21.01.2020

Słów kilka o suplementach


Rynek suplementów diety rozwija się z każdym rokiem. Wpływ na to ma na pewno szerokość asortymentu tych produktów oraz nasze dążenie do bycia zdrowym. Czym są suplementy? Zgodnie z definicją są to środki spożywcze, stanowiące skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych czy innych substancji wykazujących dowolny efekt metaboliczny na organizm człowieka. W tym krótkim artykule postaram się przedstawić cele ich stosowania i kontrowersje związane z ich przyjmowaniem.
Celem stosowania suplementów diety nie jest leczenie chorób, a powinni z nich korzystać przede wszystkim ludzie zdrowi. Suplementy diety pozwalają na zmniejszenie skutków działania takich czynników ryzyka, które wpływają na nas każdego dnia i mogą spowodować powstanie choroby. Powinny one uzupełniać dietę w witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Można znaleźć liczne zalety wynikające z przyjmowania tych farmaceutyków. Stanowią one skoncentrowane źródło składników odżywczych i występują w wygodnych formach dawkowania. Przyjmowanie ich niesie korzyści w regionach, gdzie występuje niedobór pewnego typu żywności lub względy ekonomiczne nie pozwalają na jej zakup (np. suplementacji omega-3 w regionach oddalonych od morza, gdzie ryby są mało dostępne lub drogie). Ponadto udowodniony korzystny wpływ niektórych suplementów, np. w zapobieganiu wadom cewy nerwowej (kw. Foliowy przyjmowany w ciąży) i niskiej masie urodzeniowej dziecka (żelazo), niedokrwistości u osób starszych (witamina B12), u osób eliminujących produkty mleczne (wapń), u osób starszych bez odpowiedniej ekspozycji na promienie słoneczne (witamina D), u osób stosujących bardzo restrykcyjne diety (preparaty multiwitaminowe).

supementy-diety.jpg

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej kontrowersji wynikających z przyjmowania suplementów diety. Na pierwszy plan wysuwa się problem przedawkowania składników odżywczych. Wiele z powszechnie stosowanych suplementów realizuje w 100% zapotrzebowanie na poszczególne składniki mineralne lub witaminy, zupełnie nie uwzględniając ich podaży z dietą. O ile w przypadku części związków przedawkowanie nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka, o tyle w nadmierne przyjęcie m.in. magnezu, żelaza oraz witaminy A i C niesie za sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przekroczenie bezpiecznej dziennej dawki żelaza może powodować zaburzenie wchłaniania innych minerałów i zaburzać liczne procesy zachodzące w naszym organizmie, nadmiar magnezu powoduje np. biegunki, a zbyt wysokie przyjęcie witaminy C - zwiększa ryzyko kamicy nerkowej.
Kolejnym bardzo kontrowersyjnym aspektem stosowania suplementów jest wątpliwa skuteczność wielu preparatów. W odróżnieniu od leków suplementy diety maja zdecydowanie łatwiejszą procedurę wprowadzenia na rynek, co umożliwia firmom farmaceutycznym ciągłe zwiększanie ich asortymentu. Ponadto zazwyczaj sięgamy po te tańsze suplementy, które uzyskiwane są sztucznie w laboratoriach. Często skutkuje to ich bardzo niską jakością oraz skutecznością działania, ponieważ tylko nieznaczna ilość składników tych preparatów jest wykorzystywana przez organizm człowieka. Kontrowersyjne wydaje się również stosowanie suplementów diety przez osoby odżywiające się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia co prowadzić może do rezygnacji ze spożywania produktów naturalnych.
Rodzi się zatem pytanie, czy każdy z nas powinien sięgać codziennie po suplementy diety? Moim zdaniem nie. Jeżeli stosujesz zdrową i zbilansowaną dietę, ostatnio nie chorujesz, czujesz się dobrze i wyniki badań krwi są w porządku to nie sięgaj po nie, ponieważ Twój organizm najprawdopodobniej dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla organizmu. Jeżeli jednak planujesz uzupełnienie diety o farmaceutyki powinieneś skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem, którzy pomogą wybrać dostosowany do Twoich potrzeb środek J

Pamiętaj, że żadne supementy nie zastąpią Ci zdrowej i dobrze zbilansowanej diety.

Czytaj więcej:

Emilia Pilchowska

Dietetyk Fit Apetit

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.