09.02.2022

Żywienie i dieta - Dna moczanowa / Podagra


Dna moczanowa – co to za choroba i kogo dotyka?

Dna moczanowa to choroba nazywana inaczej podagrą bądź skazą moczanową, która w dawnych czasach uważana była wyłącznie za dolegliwość bogatych ludzi. Objawia się występowaniem ostrego zapalenia stawów, a ulgę przynosi dna moczanowa dieta oraz indywidualnie dobrane środki oraz leki. Występowanie tej choroby może być nagłe i bardzo bolesne. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na duże bóle zlokalizowane w okolicach stawów. Jej wykrycie odbywa się wyłącznie po kontakcie z lekarzem i dopiero wtedy dna moczanowa diety może zostać wprowadzona aby przynieść ulgę. W pierwszym etapie choroba dotyka przede wszystkim staw śródstopno paliczkowy. Osoby chore szybko zauważają więc problemy, ponieważ jest to staw służący między innymi do przemieszczania się. Choroba daje również inne znaki w postaci guzków bądź kamieni nerkowych. Jednym z powodów, przez które dolegliwość daje znaki jest zbyt wysoki poziom kwasu moczowego, który odkłada się w tkankach. W miejscach zaatakowanych pojawia się obrzęk i bolesność. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas skierowanie się do specjalisty, który określi kwas moczowy w surowicy i postawi diagnozę. Mając już wiedzę na temat dolegliwości warto zastanowić się czego nie wolno jeść przy dnie moczanowej, a co jest wręcz wskazane.

Objawy występujące przy dnie moczanowej

Objawy są dość podobne do siebie oraz często jasno wskazują na dolegliwość jaką jest podagra dieta. W pierwszej kolejności osoba chora uskarża się na zapalenia stawów oraz towarzyszący ból o charakterze nawracającym. Dotyczy to przede wszystkim większych stawów takich jak duży palec czy staw skokowy. Dolegliwości zwiększają się w okresie nocy czyli wtedy kiedy temperatura ciała jest obniżona. Trwają nawet do kilku godzin, przez co choroba ta bardzo odbiera komfort życia. Dodatkowo zdarza się, że występują także dodatkowe objawy takie jak zmęczenie oraz gorączka. Oczywiście tutaj konieczna jest dieta – dna moczanowa ale w razie wystąpienia ataku możliwe jest także posiłkowanie się lekami przeciwbólowymi. W obrębie stawów kwas moczowy może sprawiać, że będą pojawiać się bolesne nadżerki. Konsekwencją takiego zjawiska może być nawet artretyzm, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i wprowadzenie odpowiednich zaleceń – jaka dieta przy dnie moczanowej? Mylące podczas trwania choroby może być to, że ma ona swoje lepsze i gorsze momenty. Po nagłym ataku może nastąpić wycofanie ale nie należy bagatelizować problemu. Mimo chwilowej przerwy nawrót może być o wiele bardziej bolesny i uciążliwy.

Czynniki wywołujące dne moczanową

Dieta przy podwyższonym kwasie moczowym odgrywa największą rolę i pozwala pacjentom funkcjonować w normalny sposób. Jest to także jeden ze sposobów na to, aby nie doprowadzać do nawrotów choroby. Zanim jednak przejdzie się do tego jaka zalecana dieta przy dnie moczanowej to warto rozpatrzyć aspekty, które mogą przyczynić się do jej wystąpienia, a jest ich kilka:

  • Zwiększone ryzyko występowanie podagry zauważalne jest u osób zmagających się z nadwagą oraz otyłością
  • Hiperlipemia czyli zaburzona przemiana materii, która spowodowana jest zbyt dużą ilością tłuszczy we krwi
  • Zbyt duża ilość produktów purynowych w diecie, a są nimi przede wszystkim artykuły takie jak mięso, ryby, owoce morza
  • Używki, a przede wszystkim regularne spożywanie alkoholu może przyczynić się do tego, że jest większe zachorowanie na dnę moczanową.

Zdecydowanie największy odsetek osób zmagających się z dną moczanową to osoby otyłe. W takich okolicznościach dieta na dne moczanową będzie miała jednocześnie charakter odchudzający. Oczywiście przy tego typu chorobie jak również u osób zdrowych nie powinno stosować się żadnych głodówek, ponieważ może doprowadzać to do znacznego wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi. Dieta pudełkowa powinna opierać się przede wszystkim na posiłkach pełnowartościowych, które będą dostarczać energii, a także wszystkich niezbędnych witamin. Dobrym wyborem jest catering dietetyczny Warszawa realizowany przez osoby wyspecjalizowane takie jak dietetycy oraz kucharze. Niezwykle istotne jest poinformowanie o dolegliwościach, ponieważ na tej podstawie przykładowo zostaną wyeliminowany diety o niskiej zawartości węglowodanów przy jednoczesnej dużej ilości białka i tłuszczy, co ma związek z obecnością związków purynowych.

Jakie działanie ma dieta w dnie moczanowej?

Dieta moczanowa stosowana jest wtedy kiedy dojdzie do podwyższenia się ilości kwasu moczowego w organizmie. W tym celu dieta w chorobie dna moczanowa stosowana jest w celu wyeliminowania artykułów spożywczych, które mają wpływ na jego zwiększenie. Chcąc poznać wartość tego składnika konieczne jest wykonanie badań krwi jak również moczu. Powodów, przez które dochodzi do nieunormowanego poziomu kwasu jest kilka. Pacjenci mogą zmagać się z dolegliwościami nerek, nadciśnieniem, chorobami tarczycy, kwasicą, a także może być to spowodowane spożywaniem niektórych leków. Z racji, iż dolegliwości te dotyczą przede wszystkim osób po 38 roku życia i w zdecydowanej większości są to osoby z nadwagą konieczne jest regularne wykonywanie badań. Mając diagnozę można określić czego nie wolno jeść przy dnie moczanowej, a jest to najważniejszy czynnik pozwalający na dobre samopoczucie. Jeśli chodzi o reguły jakie powinien wprowadzić chory do swojego życia to przede wszystkim wybór produktów chudych jeśli chodzi o nabiał. Dna moczanowa co jeść – określa składniki, które sprzyjają poprawie komfortu i zapobieganiu pojawiania się ataków. Dobrym wyborem jest zdecydowanie dieta pozbawiona mięsa, bogata w warzywa oraz owoce. Konieczne jest pamiętanie o uzupełnianiu niezbędnych witamin i minerałów. Osoby cierpiące na dnę muszą spożywać znacznie więcej płynów, aby nie doprowadzać do zbyt dużego zagęszczenia moczu. Dna moczanowe leczenie dieta opiera się przede wszystkim na kontrolowaniu wagi i wyborze wysokiej jakości produktów spożywczych.

Jakie produkty są zalecane, a jakie zakazane cierpiąc na podagrę?

Osoby zmagające się z chorą powinny mieć świadomość co można jeść a czego nie przy dnie moczanowej. Do polecanych produktów zaliczyć można przede wszystkim delikatne napoje nie obciążające metabolizmu takie jak woda, herbata czy soki na bazie warzyw. Pacjent w swojej diecie powinien posiadać dużą ilość warzyw oraz owoców, a także tłuszcze korzystne dla naszego zdrowia. Nie ma potrzeby rezygnowania z produktów mlecznych czy ryb. W ograniczonej ilości dobrze jest stosować mięso – wyłącznie chude.

Dna moczanowa czego unikać prezentuje się bardziej drastycznie, ponieważ pacjent w pierwszej kolejności musi zrezygnować z używek, a nade wszystko z alkoholu. W diecie nie powinny znajdować się napoje słodzone czy gazowane. Dieta lekkostrawna przynosi tutaj najlepsze efekty dlatego dobrze jest ograniczyć obróbkę termiczną do minimum i korzystać w głównej mierze z gotowania na parze. Niepolecane są niezdrowe tłuszcze takie jak słonina czy smalec. W zakresie produktów mlecznych odradzane są tłuste sery, pleśniowe czy topione. Dna moczanowa czego nie jeść to także przetworzona żywność oraz słodycze.

Jeśli chodzi o dodatkowe zalecenia jakie pacjent powinien wprowadzić podczas choroby to między innymi spożywanie około 4-5 posiłków dziennie, przy zachowaniu regularności w kontekście długiego okresu czasu. Przed snem ostatni posiłek powinien być spożywany przynajmniej 3 godziny wcześniej. Chorzy muszą pamiętać o spożywaniu zwiększonej ilości płynów – przynajmniej 3 litry dziennie. Przy wystąpieniu ostrego napadu pacjent powinien przede wszystkim kierować się dna moczanowa produkty zakazane, a w razie potrzeby wprowadzić także jedzenie płynne. Dieta na podagrę jest najskuteczniejszym sposobem leczenia, który przy systematyczności normuje funkcjonowanie organizmu. W niektórych przypadkach poza dietą wykorzystywane są także leki. Zanim jednak tak się stanie niezbędny jest kontakt z lekarzem prowadzącym oraz rozpoznanie choroby. W tym celu najważniejsza jest wizyta u reumatologa, który jest w stanie wykluczyć także inne choroby dotyczące stawów. W przypadku leczenia zazwyczaj wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Chcąc nieco łagodzić objawy możliwe jest stosowanie zimnych okładów, a także wprowadzić usztywnienie.

Wczesne rozpoznanie choroby daje o wiele większe szansę na to, aby funkcjonowanie nie sprawiało żadnych trudności. Zauważając u siebie pierwsze syndromy niezbędny jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą i wykonanie zleconych badań. Bardzo pomocne podczas tworzenia jadłospisu jest wsparcie ze strony dietetyka. Na podstawie zaleceń oraz własnych preferencji możliwe jest wprowadzenie atrakcyjnej diety. Musi być ona zgodna z ograniczeniami, a także opierać się na rozkładzie makroelementów. Posiłki powinny być pełnowartościowe i składać się przede wszystkim z naturalnych produktów. Niepolecana jest przetwarzana żywność.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.