm. Jedną z ich funkcji jest umożliwianie prawidłowego uwalniania się witamin. Jeśli chodzi o tłuszcze to warto zastąpić te pochodzenia zwierzęcego tymi pochodzenia roślinnego. Z diety powinny na stałe zniknąć następujące produkty:

 • Potrawy poddawane smażeniu
 • Pieczywo wyprodukowane z mąki pszennej
 • Produkty słodkie
 • Napoje gazowane, słodzone
 • Kofeina
 • Rośliny strączkowe takie jak groch czy fasola
 • Majonez

Przy tym wszystkim bardzo ważne jest, aby stłuszczenie wątroby dieta było uzupełniane również przez aktywność fizyczną. Dobrze wpłynie to na kondycję, a także ogólną dyscyplinę. W dzisiejszych czasach możliwości co do uprawianego sportu jest bardzo dużo dlatego też wybór ulubionego zajęcia będzie prosty. Można zdecydować się wyłącznie na dłuższe spacery bądź skorzystać z jeżdżenia na rowerze. Najważniejsze jest aby wybrać sposób spędzania czasu, który szybko nie znudzi się i jest dla nas całkowicie bezpieczny.

Jakie produkty można jeść przy stłuszczeniu wątroby?

Kolejna grupa produktów jaka odgrywa spore znaczenie w przypadku stłuszczenia wątroby to polecane produkty. W tym kontekście największe znaczenie ma grupa produktów takich jak białka. Oznacza to, że jadłospis powinien w dużej mierze opierać się na nabiale. Nie należy pomijać również związków mineralnych czy witamin, dzięki którym organizm chroniony jest przed chorobami czy infekcjami. Do polecanych przez dietetyków produktów podczas choroby stłuszczenia wątroby zalicza się:

 • Jajka
 • Ryby
 • Jogurty o dużej zawartości bakterii
 • Ciemne pieczywo
 • Chude wędliny
 • Warzywa o dużej zawartości węglowodanów
 • Herbata, woda

Zakres tego co można jeść przy stłuszczonej wątrobie jest bardzo szeroki, dzięki czemu dieta nie powinna być nudna. Różnorodność w zakresie spożywanych posiłków ma zawsze bardzo duże znaczenie. Monotonne dania powodują, że ludzie szybko zniechęcają się do utrzymywania diety, a tym samym niszczą sobie możliwość uzyskania efektu. W przypadku tego typu dolegliwości dieta pudełkowa Warszawa ma największe znaczenie i pozwala całkowicie wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie wiedzą jak bądź nie mają czasu aby samemu sobie gotować jest catering dietetyczny Kraków. Wariant ten jest również bardzo bezpieczny, gdyż całkowicie kontrolowany jest przez dietetyków czyli osoby mające największą wiedzę z tej dziedziny. Prawidłowy sposób odżywiania się powinien być elementem, który będzie stosowało się nie tylko przy okazji pojawiania się dolegliwości. Racjonalne żywienie powinno być częścią życia, która naturalnie ma miejsce na co dzień. W przeciwnym razie szybko będzie wracało się do dawnych nawyków. Catering dietetyczny Poznań jest tutaj opcją dobrą, ponieważ poniekąd jest się uzależnionym od tego co zostanie dostarczone.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.