10.02.2022

Dieta przy chorej wątrobie


Wątroba – jaką rolę pełni w organizmie i dlaczego warto o nią dbać?

Już we wczesnym okresie szkolnym określane było znaczenie wątroby i jej udział w funkcjonowaniu naszego organizmu. Pełni ona szereg zadań dlatego też jeśli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości z jej strony bardzo ważne jest to, aby zwiększyć dbałość o nią, aby nie doszło do żadnych powikłań. Jej główną rolą jest usuwanie toksyn z organizmu. Konsekwencją niepoprawnego jej działania może być zatem zatrucie. Niezmiernie ważna jest zatem odpowiednia dieta wątrobowa oraz profilaktyka aby uniknąć niebezpiecznych zjawisk. Przekonaj się sam co jeść gdy boli wątroba oraz jaką dietę stosować, aby tego typu dolegliwości nigdy nie wystąpiły.

Nie bez powodu wątroba określana jest mianem najważniejszego narządu w naszym organizmie. Jej udział zauważalny jest w wielu procesach metabolicznych., dlatego jej prawidłowe działanie jest tak ważne. Do głównych zadań jakie stawiane są przed nią zalicza się:

 1. Oczyszczanie organizmu z toksyn – wątroba w pierwszej kolejności z naszego ciała usuwa negatywne składniki, a przede wszystkim używki takie jak alkohol oraz leki
 2. Produkcja żółci czyli składnika niezbędnego podczas trawienia tłuszczy
 3. Wytwarzanie białka – jej udział w tym procesie odpowiada za ponad 85% całkowitej ilości białka znajdującego się w osoczu
 4. Pełny proces związany z glukozą jej magazynowaniem, a później także usuwaniem z organizmu
 5. Gromadzenie witamin

Dieta lekkostrawna na wątrobę jest zatem bardzo ważna jest zatem niezwykle ważna, aby utrzymać funkcjonowanie na odpowiednim poziomie. W dzisiejszych czasach narząd ten narażony jest na bardzo dużo dolegliwości, które niekiedy mają podłoże genetyczne, a często zależą także od tego co spożywamy. Głównym winowajcą gorszego samopoczucia oraz wad w działaniu wątroby jest alkohol. Choroby są wynikiem również wirusów, otyłości, a także związanej z nią nadmierną ilością cukru w diecie. Do najczęstszych schorzeń, w których konieczne jest wprowadzenie zmian jest marskość wątroby, zapalenie, nowotwór, a także uszkodzenie wątroby wynikające ze zbyt dużej ilości toksyn.

wątroba (1).jpg

Niepoprawne funkcjonowanie tego narządu powoduje, że ścisła dieta wątrobowa jest niezbędna. Chorzy raczej szybko zauważają dolegliwości, do których śmiało można zaliczyć:

 • Długotrwałe zmęczenie, które nie ustępuje nawet po odpowiedniej ilości snu
 • Nawracające bóle głowy o różnej lokalizacji
 • Biegunki oraz problemy z wypróżnianiem się
 • Brak apetytu, a co za tym idzie spadek masy
 • Problemy z cerą, a także podkrążone oczy
 • Ciemniejszy kolor moczu niż dotychczasowo
 • Alergie oraz nietolerancje pokarmowe pojawiające się nagle
 • Pogorszenie samopoczucia psychicznego
 • Padaczka
 • Niskie ciśnienie tętnicze
 • Zaburzania w zakresie procesu krzepnięcia krwi.

Jeśli pojawią się u nas jakiekolwiek z powyższych objawów konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań. Na tej podstawie możliwe jest szybkie postawienie diagnozy. Dieta przy chorej wątrobie jest w stanie szybko postawić na nogi i pomóc odbudować wątrobę.

Zasady stosowane przy diecie na wątrobę

Diety wątrobowe stosuje się głównie wtedy gdy doszło do osłabienia tego narządu ale także w ramach działań profilaktycznych. Osoby chcące wprowadzić tego typu rozwiązanie muszą stosować się do ściśle określonych założeń. Dobrym wyborem w takich sytuacjach jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnych dietetyków, którzy to doskonale zdają sobie sprawę chora wątroba co jeść oraz w jakiej częstotliwości. Osoby nie mające na co dzień czasu na to, aby samodzielnie przygotowywać sobie posiłki może zainteresować także catering dietetyczny Warszawa. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, w którym bierze się pod uwagę dolegliwości ale także indywidualne preferencje. Dieta lekkostrawna wątrobowa wcale nie musi być problematyczna. Jej odpowiednie skonstruowanie powoduje, że jest bardzo smaczna i ma korzystny wpływ na cały organizm. Do jej głównych założeń zalicza się:

 • Spożywanie posiłków o niewielkiej objętości o regularnych porach – polecane jest 6 posiłków w odstępach 3 godzin
 • Śniadanie powinno być spożywane maksymalnie godzinę po obudzeniu się natomiast kolacja ma mieć miejsce do 3 godzin przed pójściem spać, ponieważ ma to wpływ na łatwiejsze trawienie
 • Osoby skarżące się na dolegliwości ze strony wątroby powinny zadbać o odpowiednie nawodnienie – minimalnie 2 litry wody dziennie. Nie wyklucza się także herbat o niskiej intensywności
 • Najlepszym wyborem jaki ma dieta regenerująca wątrobę jest niskie przetwarzanie żywności. Najlepsze jest wykorzystywanie gotowanie na parzę oraz wodzie i unikanie stosowania tłuszczu do smażenia
 • Wyeliminowanie z diety przypraw, a w szczególności ostrych
 • Spożywanie posiłków wykonywanych na bieżąco aby unikać podgrzewania i ponownej obróbki
 • Spowolnienie tempa jedzenia, a także dokładne przeżuwanie kęsów
 • Ograniczenie nadmiernego objadania się, które może doprowadzać do obciążenia wątroby, a co za tym idzie pojawienia się bólu
 • Zrezygnowanie z używek, a w pierwszej kolejności alkoholu oraz papierosów
 • Jedzenie oraz picie powinno być utrzymywane w dobrej temperaturze – ani nie za zimnej ani ciepłej
 • Dieta wątrobowa warzywa powinny zajmować miejsce w przynajmniej 3 posiłkach
 • Dieta wątrobowa owoce nie powinny być stosowane na kolację
 • Wprowadzenie do codzienności aktywności fizycznej zgodnej z indywidualnymi możliwościami.

Jakich diet unikać przy chorej wątrobie?

Podwyższone próby wątrobowe dieta powodują, że konieczne jest zadbanie o swój organizm. W tym celu wcale nie najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przeprowadzanie detoksu, gdyż wbrew pozorom może to przynieść bardzo negatywne skutki. Nigdy dieta żołądkowo wątrobowa nie powinna dostarczać mniej niż zapotrzebowanie kaloryczne, chyba, że jednocześnie jej efektem ma być także odchudzanie się. Wówczas jest to możliwe ale pod okiem specjalisty, aby nie doprowadzać do niedoborów. Jest to niebezpieczne, ponieważ może dojść do zaburzenia funkcjonowania organizmu poprzez zbyt małą ilość produktów generujących energię. Wątroba dieta powinna być urozmaicona i składać się wyłącznie z pełnowartościowych posiłków.

wątroba (2).jpg

Co powinniśmy jeść cierpiąc na dolegliwości wątroby i trzustki?

Wspomaganie narządów poprzez diety wątrobowe jest najlepszym rozwiązaniem jakie możemy zastosować. Dieta na wątrobę i trzustkę stosowana regularnie powoduje, że pacjenci nie cierpią na ból, a narząd jest odbudowywany. W tym kontekście konieczne jest określenie dieta wątrobowa co można jeść, a co niekoniecznie uznawane jest za polecane.

Dieta wspomagająca wątrobę powinna składać się z artykułów spożywczych, które będą normować jej funkcjonowanie. Zazwyczaj są to produkty, które sprawiają wrażenie słodkich ale nie są to typowe słodkości. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim warzywa oraz owoce, a także naturalny sposób słodzenia jak miód. Tak samo jak w przypadku klasycznych diet również dieta żołądkowo wątrobowa powinna zawierać odpowiednią ilość owoców oraz warzyw, które dostarczają największą ilość witamin. Analizując makroelementy dobre okazuje się wykorzystywanie węglowodanów złożonych takich jak kasza. Unormować należy ilość spożywanego błonnika. Dieta wątrobowa co jeść powinna także opierać się na pełnowartościowych źródłach białka. Można znaleźć je w mięsie takim jak indyk czy kurczak, a także jajkach. Dobrym działaniem jest także to, aby ścisła dieta wątrobowa zawierała w tygodniu przynajmniej trzy porcje ryb. Przechodząc do ostatniej grupy makroelementów jakimi są tłuszcze to tutaj bardzo ważny jest wybór zdrowych tłuszczy, ponieważ odpowiadają one za rozpuszczanie się witaminy A oraz D, a także mają ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Co ciekawe za dobre funkcjonowanie wątroby odpowiadają także na pierwszy rzut oka niepozorne przyprawy. Tutaj należy jednak pamiętać, aby były one naturalne. Do najbardziej polecanych składników zalicza się kurkuma, melisa, mięta czy rumianek. Można z nich wykonywać napary bądź stosować bezpośrednio do posiłków.

Dieta wątrobowa owoce nie wyklucza się, a także jest wiele składników, które można stosować w swoim jadłospisie. Najważniejszym założeniem jest to, aby być systematycznym i w chwili polepszenia się naszego stanu nie eliminować diety. Warto jest dbać o ten narząd profilaktycznie, ponieważ jego poprawne działanie mocno odbija się na naszym zdrowiu zarówno tym fizycznym jak również psychicznym. Osoby nie mające wiedzy w jaki sposób przygotować posiłki bądź nie mają możliwości, aby spożywać dania na świeżo powinny skorzystać ze wsparcia – w pierwszej kolejności dietetycznego, a następnie cateringu. Są to rozwiązania, dzięki którym można zachować wysoką jakość spożywanych posiłków. Przygotowywane dania opierają się na naturalnych składnikach i dostarczane są pod wskazany adres. Co istotne sama dieta pudełkowa ustalana jest w sposób indywidualny, dzięki czemu także osoby z dolegliwościami mogą wybrać coś dla siebie. Dieta ma ogromny wpływ na to jak się czujemy ale także jak wyglądamy dlatego dobrze jest zadbać o poprawne odżywianie. Raz wypracowane nawyki zostają z nami na długie lata, a my cieszymy się dobrym zdrowiem.


Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.