22.02.2023

Biała dieta – czyli co jeść po wybielaniu zębów?


W dzisiejszych czasach wybielanie zębów jest coraz popularniejsze. Decyduje się na nie coraz więcej osób, bo usługa ta stała się nie tylko bardziej dostępna, ale również atrakcyjna cenowo. Większość salonów stomatologicznych oferuje wybielanie zębów nakładkami lub samym żelem z użyciem światła. ta druga metoda jest znacznie szybsza, a efekt widzimy praktycznie od razu. Drugi sposób jest trochę bardziej skomplikowany. W pierwszej kolejności chodzi o stworzenie odcisku szczęki w salonie stomatologicznym. Następnie powstałe nakładki smaruje się specjalnym żelem zawierającym nadtlenek wodoru lub karbamid w dużym stężeniu i nosi się przez około siedem dni. Proces jest dłuższy, ale efekt wybielonych zębów może utrzymywać się nawet kilka lat.

Biała dieta po wybielaniu

Dieta po wybielaniu zębów ma ogromne znaczenie, głównie dlatego, że nieodpowiednie jedzenie może w szybki sposób zniweczyć osiągnięte efekty. W związku z tym, że wybielanie żelem wiąże się z niemałymi kosztami – z pewnością nie chcielibyśmy zaprzepaścić uzyskanych rezultatów. Co można jeść po wybielaniu zębów? Powinniśmy skupić się na wybieraniu produktów, które w żaden sposób nie będą w stanie zabarwić szkliwa. Nasze zęby podczas wykonywania zabiegu wybielania stają się przesuszone i dlatego kilka dni po wizycie w gabinecie będą chłonęły w dużym stopniu wszelkiego rodzaju „nawodnienie” z pożywienia. Jeżeli będziemy pić płyny takie jak kawa, czerwone wino czy chociażby sok marchewkowy – z pewnością „pokolorują” one nasze piękne, białe zęby.

Biala dieta – czego unikac?

  • Z pewnością powinniśmy zrezygnować z ciemnych produktów zbożowych, takich jak chleby i bułki pełnoziarniste, brązowy ryż, wszelkiego rodzaju kasze.
  • Odpuścić musimy barwiące napoje – kakao, kawę (nawet tę z mlekiem), herbatę (czarną) oraz wszystkie kolorowe napoje i soki.
  • Nie są wskazane także przetwory z owoców takie jak dżemy, konfitury czy nawet marmolada.
  • Unikamy wszelkich barwiących warzyw – buraków, pomidorów, papryki, czerwonej kapusty, marchewki.
  • To samo dotyczy owoców – tu odpuszczamy wiśnie, maliny, truskawki, czereśnie, borówki, jagody i jeżyny.
  • Dziękujemy również za wszelkiego rodzaju słodycze i fast-foody, pełne barwiących składników i konserwantów.
  • Powinniśmy też zrezygnować z barwiących przypraw takich jak kurkuma, curry czy na przykład słodka/wędzona papryka. Zioła również mogą przyczynić się do powstania odbarwień na szkliwie.

Biała dieta – co jeść?

Jeżeli chodzi o produkty dozwolone na białej diecie, to jest ich naprawdę sporo i z pewnością można z nich ułożyć świetnie zbalansowane, zdrowe posiłki.

Biała dieta pozwala na jedzenie:

  • Wszystkiego rodzaju nabiały – mleko, sery, kefiry, maślanki naturalne, twaróg i jogurty;
  • Białe warzywa, takie jak ziemniaki, biała kapusta, biała fasola, ogórek, białe szparagi, pietruszka, czosnek, kalarepa i cukinia.
  • Z owoców możemy pozwolić sobie na jabłka, gruszki, banany, mango i melona.
  • Dobrym rozwiązaniem będzie jedzenie chudego mięsa drobiowego takiego jak kurczak czy indyk, a także krewetek i białych ryb.
  • Co można jeść na białej diecie z produktów zbożowych? Sprawdzi się tu dobrze biały ryż, kasza kus-kus, białe pieczywo, biały makaron, kasze jęczmienna i jaglana oraz otręby owsiane.
  • Z napoi dozwolona jest oczywiście woda, mleko i przejrzyste napoje bez żadnych barwników.
  • Przyprawy, których najlepiej używać to sól i biały pieprz.
  • Co zamiast kawy? Możemy wypić herbatę zieloną lub ziołową, które mają lepsze właściwości prozdrowotne niż kawa, podobne działanie, a nie powodują przebarwień na zębach.

Biała dieta przepisy

Przykładowym przepisem, który możemy z powodzeniem wykorzystać po wybielaniu zębów będzie kurczak z grillowanymi białymi warzywami. W tym celu możemy zamarynować kurczaka w pieprzu, białej soli i czosnku. A następnie upiec w piekarniku z białą fasolą, ziemniakami, cukinią i szparagami. Do tego doskonale będzie pasował czosnkowy dip na bazie śmietany, majonezu lub jogurtu.

Innym bardzo smacznym daniem jest kurczak z cukinią w sosie z mascarpone, podawany z białym makaronem lub ryżem. Wystarczy posolić kurczaka, podsmażyć na niewielkiej ilości oleju lub oliwy i dorzucić do niego obraną, pokrojoną w kostkę cukinię. Całość dusimy, aż cukinie zmięknie i puści sok, a następnie dodajemy dwie łyżki serka mascarpone. Doprawiamy solą, białym pieprzem i czosnkiem do smaku i zajadamy!

Dieta biała daje spore możliwości pod kątem sporządzania smacznych, ale i zdrowych posiłków. Jest dla nas wspaniałą okazją na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych na lepsze! Nasz jadłospis tygodniowy po piaskowaniu może opierać się nie tylko na mięsie drobiowym, ale również na białych rybach czy krewetkach lub daniach vege. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że biała dieta ma sporo wykluczeń i może być trudna do przestrzegania, ale tak naprawdę mając do wyboru nieco mniej produktów, zmuszamy się do kreatywności w kuchni.

co można jeść po wybielaniu zębów.jpg

Biała dieta po wybielaniu zębów – pretekst do bycia fit?

Wielu z nas bardzo chce zmienić swoje nawyki żywieniowe na bardziej korzystne, ale nie znajduje w sobie odpowiedniej motywacji ani samodyscypliny, by te założenie wdrożyć w życie. Biała dieta po higienizacji może być okazją by przetrwać te dwa najgorsze tygodnie, kiedy zaczynamy prowadzić zdrowszy tryb życia. chcąc zachować efekt białych zębów, musimy odciąć się od słodyczy i fast-foodów, które ten rezultat łatwo mogą zaprzepaścić. Jest to dobry krok na początek, który przyniesie ogromną różnicę w naszym samopoczuciu.

Biala dieta po higienizacji polega również na jedzeniu głównie drobiu i białych ryb, co pozwala nam z automatu na wyeliminowanie czerwonego mięsa, które nie jest zbyt zdrowe dla człowieka w większych ilościach. Pozostanie przy chudym mięsie z pewnością pozwoli nam na zmniejszeniu kaloryczności posiłków, co może przełożyć się na efekt spadku wagi.

Rezygnacja z alkoholu i palenia papierosów ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i chyba nie trzeba nikogo do tego przekonywać.

Tworzenie wartościowych posiłków z dostępnych na białej diecie produktów, nauczy nas komponowania zbilansowanej diety. Poznamy nowe smaki i nieoczekiwane połączenia składników. Rozszerzenie białej diety po czasie sugerowanym przez stomatologa, sprawi, że do jadłospisu możemy dodać wszystkie warzywa i owoce oraz produkty wielozbożowe, a resztę zasad utrzymać. Po dwóch czy trzech tygodniach „białego jedzenia” będzie to dla nas i tak miła odmiana, która pomoże nam wytrwać w zdrowych nawykach i na przykład nie wrócić do czerwonego mięsa, wina, słodyczy czy fast-foodów.

Biała dieta, a co później?

Dobre nawyki żywieniowe oraz zbilansowana dieta o odpowiedniej kaloryczności to klucz do utrzymania zdrowia oraz zmniejszenia ryzyka, związanego z wieloma chorobami przewlekłymi. Otyłość, cukrzyca, choroby serca i niektóre nowotwory są uważane za choroby cywilizacyjne, za które w dużej mierze odpowiada nasz niewłaściwy sposób odżywiania i brak regularnej aktywności fizycznej.

Jeśli chcesz czuć się lepiej i być mniej narażonym na negatywne skutki złych nawyków postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Jedz różnorodne produkty – warzywa, owoce, zboża pełnoziarniste, białka roślinne i zwierzęce, orzechy i nasiona. Nasz organizm potrzebuje zróżnicowanej diety i wielu składników odżywczych. Dlatego diety eliminacyjne nie są zazwyczaj dobrym pomysłem.
  2. Pij dużo wody – dorosły człowiek powinien wypijać około trzech litrów wody dziennie. Odpowiednia ilość wody wpływa pozytywnie na nawodnienie organizmu i nie powoduje zatrzymywania płynów przez organizm. Woda zapobiega napadom głodu oraz przyspiesza metabolizm.
  3. Organicz produkty wysoko przetworzone. Składają się one głównie z cukru i soli, a ich jedyną zaletą jest to, że są gotowe do jedzenia. Zamiast kupować gotowce i fast-foody, przygotuj sobie posiłki dzień wcześniej, żeby zawsze mieć coś zdrowego do zjedzenia w lodówce.
  4. Kontroluj wielkość porcji, jedz bez rozpraszaczy. Podczas jedzenia wyłącz telewizor i odłóż telefon. Jeśli będziesz skupiony na czymś innym niż na potrawie na twoim talerzu – prawdopodobnie zjesz więcej niż potrzebujesz.
  5. Jedz regularnie, by kontrolować skoki cukru we krwi.
  6. Unikaj cukru, soli, nasyconych tłuszczów.
  7. Postaw na regularną aktywność fizyczną – to jedna z najważniejszych zasad zdrowego stylu życia. Nie musimy od razu zapisywać się na siłownię ani chodzić na fitness, jeśli nie sprawia to nam radości. Wystarczy trzydzieści minut dziennie przeznaczyć na szybki spacer, taniec czy jogę, jeśli to jest coś co nam odpowiada. Dodatkowo zawsze w ciągu dnia wybierać ruch – zamiast jechać windą, przejść się po schodach czy zamiast podjechać autobusem – przejść jeden przystanek pieszo. Takie drobne zmiany, które są powtarzane codziennie, już po miesiącu mogą dać wspaniałe rezultaty.

Biała dieta – podsumowanie

Wybielanie zębów to zabieg, na który z pewnością warto się zdecydować, jeśli nasz stomatolog nie widzi żadnych przeciwwskazań. Niemniej ważne jednak niż prawidłowe wykonanie zabiegu przez specjalistę jest również nasze stosowanie się do wydanych zaleceń odnośnie diety. Jadłospis przy białej diecie musi być skrupulatnie przestrzegamy, jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się zdrowymi i białymi zębami. Stomatolog nam wyjaśni co można jeść, a czego nie – i musimy się tego trzymać. Najczęściej mówi się tutaj o maksymalnie dwutygodniowej diecie, co z pewnością jest możliwe do osiągnięcia dla każdej dorosłej osoby, która poważnie traktuje swoje zdrowie i wydane na zabieg pieniądze.

Biała dieta może być też okazją do zmiany swojego stylu żywienia, jeżeli widzimy w nim jakieś niedociągnięcia. Często podświadomie chcemy poprawić nasze nawyki, ale mamy problem ze znalezieniem odpowiedniej motywacji, żeby zacząć. W przypadku wybielania zębów, wszystko mamy podane na tacy – i tak przez dwa tygodnie musimy unikać niezdrowego jedzenia. Jeżeli już tyle czasu wytrzymamy, dlaczego by tych nowych zwyczajów nie kontynuować? Dorzucenie aktywności fizycznej może sprawić, że całe nasze życie zmieni się nie do poznania. Szkoda byłoby nie wykorzystać tak świetnej i oczywistej okazji!

biała dieta jadłospis tygodniowy.jpg

Oto jadłospis na 10 dni dla białej diety po wybielaniu zębów:

Dzień 1

  • Śniadanie: Jogurt naturalny z plasterkami banana i łyżką płatków owsianych
  • Przekąska: Jabłko
  • Obiad: Kurczak pieczony z ziemniakami i białą fasolą
  • Deser: Kawałek sera mozzarella z pomidorem i bazylią
  • Kolacja: Sałatka z białej kapusty, ogórka i pieczonej piersi z kurczaka

Dzień 2

  • Śniadanie: Omlet z białkami jaj, serem i szparagami
  • Przekąska: Kefir naturalny
  • Obiad: Sałatka z grillowanymi krewetkami, kalarepą i kaszą kuskus
  • Deser: Plaster melona
  • Kolacja: Twarożek z ogórkiem i czosnkiem, kromka białego pieczywa

Dzień 3

  • Śniadanie: Biała kiełbasa z jajkiem sadzonym i białą fasolą
  • Przekąska: Gruszka
  • Obiad: Ryż z kawałkami piersi z indyka i białymi szparagami
  • Deser: Serek homogenizowany naturalny
  • Kolacja: Sałatka z białej kapusty i ziemniaków z kawałkami gotowanego kurczaka

Dzień 4

  • Śniadanie: Twaróg z bananem i płatkami owsianymi
  • Przekąska: Jogurt naturalny
  • Obiad: Pieczony dorsz z ziemniakami i cukinią
  • Deser: Mango
  • Kolacja: Tarta z białej fasoli, szpinakiem i kawałkami piersi z kurczaka

Dzień 5

  • Śniadanie: Owsianka na mleku z jabłkiem i cynamonem
  • Przekąska: Gruszka
  • Obiad: Krewetki z kaszą jaglaną i białą kapustą
  • Deser: Jogurt naturalny z plasterkami banana
  • Kolacja: Kurczak duszony z białymi szparagami i kawałkami ziemniaków

Dzień 6

  • Śniadanie: Omlet z białek jaj z serem i kawałkami ziemniaków
  • Przekąska: Kefir naturalny
  • Obiad: Sałatka z grillowanym indykiem, pietruszką i kaszą jęczmienną
  • Deser: Plaster melona
  • Kolacja: Tarta z białej fasoli i cukinii, kromka białego pieczywa

Dzień 7

  • Śniadanie: Jogurt naturalny z plasterkami banana i łyżką płatków owsianych
  • Przekąska: Banan
  • Obiad: Pieczony łosoś z ziemniakami i białą fasolą
  • Deser: Serek homogenizowany naturalny
  • Kolacja: Sałatka z białej kapusty, ogórka i kawałkami gotowanego kurczaka

Dzień 8

  • Śniadanie: Twaróg z gruszką i płatkami owsianymi
  • Przekąska: Jogurt naturalny
  • Obiad: Sałatka z grillowanymi krewetkami, kalarepą i kaszą jęczmienną
  • Deser: Mango
  • Kolacja: Twarożek z ogórkiem i czosnkiem, kromka białego pieczywa

Dzień 9

  • Śniadanie: Biała kiełbasa z jajkiem sadzonym i białą fasolą
  • Przekąska: Jabłko
  • Obiad: Ryż z kawałkami piersi z indyka i białymi szparagami
  • Deser: Plaster melona
  • Kolacja: Sałatka z białej kapusty i ziemniaków z kawałkami gotowanego kurczaka

Dzień 10

  • Śniadanie: Owsianka na mleku z bananem i cynamonem
  • Przekąska: Gruszka
  • Obiad: Krewetki z kaszą jaglaną i białą kapustą
  • Deser: Jogurt naturalny z plasterkami banana
  • Kolacja: Kurczak duszony z białymi szparagami i kawałkami ziemniaków

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.