28.02.2022

Tłuszcze nasycone – czym są?


Tłuszcze nasycone nazywane inaczej tłuszczami pochodzenia zwierzęcego w organizmie człowieka odgrywają bardzo wiele funkcji. To one odpowiadają między innymi za poprawne funkcjonowanie organizmu dlatego też muszą zaleźć miejsce w jadłospisie. W jakich produktach się znajdują i w jakiej ilości je spożywać?

Kwasy tłuszczowe nasycone – charakterystyka

Tłuszcze to liczna grupa związków, które to mogą przybierać różną formę. W przypadku ludzi znaleźć można je między innymi w niektórych komórkach stanowiących magazyn, który zauważalny jest w postaci tkanki tłuszczowej. W takich przypadkach można zatem mówić, że stanowią zapasowe źródło energii. Tłuszcz nasycony powinien być składnikiem każdej dobrze skonstruowanej diety. W jadłospisie powinien kształtować się na poziomie od 20 aż do 35% pełnego zapotrzebowania na energię. Oczywiście wybierając rodzaj produktów konieczne jest zwracanie uwagi na jakość tłuszczu, ponieważ brak kontroli może skutkować niekontrolowanymi skokami cholesterolu czy pogorszeniem się samopoczucia. Tłuszcze zwierzęce są w pełni jadalne natomiast ich budowa opiera się na trójglicerydach. Kwas tłuszczowy nasycony może być poddawany obróbce termicznej, ponieważ bardzo dobrze ją znosi. W wielu przypadkach poza korzystnym wpływem na zdrowie wykorzystywanie produktów zwierających tłuszcz wpływa również na polepszenie smaku potrawy.

Rola tłuszczów w organizmie

Co to są tłuszcze nasycone oraz jaką pełnią rolę powinien wiedzieć każdy kto chce wprowadzić do swojego życia zdrowe odżywianie. Tłuszcze są bardzo ważnym składnikiem naszego organizmu oraz przyczyniają się do jego poprawnej pracy. Ich dobór oraz ilość w dużej mierze zależy od tego jaki efekt chce się wypracować. Dostępnych jest wiele różnych diet jak przykładowo dieta redukcyjna mająca na celu zniwelowanie zbędnych kilogramów czy też dieta na masę przydatna podczas budowania mięśni. Kwasy nasycone muszą znajdować się w każdej z nich jednak różnicą będzie ich ilość. Chcąc zatem stworzyć idealny catering dietetyczny dobrze jest w pierwszej kolejności określić swój cel i na tej podstawie dopasować dla siebie jadłospis. Brak wiedzy wcale nie przekreśla efektów, gdyż w dzisiejszych czasach możliwe jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia ze strony dietetyków. Są to osoby mające bardzo duże doświadczenie i potrafiące stworzyć każdą dietę zgodną z preferencjami odbiorcy. Jest to niezwykle istotne jeśli poza wyznaczonym celem chce się czerpać przyjemność z tego co się je. Jeśli dieta nie jest smaczna to bardzo szybko można się do niej zniechęcić.

Jakie funkcje przypisuje się tłuszczom pochodzenia zwierzęcego?

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są bardzo popularną grupą i nie ma się co dziwić, gdyż ich obecność bardzo korzystnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Przypisuje się im bardzo dużo funkcji, do których zaliczyć można między innymi:

 • Wchodzą w skład błon komórkowych
 • Ochrona prawidłowego działania układu nerwowego
 • Dostarczanie, rozpuszczanie oraz ułatwione wchłanianie witamin takich jak A,D,E i K
 • Są jednym z najlepszych źródeł energii
 • Wytworzona tkanka tłuszczowa jest w stanie chronić przed urazami
 • Właściwości termoizolacyjne

Rozpatrując to czy kwasy tłuszczowe nasycone są zdrowe warto zaznaczyć, że nasz organizm jest zdolny do ich produkowania, co natomiast oznacza, że muszą być bezpieczne, a także podkreśla to ich dużą rolę w naszym zdrowiu. Pozytywnym efektem spożywania odpowiedniej ilości tłuszczów zwierzęcych jest utrzymywanie prawidłowego metabolizmu, a także utrzymywanie wszystkich procesów, w których skład wchodzą tłuszcze. Dobrze jest pamiętać o tym, że niedobór tłuszczów w organizmie może sprawić, że pojawią się także niedobory witamin, które naturalnie są rozpuszczane właśnie w tłuszczach.

Tłuszcze nasycone przykłady

Nasycone kwasy tłuszczowe produkty to grupa, która powinna a stale zagościć w jadłospisie każdego człowieka. Należy pamiętać, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego pochodzą przede wszystkim z tkanek zwierząt czy też produkowanego przez nich mleka. Dotyczy to zarówno osobników żyjących na lądzie jak również w wodzie. Uważa się, że zdecydowanie większą zawartość tłuszczu w produktach mają ryby, dlatego tak ważne jest aby spożywać je minimalnie raz w tygodniu. Tłuszcz dobrej jakości znaleźć można między innymi w:

 • Ryby morskie
 • Olej z oliwek
 • Olej rzepakowy
 • Śmietana
 • Smalec
 • Masło
 • Czerwone mięso

Decydując się na produkty bogate w tłuszcze zwierzęce dobrze jest wybierać wyłącznie artykuły wysokiej jakości. Jest to szczególnie istotne w przypadku mięsa czy ryb. Jeśli natomiast są osoby nie przepadające za tego typu grupą produktów to mogą one skorzystać z suplementów, które uzupełniają wartości odżywcze i dietę w tłuszcze nasycone.

Tłuszcze zwierzęce nadmiar

Tłuszcz zwierzęcy jak każdy inny produkt można zjeść w nadmiarze. Skutkami takiego działania jest przede wszystkim przyrost masy, który będzie widoczny w postaci tkanki tłuszczowej. W zależności od założeń każdy będzie podchodził do tego zupełnie inaczej. Osoby, którym bliska jest aktywność fizyczna raczej nie powinny mieć trudności z szybkim powrotem do swojej wagi. W takich przypadkach tłuszcz będzie zamieniał się w mięśnie a sylwetka będzie bardzo dobrze się prezentowała. Zauważając u siebie zmiany w postaci przyrostu tkanki tłuszczowej dobrze jest nieco ograniczyć tłuszcze ale oczywiście w ramach rozsądku. Stale należy pamiętać o tym, że tego typu składnik jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. Niektórzy mogą mieć problemy z ułożeniem dla siebie idealnego jadłospisu i wówczas idealnie sprawdzi się dieta pudełkowa. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób mających na co dzień bardzo dużo obowiązków. Nadmiar pracy wcale nie musi sprawiać, że rezygnujemy z pięknego wyglądu albo dobrego samopoczucia. Wykwalifikowani pracownicy wykonują diety zgodne z potrzebami. Dobierają odpowiedni poziom tłuszczów zwierzęcych tak aby nie pojawił się nadmiar. Zawyżona ilość kwasów tłuszczowych może powodować, że zaczną pojawiać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego bądź choroby takie jak miażdżyca. Warto im zapobiegać niż później decydować się a leczenie.

Niedobór kwasów tłuszczowych

Z racji tego, że rola tłuszczów w żywieniu jest niezwykle ważna nie jest dobrze, aby doprowadzać do ich niedoborów. Tłuszcze uważane są za najważniejszy makroskładnik w jadłospisie, a stosowanie diet zawierających ograniczone ilości tłuszcze może być niebezpieczne i doprowadzać także do skrócenia życia. Tłuszcze zwierzęce wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także mózgu. Ich niedobór będzie prowadził zatem do zaburzeń w tym obrębie. Jeśli dojdzie do zbyt małej ilości tłuszczów w diecie ucierpi również serce, ponieważ składnik ten bierze udział w działaniu układu krwionośnego, nerwowego czy też hormonalnego. Pokarmy zwierające tłuszcze korzystnie wpływają na utrzymywanie zdrowego poziomu cholesterolu, a także pomagają w przyswajaniu witamin. Są to zatem wystarczające powody sprawiające, że warto zadbać o tego typu grupy produktów.

Dieta zawierające tłuszcze – co ją wyróżnia?

Każda dieta z troski o prawidłowy podział mikroskładników powinna zawierać tłuszcze zwierzęce. Największy problem z ich dostarczeniem mogą mieć osoby, które decydują się a diety wegańskie lub wegetariańskie. W takich okolicznościach najlepiej jest zadbać o wyrównanie braków w postaci różnego rodzaju suplementów jak tranu. To samo tyczy się diet, które wykluczają alergeny czy też produkty nietolerowane. Dieta zawsze jest zatem aspektem, o który powinno dbać się w sposób indywidualny. Tylko połączenie ulubionych produktów oraz powolne wykluczenia mogą sprawić, że łatwiej będzie utrzymać dietę. Często bardzo złym podejściem jest całkowite rezygnowanie z jakiegoś składnika, przez co takie drastyczne zmiany mogą zniechęcić. Jest to niebezpieczne przykładowo jeśli chcemy wykluczyć tłuszcze zwierzęce. Niestety wciąż wiele osób to robi licząc na szybki i spektakularny efekt w zakresie chudnięcia. Może to natomiast przynieść zupełnie inny efekt.

Jakie produkty eliminować z diety?

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego mogą być spożywane w akompaniamencie różnych produktów. Osoby, które dążą do tego, aby ich dieta była zdrowa oraz pełnowartościowa mogą zadbać o to, aby zrezygnować z szkodliwych używek takich jak alkohol czy papierosy. Niepolecane jest również spożywanie zbyt dużej ilości słodkich produktów, które mogą doprowadzić do poważnych schorzeń jak otyłość czy nadwaga. Bardzo istotną kwestię stanowi również dobieranie diety adekwatnie do poziomu zapotrzebowania kalorycznego. Osoby chcące ułożyć sobie plan działania w pierwszej kolejności powinny pod uwagę wziąć wysokość naturalnej przemiany energii oraz aktywność fizyczną. Wynik to ilość kalorii jakie powinny być spożywane aby utrzymać wagę na obecnym poziomie. Obecność sportu nawet w umiarkowanej ilości ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Dziennie wystarczy nawet 40 minut ulubionej dyscypliny aby mieć o wiele więcej energii do działania.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.