05.02.2022

L-karnityna – co to za substancja?


L-karnityna jest uznawana za substancję witamino podobną i jest to pierwsza odpowiedź jaka pojawi się zadając pytanie L-karnityna – co to? W związku z tym przyznaje jej się ważną funkcję w działaniu naszego organizmu, a jej obecność wykrywalna jest przede wszystkim w produktach spożywczych mlecznych oraz mięsnych. Bardzo ważną jej cechą jest także to, że jest syntetyzowana przez nas organizm, co budzi zastanowienie czy konieczne jest jej uzupełnianie. L-karnityny w naszym ciele wytwarzane są na podstawie dwóch aminokwasów – lizyny i metioniny. Proces ten zachodzi w wątrobie, nerkach, a także mózgu. Jej obecność dotyczy mięśni oraz serce. Głównym l-karnityna działanie to udział w metabolizmie lipidów, co oznacza, że substancja ta może się okazać w przypadku chęci schudnięcia czy też podczas walki z różnymi chorobami. Z racji, iż l-karnityna naturalnie występuje w organizmie bardzo rzadko dochodzi do jej braków. Zazwyczaj osoby cierpiące na niedożywienie czy też zmagające się z problemami nerek czy wątroby powinny wprowadzić zwiększoną dawkę do diety. Co ważne dieta wegetariańska oraz wegańska także może doprowadzać do niedoborów i w tym przypadku dobrze jest wprowadzić suplementacje.

Gdzie wykorzystywana jest L-karnityna?

Udział l-karnityny w metabolizmie lipidów to jej jedna z cech. Jej obecność związana jest również z aminokwasami czy węglowodanami. Uznawana jest także za antyoksydacyjną oraz chroni komórki oraz błony komórkowe przed zniszczeniami. Jej ważną funkcją jest również zabezpieczanie błon erytrocytów oraz naczyń krwionośnych, dzięki czemu osoby ją spożywające są mniej narażone na występowanie zmian miażdżycowych. Do głównych korzyści płynących z jej stosowania zaliczyć można:

 1. Działanie przeciwutleniające, które powoduje, że zahamowane zostają zniszczenia wywołane przez wolne rodniki
 2. Ograniczenie wytwarzania tkanki tłuszczonej
 3. Bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriom, gdzie zachodzi proces w wyniku którego wytwarzana jest energia
 4. Oczyszcza organizm z toksyn
 5. Odpowiada za usuwanie antybiotyków występujących w naszym organizmie
 6. Doprowadza do zwiększenia możliwości wysiłkowych
 7. Sprawia, ze zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne
 8. Odgrywa rolę podczas termoregulacji, dzięki czemu organizm jest w stanie szybciej przyzwyczaić się do zmiennej temperatury.

L-karnityna efekty ma korzystne, gdyż jej działanie przede wszystkim na pozytywne skutki.

Źródła L-karnityny

Jak już wiadomo l-karnityna naturalnie jest w stanie występować w organizmie jak również naturalnie znajduje się w niektórych artykułach spożywczych. L-karnityna dawkowanie w głównej mierze zależy od tego czy w naszym organizmie doszło do niedoborów, a także jakich efektów oczekujemy. Substancja ta głównie występuje w żywności pochodzenia zwierzęcego. Jej największe pokłady związane są z mięsem, a także produktami mlecznymi. Najmniejszą zawartość spotyka się w przypadku owoców i warzyw. L karnityna jak stosować zależy przede wszystkim od tego jakie zapotrzebowanie ma człowiek na tego typu substancję. Mówi się, że człowiek podczas codziennego funkcjonowania wymaga obecności 15mg l-karnityny. Co ciekawe jest to ilość, która nasz organizm jest w stanie samodzielnie dostarczyć czy wyprodukować. Dieta pudełkowa i stosowane w niej produkty są w stanie dostarczyć nawet 180 mg tego składnika. Wszystko to zależy od tego jaki to będzie catering dietetyczny Warszawa. Największe różnice zauważyć można w przypadku stosowania diet pozbawionych mięsa – gdzie ilość l-karnityny będzie mniejsza oraz odwrotnie w przypadku diet wysokobiałkowych czy ketogennych. L karnityna w płynie może być wykorzystywana do diet o mniejszej jej zawartości. Najważniejsze jest aby mieć świadomość, że ta substancja podczas obróbki termicznej może tracić swoje właściwości dlatego najlepiej jest aby występowała w wersji surowej bądź o niewielkiej obróbce.

Skutki uboczne stosowania l-karnityny

L-karnityna skutki uboczne nie są drastyczne, ponieważ jest to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, a co za tym idzie musi być bezpieczna. Jej przedawkowanie z pokarmu jest niemożliwe. Jedyną formą nadmiernej ilości jest jej dodatkowe suplementowanie. W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że osoby zdrowe nie muszą spożywać jej poza naturalnymi produktami, ponieważ nasz organizm jest w stanie sam ją wyprodukować. Zupełnie inaczej sprawa wygląda u osób, które wykorzystują na co dzień dietę eliminacyjną i zaburzają dostępność tego składnika. W takich okolicznościach najważniejsze jest to aby ściśle trzymać się zaleceń umieszczonych na opakowaniu- w szczególności dawkowania. Zbyt duża ilość powoduje, że mogą pojawić się uporczywe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także mikroflora jelitowa może zostać zaburzona. Prawidłowa praca jelit jest niezbędna co codziennego funkcjonowania, dlatego nie warto dokonywać odstępstw od zaleceń.

Niedobór l-karnityny – jak się objawia?

Analizując niedobory warto wziąć aż dwa źródła takiego zjawiska. Pierwszym z nich jest niedobór pierwotny czyli taki będący następstwem naszej genetyki. Dotyczą one głównie zaburzeń zauważalnych u dzieci urodzonych się za wcześnie. W tym przypadku dochodzi do nieprawidłowości w biosyntezie, a także transportu tej substancji dalej do komórek. Drugi przypadek niedoboru to nabyty czyli wtórny. Dotyczy on osób, u których dieta jest zbyt uboga w mięso bądź u osób niedożywionych. Skutkiem takiego działania może być zatrzymanie spalania kwasów tłuszczowych czego konsekwencją jest ich kumulowanie się w obrębie mięśni i wątroby. Dla organizmu może być to bardzo niebezpieczne gdy może doprowadzić do hipoglikemii lub hiperamonemii. W mniej drastycznych przypadkach osoby o zbyt małej ilości l-karnityny będą skarżyć się na osłabienie wynikające z zaniku mięśni, a także niepoprawne funkcjonowanie mięśnia sercowego. Konsekwencją jest szybsze męczenie się, a także wiotkość zauważalna na twarzy. L karnityna czy warto stosować w takich sytuacjach – jak najbardziej ale już pod okiem lekarza czy specjalisty. Zbyt późna rekcja może spowodować, że doprowadzimy do choroby naszego ciała. W tym kontekście tak istotne jest zatem kontrolowanie swojego organizmu i świadomość na temat tego jak istotną rolę odgrywa dieta na co dzień. To od niej zależy nasze samopoczucie oraz stan naszego zdrowia. Niestety jeszcze wiele osób nie ma wypracowanego poprawnego podejścia do żywności. Problemy związane z żywieniem dotyczą masy osób w różnym wieku. W wielu sytuacjach konieczne jest wsparcie bliskich oraz lekarzy. Niedożywienie wcale nie dotyczy wyłącznie krajów słabo rozwiniętych. W dzisiejszych czasach dążąc do idealnej sylwetki czy chęci dostosowania się do przyjętego kanonu piękna wiele osób stosuje diety odchudzające o wyniszczającym charakterze.

L-karnityna – czy pomoże podczas odchudzania?

L-karnityna opinie na temat odchudzania ma bardzo dobre. Zanim zacznie się ją stosować bez opamiętania oczekując spektakularnego efektu należy zastanowić się skąd pojawiły się jej takie właściwości. Otóż wynika to przede wszystkim z racji, iż l-karnityna przyczynia się do utleniania kwasów tłuszczowych, co przekładając na efekty powoduje, że poniekąd bierze udział w spalaniu tkanki tłuszczowej. Rezultat w postaci odchudzania będzie miał tu zasadność ale tylko w połączeniu z działaniami mającymi na celu zdrową redukcję. Spożywanie suplementów z udziałem l-karnityny nie będzie wystarczające, aby zobaczyć satysfakcjonujące efekty. Wprowadzenie aktywności fizycznej jest niezbędne i tutaj l-karnityna również jest pomocna, ponieważ doprowadza do polepszenia zdolności wysiłkowych. Zmniejszenie wagi ciała dla wielu osób to także ograniczenie ryzyka zachorowania na różne choroby metaboliczne jak cukrzyca. Przy tym wszystkim najważniejsze jest stosowanie pełnowartościowej diety o charakterze redukcyjnym. Za utratę masy ciała w największym stopniu odpowiada deficyt energetyczny czyli spożywanie ilości kalorii mniejszej niż nasze zapotrzebowanie.

Nietypowe zastosowanie l-karnityny

Poza poruszonymi wcześniej aspektami l-karnityny ma ona także inne ciekawe działanie jak:

 • Jej suplementacja sprzyja osobom uprawiającym aktywność fizyczną, a przede wszystkim sport, gdzie niezbędna jest wysoka wytrzymałość. W wielu przypadkach sportowcy stosują l-karnitynę w postaci suplementu, ponieważ zauważono, że dzięki temu jej zapas znacznie wolniej uwalnia się, a co za tym idzie sportowcy mają większą wydolność. Dłuższy czas treningu i większa jego objętość powoduje natomiast, że łatwiej można osiągnąć zaplanowane efekty w kontekście sylwetki. Inną cechą pomocną dla osób uprawiających sport jest również fakt, że substancja ta doprowadza do spowolnienia akcji serca podczas wysiłku, dzięki czemu dochodzi do szybszej regeneracji. Mięśnie są dotlenione i występuje mniejsze ryzyko pojawienia się kontuzji
 • Dobre działanie na układ nerwowy – w tym przypadku l-karnityna sprawia, że ludzie mają lepszą zdolność do uczenia się poprzez zwiększenie koncentracji oraz refleksu
 • Poprawne funkcjonowanie narządów rozrodczych obu płci poprzez poprawę owulacji oraz zwiększenie szansy pojawienia się ciąży. Pomocne może być jej dawkowanie w przypadku wykrycia choroby PCOS. Mężczyźni natomiast z korzyści otrzymują większą ilość plemników wraz ze zwiększeniem się ich jakości oraz ruchliwości.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.