08.03.2023

Glukoza – podstawowe informacje


Glukoza jest monosacharydem, który najczęściej występuje w naturze. Jego podstawową rolą jest to aby zapewniać odpowiednią ilość energii dla wszystkich komórek organizmu, w tym przede wszystkim dla mózgu. Nie jest to jednak jej jedyna rola. Glukoza jest związkiem występującym naturalnie w postaci białego proszku o słodkim smaku. Jest rozpuszczalna w wodzie, przy czym nie do chodzi tu do zmiany pH. Jeśli chodzi o działanie bezpośrednio na organizm to uznaje się ją za pewnego rodzaju paliwo. Jest to szczególnie istotne dla mózgu, gdyż to on w ciągu dnia spożywa największą ilość energii. Oznacza to, że niezbędne jest zadbanie o to, aby w diecie była jej wystarczająca ilość do poprawnego funkcjonowania. W przypadku dojścia do nadmiaru tego składnika zostaje ona przechowywana.

Gdzie występuje glukoza?

Chcąc zadbać o prawidłowe ilości składnika jakim jest glukoza niezbędne okazuje się uzyskanie informacji na temat jej występowania. Rośliny przyczyniają się do jej największej produkcji, gdzie komórki zwierzęce nie posiadają takich zdolności. Jej dostarczanie do organizmu odbywa się za pośrednictwem diety, a głównie z produktów pochodzenia roślinnego co jest zupełnie zrozumiałe. Największe jej pokłady znaleźć można w owocach takich jak śliwki, czereśnie, jabłka, owocach suszonych oraz niektórych warzywach. Istotną informacją będzie tutaj to, że glukoza występuje również w białym cukrze, który to jest składnikiem często wykorzystywanym do słodzenia, w napojach gazowanych czy ciastach. Jej spora ilość dostępna jest również w produktach skrobiowych takich jak ryż czy makaron.

glukoza (1).jpg

Czy nadmiar glukozy może być szkodliwy?

Zbyt duże ilości glukozy ulegają magazynowaniu w wątrobie oraz mięśniach. Nie oznacza to jednak, że nadmiar tego składnika jest w pełni bezpieczny. Mimo jej ogromnych wartości oraz wpływu na codzienne funkcjonowanie zbyt duże ilości glukozy mogą być szkodliwe. W zdecydowanej większości będzie skutkowało to występowaniem otyłości, cukrzycy, chorób układu naczyniowego ale także nowotworów. Regularne wykonywanie badań glukozy będzie tutaj istotne. Szczególnie osoby borykające się z powyższymi schorzeniami ale także w przypadku problemów z tarczycą czy w trakcie ciąży dobrze jest wykonywać takie badania. Również osoby, które zaobserwowały u siebie większe pragnienie, zmęczenie, częste oddawanie moczu czy większą podatność na zakażenia powinny zdecydować się na badanie.

Jakie jest zastosowanie glukozy?

Glukoza ma bardzo wiele zastosowań przykładowo jeśli chodzi o produkcję wyrobów cukierniczych gdyż ma naturalne substancje słodzące. Ponadto zauważalne jest jej działanie w kontekście pochłaniania wilgoci. Dużą rolę odgrywa ona także w przypadku medycyny gdzie jest środkiem dożylnym stosowanym jako lek w przypadku:

  • odwodnienia
  • hipoglikemii
  • w przypadku uszkodzenia wątroby
  • w stanach rekonwalescencji
  • jako uzupełnienie leczenia pozajelitowego
  • jako substancja do rozcieńczania leków.
glukoza (2).jpg

Glukoza, a indeks glikemiczny

W kontekście glukozy bardzo duże znaczenie odgrywa również indeks glikemiczny czyli sposób klasyfikowania żywności według tego jaką uzyskuje się wartość glukozy po ich zjedzeniu. Analogicznie zatem im większa ilość glukozy tym o wiele większy indeks glikemiczny będą posiadały dane produkty. Wśród artykułów o najmniejszym indeksie znajdować się będą orzechy, soczewica czy szpinak. Informacje na ten temat będą bardzo istotne i często wykorzystywane w trakcie tworzenia różnego rodzaju diet.


glukoza (4).jpg

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.