Słów kilka o przemianie materii

Czym jest podstawowa przemiana materii?

Pojęcie podstawowej przemiany materii (PPM) często pojawia się w dietetyce. Postaram się przedstawić najważniejsze informacje na ten temat. Zacznijmy jednak od pojęcia metabolizmu, czyli wszystkich przemian biochemicznych (anabolizmu - synteza złożonych związków oraz katabolizmu - rozkład związków organicznych) i przemian energetycznych zachodzących w naszym organizmie.  PPM jest częścią tegoż metabolizmu.
Czym dokładnie jest podstawowa przemiana materii? Stanowi ona najniższym poziom przemian energetycznych w organizmie człowieka, warunkujący dostarczanie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych (m.in. praca układów: nerwowego, pokarmowego krążenia i oddechowego) zachodzących u człowieka na czczo, po przynajmniej 12 godzinnym odpoczynku fizycznym i psychicznym oraz najlepiej po 30 min przebywaniu w pozycji leżącej. Wartości PPM uzależnione są od wielu czynników, wśród których możemy wymienić płeć, wiek, wagę, wzrost, aktywność fizyczną stan fizjologiczny, zdrowia i odżywienia. Największy udział w PPM ma praca układu trawiennego wraz z wątrobą (ponad ¼ jej wartości).

Jak mogą zmieniać się wartości tego wskaźnika? Należy pamiętać, iż:
·      Po 21 r.ż. jego wartość spada stopniowo o około 2% rocznie;
·      Podwyższone wartości obserwuje się u kobiet w okresie menopauzy;
·      W II trymestrze ciąży oraz w okresie laktacji wzrasta nawet o 20-25%;
·      Kobiety posiadają niższe wartości PPM - średnio o ok. 7% mniej od mężczyzn;
·      U sportowców bywa wyższa o ok. 6%;
·      Wzrost temperatury ciała o 10C powoduje jego wzrost o mniej więcej 12%;
·      Wpływ na wartość PPM mają także warunki klimatyczne – wyższe poziomy obserwowane u osób mieszkających w krajach północnych w porównaniu do krajów tropikalnych;
·     Na wysokość podstawowej przemiany materii wpływa również gospodarka hormonalna (główną rolę odgrywają hormony tarczycy).
Czy samodzielnie możemy wyliczyć jej wartość? Oczywiście, że tak :) W tym celu korzysta się najczęściej ze wzoru Harrisa i Benedicta. Podczas jego obliczania brane są pod uwagę następujące parametry - płeć, wiek, masa i wysokość ciała. Poniżej przedstawiam dokładny wzór Harrisa i Benedicta:
·     Dla kobiet
665,09 + [9,56 x waga (w kg)] + [1,85 x wzrost (w cm)] - [4,67 x wiek]
·     Dla mężczyzn
66,47 + [13,75 x waga (w kg)] + [5,0 x wzrost (w cm)] - [6,75 x wiek]

Obecnie w intrenecie znajdziecie nie jedną stronę, która ułatwi Wam obliczenie wartości wskaźnika podstawowej przemiany materii. Często uznaje się, iż nie powinniśmy stosować diet odchudzających o niższej kaloryczności od naszej wartości PPM. Należy pamiętać, iż jego wysokość będzie się zmieniała wraz ze spadkiem naszej wagi. Zwróć się do nas po konsultacje i zamów catering dietetyczny we Wrocławiu, Poznaniu czy innego miasta w Polsce.

Emilia Pilchowska - dietetyk Fit Apetit

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.