Dieta przy braku woreczka żółciowego – jak powinna wyglądać?

Usunięcie woreczka żółciowego zazwyczaj jest spowodowany z tym, że w drogach żółciowych dochodzi do nawracających stanów zapalnych. Decyzja o takim zabiegu jest podejmowana także w przypadku poważnej kamicy żółciowej. Osoby, u których doszło do operacji muszą zdecydować się na pewne ograniczenia w zakresie swojego odżywiania. Jak powinna wyglądać ich dieta?

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – jakie ma znaczenie?

Mało osób może zdawać sobie z tego sprawę, że zaburzenia w zakresie składu żółci mogą być spowodowane naszymi działaniami. Często dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego wynika z naszych zaniedbań. Regularne dbanie o organizm, a co za tym idzie spożywanie atrakcyjnych dla ciała pokarmu ma tutaj kluczowe znaczenie. Niestety duża część osób bagatelizuje tego typu konieczność i decyduje się na warianty przetworzone, o dużej zawartości chemii, cukru czy soli. Konsekwencją tego typu działań są problemy zdrowotne, które mogą dotykać układu pokarmowego ale nie tylko.

Najczęstszą przyczyną, przez którą jadłospis tygodniowy po usunięcia woreczka żółciowego jest niezbędny jest spożywanie bardzo dużych ilości cukry, słodyczy. Jadłospis takiej osoby jest jednocześnie mocno ubogi w tłuszcze nienasycone, co doprowadza do minimalizacji lecytyny, która powinna znajdować się w żółci. Konsekwencją takiego zjawiska jest pojawienie się nadmiaru złego cholesterolu, a także pojawianie się niebezpiecznych złogów. Bardzo niepokojącą sytuacją jest także niewystarczająca ilość błonnika. Prowadząc nieodpowiednią dietę w długim przedziale czasowym można bardzo szybko nabawić się przykrych dolegliwości.

Dieta po usunięciu woreczka związana jest przede wszystkim z tym w jaki sposób pęcherzyk działał do tej pory. Warto jest zatem wiedzieć w jaki sposób narząd ten funkcjonuje i czy jest on niezbędny do prawidłowego zdrowia. Otóż pęcherzyk jest miejscem, gdzie żółć wytwarzana w wątrobie jest magazynowana. Żółć ta bierze udział między innymi w trawieniu tłuszczów, gdyż zawiera enzymy, dzięki którym cząsteczki tłuszczu są rozbijane. W efekcie o wiele łatwiej wchłaniają się do organizmu tworząc najlepsze źródło energii. Dieta bez woreczka żółciowego rozpoczyna się już bezpośrednio po operacji czyli w szpitalu. W pierwsze dni pacjent musi otrzymywać jedzenie w inny sposób niż doustnie. Następnie niezbędne jest przejście na inną dietę.

Jak prezentuje się dieta po operacji woreczka?

Co można jeść po usunięciu woreczka żółciowego to pierwsze pytanie jakie pojawia się u osób, u których doszło do konieczności usunięcia tego elementu. Najważniejszym założeniem takiej diety jest to, że powinna się ona opierać przede wszystkim na potrawach o niskiej zawartości tłuszczu. Powinny być to warianty przede wszystkim lekkostrawne pozbawione zbyt dużej zawartości błonnika. Przykładowy jadłospis po usunięciu woreczka żółciowego powinny być także niewielkie. Założeniem jest spożywanie małych porcji ale stosunkowo często – do 6 razy w ciągu dnia. Innymi zasadami do jakich należy się stosować są:

 1. Dieta po operacji woreczka żółciowego powinna być ograniczona we wszystkie potrawy, których proces obróbki to smażenie. Co jeść po wycięciu pęcherzyka żółciowego to przede wszystkim potrawy gotowane oraz duszone. Nie ma także ograniczeń co do grillowania ale dobrze jest wprowadzić takie potrawy po kilku miesiącach
 2. Wyeliminować należy wszelkiego rodzaju produkty doprowadzające do wzdęć – są to ostre przyprawy, kawa, a także artykuły o dużej zawartości cukru
 3. Co jeść po wycięciu woreczka żółciowego to również składniki o niewielkiej zawartości tłuszczy roślinnych. Możliwe jest spożywanie chudych serów ale za to warto zrezygnować z mięsa
 4. Oleje oraz tłuszcze najlepiej jest dodawać już do gotowej potrawy
 5. Zrezygnowanie z napojów alkoholowych.

Jakie produkty można spożywać bez woreczka żółciowego?

Dieta po operacji woreczka żółciowego jak wiele innych diet leczniczych oraz rekonwalescencyjnych ogranicza się do pewnego rodzaju składników jakie są polecane aby szybciej odzyskać dobre samopoczucie. W przypadku tego co jeść przy wycięciu woreczka to wszystko składnia się ku temu aby nie obciążać zbytnio wrażliwego układu pokarmowego. Bardzo ważne jest ograniczanie wszelkiego rodzaju przetworzonej żywności, która opiera się na sporej ilości składników chemicznych. Do polecanych produktów, z których powinna składać się dieta zaliczają się:

 • Mięso oraz ryby o niewielkiej zawartości tłuszczu
 • Chude i półtłuste produkty nabiału
 • Pieczywo białe – chleb, bułki
 • Gotowane ziemniaki
 • Warzywa gotowane na wodzie bądź duszone
 • Rozdrobnione owoce – tarte lub gotowane.

Po drugiej stronie diety stosowanej w przypadku operacji woreczka żółciowego znajdują się również składniki z jakich dobrze jest rezygnować. Pacjenci powinni ściśle stosować się do takich zasad, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do znacznego pogorszenia samopoczucia. Chcą tego uniknąć wystarczy wyeliminować:

 • Używki, przede wszystkim napoje zawierające alkohol
 • Mięsa zawierające bardzo dużą ilość tłuszczy: boczek, smalec
 • Chleb zawierający ziarna, żytni
 • Kasza gryczana, ryż brązowy
 • Wyroby cukiernicze
 • Ostre przyprawy
 • Intensywne warzywa – cebula, por, czosnek
 • Suszone owoce
 • Napoje takie jak mocna herbata czy kawa.

Bardzo ważną informacją dla osób, których dotyczy jaka dieta po usunięcia woreczka żółciowego jest fakt, że tego typu zmiany powinny być zastosowane na stałe. Oznacza to, że tego typu nawyki żywieniowe powinny trwać do końca życia. Oczywiście istnieje wiele składników takich jak kawa po usunięciu woreczka żółciowego, które można stosować w późniejszym czasie. Wszelkie zmiany warto jednak wykonywać po konsultacji z lekarzem, który ustali czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Dobrze jest także kontrolować swój organizm i samopoczucie po zjedzeniu konkretnych produktów.

Efekty stosowania prawidłowej diety

Zdrowe odżywianie powinno opierać się przede wszystkim na wykorzystywaniu produktów pochodzących z trzech grup składników. Są to białka, węglowodany oraz tłuszcze. Ich prawidłowy rozkład w diecie powoduje, że do organizmu dostarczane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zaburzenia w tej kategorii będą skutkować pojawieniem się niedoborów, które mogą doprowadzać również do zaburzeń działania układu pokarmowego czy też gorszego samopoczucia. Każda dieta pudelkowa Poznań niezależnie od tego czy stosowana jest po operacji czy nie powinna opierać się również na dostarczeniu odpowiedniej ilości kalorii. Jest to kwestia indywidualna, która zależy od aktywności fizycznej, a także podstawowej przemiany energii. Chcąc utrzymać dietę dobrze jest również zdecydować się na warianty zgodne z preferencjami co do smaku gdyż w przeciwnym razie może ona okazać się mało atrakcyjna. Dobrą praktyką jest także różnicowanie posiłków jeśli chodzi o ich skład.

Tworzenie jadłospisu samodzielnie może być problematyczne szczególnie jeśli nie ma się na to zbyt dużo czasu, a przy tym nie ma się świadomości na temat tego jak łączyć poszczególne składniki. W takich okolicznościach nie trzeba się jednak przejmować ryzykiem braku osiągnięcia oczekiwanych efektów. Rozwiązaniem tego problemu jest catering dietetyczny Kraków, który z każdym rokiem zyskuje coraz to większe zainteresowanie. Dieta pudełkowa Warszawa pozwala całkowicie zapomnieć o konieczności przygotowywania dań. Wszystkie te czynności przejmowane są przez osoby mające w tej dziedzinie o wiele większe doświadczenie. Dietetycy oraz kucharze dbają o to, aby końcowy efekt satysfakcjonował pod względem smaku, kalorii czy też zamierzonego efektu. W takim wariancie można również poinformować osobę tworzącą zamówienie o tym jakie produkty należy wykluczyć. Oznacza to, że mając różnego rodzaju nietolerancję czy też alergię można korzystać z takiej opcji. Osoby będące po operacji wyrostka mogą uzyskać wsparcie dietetyczne dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania. Dieta wcale nie musi być problematyczna, a jej przygotowywanie nie musi zajmować ogromnej ilości czasu.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.