19.02.2022

Co jeść na obniżenie cholesterolu - dieta hipolipemiczna


Czy cholesterol zawsze jest zły?

Cholesterol jest produkowany w wątrobie, a następnie transportowany razem z krwią do wszystkich komórek naszego ciała. Dodatkowo dostarczamy go razem z pożywieniem. Warto zaznaczyć, że jest to związek niezbędny, aby organizm mógł funkcjonować w sposób prawidłowy. Dzięki cholesterolowi działa produkcja hormonów, tworzone są błony komórkowe oraz chronione przed zniszczeniem włókna nerwowe. Bez cholesterolu nie moglibyśmy przyswoić witaminy D ani strawić tłuszczów. Nie ma więc wątpliwości, że cholesterol jest nam niezbędny do życia. Warto jednak wiedzieć, że dzieli się on na ten „dobry cholesterol”, który oznacza się symbolem HDL i „zły” – LDL.

Zbijanie cholesterolu

Problem ze „złym cholesterolem” jak zwykło się nazywać cholesterol LDL oraz cholesterol całkowity, dotyczy nie tylko osób ze znaczną nadwagą. Pokutuje również mit, że kłopot cholesterolowy dopada głównie osoby starsze. Często nawet osoby bardzo szczupłe i młode mogą mieć tendencje genetyczne do kiepskich wyników. Nie można jednak zaprzeczyć, że przekroczenie wartości BMI (oznaczające w języku dietetyków najpierw nadwagę, a później otyłość) jest pierwszym krokiem do tego, by wyniki cholesterolu poszybowały niebezpiecznie do góry.

BMI i metody obliczania wskaźnika

BMI to skrót od angielskiego body mass index czyli wskaźnik masy ciała. Obliczamy go dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez wzrost do kwadratu podany w metrach. Dzięki wynikom można określić niedowagę, wagę prawidłową oraz nadwagę.

Dorosły człowiek o prawidłowej wadze powinien uzyskać wskaźnik w granicach 18,5-24,9. Jeżeli będzie to wartość mniejsza od 18,5 diagnozujemy niedowagę, jeśli większa niż 25-29,9 nadwagę, a powyżej 30 – otyłość.

Jak ma się zły cholesterol do BMI? Zauważono, że wraz ze wzrostem wagi w kierunku otyłości wzrasta również poziom LDL. Natomiast przy spadku wagi o około 10 kilogramów, można zaobserwować zmniejszenie złego cholesterolu o 15 procent, przy jednoczesnym podwyższeniu dobrego cholesterolu HDL o około 8 procent. Oczywiście wszystko przy założeniu korygowania wagi za pomocą zdrowej diety.

Co jeść na obniżenie cholesterolu?

Dieta niskocholesterolowa to po prostu zdrowa dieta zbilansowana, tak chętnie zalecana przez wszystkich naukowców, dietetyków i specjalistów od żywienia. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej bezpieczny rodzaj diety, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ludzie mają tendencje do szukania rozwiązań na skróty przy wsparciu różnych diet eliminacyjnych, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Dieta na obniżenie cholesterolu powinna obfitować w różnego rodzaju warzywa i owoce, które jemy najchętniej na surowo. Nie może tu zabraknąć chudego mięsa, dobrych gatunkowo ryb, węglowodanów złożonych oraz nienasyconych tłuszczów. Bez wykluczania żadnej grupy produktów możemy stworzyć zróżnicowane dania na obniżenie cholesterolu.

Wysoki cholesterolco jeść?

 • Mięso chude – kurczak, indyk, cielęcina.
 • Ryby – o dziwo nie tylko chude, ale również tłuste. Dobrze jest postawić na łososia, tuńczyka, dorsza, makrelę czy sardynki. To główne źródła cennych dla zdrowia kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, zwłaszcza EPA i DHA.
 • Chudy nabiał – twaróg, serki wiejskie, kefiry, maślanki, jogurty i jaja.
 • W przypadku warzyw stawiamy głównie na te zielone, zawierające dużo witaminy B oraz kwasu foliowego – pietruszka, brokuły, szpinak, sałata, zielona papryka oraz fasolka – to będzie dobry wybór. Nie zapominajmy o strączkach, szczególnie o produktach sojowych, które wykazują świetne działanie, jeśli chodzi o woski cholesterol.
 • Owoce – zwłaszcza jagodowe o niskiej wartości kalorycznej – jagody, borówki, truskawki, czarna porzeczka, ale także cytrusy.
 • Zboża – tu tak jak w przypadku diet redukcyjnych warto jeść pieczywo pełnoziarniste, zwłaszcza żytnie – tak samo makarony i kasze. Dieta bogata w błonnik pochodzący z płatków owsianych i jęczmiennych również działa dobrze na zbicie cholesterolu.
 • Nie unikamy również zdrowych tłuszczów roślinnych, które swoją budową chemiczną tworzą układ podobny do cholesterolu. Wybierajmy jednak te tłoczone na zimno i ich nie podgrzewamy w żaden sposób – oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy dodane do sałatki będą stanowiły świetny sposób na zły cholesterol.

Znaczenie ma tu nie tylko to co będziemy jeść, ale również sposób w jaki będziemy to jedzenie obrabiać. Dieta dla osób z wysokim cholesterolem powinna opierać się na gotowaniu, używaniu parowaru do przygotowania potraw lub ewentualnie pieczeniu w folii.

Jak obniżyć poziom cholesterolu we krwi?

Przestawienie się na względnie zdrowe posiłki nie pomoże na cholesterol, jeśli nie będziemy wiedzieli czego unikać.

Tu lista jest taka sama, jak przy każdej zrównoważonej i zbilansowanej diecie:

 • Unikamy wysoko przetworzonego jedzenia – gotowych dań z marketu tylko do podgrzania, gotowych deserów, ciast z cukierni, słodkich kolorowych napojów.
 • Zapominamy o istnieniu fast foodów.
 • Eliminujemy niezdrowe słodycze – batony, czekoladę, ciastka.
 • Mówimy „nie” tłuszczom trans, zawartym w tłustym mięsie i produktach pochodnych typu smalec czy słonina, odstawiamy masło i wyroby masłopodobne.
 • Odstawiamy biały ryż, białe pieczywo i biały makaron na rzecz ich wersji pełnoziarnistych.
 • Sól ograniczamy do minimum, zastępując ją przyprawami i ziołami – oregano, bazylia, tymianek, kolendra, rozmaryn i właściwie wszystkimi innymi, na jakie mamy ochotę.

Dieta ubogocholesterolowa z pewnością przyczyni się do poprawienia naszych wyników krwi w bardzo krótkim czasie, a my sami odczujemy szybkie efekty w postaci lepszego samopoczucia.

Dieta hipolipemiczna czyli dieta obniżająca cholesterol?

Zły cholesterol powoduje powstawanie blaszki miażdżycowej. Ta z kolei sprawia, że światło naczyń krwionośnych staje się coraz węższe i węższe, aż nasza krew nie może w normalny sposób transportować tlenu oraz składników mineralnych. W ten sposób często tworzą się zatory lub zakrzepy, będące później przyczyną poważnych chorób, a nawet śmierci. Miażdżyca jest jedną z takich chorób, która powoduje niedotlenienie narządów. Wybierając dobry cholesterol przeciwdziałamy temu co powoduje cholesterol zły.

Hipercholesterolemia to naukowe oznaczenie zwiększonego niż zalecane stężenia złego cholesterolu LDL, a dieta hipolipemiczna to inaczej dieta obniżająca poziom cholesterolu. Choć założenia diety zbijającej cholesterol są uniwersalne, zbilansowane i popierane przez specjalistów do spraw żywienia – każdą zmianę dobrze jest skonsultować z naszym lekarzem rodzinnym lub internistą. Warto podkreślić, że dieta dla osób z podwyższonym cholesterolem LDL powinna w praktyce stosować zasady poniższych proporcji żywieniowych:

 • tłuszcz poniżej 30% codziennej energii;
 • kwasy tłuszczowe nasycone mniej niż 10% energii;
 • cholesterol pokarmowy mniej niż 300 mg/dl;
 • cukry prostych poniżej 10%.

Dieta hipolipemiczna zakłada również dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika i witamin antyoksydacyjnych.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się jaka dieta na obniżenie cholesterolu będzie najlepsza,
czego unikać przy wysokim cholesterolu, a co jeść – umów się na konsultację z dietetykiem. Następnie możesz postawić na catering dietetyczny, który ułatwi ci codzienne życie. Dieta pudełkowa sprawi, że będziesz mieć więcej czasu na przyjemności, jednocześnie mając pewność, że jesz według zaleceń specjalisty od żywienia, pilnując też deficytu kalorycznego – jeśli twoim celem jest utrata wagi. Dieta na podwyższony cholesterol często bywa zawarta jako opcja przy tego typu usługach, można ją również doprecyzować poprzez podanie produktów, których chcesz z jakiegoś powodu unikać. Rynek diet pudełkowych cały czas się rozwija, a firmy walczą o klientów. To dlatego możemy swobodnie dostosować dietę do swoich potrzeb i wymagań.

Dieta obniżająca zły cholesterol, ale najpierw redukcja!

Cholesterol i dieta z nim związana to temat, który przewija się wokół nas niemal codziennie – w pracy, w telewizji, na ulicach. Niestety mimo coraz większej świadomości czego unikać i jaka dieta zmniejszająca cholesterol będzie najlepsza dla każdego z nas – nie bardzo z tej wiedzy korzystamy. Najczęściej zaczynamy zajmować się problemem, kiedy jest już za późno – jesteśmy otyli, mamy problemy z cukrzycą czy układem krążenia. Wtedy dieta na wysoki cholesterol może już nie wystarczyć. Należy zacząć od redukcji masy. Zmniejszając swoją wagę, poprawiamy wyniki krwi i możemy zastanowić się jaka dieta przy podwyższonym cholesterolu stanie się naszym celem. Warto jednak pamiętać, że kiedy pojawią się już efekty chorób, ciężko je będzie zatrzymać. To dlatego naukowcy podkreślają, że dieta na cholesterol ma również świetne działanie profilaktyczne, które doskonale zapobiega tego typu problemom w przyszłości.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.