08.03.2022

Dieta bogato resztkowa – czym jest i kto powinien ją stosować?


Dieta bogatoresztkowa inaczej określana jest mianem diety wysokobłonnikowej. Zdecydowanie w większości stosowana jest przez osoby, które zmagają się z zaparciami. Jej stosowanie znajduje także korzyści w przypadku osób zmagających się z niektórymi chorobami o podłożu kardiologicznym czy pokarmowym.

Dieta błonnikowa - jej podstawowe założenia

Dieta wysokoresztkowa jest traktowana jako wariant bardzo zdrowy, który mógłby być z powodzeniem stosowany przez większość osób w różnym wieku. Jej główną cechą charakterystyczną jest to, że w dużej mierze opiera się na zwiększonej ilości błonnika. Dieta bogatoresztkowa na zaparcia poza faktem, że związana jest z zasadami zdrowego odżywiania ma również charakter leczniczy. Poprawne żywienie powinno składać się z produktów dostarczających wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów. Dieta powinna także być adekwatnie dopasowana do zapotrzebowania kalorycznego. W utrzymaniu diety ogromną rolę odgrywa również walor smakowy. Bez tego sama dieta może szybko się znudzić.

Pokarmy bogato resztkowe umożliwiają tworzenie przepysznych dań, dzięki czemu sama dieta jest bardzo atrakcyjna. W utrzymaniu rezultatów związanych zarówno z samopoczuciem czy ze zdrowiem ogromną rolę odgrywa regularność stosowania diety. Oznacza to, że częste rezygnowanie z ściśle określonego jadłospisu może nie mieć sensu. Dieta lekkostrawna bogatoresztkowa w długim przedziale czasu bardzo wpływa na to jak czujemy się w naszym ciele. Znika uczucie ciężkości, a wynika to ze stosowania pokarmów ograniczających nadmiar tłuszczy oraz żywości wysoko przetworzonej. Niezalecane są potrawy o dużej zawartości chemii, gdyż opierają się w głównej mierze na pustych kaloriach.

Dieta bogato resztkowa zawiera znacznie więcej błonnika niż standardowe diety. Nie należy zapominać również o pozostałych składnikach jak hemiceluloza, lignina czy pektyny. Są to produkty, które w organizmie człowieka nie są trawione i mają za zadanie oczyszczać jelita. W przypadku osób zdrowych normą takich wartości jest około 40 gram, natomiast sama dieta dostarcza ich około 70 gram. Oznacza to, że dieta resztkowa ma przede wszystkim działanie oczyszczające, dlatego sprawdzi się u wszystkich osób, które na co dzień zmagają się z trudnościami ze strony układu pokarmowego. Oczywiście jak każda inna dieta również taka powinna zostać skonsultowana z doświadczonymi osobami w temacie dietetyki czy chorób układu pokarmowego.

Jakich zasad należy przestrzegać stosując dietę bogatoresztową?

Dieta bogatoresztkowa co to jest to pytanie, które pojawia się u wielu osób, a wynika to z małej świadomości na temat istnienia tego rodzaju żywienia. Mało kto kojarzy takie rozwiązanie z większą zawartością błonnika. Jest to jednak główne założenie jakim należy kierować się będąc na tego typu diecie. Jak każda Ina dieta również ta związana jest z poprawą ogólnego stanu zdrowia, a także samopoczucia. Mimo sporej ilości ograniczeń dieta wysokoresztkowa wcale nie zabiera smaku. Z udziałem pokarmów polecanych stworzyć można bardzo dużą ilość różnorodnych jadłospisów oraz przepisów. Najważniejsze jest, aby pod uwagę wziąć pod uwagę swoje preferencje żywieniowe. Duża ilość ograniczeń szczególnie w pierwszym etapie bycia na diecie może okazać się negatywna i źle wpłynąć na samo podejście do stosowanej diety.

Dieta bogatoresztkowa zalecenia

 1. Podstawą diety są artykuły spożywcze o dużej zawartości błonnika

Tworzenie jadłospisu powinno skupiać się przede wszystkim na produktach o dużej ilości błonnika pokarmowego. Są to między innymi różnego rodzaju kasze ale także suszone owoce. Wykonując potrawy dobrze jest w pewnym stopniu ograniczać zbyt długie gotowanie, aby nie doprowadzać do zbyt mocnego rozgotowania się kasz lub makaronów. Związane jest to przede wszystkim z utratą cennych wartości odżywczych ale także błonnika. Bogatoresztkowa dieta może zawierać zarówno surowe owoce jak również warzywa. Warto zatroszczyć się o to, aby w diecie ich poziom utrzymywał się na poziomie około 1 kg. Tak duża zawartość warzyw oraz owoców może sprzyjać także zmniejszaniu masy ciała, gdyż są to artykuły spożywcze o niewielkiej kaloryczności. Jednym z często pojawiających się przepisów w jadłospisach są różnego rodzaju owsianki, które rodzą szereg opcji do wyboru.

 1. Ograniczanie lub całkowita eliminacja produktów tłustych

Dieta bogatoresztkowa produkty nie powinna w żadnym stopniu skupiać się na żywości o dużej zawartości tłuszczu. Oczywiście nie należy również popadać w skrajności i zjedzenie dania tłustego okazjonalnie nie będzie, aż tak mocno odbijało się na efektach. Dobrze jest jednak łączyć tego typu produkty z lekkimi dodatkami. Ograniczyć natomiast warto wszelkiego rodzaju potrawy smażone czy pieczone. Polecane są natomiast chude mięsa, które mogłyby być gotowane na parze. Takie zalecenia z pewnością wpłyną na znaczne poprawienie się samopoczucia i przede wszystkim ustabilizowanie pracy układu pokarmowego. Zaparcia zaczną ustępować już po kilku dniach diety.

 1. Eliminacja słodyczy

Żywość o dużej zawartości cukru nie jest niczym korzystnym niezależnie od tego jaką dietę stosujemy. Tak samo dzieje się w przypadku produktów wysokobłonnikowych, gdzie najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie cukru ze swojej diety. Jest to także związane z ograniczeniami żywości przetworzonej. Oba rozwiązania nie mają żadnego pozytywnego wpływu na jakość życia, a także zdrowie a nawet wręcz przeciwnie. Duża zawartość cukru lub chemii może przyczynić się bezpośrednio do pojawienia się chorób takich jak otyłość czy cukrzyca. Regularne badanie stanu zdrowia jest zatem najlepszym co można zrobić dla swojego organizmu. Wcześnie wykryte zmiany mogą być łatwe do usunięcia.

 1. Korzystanie z herbatek oraz ziół

Dieta wysokoresztkowa dzieci powinna zostać udoskonalona poprzez zastosowanie różnego rodzaju ziół i herbat. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre zioła czy herbaty mają drogocenny wpływ a procesy trawienne, a także działanie całego układu pokarmowego. Niestety często mylone jest to z wykorzystywaniem mocnych herbat, które w przypadku takiej diety raczej nie są zalecane. Zioła mogą być pite między posiłkami bądź jeśli chce się zmniejszyć ilość kalorii to także przy posiłku. Picie napojów podczas jedzenia powoduje, że szybciej uzyskuje się sytość, a tym samym oddziałuje to na szybsze zrzucanie zbędnych kilogramów.

Jakie produkty można jeść na diecie błonnikowej?

Dieta bogatoresztkowa przykładowy jadłospis wcale nie musi być nudny, a wynika to z faktu, że dieta ta zawiera sporą ilość produktów, które mogą być spożywane. Bardzo restrykcyjne diety stosowane już od samego momentu przejścia na dietę mogą nie być najlepszą opcją. Duża ilość eliminowanych produktów może sprawić, że osoby podejmujące wyzwanie szybko się zniechęcą. Na szczęście dieta bogatoresztkowa jadłospis na 7 dni wcale nie jest nuda, a wynika to z faktu, że mogą się w niej znajdować między innymi następujące produkty:

 • Mąka o niewielkim stopniu przemielenia – zarówno żytnia jak również pszenna
 • Pieczywo polecane jest przede wszystkim razowe oraz żytnie. Dobrym rozwiązaniem są dodatki nasion
 • Kasze każdego rodzaju czy grubości
 • Mięso – najbardziej polecany jest zdecydowanie drób
 • Chude ryby takie jak dorsz czy sandacz
 • Spora ilość nabiału – jogurty czy kefir oraz wszystkie przetwory o zawartości chudego mleka
 • Nieograniczone ilości warzyw z najmniejszą obróbką – surowe bądź gotowane
 • Owoce tak samo jak w przypadku warzyw
 • Herbata o niewielkiej intensywności
 • Zioła
 • Niewykluczona jest kawa ale o charakterze zbożowym

Dieta bogatoresztkowa – kto powinien z niej skorzystać?

Dieta bogatoresztkowa dla kogo to zagadnienie, które często pojawia się jeśli przywołany zostanie taki typ diety. Nie ma się co dziwić, gdyż nie każdy ma odpowiednią wiedzę czy też doświadczenie żeby dopasować rodzaj diety do konkretnych schorzeń. Dieta bogatoresztkowa dla dzieci to przede wszystkim rozwiązanie, które zostało stworzone z myślą o osobach, które na co dzień zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Najbardziej powtarzalnym problemem jaki przewija się u osób stosujących taką dietę są zaparcia. Wiele ludzi wybiera także taką opcję przy chorobach jelita grubego. Już po kilku dniach od zmiany swoich nawykach zauważyć można pozytywne skutki. Na uwadze należy jednak mieć fakt, że dzieci z tego typu diety mogą korzystać ale nie w przypadku długich okresów czasu. Ma to bezpośredni związek z wchłanianiem się witamin czy też minerałów. Takie podejście powinno zostać skonsultowane z lekarzem, aby uniknąć powikłań czy złego samopoczucia.

Dieta bogatoresztkowa przeciwwskazania

Dieta bogatoresztkowa i jej stosowanie niesie za sobą wiele korzyści ale jak w wielu innych dietach związane są z nią pewne ograniczenia. Nie każdy będzie dobrze czuł się po tego typu potrawach. W tej grupie znajdą się przede wszystkim osoby, u których często pojawiają się stany zapalne w obrębie jelit oraz żołądka. Podczas stosowanie tego typu diety nie należy zapominać także o tym, że niezbędne jest stałe uzupełnianie płynów. Najlepszym wariantem będzie woda o średnim stopniu mineralizacji. Pominięcie tego aspektu może sprawić, że nie uzyska się oczekiwanego efektu w postaci ograniczenia wzdęć czy też poprawy regularności wypróżnień.

Do najważniejszych korzyści jakie pojawiają się podczas regularnego stosowania diety wysokobłonnikowej zalicza się przede wszystkim unormowanie metabolizmu. Uważa się, że dieta pudełkowa Kraków o takim charakterze może również korzystnie wpływać na zmniejszanie ryzyka zachorowania na niebezpieczne choroby takie jak miażdżyca czy cukrzyca. Zauważono również pozytywne zmiany jeśli chodzi o poziom ciśnienia. Catering dietetyczny Warszawa w takim przypadku będzie bardzo dobrym wyborem także dla osób, które chciałyby skutecznie ale bezpiecznie schudnąć. Decydując się na dietę wcale nie trzeba spędzać w kuchni ogromnej ilości czasu. Wybierając catering dietetyczny Poznań wszystkie dania mogą być dostarczany pod wskazany adres. Osoby przygotowujące takie rozwiązania mają ogromną wiedzę i doskonale wiedzą jak łączyć poszczególne produkty aby zadbać o wymaganą ilość kalorii oraz obecność niezbędnych makroelementów.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.