28.11.2021

Witaminy z grupy B – podstawowe właściwości


Obecność witamin w naszym życiu jest niezwykle ważna, ponieważ ma kluczowy wpływ na to jak się czujemy i w jakim stanie jest nasze zdrowie. Rolą witamin z grupy B jest przede wszystkim doprowadzanie do tego, aby w poprawny sposób funkcjonował nasz układ nerwowy. Ich zadaniem jest kontrolowanie naszego stanu psychicznego. Witamina B przyjmowane w odpowiedniej ilości powodują, że znacznie redukuje się napięcie nerwowe, a co za tym idzie możemy cieszyć się znacznie lepszym humorem oraz samopoczuciem. Zyskuje także na tym nasza sprawność intelektualna, gdyż witaminy te są odpowiedzialne za proces przyswajania węglowodanów. To jednak jedne z niewielu funkcji jakie posiadają witaminy tej kategorii. Chcąc dokładnie poznać ich działanie konieczne jest przeanalizowanie ich w sposób indywidualny. Obecnie występują następujące witaminy z grupy B:

  • B6 – witamina, która ma bardzo duży udział jeśli chodzi o proces przyswajania białka, a także witamin, które naturalnie rozpuszczają się w tłuszczach. Jej rola zauważalna jest także w produkcji hemoglobiny czyli składnika w dużym stopniu odpowiedzialnego za ciśnienie krwi, a także pracę mięśni. Jej spożywanie powoduje, że znacznie ogranicza się ilość skurczy. Witamina B6 to także dobre rozwiązanie dla osób mających problem z odpornością, ponieważ zwiększa ilość przeciwciał. Jest to witamina, która ma bezpośredni wpływ na opóźnianie starzenia, a także korzystnie wpływa na walkę z trądzikiem. Doprowadzając do jej niedoborów zauważyć można konsekwencje w postaci bólu kolan, drżenie rąk czy powiek. Zdarza się także, że może dojść do problemów z nadmiarem kilogramów. Kobiety będące w ciąży bądź stosujące terapie antykoncepcyjną muszą spożywać jej większą ilość. To samo tyczy się osób chorujących na cukrzyce bądź choroby związane ze stawami. Naturalnie występuje w otrębach, ziemniakach, bananach oraz rybach.
  • B7 – jest to witamina, którą najczęściej uznaje się za witaminę piękna i jest w tym bardzo dużo prawdy, ponieważ odpowiada za poprawę naszych włosów, skóry, a także paznokci. Świetnie sprawdzi się u osób, które na co dzień mają problem z nadmierną pracą gruczołów łojowych, która objawia się w szybkim przetłuszczaniu włosów. Jej regularne przyjmowanie powoduje, że dochodzi do wyrównywania się poziomu glukozy we krwi, a także znacznie poprawia się praca naszego mózgu. Powinna być stosowana u osób, które są po długiej antybiotykoterapii. Jej niedobory dają dokuczliwe objawy takie jak nerwowość, zwiększenie poziomu cholesterolu oraz najbardziej zauważalne w postaci znacznego pogorszenia się naszego wyglądu. Poszukując dobrych źródeł tej witaminy warto jest sięgnąć po orzechy, grzyby czy szpinak.
  • B8 – jest to witamina, która przede wszystkim odpowiada za nasze samopoczucie oraz poprawne funkcjonowanie naszego mózgu. Jej suplementowanie może pomóc także w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Osoby zmagające się problemami z wątrobą mogą zacząć ją przyjmować, ponieważ odciąża nieco jej pracę. Mając prawidłowy poziom tej witaminy będziemy cieszyć się dobrą koncentracją oraz pamięcią. Jeśli natomiast doprowadzimy do niedoborów to będziemy musieli zmagać się z nerwowością, atakami paniki czy też chorobami oczu. Na co dzień możemy ograniczać ilość tej witaminy poprzez nadmierny stres, dlatego warto sięgać po produkty takie jak jajka, owoce czy warzywa.
  • B9 – bardzo istotna witamina dla naszego organizmu, ponieważ jest odpowiedzialna za powstawanie krwinek. Główną konsekwencją jej niedoborów jest anemia, która może być bardzo groźna i niebezpieczna dla naszego organizmu. Osoby spożywające alkohol nawet w niewielkich ilościach muszą pamiętać o jej uzupełnianiu. Braki będą objawiały się przede wszystkim w problemach z pamięcią, bezsennością czy trudnościami w gojeniu się ran. Stosując w diecie brokuły, groch czy fasolę nie trzeba martwić się o poziom witaminy B9. Należy jednak pamiętać o tym, że obróbka w postaci gotowania czy smażenia powoduje, że witamina ta ulega zniszczeniu.
  • B12 – czyli witamina będąca podstawowych składnikiem odpowiedzialnym za przeciwdziałanie anemii, a także doprowadzaniu do prawidłowej pracy oczy. Jej korzyść zauważalna jest także u osób starających się zajść w ciąże, ponieważ poprawia płodność. Gdy dochodzi do jej spadku to pojawiają się problemy ze zbyt małą krwistością, ogólnym osłabieniem oraz trudnościami natury żołądkowej. Jej uzupełnienie nie jest niczym skomplikowanym, ponieważ w dużej ilości można znaleźć ją w owocach morza, rybach czy jajkach. Na obecność tej witaminy w swoim organizmie powinny szczególnie zwracać uwagę wegetarianie.
  • B15 – witamina najbardziej odpowiedzialna za regenerację naszego organizmu. Powoduje, że pokarm doprowadza do uwolnienia się energii. Ma także swój wpływ na syntezę wybranych hormonów. Posiadając jej odpowiednią ilość pięknie wyglądać będą nasze włosy oraz skóra. Jeśli natomiast sprawimy, że dojdzie do jej niedostatku będzie to objawiać się zmęczeniem, bólami brzucha, a nawet wymiotami. Do niedoborów dochodzi zazwyczaj gdy nasza dieta składa się przede wszystkim z żywności przetworzonej bądź żyjemy w bardzo długim stresie. Chcąc wyrównać jej poziom w organizmie można zacząć spożywać większą ilość ryb oraz orzechów.
  • B3 – witamina odpowiadająca w głównej części za pracę mózgu. Jej zbyt mała ilość sprawia, że z pewnością pojawi się niepokój, brak możliwości skupienia się, a także trudności z zapamiętywaniem. U niektórych jej brak objawia się także bólami głowy, brzucha, a także przesuszaniem się skóry. Jej duża ilość znajduje się w produktach takich jak indyk czy nasiona słonecznika.
  • B2 – odpowiedzialna przede wszystkim za spalanie cukrów oraz transport tlenów pomiędzy komórkami naszego organizmu. Jej zbyt mała obecność powoduje, że mogą występować konsekwencje takie jak: suchość oczu, osłabienie włosów czy występowanie zajadów. Osoby cierpiące na niedobór powinny zadbać o to, aby w diecie znalazła się większa ilość warzyw, jajek i sera. Na niedobory są szczególnie narażone osoby, które przyjmują antybiotyki, środki antykoncepcyjne.
  • B1 – witamina uznawana za produkt mający największy wpływ na nasze samopoczucie. Nic więc dziwnego, że jej niedobory będą od razu zauważalne ponieważ będziemy bardziej narażeni na zły humor, nerwowość, a także spadek ciśnienia krwi. Dochodzi również do spowolnienia pracy naszego żołądka. Na obecność tej witaminy w organizmie muszą szczególnie uważać osoby, które na co dzień spożywają dużą ilość kawy, często piją alkohol, a także są w starszym wieku. W codziennej diecie witaminę tą spotkać można w kaszy, wątróbce oraz fasoli. Jest to witamina, która w żaden sposób nie jest magazynowana przez nasz organizm, dlatego tak ważne jest jej stałe uzupełnianie.

Jak widać obecność tego rodzaju witamin w naszym życiu jest konieczna do prawidłowej pracy organizmu. Stąd tak istotna jest wiedza w czy jest witamina b i jakie mogą być podstawowe objawy jej braku. Wiedząc to jesteśmy w stanie szybko reagować i dokonywać suplementacji. Tak jak w przypadku wszystkich innych produktów również przy witaminach należy być ostrożnym, ponieważ i niedobór i nadmiar może być dla nas tak samo groźny. Chcąc mieć pewność, że wszystko jest pod kontrolą dobrą opcją staje się dieta pudełkowa, gdyż jest to opcja tworzona pod okiem specjalistów – dietetyków. Catering dietetyczny realizowany jest w taki sposób, aby nasze ciało miało najlepsze warunki do funkcjonowania.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.