Nadmiar wody w organizmie – kiedy występuje

Nadmiar wody w naszym ciele może mieć różne przyczyny jednak główną z nich jest zazwyczaj niepoprawnie prowadzona dieta. Kobiety mogą zauważyć wahania w tym zakresie także w okresie miesiączkowania czy bezpośrednio przed. Powody, dla których woda zatrzymuje się w organizmie powinny być definiowane indywidualnie i na tej podstawie dobierane rozwiązanie.

Zatrzymywanie wody w organizmie – czym jest spowodowane?

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie są różne ale jedną z ciekawych i nieoczywistych jest niedostateczna ilość dostarczanej wody. Jest to bardzo zaskakujące i mogłoby się wydawać, że powód będzie zupełnie odwrotny ale wypijanie wody poniżej zapotrzebowania doprowadza bezpośrednio do ich zatrzymywania się. Organizm działa w sposób obronny i wysyła sygnały sprawiające, że woda gromadzona jest zabezpieczając się tym samym przed odwodnieniem. Usuwanie wody z organizmu czasem jest konieczne aby pozbyć się dolegliwości a przede wszystkim opuchlizny zlokalizowanej w różnych miejscach ale przede wszystkim w okolicach stawów. Duże znaczenie w kontekście nadmiaru wody ma oczywiście dieta. Eliminacja wody z organizmu nie przyniesie powodzenia jeśli menu będzie składało się z potraw bogatych w sól. Jest to jeden z błędów popełnianych w kuchni. Zbyt duża ilość przypraw czy obróbka termiczna w akompaniamencie tłuszczu również nie jest korzystna. Zatrzymywanie wody w organizmie przyczyny to również sposób prowadzenia dnia. Niestety wiele osób zapomina o regularnej aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia powoduje, że osłabia się w znaczący sposób krążenie krwi co natomiast skutkuje obrzękami. Dobrze jest zatem pamiętać o chociaż niewielkim ruchu w trakcie pracy czy jazdy samochodem. W przypadku kobiet objawy nadmiaru wody w organizmie mogą pojawiać się także w konsekwencji zachodzących zmian hormonalnych, które to mają miejsce przede wszystkim w drugiej fazie cyklu.

Najczęstsze przyczyny zatrzymywania wody

Woda w organizmie może pojawić się u każdego, a przyczyn takiego zjawiska jest wiele. Nasilenie czy częstotliwość dolegliwości zależy od powodu ale także płci, wieku czy aktywności fizycznej. Do najczęstszych przyczyn, które powodują nadmierne nawodnienie organizmu zalicza się:

 • Zbyt mała ilość potasu w diecie
 • Używki – alkohol oraz papierosy
 • Sól oraz przyprawy w nadmiarze
 • Leki
 • Alergie
 • Zbyt wysoka temperatura otoczenia
 • Stres
 • Siedzący tryb życia
 • Ciąża
 • Zbyt drastyczna dieta redukcyjna

Objawy wskazujące na nadmiar wody w organizmie

Jak się pozbyć nadmiaru wody w organizmie? Jest to pytanie, które pojawia się w momencie wystąpienia gorszego samopoczucia. Zaburzenia te widoczne są przede wszystkim gdy pojawią się obrzęki niewywołane urazami. Wówczas jest to pierwsze skojarzenie, że pozbycie się nadmiaru wody z organizmu będzie niezbędne. Należy przy tym pamiętać, że poziom wody w naszym ciele jest uzależniony od funkcjonowania nerek oraz układu krążenia. Jeśli chodzi o objawy, które jednoznacznie mogą wskazywać na zaburzenia poziomu wody to są one następujące:

 1. Obrzęki pojawiające się w okolicach stawów, dłoni, twarzy
 2. Optyczne zwiększenie się ciała ale bez przyrostu masy
 3. Ciągłe zmęczenie
 4. Wyższa waga
 5. Ciągłe uczucie suchości i konieczność nawadniania się

W większości sytuacji tego typu dolegliwości mogą odbierać radość codziennego życia. Szczególnie dotyczy to obrzęków, przez które ma się ograniczone poruszanie się. W takich okolicznościach niezbędne jest wprowadzenie zmian i znalezienie sposobu jak usunąć wodę z organizmu.

Zatrzymanie wody – czy może świadczyć o poważnych chorobach?

Nadmiar wody zazwyczaj jest problemem tymczasowym i szybka reakcja jak usunąć wodę z organizmu powoduje, że odzyskuje się dawne samopoczucie. Istnieją jednak przypadki, w których konsekwencje są znacznie poważniejsze. Wówczas niezbędne jest wprowadzenie bardziej specjalistycznego leczenia. Nadmiar wody w organizmie skutki może dawać podobne w przypadku kilki chorób. Jedną z poważniejszych jest niewydolność serca, w której to dochodzi do duszności pojawiającej się przy okazji zwiększonej aktywności fizycznej oraz w nocy. Kolejną dość niepokojącą chorobą jest niewydolność żylna, ktora objawia się w występowaniu przede wszystkim na nogach żylaków. Często dochodzi także do obrzęków. Nadmiar wody w organizmie może także być spowodowany chorobami nerek o różnym podłożu, ponieważ jak wiadomo jest to narząd odpowiadający za filtrację. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy również są bardziej podatne na zatrzymywanie wody. W tym aspekcie najbardziej narażona jest twarz oraz ręce gdyż tu pojawia się największa opuchlizna. Pozbyć się wody z organizmu nie zawsze jest łatwo ale posiadając jedną z powyższych chorób od razu ma się odpowiedź jaka jest przyczyna. W zależności od pacjenta podejmuje się inne rozwiązania.

Jak wyeliminować nadmiar wody z organizmu?

To jak pozbyć się wody z organizmu jest kwestią zależną przede wszystkim od powodów, przez które występują obrzęki oraz dolegliwości. W pierwszej kolejności należy skoncentrować się na prowadzonym przez siebie stylu życia oraz diecie. Duża część objawów wynika właśnie z zaniedbań wywołanych niedostarczaniem odpowiedniej ilości składników odżywczych. Produkty przetworzone, bogate w przyprawy nie sprzyjają poprawie samopoczucia. To samo tyczy się rezygnacji ze sportu, który jest w stanie bardzo pomóc w zmniejszaniu ilości wody w organizmie. Na początku treningi wcale nie muszą być mocno wymagające. Pomocne będzie także spacerowanie czy jazda rowerem. Nawet 30-40 minut aktywności dziennie spowoduje, że samopoczucie znacznie się poprawi. Konsekwencją takich działań będzie bezproblemowy przepływ krwi oraz limfy w organizmie, dzięki czemu opuchlizna zmniejszy się bądź przestanie się pojawiać. Oczywiście nadrzędną kwestią jest samo nawadnianie organizmu. Żyjąc w biegu często zapomina się o dostarczaniu wystarczającej ilości. Przyjmuje się, że minimalnie powinno wypijać się około 2 litry dziennie. Bardzo istotną kwestią w trosce o zdrowie jest cykliczne wykonywanie badań zarówno krwi jak i moczu. Kobiety powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje hormony. Regularne badanie się jest w stanie wykryć niepożądane wartości we wczesnym stadium.

Zasady jakich należy przestrzegać aby usunąć nadmiar wody

 1. Ograniczenie nadmiaru przypraw w diecie, przede wszystkim dotyczy to soli czy słonych przekąsek. Najbardziej polecane jest oczywiście całkowite wyeliminowanie i zdecydowanie się wyłącznie na naturalne przyprawy. Nie jest to jednak realne, dlatego dobrze jest zacząć od minimalnych zmian w postaci wymiany soli na tę z mniejszą zawartością sodu. Oczywiście niepolecane są także wszelkiego rodzaju słone przekąski, które mają negatywny wpływ na zdrowie
 2. Pij odpowiednią ilość płynów jest to metoda, dzięki której usuwanie nadmiaru wody z organizmu będzie przebiegało płynnie. Już po kilku tygodniach od zmian ureguluje się jej poziom, a co za tym idzie dojdzie do zmniejszenia obrzęków. Należy mieć świadomość, że zbyt duża ilość wody jednorazowo może być również niebezpieczna. Chcąc nieco pobudzić pracę jelit dobrze jest dodać do wody zdrowe dodatki jak miód czy imbir
 3. Zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw jest to sposób na to, aby zniwelować ilość wody w ciele. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tego typu produkty zawierają jej w sobie sporo, a dodatkowo posiadają bioflawanoidy, które ograniczają ryzyko występowania obrzęków
 4. Zadbaj o aktywność fizyczną jest to pomocne przede wszystkim w zakresie poprawy krążenia. Siedzący tryb życia nie służy zarówno organizmowi zwalczać nadmiar wody ani samopoczuciu. Nawet drobne zmiany w postaci spaceru zamiast podróży samochodem będą przydatne
 5. Zadbaj o dietę zawierającą błonnik i minetały jest to rozwiązanie, dzięki któremu nadmiar wody, który pojawia się w jelitach zostanie usunięty. Produktów bogatych w tego typu składniki jest ogromna ilość – są to przede wszystkim nasiona czy płatki. Zmiany w tym przypadku powinny odbywać się stopniowo gdyż można dorpowadzić do wzdęć
 6. Ogranicz spożywanie alkoholu.

Dieta na pozbycie się wody z organizmu

Osoby chcące pozbyć się zbyt dużej ilości wody w organizmie powinny przede wszystkim skupić się na tym jak konstruowany jest ich jadłospis. Dieta ma tutaj ogromne znaczenie dlatego jest to najlepszy sposób walki z dolegliwościami. W codziennym menu powinny znaleźć się lekkostrawne posiłki, wzbogacone warzywami oraz owocami. Niepolecane są natomiast dania składające się z dużej ilości przypraw. Dbając o prawidłowe odżywianie należy skupiać się na dostarczaniu wszystkich grup makroskładników oraz odpowiadać bezpośrednio na zapotrzebowanie kaloryczne. Nie chcąc obarczać się koniecznością przygotowywania posiłków można skorzystać z innego sprytnego rozwiązania jakim jest dieta pudełkowa. Opcja ta przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim nie trzeba tracić czasu na samodzielne tworzenie diety, a także ma się pewność, że serwowane dania są pełnowartościowe. Dzieje się tak, ponieważ catering dietetyczny przygotowywany jest przez wykwalifikowanych dietetyków oraz kucharzy, który łączą składniki w celu osiągnięcia niepowtarzalnego smaku. Kolejną zaletą jest także różnorodność oraz możliwość dopasowania diety zgodnie z preferencjami czy indywidualnymi problemami.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.