05.02.2020

Jelita - nasz drugi mózg


Drugi mózg - ale jak to? A no właśnie tak. Okazuje się, że od prawidłowego funkcjonowania jelit zależy zdrowie naszego organizmu. Odpowiedają one nie tylko za prawidłowe trawienie, ale też za choroby serca, procesy starzenia, retencję wody czy złe samopoczucie. Naukowcy nazywają je „drugim mózgiem” co wskazuje na ich ogromną rolę w naszym organizmie.

1. IBS - co to  w ogóle jest?

Jelita są największą częścią układu pokarmowego. To dzięki nim substancje odżywcze są przyswajane do organizmu. Zatem dlaczego tak rzadko o nie dbamy i sprawdzamy  ich kondycję? Najczęściej organ ten badają osoby chore na IBS, czyli zespół jelita drażliwego.

Powiększający się i nadęty brzuch nie jest zjawiskiem normalnym. Zdrowe jelita nie powodują zaparć, wzdęć, gazów czy uczucia zmęczenia po jedzeniu. Dodatkowo gdy nasze jelita są w „dobrej kondycji” poprawia się również jakość naszego snu. Dlatego dietetycy nie zalecają jedzenia bezpośrednio przed snem.

2. Choroby jelit

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że problemy z jelitami, a tym samym z trawieniem powoduje wiele czynników: stres, źle zbilansowana dieta, antykoncepcja hormonalna, stosowanie leków przeciwzapalnych czy antybiotykoterapia. To generuje dyskomfort w okolicach brzucha, zaparcia oraz wzdęcia. Czasami pojawia się nawet biegunka.

Niestety takie dolegliwości doskwierają coraz większej liczbie osób, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat urosła kilkukrotnie! Powód tych zmian jest prosty: niezdrowy styl życia. Stres, używki, bary szybkiej obsługi, żywność przetworzona i siedzący tryb życia negatywnie wpływają na ich kondycję.

Kolejną przyczyną zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego w tym jelit jest nietolerancja pokarmowa: np. na gluten lub laktozę. Ludziom z wrażliwymi jelitami  może szkodzić spożywanie: drożdży, kawy, pomarańczy, wieprzowiny i kukurydzy, oraz oczywiście duża ilość cukru w diecie– on również nie sprzyja jelitom.

jelita-i-stres.jpg

3. Ochrona jelit

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak zadbać o zdrowie jelit:

  • Dieta odpowiednio zbilansowana powinna być bogata w białko i błonnik pokarmowy.

  • Pamiętaj-korzystamy z produktów naturalnych: warzyw i owoców. Dobre dla naszych jelit są marchewki, jabłko i dynia.

  • Gryź dokładnie jedzenie, staraj się jeść powoli.

  • Pamiętaj o regularnym oddechu.

  • Nawadniaj organizm – codziennie pij przynajmniej 1,5 litra wody. Woda pomoże Ci we wchłanianiu składników z pokarmu, ziołowe herbaty wspomogą trawienie.

  • Pamiętaj o reguarnych ćwiczeniach fizycznych!


4. Jelita->Mózg = bezpośrednie połączenie!
Mózg łączy się z jelitami za pomocą nerwu błędnego- są one z nim bezpośrednio połączone! To jelita informują mózg, co dzieje się w organizmie.

W układzie komórkowym jelit produkowana jest także serotonina - hormon szczęścia. zaburzenia w jej produkcji skutkują pogorszeniem nastroju, lękami, oraz stanami depresyjnymi - informują naukowcy  z Irlandii.  

Niestety jeżeli się notorycznie stresujemy, nie tylko jelita informują mózg o procesach zachodzących w organizmie. Jest to  transakcja wiązana. Mózg przekierowuje swoją energię do mięśni. Korzysta wtedy z jelit i ich siły, a co za tym idzie wyłączany jest proces trawienny. Przepływ krwi natomiast zmniejsza się, i powstaje deficyt w produkcji śluzu. Jest to dla jelit wysoce niebezpieczne. Dlatego w krytycznych momentach cierpimy na bóle brzucha czy biegunki.  

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.