12.11.2020

Witamina D


Witamina D. Jaką wybrać witaminę d? Jak dawkować witaminę d?

Zdaniem ekspertów , ponad 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D. Trzeba pamiętać, że działa ona na cały nasz organizm - zatem jej niedobory witaminy d skutkują licznymi schorzeniami. Deficyt witaminy D powoduje zmniejszenie odporności na infekcje, wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo - naczyniowego, autoimmunologiczne aż na depresji kończąc.

Zatem jak zaopatrzyć nasz organizm w odpowiedni poziom witaminy D?

Od kwietnia do początku września , nie jest to aż taka trudne zadanie. Wystarczy 15 minut na słońcu z odsłoniętymi 18% powierzchni ciała. Niestety już w pozostałych miesiącach musimy rozpocząć regularną suplementację. Oczywiście witamina D występuje również w różnych produktach spożywczych - choćby morskich rybach , jednak aby nie dopuścić do jej niedoborów, musielibyśmy każdego dnia spożywać ich nawet kilkaset gram.
Zatem jak najlepiej suplementować witaminę D?

Według rekomendacji opublikowanych dla mieszkańców Europy Środkowej w 2013 roku, dawki witaminy d kształtują się następująco:

  • dzieci do 6 miesiąca życia - 400 jednostek (IU)
  • dzieci do 1 miesiąca życia - 400 do 600 IU
  • dzieci i młodzież do 18 roku życia - 600 do 1000 IU
  • osoby dorosłe - 800 do 2000 IU
  • kobiety w ciąży ?‍?- 1500 do 20000 IU
  • seniorzy ?‍- 800 do 2000 IU - WAŻNE - przez cały rok

Podane ilości, nie wymagają specjalistycznych konsultacji oraz przeprowadzania badań na poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy.
A jak wybrać najlepszą witaminę D?
Na rynku dostępne są preparaty w postaci leku oraz suplementy diety. Zawsze sugerujemy aby wybierać jednak formę leku, gdyż mamy wtedy 100% pewności, że jest on przebadany i znajduje się w nim tyle substancji ile jest podane na opakowaniu.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.