18.02.2023

Jak schudnąć 5 kg w 10 dni i czy to nie za szybko?


Żyjemy w świecie, w którym liczą się szybkie efekty. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i naszej domowej codzienności. Chcemy błyskawicznie zobaczyć rezultaty działania nowego szamponu czy kremu do twarzy, szybko odświeżyć wygląd naszego domu i od razu odnotować spadki na wadze, gdy zaczynamy odchudzanie. 5 kg w 10 dni - to cel wielu osób, które mają kilka lub kilkanaście nadprogramowych kilogramów do zrzucenia. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zbyt szybkie tempo gubienia wagi, które w większości przypadków pewnie skończy się efektem jo-jo i komplikacjami zdrowotnymi. Rekomendowane przez dietetyków tempo chudnięcia to maksymalnie jeden kilogram tygodniowo. Taka redukcja masy ciała sprawia, że łatwiej jest utrzymać osiągnięte efekty i nie dopuścić do powrotu do poprzedniej wagi.

Warto też zaznaczyć, że zbyt szybka utrata kilogramów (dieta 10 dni 5 kg) często wiąże się ze spadkiem masy mięśniowej, utratą cennych elektrolitów i odwodnieniem. Będąc na rozsądnej diecie, która pozwala tracić do maksymalnie jednego kilograma tygodniowo, dajemy organizmowi szansę na przyzwyczajenie się do innych nawyków. Taki sposób żywienia staje się powoli naszą codzienną rutyną, uodporniając nas od efektu jo-jo.

Dieta 5 kg w 10 dni, a może po prostu nowe nawyki żywieniowe?

Zamiast schudnac 5 kg w 10 dni spróbujmy lepiej krok po kroku zmieniać swoje negatywne przyzwyczajenia związane z jedzeniem. Nie jest to łatwy proces, ale zdecydowanie możliwy do osiągnięcia. Oto kilka wskazówek:

  1. Nazwij swoje szkodliwe nawyki żywieniowe i znajdź ich przyczynę. Jeżeli na przykład umiesz wytrwać zaledwie kilka dni na diecie, a następnie dosłownie „rzucasz się na jedzenie” bez opamiętania – być może powodem jest stres, uzależnienie od cukru, brak kontroli nad emocjami czy zwyczajna nuda? Identyfikacja problemu pomoże ci skupić się na skutecznej walce z nim.
  2. Stwórz realistyczne cele żywieniowe – nie zastanawiaj się jak zrzucić 5 kg w 10 dni, a zamiast tego spróbuj na przykład wykluczyć z jadłospisu wszystkie kolorowe napoje albo ograniczyć jedzenie słodyczy do jednego dnia tygodniowo i w rozsądnych ilościach.
  3. Zmieniaj nawyki stopniowo – nie ma sensu przeprowadzać drastycznej rewolucji, bo szybko zniechęcisz się do „zdrowego” jedzenia. Lepiej krok po kroku wprowadzać małe zmiany. Możesz zacząć od dodawania porcji warzyw do każdego posiłku czy wypijania szklanki wody zanim usiądziesz do jedzenia.
  4. Podstaw na zdrowe zamienniki – jeżeli do tej pory zjadałeś codziennie paczkę chipsów – zamień ja na niewielką porcję prażonych owoców lub solonych pestek słonecznika. Nawet jeśli kalorycznie na początku nie będziesz „wychodzić lepiej”, to odzwyczaisz organizm od niezdrowych przekąsek.
  5. Planuj swoje posiłki – takim sposobem będziesz z góry wiedzieć co cię czeka, a to z kolei pozwoli uniknąć sytuacji, w których sięgasz po niezdrowe przekąski, bo jesteś głodny i akurat tylko to masz pod ręką.
  6. Jemy zdrowo: dlaczego białko w diecie jest tak ważne?

Zdrowe odżywianie się to nie tylko spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, czy przestrzeganie godzin posiłków albo limitu kalorii. Aby mieć pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi tego, co potrzebuje, musimy skorzystać z diety opracowanej przez specjalistę od żywienia. Dzięki temu w codziennych posiłkach znajdą się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, makro i mikroelementy.

Układając dietę na własną rękę, możemy pominąć któryś ze składników, co może mieć opłakane skutki.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.