23.10.2022

Dieta przy grzybicy - jak skuteczne zwalczyć wroga


Wiele chorób nadal jest dość wstydliwych dla pacjentów. Jedną z nich jest szeroko pojęta grzybica. Nadal kojarzy się z zaniedbaniem, problemami z higieną. Tymczasem w lwiej części przypadków, do schorzenia dochodzi w wyniku przeciwnych działań. Czym jest grzybica i jak sobie z nią radzić?

Grzybica jest chorobą zakaźną, która dotyka ludzi, zwierząt i roślin. Powodowana jest najczęściej przez trzy typy grzybów: dermatofitycandidia albicans oraz pleśnice. Atakuje skórę, paznokcie, błony śluzowe dróg rodnych, jamy ustnej, nosowej, a nawet jelita czy płuca. Schorzenie jest wysoce zaraźliwe i trudne do wyleczenia, dlatego nie warto odkładać tej decyzji na później, a jednocześnie z powagą i skrupulatnie podejść do terapii. Jedną ze składowych będzie grzybica dieta.

Dieta przeciwgrzybiczna - dlaczego jest taka ważna?

Leczenie grzybicy jest dość złożone i wymaga ogromnej samodyscypliny ze strony pacjenta. W zależności od typu choroby i miejsca występowania, może się nieco różnic. Chory powinien jednak przyjmować leki, stosować maści i suplementy diety. Należy również dbać o higienę swoją oraz otoczenia. Ponadto niezbędna będzie dieta na grzybicę. Grzyby wprost fenomenalnie czują się w ciemnych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Jeśli do tego dochodzi nie do końca kontrolowana podaż cukru, a więc glukozy, otrzymują one pożywkę, która sprzyja ich rozwojowi. To, co jesz będzie miało więc ogromne znaczenie w procesie leczenia. Może go przyspieszyć, opóźnić lub wstrzymać.

Zanim przejdziemy do tego, czego nie jeść przy grzybicy, warto zwrócić uwagę na to, że leczenie jest procesem. Najczęściej długotrwałym. Choroby nie pozbędziesz się w dzień, dwa lub tydzień. Terapia może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Niezależnie od miejsca występowania grzybicy, należy podejmować działania wielotorowe, które będą się uzupełniać. Nasz układ pokarmowy zasila wszystkie części naszego ciała. Jeśli przyjmujemy dużo cukru lub prostych węglowodanów, z pewnością negatywne skutki dostrzeżemy wówczas nawet przy grzybicy paznokci u stóp.

Przyczyn występowania grzybicy może być wiele. To nie tylko niedbałość o należytą higienę. Czasem jest wręcz przeciwnie. Dotyczy to m.in. grzybicy okolic intymnych. Jeśli za bardzo dbamy o czystość, możemy zaburzyć florę bakteryjną i zmienić pH. To wpłynie z kolei na wzrost grzybów. Grzybicą można zakazić się też przez kontakty seksualne, pocałunki, korzystanie z tej samej wanny lub kabiny prysznicowej, chodzenie boso po kafelkach np. na basenie. „Otrzymujemy” ją także poprzez kontakt z zakażonymi narzędziami np. u kosmetyczki, dentysty, fryzjera. Choroba może być także wynikiem długotrwałej antybiotykoterapii, przy której nie stosowano probiotyków lub były nieodpowiednio dobrane.

Dieta na grzybice - co wyeliminować z jadłospisu, a co do niego wprowadzić?

Dieta przeciw grzybiczna powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Z pewnością jednak należy zmodyfikować swój jadłospis, przynajmniej na czas trwania terapii. To pozwoli lekom lepiej zwalczyć wroga i doprowadzić organizm do odzyskania równowagi. Najlepiej skonsultować tego typu modyfikacje z lekarzem, prowadzącym leczenie. Poinstruuje on, które produkty warto odstawić, a na których się skoncentrować i jak połączyć je z przyjmowaniem leków.

Dieta na kandydozę opiera się przede wszystkim na całkowitej eliminacji słodyczy z menu. Zrezygnuj ze wszystkiego, co jest słodkie i zawiera cukier. Podwyższony poziom glukozy będzie sprzyjał rozwojowi grzybów, przez co wzmocni chorobę, osłabianą przez leki. Sam sobie w ten sposób robisz krzywdę i wydłużasz proces leczenia. Warto zrezygnować też z produktów mącznych, a więc białego pieczywa, pierogów, pyz, pizzy. Ogranicz w maksymalnym stopniu jedzenie owoców oraz nabiału, zawierającego laktozę. Będzie się to wiązało z rezygnacją z mleka, serów, serków itd.

Warto kierować się indeksem glikemicznym. Wysoko przetworzona żywność, najczęściej ma też wysokie IG. Zrezygnuj z niej i zapoznaj się z tabelami, wybierając produkty o jak najniższym indeksie. Zauważysz jednocześnie, że sięgając po takie produkty, dłużej będziesz czuć sytość.

Co jeść przy grzybicy? Tak naprawdę nadal masz szerokie pole manewru. Sięgaj po warzywa, które dostarczają niewiele węglowodanów prostych, a więcej tych złożonych. Zawierają dodatkowo błonnik, który zagwarantuje uczucie sytości i korzystnie wpływa na jelita. Zadbaj też o to, aby w menu nie zabrakło cebuli oraz czosnku, które mają właściwości grzybobójcze. Dieta przy grzybicy organizmu powinna zawierać także orzechy, oleje oraz ryby morskie, które dostarczają wielu potrzebnych witamin z grupy B, a także kwasów takich jak Omega-3 oraz 6.

Niezwykle istotne jest także nawadnianie organizmu. Dbaj o to, aby przyjmować codziennie przynajmniej 2,5 litra niegazowanej wody. Oczyści ona organizm z toksyn, zadba o jego prawidłową pracę i wspomoże działanie błonnika, który trafił do Twoich jelit. Wodę należy popijać niewielkimi łykami, ale często. Możesz zastąpić ją herbatkami ziołowymi oraz owocowymi, ale bez dodatku cukru.

Sposób przygotowywania posiłków

Dieta w grzybicy powinna mieć na uwadze także sposób przygotowywania posiłków. Gdy borykamy się z nadmierną ilością grzybów w ciele, należy sięgać po mniejsze porcje dań, ale jeść częściej. To nie spowoduje dużych wahań poziomu glukozy we krwi, a raczej będzie utrzymywać ją na stałym poziomie. Pamiętaj, aby stawiać na dobrej jakości produkty, które będą świeże. Dieta ma pomóc Ci w odbudowie jelit i całej flory bakteryjnej Twojego organizmu. Stosuj więc posiłki o niskiej zawartości tłuszczu oraz lekkostrawne. Zdecydowanie pożegnaj na jakiś czas ostre przyprawy, jak m.in. curry, chilli czy nawet ostra papryka.

Jeśli chodzi o samo gotowanie, najlepiej będzie schować patelnię na najbliższe tygodnie w głąb szafki kuchennej. Wyjmij za to garnki oraz naczynia żaroodporne. Zrezygnuj ze smażenia, pieczenia na ruszcie, potraw z głębokiego tłuszczu. Postaw za to na gotowanie w wodzie, na parze lub duszeniu. Sięgaj po świeże zioła. Potrawy przygotowywane w ten sposób będą lżejsze, pozbawione dodatkowych toksyn i dostarczą Twojemu ciału wielu potrzebnych substancji odżywczych.

Zadbaj o swoją przestrzeń

Przy leczeniu grzybicy bardzo istotne jest dbanie o higienę i otoczenie. Przede wszystkim pierz regularnie swoją odzież, najlepiej w wysokich temperaturach. Pamiętaj o używaniu detergentów. Powinna suszyć się w przewiewnym miejscu i być zdejmowania dopiero wtedy, gdy naprawdę będzie sucha. Jeśli borykasz się z grzybicą stóp lub paznokci u nóg, należy także zadbać o obuwie. Najlepiej byłoby wyrzucić je i kupić nowe, ale kogo stać na to, aby wymienić nagle dość ważną i kosztowną część garderoby. Pomocne może jednak okazać się ozonowanie butów. Taką usługę świadczą często gabinety podologiczne.

Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu wanny oraz brodzika. Wymieniaj na bieżąco ręczniki i dokładnie je susz po każdym użyciu. Unikaj przebywania na basenie i w saunie. Poza roznoszeniem choroby, możesz zaszkodzić też sobie i opóźnić proces rekonwalescencji. Wymieniaj regularnie pościel i pamiętaj o tym, aby ją wietrzyć.

Jeśli borykasz się z grzybicą jamy ustnej lub narządów płciowych koniecznie też wstrzymaj pożycie seksualne. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie choroby. Wstrzemięźliwość powinna trwać przez cały proces leczenia. Jeśli do kontaktów doszło tuż przed wystąpieniem objawów, leczeniu powinni zostać poddani oboje partnerów.

Posiłki przygotowane przez ekspertów?

Dziś żyjemy szybko. Jesteśmy często przytłoczeni ilością obowiązków, która na nas spoczywa. Staramy się złapać w biegu coś do jedzenia, co doda nam energii, pożywi nasz mózg, mięśnie i będzie dobre dla całego ciała. Coraz więcej osób rezygnuje z samodzielnego gotowania na rzecz jedzenia w restauracjach, barach szybkiej obsługi, sięga po dania gotowe lub instant. Niestety, to najczęściej nie są odpowiednio zbilansowane posiłki, istotne nie tylko na co dzień, ale szczególnie, gdy borykamy się z zakażeniem grzybiczym. Może warto więc postawić na dietę pudełkową?

Okazuje się, że catering dietetyczny może wspierać walkę nie tylko o piękną sylwetkę, ale też o zdrowie. Dość popularne są diety skierowane do osób, cierpiących z powodu nietolerancji laktozy, glutenu czy Hashimoto. Istnieją jednak tez jadłospisy, z których z powodzeniem skorzystać mogą osoby, chcące uporać się z grzybicą. Będą to posiłki o niskim indeksie glikemicznym, które wykluczają z diety słodkości i ciężkostrawne potrawy. Warto więc sięgnąć po dietę Low Carb lub Gluten&Diary Free. Znajdziesz tam posiłki, które będą sprzyjać szybkiemu powrotowi do zdrowia.

Dieta pudełkowa to nie jest tylko jedzenie o restauracyjnej jakości. To przede wszystkim doskonale przemyślane receptury. Menu na każdy tydzień opracowywane jest przed specjalistów. Mowa o dietetykach klinicznych oraz food creatorach, którzy wspólnie tworzą zdrowe i niebanalne smaki. Jedzenie jest więc pełnowartościowe, kolorowe i smaczne. Oczywiście, może wybór odpowiedniej diety skonsultować z ekspertem, który pomoże Ci w doborze wersji oraz wartości kalorycznej, w zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć.

Tego typu rozwiązanie sprzyja prowadzeniu regularnego odżywiania się. Nasz dostawca przywiezie Twoje posiłki na dany dzień codziennie, nad ranem. Możesz więc tuż po przebudzeniu cieszyć się pysznym śniadaniem, które będzie korzystnie wpływać na Twoje ciało oraz umysł. Dania zapakowane są w szczelnie zamknięte pudełka. Dzięki temu są niezwykle łatwe w transporcie. Możesz zabrać je ze sobą do pracy, szkoły, na uczelnię, w podróż, do parku czy nad rzekę - wszędzie, gdzie tylko chcesz. Wszystkie posiłki są gotowe do spożycia. Niektóre z nich warto jednak podgrzać, dla uzyskania jak najlepszego smaku.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.