Dieta treningowa w FitApetit

Co jeść przy zwiększonej aktywności fizycznej?

Jadłospis osób regularnie uprawiających sport ma bezpośredni wpływ na to jak wygląda trening oraz jakie efekty osiąga się. Dopasowanie idealnej diety do potrzeb swojego organizmu ma kluczowe znaczenie. Jak zatem wygląda prawidłowo skomponowana dieta treningowa dla mężczyzn?

Uprawianie sportu, a dieta

Dieta czyli to co jemy ma bardzo duże znaczenie w tym jak się czujemy, a także jak wyglądamy. Dobieranie pełnowartościowych dań powoduje, że jesteśmy pełni energii, a także posiadamy bardzo dobrą odporność. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dobrej jakości produkty, pełne witamin i mikroelementów sprawiają, że dana osoba jest mniej podatna na choroby. Dobrym rozwiązaniem jest także rezygnowanie z wysoko przetworzonej żywności. Niestety nie jest to wcale tak łatwe, ponieważ brak czasu czy też umiejętności związanych z gotowaniem powoduje, że duża część społeczeństwa sięga po tego typu rozwiązania. Nie mają jednak one żadnych dobrych właściwości, a jedynie zawierają sporą ilość kalorii. Osoby aktywne fizyczne to grupa, która w szczególności musi zwracać uwagę jak wygląda ich dieta treningowa. Dzieje się tak, ponieważ przy zwiększonej aktywności zapotrzebowanie na kalorie jest o wiele większe. Zbilansowana dieta zawsze powinna opierać się na trzech grupach produktów – białkach, węglowodanach oraz tłuszczach. Nie należy zapominać także o dostarczaniu wystarczającej ilości witamin, a także antyoksydantów, które sprawiają, że nasz organizm jest bardziej odporny na stres czy wysiłek.

Dieta dla sportowców – podejście indywidualne

Dieta dla trenujących choć mogłoby się wydawać, że powinna wyglądać podobnie wcale tak nie jest. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że każdy charakteryzuje się zupełnie innymi potrzebami co wynika ze sposobu trenowania ale nie tylko.

Najważniejsze kwestie brane pod uwagę podczas tworzenia jadłospisu dla sportowców:

 • Płeć osoby trenującej
 • Objętość treningowa
 • Stan zdrowia
 • Wiek
 • Alergie
 • Preferencje żywieniowe

Każdy ma zindywidualizowane podejście do tego co je. Zupełnie inaczej będzie prezentowała się dieta dla aktywnych mężczyzn od propozycji przygotowanej dla kobiet. Przede wszystkim zapotrzebowanie kaloryczne będzie tutaj wartością zmienną. Jego wysokość zależna jest od aktywności oraz podstawowej przemiany materii. Osoby trenujące będą zwracać także większą uwagę na obecność białka w swojej diecie, gdyż jak wiadomo jest to czynnik mający największe znaczenie w budowaniu masy mięśniowej. Dieta treningowa catering będzie charakteryzować się innymi założeniami także w zależności od rodzaju uprawianej aktywności. Wynika to przede wszystkim z ilości spalanych kalorii. Kobiety trenujące taniec czy gimnastykę będą potrzebowały mniej kalorii niż przykładowo osoby trenujące trójbój.

Dieta dla osób uprawiających sport, a nietolerancje

Dieta dla trenujących na siłowni ma przede wszystkim sprawiać przyjemność. Nie jest korzystne, aby dieta pudełkowa była czymś do czego trzeba się zmuszać. Bardzo ważne jest to aby przede wszystkim decydować się na artykuły spożywcze, które lubimy i które dobrze wpływają na nasz organizm. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które mogą pojawiać się przede wszystkim w przypadku alergii czy nietolerancji. Dieta treningowa dla mężczyzn, do której trzeba się zmuszać może spowodować, że nie będziemy w stanie długo jej utrzymać. Catering dietetyczny nie spełni wówczas oczekiwań, a klient szybko się zniechęci. Chcąc tego uniknąć warto wypisać sobie artykuły przez nas lubiane i na tej podstawie tworzyć jadłospis. Jaka dieta przy ćwiczeniach na siłowni to zawsze temat, który można rozpatrywać pod okiem specjalistów i jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Dzieje się tak, ponieważ dietetycy mają w tym temacie bardzo dużą wiedzę i wiedzą w jaki sposób dopasować rozpiskę do indywidualnych preferencji czy potrzeb. Zmniejsza się także ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów.

Węglowodany, białko tłuszcze – w czym się znajdują?
Dieta powinna zawsze, niezależnie od planowanego efektu być podzielona na 3 grupy makroelementów. Jest to podstawa jadłospisu, o której nie należy zapominać. W przeciwnym przypadku osiąganie sukcesów, a także utrzymanie dobrego samopoczucia może być niezwykle trudne. Gdzie szukać zatem dobrych źródeł makroelementów. O tym poniżej.

Produkty, w których znaleźć można wysoki poziom węglowodanów:

 • Produkty zbożowe takie jak kasza czy makaron
 • Warzywa głównie takie jak ziemniaki, awokado
 • Owoce zarówno świeże jak i suszone

Produkty, w których znaleźć można dużą ilość białka

 • Produkty mleczne
 • Twarogi, jogurty
 • Mięso dobrej jakości
 • Jajka
 • Rośliny strączkowe

W diecie powinny znaleźć się także zdrowe tłuszcze, ponieważ ich obecność przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawidłowe rozplanowanie poszczególnych makroelementów kształtuje się następująco: największy poziom osiągają węglowodany, ponieważ odpowiadają one za dostarczanie energii do organizmu dlatego w diecie powinny być na wysokości 55%, kolejne miejsce zajmują tłuszcze, gdzie ich wartość nie powinna przekraczać 35%. Ostatnią ale również bardzo istotną grupą są białka kształtujące się na poziomie od 10-15%.

Dieta dla osób trenujących, a planowany efekt?

Bardzo duże znaczenie w tym jak wygląda dieta treningowa ma również to jaki efekt chce się uzyskać. Tutaj są aż trzy cele jakimi mogą kierować się osoby trenujące. Pierwszym z nich i najczęściej przypisywanym do mężczyzn jest budowanie masy mięśniowej. W takich okolicznościach najczęściej konieczne jest zwiększenie swojej masy, która to pozwoli zwiększać objętość mięśni. Przytycie nie zawsze jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Pierwsze tygodnie diety mogą być kłopotliwe, ponieważ konieczne będzie rozepchanie żołądka i przyzwyczajenie go do większej ilości posiłków czy zawartości. Ilość potraw w ciągu dnia jest kwestią całkowicie dowolną. W zależności od ilości czasu można zdecydować się na 2-3 posiłków. Poprawne jest także stosowanie diety pięcioposiłkowej. Kolejnym efektem, do jakiego mogą dążyć sportowcy jest utrzymanie masy czyli chęć wyglądania tak jak wygląda się w danym momencie. Oczywiście konieczne jest zapełnianie swojego zapotrzebowania kalorycznego zgodnie z przemianą materii czy treningiem. Ostatnią grupą są osoby, które chcą schudnąć. Tutaj należy być bardzo ostrożnym, ponieważ szybkie i drastyczne chudnięcie może być bardzo niebezpieczne i przynieść efekt wręcz odwrotny od zamierzonego. Najlepszą metodą jest oparcie się na wsparciu ze strony profesjonalistów, którzy ograniczą ilość kalorii, a jednocześnie sprawią, że dieta będzie bezpieczna. Połączenie dobrze zbilansowanej diety z aktywnością fizyczną z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Dieta dla aktywnych, a brak czasu

Bardzo dużym utrudnieniem dla osób trenujących i chcących łączyć to z prawidłową dietą jest brak czasu. Przygotowywanie posiłku nie polega wyłącznie na stworzeniu dania ale należy także znaleźć odpowiedni przepis z podziałem na mikroskładniki. Natłok obowiązku i wynikające z tego niedobory czasu powodują, że sięga się po gotowe posiłki, które nie zawsze są korzystne dla naszego zdrowia. Na szczęście jest rozwiązanie na tego typu problemy w postaci gotowych diet. Catering jest opcją, dzięki której można dopasować do siebie dietę zgodną z preferencjami oraz potrzebami. Osoby zainteresowane same wybierają ilość kalorii czy też określają jakie artykuły mają się w daniach nie znajdować. Jest to bardzo dobra informacja dla osób, które na co dzień zmagają się z nietolerancjami na laktozę czy chcą przykładowo wyeliminować mięso ze swoich posiłków. Przeprowadzanie takich zmian pod okiem specjalistów jest bardzo rozsądne. Samodzielna eliminacja często może doprowadzać do niedoborów, które w dłuższym przedziale czasu są niekorzystne dla zdrowia.

Kiedy jeść posiłki – przed czy po treningu?

Czas kiedy spożywamy posiłki ma duże znaczenie szczególnie w przypadku osób uprawiających sport. Dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości energii sprawia, że na treningu ma się więcej siły, a co za tym idzie jest się bardziej efektywnym. Nie oznacza to jednak, że powinno się jeść bezpośrednio przed wyjściem. Zalecane jest spożycie posiłku na minimalnie dwie godziny przed planowaną aktywnością, aby zachować dobre samopoczucie naszego układu pokarmowego i jednocześnie mieć siły do ćwiczeń. W trakcie posiłku zaleca się natomiast spożywanie wystarczającej ilości płynów. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podczas ćwiczeń mieć przy sobie również odżywkę białkową.

Czy odstępstwa od diety są możliwe?

Ścisłe trzymanie się diety może doprowadzi do szybkiego osiągnięcia efektu ale w wielu przypadkach może także sprawić, że dana osoba zdecydowanie szybciej zniechęci się do spożywanych dań. Najważniejsze jest zatem, aby dopasowywać ją do własnych odczuć. Odstępstwo od diety pod warunkiem, że zdarza się sporadycznie nie jest niczym złym. Choć nie jest polecane aby jeść słodycze codziennie – spożycie ich raz czy dwa razy w tygodniu w małej objętości nie jest niczym zakazanym. Na dietę najlepiej jest patrzeć w kontekście długiego okresu czasu i nie zniechęcać się po jednej pomyłce. Prowadzenie diety wymaga również cierpliwości. Nie jest korzystne porównywanie się z innymi osobami, ponieważ każdy ma inne predyspozycje genetyczne czy możliwości treningowe. Regularność doprowadzi do zamierzonego efektu.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.