01.09.2022

Co jeść na lepsze trawienie - czyli jak zadbać o dobre samopoczucie?


Życie w biegu to sformułowanie, którym większość osób mogłoby opisać swoją codzienność. Natłok spraw do załatwienia, zmęczenie powodują, że bardzo mało osób ma czas aby zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Bardzo szybko jest to weryfikowane za pośrednictwem dolegliwości jakie wysyła nam organizm. Człowiek staje się o wiele bardziej senny, nie może się skupić oraz jest nerwowy. Są to pierwsze efekty jakie zauważa osoba źle odżywiająca się. W przypadku osób regularnie wykonujących badania dostrzec można również sporo niedoborów jeśli chodzi o witaminy czy minerały. Wszystko to doprowadza do osłabienia organizmu, które jeśli jest lekceważone może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Dieta na dobre trawienie to głównie opieranie się na zasadach racjonalnego żywienia. Duża część osób kojarzy jednak zdrowe odżywianie z nudą, brakiem smaku i ogromną ilością ograniczeń. Nie ma to nic wspólnego z prawdą, ponieważ na rynku znaleźć można szereg propozycji jeśli chodzi o to jak łączyć składniki. Posiłki mogą być zdrowe ale także smaczne, dzięki czemu sama dieta wspomagająca trawienie nie musi być czymś do czego trzeba się zmuszać. Osoby zauważające u siebie jakiekolwiek problemy ze strony układu pokarmowego czy jelit muszą zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie ta część organizmu decyduje o naszym samopoczuciu oraz zdrowiu. Źle funkcjonujące jelita będą doprowadzały do innych chorób dlatego tak ważne są zmiany u podstaw.

Co jeść na dobre trawienie to jedno z pierwszych pytań jakie pojawiają się u osób, które borykają się z problemami takimi jak zgaga, wzdęcia czy zaparcia. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Chodzi tu o umiarkowanie jeśli chodzi o jedzenie. Bardzo dużym problemem w dzisiejszych czasach jest nadwaga czy otyłość, która to właśnie związana jest ze spożywaniem zbyt dużej ilości jedzenia porównując do zapotrzebowania. Nasz układ pokarmowy nie jest w stanie tego strawić co sprawia, że pojawiają się dolegliwości różnego charakteru. Innymi problemami mogą być także te na podłoży stresu czy związane z aspektami gastrologicznymi jak zespół jelita drażliwego. Wówczas podejście powinno być w pełni indywidualne.

Co jeść aby poprawić trawienie, a czego unikać?

Każdy organizm reaguje w inny sposób na określone grupy produktów ale istnieje szereg składników, które zawsze będą doprowadzały do gorszego samopoczucia. Chodzi tu przede wszystkim o produkty, które będą sprawiać problemy na tle funkcjonowania układu trawiennego. W tym kontekście wymienia się najczęściej mocną herbatę, produkty z grupy nabiału, słodycze, alkohol, fasola. Na gorsze działanie organizmu będą wpływać także wszelkiego rodzaju używki jak papierosy czy alkohol. Nie należy zapominać także o tym, że niektóre złe nawyki będą doprowadzały do spowolnienia trawienia czy też dolegliwości bólowe. W tym kontekście wymienić należy spożywanie sporych porcji bądź tłustych na pusty żołądek, późne kolacje czy brak odpowiedniej regeneracji organizmu.

Dieta na poprawę trawienia poza aspektami związanymi bezpośrednio z tym co należy jeść, a czego unikać zakładać powinna również ograniczenie stresu. Nerwowe sytuacje zdarzają się większości osób, jednak niewiele spośród nich zdaje sobie sprawę z tego jak niebezpieczne może to być dla organizmu. Wiele ludzi reaguje w takich okolicznościach biegunką, a czasem nawet wymiotami. Wynika to z perystaltyki jelit, która jest sztucznie pobudzana przez stres. Może to w dużym stopniu podrażnić jelita ale także żołądek. Oznacza to, że poza tworzeniem atrakcyjnego jadłospisu nie należy zapominać także o sferze psychicznej i zadbać o to, aby podczas codzienności lepiej reagować na stres.

Co zjeść na trawienie to rozwiązanie, które powinno być stosowane w kontekście długoterminowym. Zagadnienie to nie powinno dotyczyć wyłącznie osób z nadwagą czy ludzi, którzy już borykają się z dolegliwościami ale także u osób zdrowych, aby zapobiec takim efektom. Racjonalne odżywianie czyli takie opierające się na wszystkich niezbędnych składnikach i makroelementach powoduje, że można cieszyć się bardzo dobrym samopoczuciem i energią. Dodatkowo korzyść zauważalna będzie także w postaci wyglądu, który z pewnością zyska. Łatwiej będzie utrzymać prawidłową masę ciała, a co za tym idzie atrakcyjną prezencję. Istotnym czynnikiem będzie tutaj świadomość tworzenia diety. Jeśli nie ma się ku temu żadnych kwalifikacji czy wiedzy lepiej jest skorzystać z pomocy osób wyspecjalizowanych w tym temacie.

Co jeść na dobre trawienie - zalecane sposoby

Zdrowe odżywianie czyli w tym kontekście dieta na trawienie będzie opierała się na kilku kluczowych zasadach. Już po kilku tygodniach od ich wprowadzenia zauważalne będą zmiany, a osoba zainteresowana poczuje ulgę. W pierwszej kolejności warto rozpocząć od tego, aby jeść powoli. Jest to najczęstszy problem osób borykających się z nadmiernymi gazami czy wzdęciami. Szybkie jedzenie powiązane z mówieniem będzie powodowało, że do żołądka będzie docierała spora ilość powietrza, która następnie będzie uwalniać się w postaci gazów. Dodatkowo powolne żucie powoduje, że żołądek ma ułatwioną pracę, ponieważ pokarm jest już wstępnie zmielony.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas spożywania posiłku jest jego popijanie. Bardzo dużo osób w trakcie jedzenia odruchowo sięga po coś do picia. Jest to element wpływający na to, że kwas żołądkowy ulega rozcieńczeniu, co natomiast skutkuje w znacznie dłuższym przebywaniu pokarmu w żołądku niż normalnie. Dodatkowo bardzo szybko pojawia się uczucie przejedzenia mimo, że do organizmu mogła nie zostać dostarczona odpowiednia ilość pokarmu. Najbardziej polecane jest odczekanie ze spożywaniem napojów do około 30 min po zakończeniu posiłku. Bardzo ważne jest także to aby nie pic gorących napojów, które mogłyby podrażnić wrażliwy przełyk.

Następnym bardzo często powielanym błędem jeśli chodzi o spożywanie jedzenia jest nieregularna godzina serwowania dań. Brak czasu powoduje, że duża cześć osób je tylko wtedy kiedy głód odbiera racjonalne myślenie. Wynika to z tego, że nieregularne jedzenie może doprowadzać do nadmiernego produkowania kwasu solnego, który to może podrażniać żołądek. To natomiast skutkuje pojawieniem się wrzodów czy nadżerek. Jedynym sposobem na to jest dieta na dobre trawienie, która będzie zakładała kilka niewielkich posiłków o regularnych porach dnia. Dobrą praktyką podrażnień żołądka będzie stosowanie witaminy C przykładowo w postaci soku ze świeżej kapusty.

Jakie kroki podjąć w stronę poprawnego funkcjonowania jelit?

Samodzielne tworzenie jadłospisu dla siebie dla wielu osób może być uznawane za kłopotliwe. Ma to bezpośredni związek z ograniczonym czasem wolnym i sporą ilością obowiązków. W takich przypadkach najlepszą metodą zadbania o swój organizm jest skierowanie się do dobrego dietetyka. Jest to osoba, która przede wszystkim podchodzi do problemu w sposób bardzo racjonalny i indywidualny. Podczas pierwszych konsultacji zbierane są informacje na temat organizmu, wyników ale także tego jakie efekty chce się uzyskać. Wiedza takich osób pozwoli stworzyć jadłospis, który będzie dostarczał wszelkich niezbędnych składników oraz minerałów. Do diety zostaną wprowadzone probiotyki ale także wsparcie naturalne mikroflory jak kefiry czy jogurty naturalne.

Kolejnym sposobem dla osób, które dążą do poprawy swojego trawienia jest catering. W tym przypadku nie trzeba przejmować się zarówno samą dietą ale również jej przygotowywaniem. Nie bez powodu rozwiązanie to cieszy się coraz to większym zainteresowaniem na rynku. Coraz więcej osób chce odżywiać się dobrze nie tracąc przy tym czasu. Dodatkową zaletą jest tutaj również fakt, że firmy dbają o różnorodność takich diet. Oznacza to, że dobre trawienie co jeść może być połączone z ulubionymi smakami czy eliminacją niektórych składników. Opcja o takim charakterze trafi w gusta osób borykających się z alergiami czy nietolerancjami ale także tych co zdrowe odżywianie i samopoczucie swojego organizmu cenią bardzo wysoko.

Catering dietetyczny to rozwiązanie, dzięki któremu bez wątpienia zyskuje się bardzo dużą swobodę jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Nie trzeba przejmować się tym co kupić w sklepie czy jak połączyć poszczególne składniki aby uzyskać pełnowartościowy, smaczny i syty obiad. Oszczędza się tym samym bardzo dużo czasu, który do tej pory traciło się w kuchni czy podczas zakupów. Wszystkie posiłki zamawiane od firmy dostarczane są zawsze w specjalnie przygotowanych do tego pojemnikach, z dokładnym opisem zawartości. Oznacza to, że trzymanie się diety może iść w parze z wypracowaniem konkretnych efektów pod względem sylwetki.

Czy na problemy z trawieniem dobry jest sport?

Dieta to jeden z czynników, które bezpośrednio decydują o tym w jaki sposób nasz żołądek radzi sobie z trawieniem. Nie jest to jednak jedyny aspekt na jaki należy zwrócić uwagę. Wiele osób wprowadzając zmiany do swojego życia zapomina o istotnym czynniku jakim jest aktywność fizyczna. Jest to element codziennego funkcjonowania, który może znaczenie odmienić jakość życia także w sferze trawienia. Zwiększona dawka ruchu będzie powodowała, że trawienie będzie przebiegało szybciej i osoba ćwicząca nie będzie odczuwała przepełnienia żołądka w ciągu dnia. Warto pamiętać, że osoby regularnie jedzące mogą pozwolić sobie również na większą dawkę kalorii

Stawiając pierwsze kroki w sferze sportu dobrze jest skonsultować się z osobami bardziej doświadczonymi tak aby poziom skomplikowania został dopasowany bezpośrednio do możliwości. W przeciwnym przypadku można się bardzo szybko zniechęcić lub spowodować, że pojawią się kontuzje. Zazwyczaj najlepszym wyborem będą trenerzy, którzy przygotują wstępny plan i sprawdzą realnie poziom aktywności. Następnie możliwe jest wybranie konkretnej dyscypliny, która to poza efektami będzie sprawiała również przyjemność. Takie połączenie to najlepsze co można zrobić dla swojego zdrowia.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.