27.10.2022

Przygotuj się na jesień i zimę, czyli dieta na dobre samopoczucie


Żyjemy dziś bardzo szybko. Lwią część czasu spędzamy w pracy. Trudno jest czasem pamiętać o swoich potrzebach, relaksie, bliskich, gdy na głowie mamy terminy, projekty, sprawy finansowe. W związku z tym nierzadko zapominamy o prawidłowej diecie, sięgając po to, co akurat znajduje się pod ręką. To może mieć jednak negatywny wpływ na samopoczucie. Jak o nie zadbać?

Stare porzekadło mówi: „Jesteś tym, co jesz”. Jeśli więc nie odżywiasz się zdrowo, jesz ciężko i nieregularnie, jak masz czuć się dobrze we własnym ciele? Dieta to coś, co powinno być elastyczne, ale przez to dopasowywać się do potrzeb Twojego organizmu. Jedzenie ma przynosić frajdę, smakować, ale także sprawiać, że masz dobre samopoczucie i cieszysz się zdrowiem. Czasem wydaje się nam, że poczucie smutku, zmęczenia czy problemy z koncentracją wynikają np. z przesilenia, zwiększonego stresu. Tymczasem jednak wszelkie negatywne skutki można złagodzić odpowiednim systemem odżywiania. Podpowiemy Ci jak to zrobić.

Jak poprawić swoje samopoczucie - dobry kontakt z jedzeniem

Wiele osób wypracowuje dziś niezdrowe relacje z jedzeniem. Jemy szybko, dużo i często rzeczy, które nie przynoszą nam pożytku. Zamiast tego czujemy się zmęczeni, senni, ociężali. Borykamy się z nadwagą i niską motywacją. Miewamy też problemy z koncentracją i trudność w motywacji. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia dieta na lepsze samopoczucie ma wpływ na jakość naszego snu i funkcjonowania na co dzień.

Badacze udowodnili, że wpływ diety na samopoczucie jest ogromny. To od tego, co ląduje na naszym talerzy zależy w dużej mierze jakość snu, stopień wypoczęcia, mobilizacja do pracy, koncentracja, a nawet humor! Jeśli nie odżywiamy się zdrowo, trudno jest nam się zmotywować do czegokolwiek. Jesteśmy ospali. To tworzy taką samo nakręcającą się sprężynę. W związku z tym, że źle się czujemy, nie mamy ochoty na aktywności. Nie mamy ochoty na sport i spotkania z bliskimi, więc nie uda się nam przerwać tego zaklętego kręgu.

Dobry kontakt z jedzeniem oznacza takie wypracowanie systemu odżywiania, które będzie dla nas dobre. Nie będziemy zajadać stresu, mieć wyrzutów sumienia z powodu tego, co zjedliśmy. Będziemy cieszyć się smakiem potraw i tym, że możemy posiłek z kimś dzielić. Jedzenie ma odżywić nasz organizm, dostarczyć mu paliwa, witamin i minerałów. Ma karmić zmysły, ale nie powinno nieustannie zaprzątać naszej głowy.

Czego nie jeść i co jesc na lepsze samopoczucie?

Jeśli chcesz popracować nad swoim samopoczuciem, z pewnością warto przyjrzeć się z bliska swojej diecie. To co trafia na Twój talerz, odbija się później na Tobie, Twoim zdrowiu oraz nastroju. Zrezygnuj więc w pierwszej kolejności z różnego rodzaju fast foodów, produktów gotowych oraz tych instant. Nigdy nie wiesz co tak naprawdę znalazło się w środku. To również żywność, która została mocno przetworzona. Zawiera mnóstwo soli, glutaminianu sodu, barwników itd. Nie będzie ona dobra dla kogoś, kto chce nieco zmodyfikować swoje życie. Zrezygnuj więc m.in. z:

  • Burgerów w barze lub restauracji,
  • Pizzy,
  • Kebaba,
  • Zapiekanek,
  • Frytek,
  • Chipsów,
  • Dań gotowych,
  • Pieczywa głęboko mrożonego,
  • Słodyczy,
  • Dużej ilości czerwonego mięsa,
  • Dań smażonych.

To tylko niektóre z produktów, które warto odstawić lub ograniczyć. Ich regularne spożywanie nie będzie sprzyjało utrzymaniu dobrego samopoczucia.

Jeśli chcesz przekonać się jak dieta wpływa na samopoczucie, najlepsze będą testy na własnej skórze. Wprowadź modyfikacje do swojego systemu odżywiania i przekonaj się sam, że poczujesz się wówczas o wiele lepiej, a do tego rzadziej będziesz odczuwać głód, który również może dekoncentrować. Wprowadź do jadłospisu:

  • Zielone warzywa, pełne antyoksydantów, błonnika i złożonych węglowodanów,
  • Owoce jak np. kiwi, borówka, truskawka, pomarańcza, jabłko,
  • Orzechy włoskich, laskowych, migdałów, pestek dyni i słonecznika,
  • Olej rzepakowy, lniany, które są bogate w kwasy Omega-3,
  • Ryby morskie, przede wszystkim ten tłuste, a także dziki łosoś, które poprawiają koncentrację i korzystnie wpływają na pracę mózgu.

Dieta na dobre samopoczucie jadłospis powinna także obfitować w produkty o tym niższym indeksie glikemicznym. Są to takie produkty, które nie powodują nagłego wyrzutu insuliny do organizmu i pozwalają na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Dzięki temu Twoje samopoczucie jest stabilne i nie będziesz mieć problemów z wahaniami nagłego przypływu oraz kompletnego braku energii. Są to przede wszystkim produkty pełnoziarniste, dobrej jakości mleko, mięso, jaja, awokado, orzechy, wszystkie warzywa i większość owoców. Bardzo ważna jest także metoda przygotowania posiłku, ponieważ ona może mieć duży wpływ na wzrost indeksu glikemicznego całego dania.

Jak przygotowywać posiłki na dobre samopoczucie?

Posiłki, które mają utrzymać Cię w dobrym zdrowiu i nastroju powinny być zaplanowane z rozmysłem. Ogranicz to, co smażone - dania z patelni najbardziej podnoszą poziom indeksu glikemicznego. Ogranicz też ilość soli, używanej w kuchni. Znacząco wpływa na podniesienie ciśnienia i nie oddziałuje dobrze na pracę mózgu. Postaw na lekkie posiłki, o niskiej zawartości tłuszczu.

Zdrowa dieta na lepsze samopoczucie będzie prowokować Cię to gotowania w wodzie, na parze, duszenia potraw pod przykryciem, zapiekania ich w piekarniku, w naczyniach żaroodpornych. W ten sposób przygotowane dania będą nie tylko smaczne i sycące, ale nie będą obciążały Twojego układu pokarmowego. To potrawy dobre dla jelit i wspierające pracę mózgu, stymulujące układ nerwowy.

Pamiętaj, aby w kuchni posiłkować się składnikami najwyższej jakości. O wiele lepiej jest kupić mniej konkretnego produktu, niż stawiać na te, bogate w środki chemiczne, przyspieszacze wzrostu itd. Potrawy oparte na składnikach od zaprzyjaźnionego rolnika, rzeźnika czy rybaka będą nie tylko lepiej smakować, ale i znajdzie się w nich o wiele więcej wartości odżywczych. Czy wiesz, że np. dziki łosoś zawiera więcej kwasów Omega-3, niż jego hodowlany odpowiednik?

A może sięgnąć po dietę pudełkową?

Catering pudełkowy to może być dieta dobrego samopoczucia. Powodów jest wiele. Zacznijmy od tych, najbardziej przyziemnych. Codziennie będziesz otrzymywać komplet gotowych do spożycia posiłków, przygotowanych przez ekspertów. Nie będziesz więc marnować czasu, stojąc w kolejkach, robiąc zakupy oraz gotując. To bardzo wygodna opcja, dla wszystkich zapracowanych. Dodatkowo, jeśli nie lubisz lub nie potrafisz gotować, zrobią to za Ciebie świetni szefowie kuchni. Odpadnie też planowanie posiłków na kolejny dzień. Już nie będziesz szukać pomysłów i inspiracji, a także spędzać długich godzin, stojąc przy kuchence.

Dieta pudełkowa planowana jest przez dietetyków klinicznych oraz food creatorów. To oni dbają o to, aby posiłki były zbilansowane i pełnowartościowe. Przywiązują również wagę do tego, aby były smaczne i pięknie się prezentowały. Przecież jemy także oczami! Kalorie rozłożone są tak, aby organizm otrzymał 3 duże posiłki oraz 2 mniejsze, które będą stanowić uzupełnienie dań głównych. Wszystkie dania powstają w oparciu o wysokiej jakości składniki, pochodzące od lokalnych dostawców. To świeże warzywa i owoce, mięsa, a także nabiał. Samodzielnie wypiekamy chleby, które trafiają do zestawów. Oferujemy też własnoręcznie przygotowywane słodkości.

To rozwiązanie, które zapewni Ci dużą swobodę. Pozwoli na zaoszczędzenie czasu, zadbanie o zdrowie, ale też wprowadzenie regularnych pór posilania się. Zamówione zestawy będą codziennie dostarczane pod Twój adres przez naszych dostawców. Znajdziesz je pod drzwiami codziennie rano, aby móc rozpocząć każdy dzień od pysznego śniadania. Wszystkie zamknięte są szczelnie w opakowaniach, które można transportować. Zabierzesz je więc ze sobą na uczelnię, do szkoły, pracy, ale też w podróż czy na wycieczkę. To dania gotowe do spożycia, choć niektóre z nich najlepiej będą smakować po podgrzaniu. Taką sugestię znajdziesz na naklejce z opisem posiłku.

Dieta to nie wszystko

Dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, jest bazą, na kanwie której można budować zdrowy styl życia. Aby jednak w pełni wykorzystać to, co oferują takie pełnowartościowe posiłki, warto iść o krok dalej i włączyć do swojego życia aktywność fizyczną. Nie chodzi tu o regularne, intensywne treningi, choć jeśli masz na nie ochotę - zachęcamy do działania. Mowa tu jednak o drobnych aktywnościach, które mogą mieć duży wpływ na Twoje samopoczucie oraz sylwetkę. Nie muszą być to czasochłonne czynności. Jeśli jeździsz do pracy komunikacją miejską - wysiądź przystanek szybciej, niż zazwyczaj. Taki krótki spacer pomoże Ci dotlenić mózg oraz mięśnie.

Spędzaj też czas na świeżym powietrzu z bliskimi. Spacery po lesie uspokajają i korzystnie wpływają na drogi oddechowe. Zagraj z dzieckiem w koszykówkę lub siatkówkę, wybierzcie się na rolki albo przejażdżkę rowerową.

Jeśli nie masz ochoty na aktywności poza domem, we własnym zaciszu również możesz nieco zadbać o ruch. W internecie znajdziesz wiele filmików instruktażowych jak ćwiczyć, nie ruszając się z kanapy. Są też ćwiczenia z wykorzystaniem drobnego sprzętu np. stepu, gumy oporowej, hantli. To wszystko wystarczy, aby utrzymać ciało w dobrej formie i zyskać lepsze samopoczucie.

Regularne ćwiczenia dotlenią cały Twój organizm i ustabilizują ciśnienie oraz krążenie. Sprawią, że będziesz lepiej sypiać i bardziej się wysypiać. Aktywność fizyczna, połączona z odpowiednią dietą przyniosą Ci najlepsze rezultaty!

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.