28.11.2021

Dieta lekkostrawna – zasady jej stosowania


Świadomość na temat tego jaki sposób odżywiania powinniśmy wprowadzić do swojego życia jest niezwykle ważne. Nie wszystkim będą odpowiadały te same grupy produktów i chodzi tutaj zarówno o ich smak jak również wpływ na organizm. W związku z tym obecnie istnieje ogromna ilość pomysłów jeśli chodzi o diety. Problematyczne może okazać się jednak ich przygotowywanie. Największą trudnością jest bez wątpienia wygospodarowanie czasu na zrobienie zakupów, znalezienie inspiracji, a w dalszej kolejności także na gotowanie. Nie oznacza to jednak, że warto rezygnować ze zdrowego trybu życia. W dzisiejszych czasach możliwe jest skorzystanie z innego, bardzo wygodnego wariantu jakim jest catering dietetyczny. Tego typu opcja z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zapracowanym osobom, które przez natłok obowiązków zapominają o regularnym spożywaniu posiłków. Dieta pudełkowa ma to do siebie, że posiłki przygotowywane są przez sztab specjalistów mających ogromne doświadczenie oraz wiedzę. Nic więc dziwnego, że w zakresie usług znaleźć można wariant taki jak dieta lekkostrawna. W wielu okolicznościach jest to jedyny rodzaj posiłków akceptowany przez osoby je spożywające. Czym jest zatem taki wariant? Lekkostrawne jedzenie jak sama nazwa mówi to produkty, które są w łatwy sposób trawione przez nasz układ pokarmowy. Do jej najważniejszych zalet i przyczyn stosowania zalicza się odciążenie układu pokarmowego bądź jednego z narządów, zmniejszenie kłopotów pochodzących ze strony układu pokarmowego, a także ogólna poprawa zdrowia. Decydując się na taki wariant warto wiedzieć, że dieta lekkostrawna co jeść zawiera konkretne zasady, których należy się trzymać. Pierwszą i bez wątpienia najważniejszą z nich jest całkowite wyeliminowanie składników oraz potraw uznawanych za ciężkostrawne. Można je scharakteryzować jako takie, które w naszym żołądku znajdują się przez długi czas doprowadzając tym samym do bolesnych wzdęć. Dieta lekkostrawna produkty z pewnością nie będzie zawierała w sobie rozwiązań mocno przetworzonych czy z dużą ilością przypraw. Nie powinno się także doprowadzać do nadmiaru błonnika pokarmowego. W tym kontekście nie należy jednak zapominać, że jest on nieodłącznym elementem odżywiania się i warto zamienić jego źródło na takie, które z pewnością nie będzie utrudniać pracy przewodu pokarmowego. Świetnym przykładem będą kasze o drobnych ziarnach oraz młode warzywa. Bardzo duże znaczenie jest regularne spożywanie dań i co ważne o niewielkiej objętości. Jak w każdej innej diecie ogromną rolę odgrywa także ilość pitej wody – zawsze powinno być to minimalnie 1,5 litra dziennie. Osoby będące na tego typu diecie powinny dużą uwagę przykuć także do samego spożywania jedzenia. Powinno być one wolne i każdy kęs musi być dokładnie przegryziony. Warto wyeliminować sposób obróbki dań z grillowania, pieczenia czy smażenia na rzeczy gotowania na parze.

Dieta lekkostrawna – kto powinien z niej skorzystać?

Lekkostrawne owoce oraz inne produkty z tej kategorii raczej nie powinny być szkodliwe dla nikogo. Jak sama nazwa mówi jest to dieta delikatna dla naszego układu pokarmowego dlatego może być z powodzeniem wykorzystywana przez każdego. Co jeść na diecie lekkostrawnej to jednak temat, który najbardziej dotyczy osób walczących z różnymi chorobami, a także będącymi w okresie przed lub po operacji. Dotyczy to w pierwszej kolejności zabiegów odbywających się na przewodzie pokarmowym. Celem takiej diety jest tutaj ograniczanie dolegliwości ze strony żołądka czy jelit. Lekkostrawne mięso będzie także bardzo dobrym wyborem dla osób, które zmagają się z trudnościami przy wypróżnianiu się, gazach, a także zespole jelita drażliwego. Są to okoliczności, które mogą mocno wpływać na komfort funkcjonowania, a także samopoczucie. Nikt nie lubi być ograniczany przez ból brzucha czy dyskomfort dlatego też w razie występowania takich dolegliwości dobrze jest reagować w miarę szybko, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Lekkostrawne produkty mają za zadanie ograniczyć ilość wydzielania się soku żołądkowego, co jest także dobrą informacją dla osób, które do tej pory zmagały się z nawracającą zgagą czy też refluksem. Po dietę lekkostrawną często sięgają także osoby starsze. Jest to bardzo popularne przez wzgląd na trudności jakie mogą pojawiać się w starszym wieku z trawieniem surowych produktów czy smażonych. W niektórych przypadkach zauważa się również korzystny wpływ tego typu diety na leczenie osób onkologicznych. Niezależnie od powodu jaki sprawia, że dieta lekkostrawna nas dotyczy zauważyć możemy korzyści w postaci utrzymania masy ciała, dostarczeniu wszystkich niezbędnych mikroelementów i witamin, a także dobre samopoczucie. Nie ma więc zatem żadnych ograniczeń co do jej stosowania – niezbędna jest jednak wiedza na temat tego czego unikać na diecie lekkostrawnej.

Co jeść, a czego unikać na diecie lekkostrawnej?

Wiele osób uważa, że dieta lekkostrawna to taka, która nie ma w sobie żadnego smaku i kojarzy się wyłącznie z produktami płynnymi. W obecnych czasach wcale nie musi to tak wyglądać i tego typu dieta potrafi być bardzo smaczna. Warto przede wszystkim wiedzieć jakie lekkostrawne produkty powinny znaleźć się w jadłospisie. Jest ich bardzo dużo, a do najpopularniejszych zalicza się:

  • Produkty zbożowe takie jak pieczywo jasne, kasze o dużym stopniu zmielenia oraz niektóre makarony
  • Produkty mleczne, a w szczególności kefir czy jogurt naturalny zawierający duże ilości korzystnych bakterii
  • Jajka przygotowane na miękko bądź w formie naleśnika
  • Chude mięso oraz ryby
  • Lekkostrawne warzywa czyli przede wszystkim ziemniaki, szpinak czy marchewka. Dobrze, aby były to produkty ugotowane bądź starte
  • Owoce wśród których znajdą się brzoskwinie oraz melony. Powinny to być owoce o zaawansowanym stopniu dojrzewania, obrane ze skórki
  • Niegazowane napoje, rozcieńczone soki, głównie woda

Dużą grupę produktów zajmują również składniki, których na diecie lekkostrawnej raczej nie powinno się spożywać. W tym przypadku są to w pierwszej kolejności produkty zbożowe zawierające dużo ziaren czy grube kasze. Warto wyeliminować również jaja w formie na twardo. Całkowicie zabronione są także w wersji smażone. Wykluczyć należy wszystkie mięsa oraz ryby uznawane za ciężkostrawne czyli przykładowo wieprzowina czy wołowina. Nie zaleca się stosowania tłuszczy do smażenia. Jeśli chodzi o dodatki do posiłków w postaci napojów to konieczne jest zrezygnowanie z gazowanych wariantów, słodzonych i przede wszystkim z alkoholu, który ma bardzo zły wpływ na organizm.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.