29.11.2021

Dieta if – na czym polega?


Duża część osób cierpi na różnego rodzaju problemy związane z odżywianiem. Niektóre z nich występują na tle psychicznym inne zaś są widoczne na pierwszy rzut oka. Najbardziej niepokojące jest, że obecnie blisko 40% Polaków zmaga się z nadwagą, a około 20% na otyłość. Budzi to strach, ponieważ utrzymanie prawidłowej masy ciała jest niezwykle ważne i w dużym stopniu przekłada się na samopoczucie oraz komfort życia. Osoby o dużej masie ciała mają zdecydowanie więcej problemów jeśli chodzi o poruszanie się. Są również bardziej narażone na pojawianie się chorób także takich, które bezpośrednio zagrażają naszemu życiu. Oczywiście część tych ludzi zmaga się z problemami otyłości w wyniku chorób ale zdecydowana większość wynika z braku aktywności fizycznej, a także zaniedbań. Jest to bardzo zaskakujące szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy to dostęp do informacji jest ogromny. Spotkać się można z dużą ilością poradników żywieniowych, a o zdrowych odżywianiu mówi wiele gwiazd. Mimo to wciąż można spotkać się z miejscami sportowymi, w których jest niewiele ludzi. Dobrym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej osób jest dieta pudełkowa. Jest to wariant, dzięki któremu nie trzeba tracić czasu na poszukiwania jadłospisów i przepisów. Wszystkie potrawy przygotowuje sztab specjalistów mających w tym temacie ogromne doświadczenie. Samą dietę powinniśmy dostosowywać bezpośrednio do siebie, a także swoich preferencji smakowych. Dużym zainteresowaniem w ostatnich czasach cieszy się intermittent fasting diet. Jest to jeden z typów odżywiania, który nie ma zbyt dużo cech podobnych do normalnego trybu i nawyków żywieniowych. Główna zasada takiej diety to okresowe posty łączone z okresami kiedy można spożywać wszystko. Tutaj warto sobie zadać pytanie ile można przeżyć bez jedzenia ale tylko po to, aby nigdy nie wypróbowywać tego w praktyce. Tego typu dieta nie ma na celu głodowania, a określenia z góry pór kiedy będziemy spożywać posiłki, a kiedy z pewnością nie.

Na jakich zasadach opiera się okno żywieniowe?

Intermittent fasting co to już wiemy. Teraz dobrze jest głębiej zrozumieć sens takiej diety i bliżej poznać zasady jej działania. Ten typ diety można podzielić na dwie grupy:

  • TRF – jest to post, który przerywany jest czasem, w którym spożywamy posiłki. Jest on charakterystyczny z tego punktu, że należy się do niego stosować na co dzień. Osoby początkujące w tym temacie będą rozpoczynały swoją dietę od podziału 14/10. W praktyce oznacza to, że decydujemy się na 14 godzin bez jedzenia, a po tym czasie następuje nasze okno żywieniowe, które pozwala nam spożycie posiłków. Jak we wszystkim także w przypadku takiej diety początki bywają najtrudniejsze, bo często może dochodzić do sytuacji, w której czas kiedy powinniśmy jeść dotyczy nocy. Oczywiście między tymi okresami można normalnie przyjmować płyny lecz tutaj należy postawić raczej na warianty mało kaloryczne. Post przerywany 16/8 to najpopularniejsza opcja jednak znajdują się także śmiałkowie, których post trwa nawet 20 godzin. Należy jednak kontrolować swój organizm i reagować na jego sygnały.
  • ADF – to druga opcja wchodząca w skład tego rodzaju diet. W typ przypadku wygląda ona nieco inaczej, ponieważ opieramy się na dobie. To natomiast powoduje, że jednego dnia spożywamy w granicach 20% naszego zapotrzebowania kalorycznego ale za to następna doba to czas kiedy możemy jeść bez żadnych ograniczeń. Ten typ diety nie powoduje jednak, że w którymś z momentów jeść nie możemy ale zmniejszamy proporcje względem zapotrzebowania. To rozwiązanie również stosuje się cały czas ale główną różnicą jak dzieli to jak prezentuje się dieta 8/16, a ADF to to, że w przypadku tej pierwszej występuje okres całkowicie bez jedzenia.

Zastanawiając się nad tym czy dieta IF jest korzystna dla naszego zdrowia należy przede wszystkim podkreślić, że nie jest to opcja, podczas której głodujemy. Niedopuszczalne jest decydowanie się na post całodobowy, ponieważ może mieć to bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nasz organizm potrzebuje energii, abyśmy mogli wykonywać codzienne czynności. Drugą regułą, o której nie należy zapominać jest fakt, że w obu przypadkach nie jest istotne to jakie posiłki będziemy spożywać. Oczywiście osoby, którym zależy na zdrowym odżywianiu będą z pewnością sięgać po dania pełnowartościowe składające się z dużej ilości witamin i minerałów. Bardzo dużą krzywdę jest ocenianie diety IF jako głodówki. Upraszczanie jej do takiego stopnia powoduje, że często zyskuje ona negatywne opinie, a dla niektórych może to być najlepszy sposób odżywiania się. Najlepszym sposobem opisania takiej diety jest tymczasowy post bądź okno żywieniowe.

Dieta IF – na jakie korzyści i efekty możemy liczyć

To, że dieta IF ma na celu ograniczenie ilości spożywanych kalorii jest raczej zrozumiałe. W większości przypadków jest to z korzyścią dla osoby ją stosującej. Zbyt duża ilość jedzenia przetworzonego, a przy tym niewielka ilość aktywności fizycznej to najgorsze połączenie. W większości przypadków towarzyszy temu także stresująca praca i brak czasu. Niestety tak wygląda życie większości osób, dlatego też tak istotne są efekty zagwarantowane. Stosując dietę IF warto mieć na uwadze, że dobrze będzie jednak ustalić sobie z góry jakiś jadłospis, który będzie opierał się raczej na zdrowych produktach spożywczych. Zdecydowanie się na taki wariant będzie dobrym wyjściem dla osób, u których standardowa dieta niskokaloryczna z jakiś powodów nie przyniosła oczekiwanego efektu. Co ważne mając taki catering dietetyczny wcale nie trzeba rezygnować ze swojego ulubionego jedzenia, a co za tym idzie osiąganie rezultatów staje się znacznie łatwiejsze. Nie można jednak uznać, że dieta tego typu nie wymaga od nas wyrzeczeń. Będzie to trudne wyzwanie dla ludzi, którym często zdarza się podjadać między posiłkami. W długoterminowym okresie zauważyć można pozytywne zmiany zachodzące w naszym organizmie. W pierwszej kolejności należy podkreślić spadem masy ciała, a także redukcję tkanki tłuszczowej z okolic, z których trwa to najdłużej. Sprawdzono także efekty w postaci ograniczenia ryzyka występowania chorób układu krążenia. Ludzie są mniej narażeni na wystąpienie cukrzycy. To wszystko świadczy o tym, że tego typu dieta wprowadzona rozsądnie może być naprawdę świetną alternatywą dla tradycyjnego sposobu odżywiania. Oczywiście zawsze jest to kwestia indywidualna i nie każdy będzie umiał się przestawić. Chcąc mieć pewność, że wszystko dzieje się w bezpieczny sposób najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonych osób – dietetyków. Z nimi można ułożyć sobie plan działania i kontrolować cały proces.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.