Dieta kopenhaska – co wyróżnia ją wśród innych diet?

Dieta kopenhaska to rozwiązanie dietetyczne, które reklamuje się możliwością schudnięcia sporej ilości kilogramów w niebywale krótkim czasie. Zdanie na ten temat nasuwa się automatycznie jednak warto przyjrzeć się dokładniej jej specyfice. Czym jest dieta kopenhadzka i dlaczego może okazać się niebezpieczna?

Dieta kopenhaska – jej założenia oraz rozwinięcie definicji

Dieta 13 dniowa bo taka jest jej druga nazwa jest jedną z nielicznych diet, która może poszczycić się tak dużymi efektami jeśli chodzi o ilość kilogramów jakie można schudnąć podczas korzystania z niej. Automatycznie należy także podkreślić, że stosowanie takiego sposobu żywienia wiąże się z bardzo dużą ilością wyrzeczeń i co brzmi bardzo niepokojąco podczas codziennego jadłospisu dostarcza się swojemu organizmowi około 800 kcal. Brzmi to bardzo nierozsądnie i takie właśnie jest. Bardzo szybkie zmiany w zakresie posiadanej masy mogą negatywnie odbić się nie tylko na samopoczuciu ale przede wszystkim na zdrowiu. Nie ma co także umówić o jakimkolwiek urozmaiceniu posiłków. Dieta kopenhaska jadłospis jest uboga, co jest kolejnym powodem, dla którego większość osób bardzo szybko z niej rezygnuje.

Prawdziwa dieta kopenhaska określana jest również mianem diety 13 dni. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż wiąże się bezpośrednio z czasem jakiego dotyczy. Oznacza to, że tego typu jadłospis utrzymuje się wyłącznie przez 13 dni, a największe znaczenie w osiąganych efektach ma czas kiedy spożywa się posiłki. Stosując tego typu sposób żywienia możemy oczekiwać sporych efektów jeśli chodzi o wagę. Jest to jednak rodzaj diety, który mocno kłóci się z zasadami odżywiania ustalonymi przez Instytut Żywienia. Ograniczeniom podlega również różnorodność, na którą będąc na tego typu diecie nie ma co liczyć. Menu stworzone jest odgórnie i nie ma możliwości zmian w jego zakresie.

Stosowanie diety zawsze jest kwestią, którą dana osoba dobiera dla siebie adekwatnie z potrzebami czy preferencjami żywienia. Bardzo ważne jest, aby do diet podchodzić w sposób elastyczny i mocno kontrolować zachowanie organizmu w kontekście spożywanych potraw. Przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian bardzo dobrze jest się skontaktować z lekarzem i wykonać chociaż podstawowe badania. Dobrze jest poznać czy nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania diety bądź czy nie występują żadne niedobory. Wiedza na temat dietetyki wciąż jest mocno ograniczona, dlatego też zawsze dobrym wyborem będzie skorzystanie z opieki dietetyka, który wskaże bezpieczną i trafną drogę odżywiania.

Jakie zasady przewiduje dieta kopenhaska?

Kopenhaska dieta wymaga od osób, które ją stosują dostosowania się do określonych założeń. Ma to na celu pomóc w utrzymaniu samego jadłospisu, a także w osiągnięciu zamierzonych efektów. Dieta trzynastodniowa opiera się na następujących zasadach:

  1. Pierwsza zasada związana jest bezpośrednio z tym, aby jadłospis diety kopenhaskiej był trzymany w całości. Nie powinno dochodzić do żadnych odstępstw jeśli chodzi o to co będzie jedzone. Tyczy się to zarówno zamienników, ponieważ uważa się, że samodzielne kombinacje mogą sprawić, że dieta szwedzka straci swój sens. W zależności od konkretnego dnia postu do organizmu dostarczane są kalorie na poziomie od 600 do 800 kalorii. Niezależnie od trybu życia zawsze będzie to zbyt mała ilość przypadająca na osobę dorosłą. Przyjmuje się, że minimalny poziom kalorii jakie powinno się spożywać każdego dnia to 1800-2000 kcal. Wartości te są jednak mocno przybliżone, a końcowy wynik związany jest bezpośrednio z wiekiem, płcią czy aktywnością fizyczną. Dieta kopenhaska dokładny jadłospis zakłada jednak maksymalną minimalizację kalorii i doprowadzanie do dużego ujemnego bilansu. Oczywiście założenie to jest poprawne i zgodne z każdą dietą redukcyjną ale wszelkie ograniczenia kalorii powinny odbywać się stopniowo.
  2. Druga zasada ma związek z tym o jakich porach posiłki są spożywanie oraz jak długo one trwają. Jest to aspekt jaki dieta kopenhaska co to posiada i co odróżnia ją od pozostałych wariantów dietetycznych. Praktycznie żadna inna dieta pudelkowa Poznań nie koncentruje się na tym jak długi czas zabiera spożycie posiłków. Ten rodzaj diety nie bez powodu posiada również ograniczony czas trwania. Stosowanie tak restrykcyjnych wykluczeń w dłuższym przedziale czasowym mogłoby doprowadzić do poważnych zaburzeń i niedoborów. W kontekście pór w jakich je się dania to określone są konkretne pory kiedy ma zostać zjedzone śniadanie – jest to między 8, a 9. Obiad przypada na godzinę między 12, a 14 natomiast ostatnie dania powinno być dostarczone do organizmu nie później niż o godzinie 18
  3. Trzecia zasada związana jest ze sposobem spożywania dań z założeniem ustalonego wcześniej harmonogramu. Dieta kopenhaska efekty uzyska się wyłącznie jeśli doprowadzi się do sporego ograniczenia zarówno tłuszczy jak również węglowodanów. Codzienne posiłki będą więc opierać się przede wszystkim na warzywach, chudym mięśnie, a także dodatkach w postaci owoców. Co ciekawe i wzbudzające kontrowersję dieta zawiera bardzo duże ilości kawy, która ma zastępować energię dostarczaną do tej pory z pożywienia
  4. Zasada 4 opiera się przede wszystkim na tym, aby podczas stosowanych restrykcji unikać posiłków zakazanych. Oczywiście w jadłospisie są one zapisane. Bardzo ważną informacją jest fakt, że jeśli jednak dojdzie do działań wykraczających poza dietę należy rozpoczynać ją od początku
  5. Ostatnia zasada, która brzmi wręcz absurdalnie zakazuje całkowicie uprawiania sportu podczas jej stosowania. Jest to bardzo nietypowe, gdyż od dawna wiadomo, że sport mocno przyczynia się do ograniczenia nadmiaru kilogramów. W tym przypadku może to mieć jednak związek z faktem, że tego typu jadłospis nie zawiera zbyt dużej ilości kalorii, przez co jakakolwiek aktywność fizyczna mogłaby okazać się niebezpieczna.

Jak wygląda jadłospis diety kopenhaskiej?

Większość osób, która dowiaduje się o tego typu diecie w pierwszej kolejności zastanawia się ile można schudnąć na diecie kopenhaskiej. Ilość kilogramów z pewnością wykracza po za zdrowe i rozsądne odchudzanie się i w głównej mierze zależy od tego czy podchodzi się do diety w sposób systematyczny. Samo menu diety nie jest niczym skomplikowanym i w większości dni nie zabiera zbyt dużo czasu. W jego zakresie znajduje się spora ilość kawy, warzyw takich jak szpinak czy brokuły. Nie zabraknie również miejsca na jajka oraz owoce przede wszystkim ananasy czy grejpfruty. Sam jadłospis ustalony jest na 7 dni, a w następnym okresie powtarza się go raz jeszcze.

Jadłospis diety kopenhaskiej nie jest zatem niczym atrakcyjnym, przez co sama dieta jest tworem, do którego wiele osób będzie się zmuszało. Niestety z racji bardzo dużego ograniczenia ilości kalorii należy przygotować się również na częste pojawianie się uczucia głodu. Osoby ryzykujące i stosujące się do tak restrykcyjnych zasad mogą mieć problemy z energią, a także borykać się ze znacznie większą sennością. Dieta kopenhadzka powinna być zatem wcześniej konsultowana z lekarzem, który określi czy organizm będzie w stanie poradzić sobie z tak dużymi ograniczeniami kalorycznymi. Poprawnie prowadzona dieta powinna opierać się przede wszystkim na połączeniu wszystkich składników odżywczych, a także dostarczać kalorii zgodnych z indywidualnym zapotrzebowaniem kalorycznym.

Na jakie powikłania należy przygotować się stosując dietę kopenhaską?

Dieta kopenhaska nie jest chwalona przez dietetyków i nie ma się co dziwić. Kusi dużą ilość osób tym, że podczas jej stosowania można zrzucić bardzo dużą ilość kilogramów. Mało kto mówi jednak o tym, że jednocześnie z takimi efektami można doprowadzić do bardzo poważnych powikłań oraz niedoborów. Jest to wystarczający czas na to, aby doszło do poważnych zmian w metabolizmie czy do dużego osłabienia układu immunologicznego organizmu. Do innych skutków z jakimi można się spotkać zalicza się:

  • Ograniczona ilość kalorii będzie powodować, że osoby korzystające z takiej diety będą borykać się z zaparciami, a ich proces trawienia znacznie się spowolni. Okazjonalnie może dochodzić nawet do omdleń. Nasze ciało nie jest przygotowane na tak drastyczne zmiany dlatego też zbyt małą ilość kalorii będzie chciał uzupełniać poprzez pobieranie energii z tkanek mięśniowych. W efekcie powstanie uczucie braku siły do wykonywania nawet podstawowych czynności
  • Dieta szwedzka w żadnym stopniu nie może być zaliczana do wariantu zbilansowanego, co natomiast będzie odbijać się bezpośrednio w zwiększaniu się kwaskowatości w organizmie. Osoby stosujące diety będą to zauważać gdy pojawi się zgaga czy uporczywy ból głowy
  • Odwodnienie – niestety mało kto wie o tym, że podczas stosowania diety kopenhaskiej naturalnym procesem jest duży ubytek wody z organizmu, który może prowadzić nawet do odwodnienia
  • Efekt jo-jo, który pojawia się zawsze przy bardzo drastycznych dietach. Powrót do wcześniejszych nawyków może spowodować, że przytyje się więcej niż zgubiło się podczas wyrzeczeń
  • Najpopularniejszym efektem stosowania diety tak niskokalorycznej jest spadek energii oraz samopoczucia. Osoby jedzące zbyt małą ilość kalorii są bardzo rozdrażnione i zmęczone.

Czy warto stosować dietę kopenhaską?

Bardzo wiele osób dąży do tego aby wyglądać pięknie i nie ma się co dziwić. Atrakcyjna sylwetka powoduje, że nie narzeka się z powodu kompleksów, a także można cieszyć się dużą pewnością siebie. W tym celu duża część ludzi decyduje się na diety redukcyjne. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że do takich zmian podchodzi się w sposób rozsądny. Stopniowe ograniczanie kalorii jest zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wariantem. Efekty także o wiele łatwiej jest uzyskać. Problematyczne w zgubieniu zbędnych kilogramów czy podczas walki z nadwagą jest brak wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Na szczęście nie jest to wyznacznik, który całkowicie przekreśla możliwość uzyskania satysfakcjonujących efektów.

Dieta pudełkowa jest rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się u osób, które nie mają pojęcia w jaki sposób łączyć poszczególne produkty, aby końcowy efekt był nie tylko smaczny ale także aby dostarczał wszystkich niezbędnych składników. Catering dietetyczny Kraków niesie za sobą także inną zaletę w postaci możliwości ograniczenia czasu spędzanego do tej pory na żmudnym przygotowywaniu posiłków. O jakość oraz kaloryczność dań dbają wykwalifikowane zespoły. Jest to połączenie dietetyków oraz kucharzy, który mają wspólny cel – zadowolenie swoich klientów.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.