Dieta eliminacyjna – kto powinien z takiej skorzystać?

Dieta eliminacyjna to nic innego jak rozwiązanie dietetyczne dobrane do konkretnego problemu w kwestii żywienia. Najczęściej związany jest on z różnymi rodzajami nietolerancji czy alergii ale sięgają po nią również matki karmiące piersią. Jak podejść do tego tematu, aby nie doprowadzić do niedoborów w organizmie?

Jakie są najczęstsze przyczyny stosowania diety eliminacyjnej?

W dzisiejszych czasach diety eliminacyjne mogą być wykorzystywane z bardzo wielu powodów. Najczęściej ich zastosowanie sprawdza się w przypadku osób, u których stwierdzono dolegliwości na poziomie układu pokarmowego. Tego typu sposób żywienia ma za zadanie przede wszystkim ułatwić codzienne funkcjonowanie poprzez ograniczenie objawów, a także unormowanie się metabolizmu. Nietolerancja pokarmowa dieta eliminacyjna jest w stanie sprawić, że odzyska się komfort życiowy, a przy tym wszystkim zachowa się wszystkie, niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze. Zastosowanie diety zazwyczaj związane jest z następującymi aspektami:

  • Alergie pokarmowe
  • Nietolerancje pokarmowe
  • Celiakia
  • Karmienie piersią

Czynnik, który powoduje, że przykładowa dieta eliminacyjna jest niezbędna jest niezwykle ważny, gdyż pomaga dostosować czas trwania samego jadłospisu, a także z góry określa konsekwencje na jakie należy się przygotować jeśli będziemy doprowadzać do odstępstw w naszej diecie. Przykładowo dieta eliminacyjna w alergii pokarmowej i zjedzenie zakazanego produktu może przynieść gorsze skutki niż w przypadku sięgnięcia po niezdrową żywność przez osobę karmiącą piersią. Oczywiście w obu przypadkach najlepiej jest ściśle kierować się wytycznymi, aby zdrowie było zabezpieczone.

Dieta eliminacyjna matki karmiącej, a także inne wersje tego typu sposobu żywienia stawiają sporo wyzwań szczególnie dla osób, które wcześniej nie musiały być na żadnej diecie. W takich okolicznościach najlepszym wyborem jest wsparcie ze strony dietetyka, który pokaże drogę i sposób odżywiania, który będzie bezpieczny zarówno dla matki jak również dla dziecka. Przed rozpoczęciem zmian w swoich nawykach żywieniowych dobrą praktyką jest również wykonanie chociaż podstawowych badań, aby poznać swój ogólny stan zdrowia. Kontrolowanie tych współczynników jest bardzo rozsądne nawet podczas trwania diety.

Alergie pokarmowe i nietolerancje – odpowiedź: dieta

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób narażonych jest na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W zależności od nasilenia mogą być one bardzo dokuczliwe i powodować, że traci się całą energię i chęć do funkcjonowania. Dieta eliminacyjna co to jest to odpowiedź na tego typu problemy. Jest to praktycznie jedyna opcja, która cieszy się największą skutecznością w takich przypadkach. Przed rozpoczęciem eliminacji dobrze jest wykonać testy alergiczne bądź związane z nietolerancjami. Czasami wystarczające będzie wyeliminowanie jednego produktu, a czasem także całej grupy składników.

Bardzo powszechnym problemem jest alergia pokarmowa. Jej cechą charakterystyczną jest to, że może pojawiać się jeszcze w okresie dzieciństwa i albo trwać przez całe życie albo ustępować po czasie. Samo działanie takiej dolegliwości dotyczy natychmiastowej, niepożądanej reakcji bezpośrednio po zjedzeniu produktu, na który jest się uczulonym. Jeśli dieta eliminacyjna menu nie jest wprowadzona pacjent może uskarżać się na dolegliwości ze strony żołądka i jelit, a na jego skórze z pewnością będzie pojawiać się wysypka. Problem ten może mieć poważne konsekwencje jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego.

Kolejnym rodzajem przypadłości, podczas której dieta eliminacyjna zasady jest niezbędna do wprowadzenia jest celiakia. Jest to dolegliwość genetyczna i autoimmunologiczna, która nie zezwala na spożywanie glutenu W tym przypadku na czym polega dieta eliminacyjna będzie związane przede wszystkim z całkowitym wyeliminowaniem produktów zawierających gluten. To samo będzie tyczyło się również nietolerancji laktozy czyli najczęściej występującej nietolerancji. Tutaj po zjedzeniu produktów bogatych w laktozę dochodzi do biegunki oraz uczucie przelewania się treści w żołądku.

Przed dużym wyzwaniem stoją również kobiety karmiące piersią. To od nich w bezpośredni sposób zależy to jak będą rozwijać się ich dzieci. Nic więc dziwnego, że dieta eliminacyjna przy karmieniu piersią polega przede wszystkim na ograniczeniu wszystkich niezdrowych żywności. Najważniejsze to zrezygnowanie ze spożywania jakichkolwiek używek. Do diety należy natomiast wprowadzić produkty świeże, wysokiej jakości i bogate w minerały oraz witaminy. Oznacza to, że w menu nie zabraknie kolorowych owoców oraz warzyw. Co ciekawe nawet małe dzieci mogą zapadać na różne dolegliwości związane z nietolerancjami i wówczas kobieta również musi się stosować do konkretnych zasad.

Jak postępować podczas diety eliminacyjnej:

Dieta eliminacyjna co jeść związana jest bezpośrednio z daną dolegliwością. W skrócie osoby cierpiące na alergię bądź nietolerancję na konkretny składnik powinny z niego całkowicie zrezygnować, dzięki czemu odzyskają możliwość poprawnego funkcjonowania. Co się okazuje nie zawsze jest to jednak takie łatwe, gdyż nie zawsze samodzielnie przygotowujemy sobie posiłki. Poniżej znajduje się zestaw porad, do jakich warto się stosować będąc na diecie eliminacyjnej:

  • Podczas zakupów dobrze jest dokładnie analizować skład wszystkich produktów jakie zamierza się kupić. Spowoduje to, że nabierze się dobrych nawyków
  • W trakcie eliminacji dość popularnego alergenu najlepiej jest decydować się na warianty ze specjalnymi oznaczeniami „-free”
  • Osoby z celiakią powinny decydować się na jedzenie, które posiada specjalne oznaczenie w postaci znaku z przekreślonym kłosem
  • Podczas wypadów na miasto czy do restauracji zawsze proś kelnera o kartę z alergenami
  • Mieć świadomość z istnienia tak zwanych reakcji krzyżowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne podczas kontaktu z produktem zbliżonym do alergenu
  • Uzupełniaj swoją dietę o produkty będące najlepszymi zamiennikami. Pamiętaj, że dieta eliminacyjna odchudzanie wiąże się z wykluczeniami natomiast organizm musi posiadać wszystkie składniki odżywcze.

Jak bezpiecznie prowadzić dietę eliminacyjną?

Wiele diet wiąże się z tym, że należy wykluczyć coś ze swojego codziennego jadłospisu. Pod względem smakowym może to nie być najlepsza informacja ale dobrze jest mieć świadomość tego, że dieta eliminacyjna u matki karmiącej czy osób cierpiących na choroby układu pokarmowego ma na celu przede wszystkim zadbanie o zdrowie czy jakość codziennego funkcjonowania. Sposób odżywiania ma ogromne znaczenie oraz wpływ na to jak wyglądamy i czujemy się. Sami zatem decydujemy o swoim samopoczuciu także podczas wyboru konkretnej żywności. Najbardziej polecanym systemem żywienia będzie ten dobrany w sposób w pełni indywidualny do potrzeb oraz preferencji.

Zbilansowane jedzenie zawsze będzie opierało się na połączeniu wszystkich grup składników – węglowodanów, białek oraz tłuszczy w prawidłowych proporcjach. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć także witamin, które decydują o naszej odporności. Stworzenie takiego menu dla osób, które w tym temacie nie mają zbyt dużego doświadczenia może okazać się bardzo kłopotliwe. Wiele osób skarży się również na to, że nie ma czasu, aby samodzielnie przygotowywać sobie tak różnorodne posiłki. Nie jest to jednak powód, aby rezygnować z pięknej sylwetki czy też swojego zdrowia.

W dzisiejszych czasach możliwości co do sposobu odżywiania jest szereg. Nie mając czasu nie trzeba od razu decydować się na żywność przetworzoną, która teoretycznie jest najłatwiej dostępna. O wiele lepszym wariantem, który cieszy się bardzo dużym zaufaniem jest catering dietetyczny Kraków. Z tego typu rozwiązania korzystają zarówno osoby z nietolerancjami, jak również kobiety karmiące piersią. Wynika to z ogromnego bezpieczeństwa jakie zyskuje się posiadając taki wariant. Dieta pudełkowa jest rozwiązaniem, które przygotowywane jest przez dietetyków mających świadomość na temat potrzeb nawet bardzo wymagających klientów. Połączenie tego z doświadczeniem i umiejętnościami kucharzy powoduje, że w efekcie otrzymuje się pyszne i świeże posiłki każdego dnia.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.