08.02.2022

Dieta przy cukrzycy - co wolno jeść, a czego nie?


Cukrzyca – popularna choroba cywilizacyjna

Cukrzyca to grupa objawów i chorób związanych bezpośrednio z zaburzeniami występującymi w gospodarce węglowodanowej. Ogólnie cukry złożone w naszym organizmie rozkładane są pod wpływem enzymów trawiennych do tych o prostym składzie. W efekcie powstaje glukoza, która to jest dla ciała podstawowym źródłem energii. Jej wnikanie do komórek oraz dalsze wykorzystywanie jest możliwe tylko dzięki obecności insulina. Insulina natomiast produkowana jest w trzustce. Osoby cierpiące na cukrzycę mają problem z całym tym procesem, co zauważalne jest w postaci całkowitego zahamowania produkcji insuliny bądź częściowej. W niektórych przypadkach zaobserwować można także wrażliwość na insulinę. Efektem całego tego zjawiska jest wysoki poziom we krwi, który odpowiada w pierwszej kolejności za niszczenie narządów oraz powikłań. Jest to jeden z powodów, dla których cukrzyca uznawana jest za chorobę powoli niszczącą organizm. Bardzo istotne jest to, aby choroba była szybko rozpoznana, ponieważ dzięki temu dieta cukrzycowa może zostać wprowadzona. Jej głównym celem jest ograniczenie dolegliwości oraz powrót organizmu do prawidłowego funkcjonowania.

Wyróżnia się obecnie kilka rodzajów cukrzycy, które nieco różnią się jeśli chodzi o objawy oraz podłoże. Jest to:

 1. Cukrzyca typu pierwszego – jej objawy mogą zostać zauważone już w okresie dzieciństwa, a także podczas dojrzewania. Głównym wyznacznikiem jest to, że objawy w tym przypadku mogą pojawić się nagle, a co oznacza, że ciężko ją przypasować do konkretnej jednostki chorobowej. W takich okolicznościach istotne jest szybkie skontaktowanie się z pomocą lekarską. Dieta cukrzycowa typu 1 także będzie wyglądała zupełnie inaczej niż w przypadku innych kategorii. Ten rodzaj choroby powoduje, że niedobór insuliny utrzymywany jest na bardzo wysokim poziomie, co oznacza, że komórki nie są w stanie poprawnie działać. Efektem takiego stanu jest wysoka produkcja ciał ketonowych i rozwój niebezpiecznej dla organizmu kwasicy. W drastycznych przypadkach dochodzi nawet do śpiączki. Objawy jakie daje cukrzyca typu 1 dieta niedobrana zgodnie z zapotrzebowaniem to ból brzucha, wymioty pojawiające się nawet po spożyciu wody, brak świadomości. Pacjent po kilku dniach jest na skraju wyczerpania i konieczna jest interwencja lekarska. Główną metodą leczenia pacjentów jest podawanie insuliny. Proces podawania insuliny może odbywać się przy użyciu zastrzyków bądź specjalnej pompy.
 2. Cukrzyca typu drugiego – jest to jednostka chorobowa pojawiająca się zdecydowanie najczęściej i dotyka osoby będące w wieku powyżej 35 lat. W odróżnieniu od pierwszego typu tutaj objawy i to co powoduje cukrzycę są nieco inne. Same objawy pojawiają się znacznie wolniej dlatego jej rozpoznanie jest niezwykle trudne. Dochodzi do tego przede wszystkim podczas regularnych badań – stąd też ich obecność jest niezwykle ważna. Brak reakcji i wykrycia tej choroby powoduje, że dieta dla cukrzyka typu 2 może nie być wystarczająca. Pacjenci często zgłaszają się już gdy wystąpiły poważne powikłania wywołane zaburzeniami pracy serca i naczyń krwionośnych. Jeśli chodzi o symptomy choroby to uwagę powinny zwrócić trudno gojące się rany. Pierwszy etap odzyskiwania dobrego samopoczucia to dieta w cukrzycy typu 2, a także powolne wprowadzanie aktywności fizycznej tak, aby pacjent mógł utrzymywać poprawną masę ciała
 3. Cukrzyca typu 3 czyli cukrzyca ciążowa – jest to zjawisko podczas którego cukrzyca dotyka osobę w ciąży. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko i zaburzenie, które może nawet zagrozić zarówno kobiecie jak również dziecku. Najważniejsza jest tutaj dieta na cukrzyce, dzięki której niwelowane będą objawy, a także dostarczane będą wszystkie niezbędne składniki.
cukrzyca (2).jpg

Objawy występujące w przypadku cukrzycy

Objawy cukrzycy typu 3 oraz dwóch pozostałych mogą być różne i często pojawiać się z opóźnieniem. Bardzo pomocne w wykryciu choroby zanim pojawią się przesłanki o jej istnieniu są regularne badania krwi. Pod uwagę powinien być brany przede wszystkim poziom cukru, glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca może sprawiać, że atakowane są różne narządy naszego ciała. W pierwszej kolejności choroba dotyka nerek oraz oczu. Zaburzony zostaje również układ nerwowy, co zauważalne jest przede wszystkim u chorych na cukrzycę typu 1. Niezależnie od rodzaju najważniejsza jest dieta cukrzycowa menu dopasowana pod kątem chorego. Bardzo pomocny będzie tutaj catering dietetyczny Warszawa tworzony zgodnie z zaleceniami i adekwatnie do zapotrzebowania pacjenta. Przechodząc do objawów jakie daje choroba zalicza się przede wszystkim:

 • Częste i obfite oddawanie moczu bez towarzyszącego uczucia dyskomfortu
 • Spożywanie znacznie większej ilości napojów co związane jest z większym pragnieniem
 • Utrata masy ciała bez wprowadzenia rozwiązania jakim jest dieta odchudzająca dla cukrzyka typu 2
 • Problematyczne gojenie się ran
 • Zwiększona senność po jedzeniu
 • Osłabienie
 • Ból brzucha oraz towarzyszące temu nudności, a nawet wymioty
 • Problemy ze skupieniem
 • Utrata świadomości
cukrzyca (1).jpg

W wielu przypadkach przede wszystkim gdy cukrzyca dieta nie jest stosowana bądź choroba nie jest jeszcze rozpoznana dolegliwości mogą być na tyle silne, że pacjent potrzebuje natychmiastowej wizyty w szpitalu. Bardzo ważne jest zatem aby nie lekceważyć objawów oraz aby wiedzieć co jeść przy cukrzycy. Wówczas możliwe jest utrzymanie wysokiej jakości życia.

Jak powinna wyglądać dieta dla cukrzyka?

Podejście do choroby w pierwszej kolejności powinno uwzględniać zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dieta cukrzycowa przepisy wcale nie musi być nudna bądź niesmaczna. Jej założeniem jest utrzymanie stałej kontroli nad chorobą i nade wszystko utrzymywanie masy ciała na pożądanym poziomie. Dieta cukrzycowa tabela zawiera przede wszystkim artykuły spożywcze jakie diabetyk może jeść, a jakie niekoniecznie. Dieta w cukrzycy typu 1 oraz wszystkich innych kategorii ma za zadanie doprowadzić do redukcji, która powinna odbywać się w umiarkowanym tempie. Nie jest polecane drastyczne gubienie kilogramów, ponieważ żywienie w cukrzycy musi być racjonalne. Zmiana masy ciała o 10 procent daje korzystne efekty jeśli chodzi o tolerancje glukozy organizmie ale nie tylko. Zauważalne może być także zmniejszenie się między innymi cholesterolu LDL uznawanego za szkodliwy, trój glicerydów oraz insulinemii. Dieta cukrzycowa produkty mają także widoczny wpływ na wchłanianie się glukozy. Dieta dla cukrzyków co jeść zawiera przede wszystkim produkty, które posiadają niski poziom IG. Tabela określa zatem co mogą jeść cukrzycy aby doprowadzić do spowolnienia procesu trawienia oraz tempa w jakim żołądek będzie opróżniany. Pomaga w tym zrezygnowanie z napojów podczas posiłków. Dieta cukrzycowa zasady zawiera także informację o tym, aby spożywać posiłki o podobnej zawartości węglowodanów oraz obecność w każdym tłuszczy dobrego pochodzenia. Przechodząc do tego jak powinien wyglądać rozkład makroelementów i czego unikać przy cukrzycy to najważniejszym założeniem jest to, aby węglowodany nie przekraczały 45% dziennego zapotrzebowania. Czego nie powinien jeść cukrzyk to także wszystkie artykuły spożywcze, w których indeks glikemiczny utrzymywany jest na wysokim poziomie. Kolejna grupa czyli białko pozostaje bez zmian porównując do ludzi zdrowych natomiast tłuszcze powinny być wyłącznie korzystne dla zdrowia – wykluczenie produktów trans. Jadłospis cukrzyka typu 2 nie musi posiadać dużej suplementacji poza witaminą D3. Inne witaminy powinny być uzupełniane zgodnie z niedoborami.

cukrzyca (3).jpg

Cukrzyca – czego nie powinny jeść osoby chore?

Czego nie wolno jeść przy cukrzycy to pierwsze zagadnienie jakie pojawia się bezpośrednio po wykryciu choroby. Pacjenci są w stanie w miarę normalnie funkcjonować ale cały cza należy mieć w świadomości. że jest to niebezpieczna choroba i jej nieleczenie może mieć poważne konsekwencje. Pomocne jest ustalenie zaleceń i dieta pudełkowa pozwalająca na ustabilizowanie rytmu dnia. Wykonywana jest ona w oparcie o wiedzę oraz doświadczenie wykwalifikowanych dietetyków, którzy wiedzą jakie produkty powinny się w nie znaleźć. Osoby cierpiące na cukrzyce powinny wystrzegać się przede wszystkim produktów wykonywanych przy użyciu mąki pszennej, a w szczególności jest to białe pieczywo, placki czy przetwory takiej jak pyzy czy pierogi. Zalecane jest wyeliminowanie bądź maksymalne ograniczenie słodyczy oraz wyrobów cukierniczych, a także słodkich napojów. Niekorzystne dla organizmu jest również spożywanie alkoholu oraz używek. Jeśli chodzi o to jakie owoce można jeść przy cukrzycy to największe znaczenie odgrywa tutaj poziom IG. Jak widać ilość ograniczeń nie jest drastyczna i diabetycy często prowadzą komfortowe życie. Ich zadaniem jest regularne wykonywanie badań, a także utrzymywanie masy ciała na odpowiednim poziomie. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że cukrzyca nie jest wyrokiem i mimo, iż będzie towarzyszyła nam przez całe życie nie odbiera jakości życia. Osoby, które obciążone są przez chorobę także psychicznie powinny poszukać wsparcia.


Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.