04.02.2022

Czym jest maltodekstryna i w jaki sposób powstaje?


Maltodekstryna jest substancją naturalnie pozyskiwaną ze skrobi – najczęściej służy do tego kukurydza oraz ziemniaki. Opiera się na połączeniu węglowodanów uznawanych za łatwo przyswajane do organizmu. Maltodekstryna kukurydziana w jednym gramie posiada 4 kcal i wykorzystywana jest w wielu produktach spożywczych. Maltodekstryna co to pierwsze pytanie jakie nasuwa się spotykając się z tego typu substancją. Cukry złożone zawierające od 2 do 10 jednostek i mogące różnić się powodują, że maltodekstryna nie posiada jednolitego składu. Jako produkt występuje ona w postaci białego proszku. Spożywając ją ma się uczucie słodkości. Nie ma problemów z jej rozpuszczaniem w wodzie czy napojach. W organizmie człowieka jest bardzo łatwo trawiona, a co za tym idzie także przyswajana. Analizując maltodekstryna co to jest warto skupić się także bliżej na tym w jaki sposób tego typu substancja jest wytwarzana. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie procesu chemicznego – hydrolizy enzymatycznej bądź kwasowej, gdzie głównym produktem jest skrobia. Do produktów spożywczych zaliczanych do grupy o największej zawartości skrobi należy wcześniej już wspomniana kukurydza, ziemniaki ale także różnego rodzaju zboża czy też ryż.

Obecność maltodekstryna w żywności – zalety

Maltodekstryna właściwości ma wiele tak samo jak jej działanie można uznać za bardzo szerokie. Nic więc dziwnego, że przemysł spożywczy tak chętnie wykorzystuje ją w produktach. Z racji szerokiego zastosowania i właściwości takich jak: emulgowanie, stabilizowanie, sklejanie czy przedłużanie świeżości jest składnikiem, który nie jest pomijany podczas produkcji jedzenia. Przy tym wszystkim nie należy zapominać również o tym, że substancja ta dla organizmu człowieka jest łatwo przyswajalna, a przy tym stanowi dobre źródło energii. W konsekwencji produkt ten wykorzystywany jest przede wszystkim w żywności charakteryzującej się wysoką kalorykę – dla sportowców, osób borykających się z niedowagą. Często znaleźć można ją w produktach light czyli o obniżonej zawartości tłuszczu. Z racji tego, że maltodekstryna wpływ na zdrowie ma dobre producenci dodają ją także do mleka dla dzieci.

Zastosowanie przez przemysł spożywczy

Maltodekstryna zastosowanie ma bardzo duże, a przemysł spożywczy często korzysta z jej drogocennych właściwości. Najczęściej stosowana jest w następujących dziedzinach czy produktach spożywczych:

  1. Produkcja wyrobów cukierniczych – w tym obszarze maltodekstryna sprawia, że na produktach słodkich nie pojawiają się wykwity będące skutkiem cukru. Dodatkowo czekolady zyskują większą elastyczność, natomiast produkty takie jak ciasta zachowują kruchość i spoistość
  2. Wytwarzanie przetworów mięsnych – w tym przypadku głównym zadaniem maltodekstryna jest wiązanie wody w produktach takich jak wędliny czy kiełbasy
  3. Sosy – dzięki zastosowaniu maltodekstryny wyroby te zyskują większy poziom kwasowości
  4. Produkty spożywcze w proszku czyli wszystkiego rodzaju produkty instant, które przy zastosowaniu tej substancji ulegają szybszemu suszeniu czy też lepszy smak
  5. Produkty o mniejszej zawartości tłuszczu – tutaj maltodekstryna odgrywa rolę zamiennika tworząc substancję o zbliżonej konsystencji
  6. Desery gotowe i w proszku – maltodekstryna pomaga w szybszym zamarzaniu, do szybszego wzrostu piany czy też powoduje, że kremy mają lepszą konsystencję.

Jak widać maltodekstryna działanie ma dość obszerne, co powoduje, że w przemyśle spożywczym zajmuje dość wysokie miejsce. Należy jednak pamiętać, że są to produkty głównie o większym przetworzeniu i stosunkowo niskiej jakości.

Szkodliwość maltodekstryny i skutki uboczne

Czy maltodekstryna jest zdrowa- takie pytanie często nasuwa się czytając jakie ma właściwości czy w jak wielu produktach znajduje swoje zastosowanie. Z racji, iż jest to substancja, która wykorzystywana jest regularnie przez wiele koncernów zajmujących się wytwarzaniem żywności oznacza to, że pod kątem toksyczności została przebadana, a co oznacza szkodliwa nie jest w tym kontekście. Tutaj należy jednak bliżej przeanalizować jej budowę opierającą się na węglowodanach łatwo trawionych co stawia ją w bliskim świetle z cukrem. Jak wiadomo składnik ten nie należy do najlepszych w diecie szczególnie gdy używany jest z nadmiarem. Podobnie jest zatem w przypadku tej substancji. Stosowana z umiarem nie daję żadnych negatywnych skutków ale jej obecność w diecie można minimalizować. Zastanawiający jest zatem fakt stosowania jej w produktach light gdzie jej wykorzystanie ma działanie obniżania ilości tłuszczu. Niestety jest to jedna z niewielu korzyści jakie klient zyskuje. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem u osób które chcą ograniczyć ilość spożywanych kalorii jest zmniejszenie spożywanych porcji zamiast wybieranie produktów z maltodekstryną. Naukowcy odkryli także, że maltodekstryna skutki uboczne daje w przypadku wpływu na jelita. Mikrobiom jelitowy jest zaburzony poprzez zmniejszenie się ilości korzystnych bakterii, a co za tym idzie chorobom łatwiej jest się rozwijać w takim środowisku. Osoby cierpiące zatem na dolegliwości ze strony układu jelit powinny raczej zrezygnować z tego typu produktów wzbogaconych taką substancją. Catering dietetyczny Warszawa o niskiej zawartości węglowodanów dla osób borykających się z tego typu problemami jest najlepszym wyborem. Nie zawsze produkty najłatwiej dostępne są dla nas dobrym wyborem, dlatego tak ważne jest aby dieta pudełkowa tworzona była w oparciu o indywidualne potrzeby oraz oczekiwania.

Maltodekstryna IG – co oznacza dla osób zmagających się z cukrzycą?

Maltodekstryna IG ma wysoki, ponieważ jak wcześniej było już poruszone należy ona do węglowodanów, których proces trawienny jest szybki, co w konsekwencji sprawia, że po spożyciu produktów z jej zawartością poziom glukozy we krwi ulega wzrostowi. Wahania na takim poziomie mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla osób, u których problemem jest sam cukier ale także dla zdrowych ludzi. Dzieje się tak, ponieważ tego typu skoki odpowiadająca występowaniu głodu ale także mogą przyczynić się do znacznego obniżenia koncentracji czy też sprawić, że nie będziemy mieli energii do codziennego funkcjonowania. W pierwszej kolejności substancję tą ze swojej diety powinny wyeliminować osoby zmagające się z cukrzycą wszystkich stopni, a także pacjentów u których została wykryta insulooporność. W przybliżeniu IG maltodekstryny plasuje się na poziomie około 105, co porównując do przykładowo cukru który ma 68 jest to bardzo wysoki wynik. Oczywiście końcowy wynik osiąganej glukozy jest zależny od tego jak dużo maltodekstryny zostanie wykorzystane do produkcji żywności. Produkty z jej zawartością nie są zatem polecane osobom, u których gospodarka węglowodanowa nie funkcjonuje poprawnie.

Korzyści płynące ze spożywania maltodekstryny?

Maltodekstryna gluten nie posiada wyłącznie negatywnych cech. Jej obecność czasem może okazać się pomocna. Dieta z jej zastosowaniem z pewnością przyda się osobom regularnie uprawiającym sport, gdyż ta grupa potrzebuje znacznie więcej energii i znacznie częstszego uzupełniania ilości węglowodanów. Tego typu składniki sprzyjają szybszemu przyrostowi masy. Nie powinien zatem dziwić fakt, że suplementowanie tej substancji zauważalny jest szczególnie u osób borykających się z różnego rodzaju dolegliwościami, przy których wzrost masy jest znacznie trudniejszy. Jak w każdym innym przypadku, w kontekście również innych produktów spożywczych najważniejsze jest to, aby pacjent lub klient stworzył swój indywidualny jadłospis, który pod względem smaku czy właściwości będzie mu odpowiadał. Tego typu zadaniami zajmują się przede wszystkim dietetycy, a przy bardziej skomplikowanych przypadkach także psychodietetycy. Odwiedzając takich specjalistów konieczne jest przygotowanie informacji na temat chorób czy problemów jak nietolerancję, dzięki czemu dieta będzie smaczna i pełnowartościowa. Kluczem do sukcesu jest regularność ale także świadomość jak istotną rolę odgrywa poprawne odżywianie się. Osoby spożywające odpowiednią, zgodną z zapotrzebowaniem ilość kalorii, a także produkty wchodzące w skład piramidy żywienia cieszą się o wiele lepszym samopoczuciem ale także wyglądem swojego ciała.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.