Dieta wegetariańska - rodzaj diety czy styl życia?

Dieta wegetariańska staje się coraz popularniejsza w ostatnim czasie. W poniższym wpisie postaram się zaprezentować cechy charakterystyczne różnych rodzajów wegetarianizmu. Na początku zastanówmy się czym jest słowo wegetarianizm i od czego się wywodzi? Słowo wegetarianizm pochodzi łacińskich wyrazów:
o  Vegetabilis (łac.) – roślinny
o  Vegetare (łac.) – rosnąć, kwitnąć, rozwijać się
Wegetarianizm to sposób żywienia polegający na ograniczaniu się w diecie wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego (produkty zbożowe, owoce, warzywa, orzechy, grzyby, glony) oraz ograniczeniu lub wykluczeniu z diety produktów pochodzenia zwierzęcego.
Do głównych powodów decydujących o wyborze tej formy żywienia należą:
-> Religia np. hinduizm
-> Światopogląd – dążenie do harmonii z przyrodą
-> Czynniki filozoficzne – uważanie, że zabijania zwierząt jako nieetyczne
-> Czynniki ekologiczne – problemy z utylizacją pozostałości po hodowli zwierząt i produkcji pasz
-> Czynniki ekonomiczne – produkty roślinne są tańsze od produktów zwierzęcych
-> Moda – dieta jest obecnie popularna wśród młodych osób
Do najczęściej wybieranego typu wegetarianizmu zalicza się laktoowowegetarianizm. Polega on na rezygnacji z potraw mięsnych (mięso, drób, ryby, owoce morza), serów podpuszczkowych i żelatyny. Dieta ta uwzględnia natomiast jaja, miód, masło, mleko i produkty mleczne.
Inną odmianą jest laktowegetarianizm, który eliminuje z jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mięso, drób, jaja oraz ryby i owoce morza. Dieta ta zezwala na dodatek mleka i produktów mlecznych. Ten typ wegetarianizmu często występuje wśród wyznawców hinduizmu i buddyzmu.
Najmniej restrykcyjną dietą jest tak zwany semiwegetarianizm. Termin ten został wymyślony przez dietetyków i specjalistów do spraw żywienia, jednak z czystym wegetarianizmem ma niewiele wspólnego. Dopuszcza spożywanie jaj, mleka i jego przetworów oraz niewielkich ilości ryb i drobiu.
Natomiast wśród najbardziej restrykcyjnych odmian należy wymienić witarianizm i frutarianizm. Oba sposoby żywienia opierają się na warzywach i owocach. Witarianim nie pozwala na podgrzewanie posiłków do temperatury powyżej 41oC, ponieważ to powoduje śmierć produktu i utratę wielu cennych składników odżywczych. Rezygnują oni również z wypijania kawy i herbaty. Frutarianie zaś nie pozwalają na zrywanie produktów z drzew lub roślin, bo to może spowodować ich śmierć (zniszczyć roślinę). Ponadto nie jest akceptowalne spożywanie warzyw rosnących w ziemi, takich jak marchew czy sałata.
Ostatnim rodzajem wegetarianizmu, który omówię jest weganizm. Zgodnie z założeniem tej diety należy zrezygnować z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj, mleka, produktów mlecznych, mięsa, drobiu i ryb). Niektórzy weganie nie spożywają również miodu, ponieważ traktują go jako produkt odzwierzęcy.
Powyżej przedstawiłam najczęściej opisywane formy wegetarianizmu. W kolejnym artykule przedstawię korzyści i zagrożenia zdrowotne wynikające z korzystania z diet wegetariańskich.

 

Emilia Pilchowska - Dietetyk Fit Apetit 

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Ile kosztuje
Catering
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.