27.02.2024

Moringa: czy warto stosować?


Pierwszy raz masz do czynienia z takimi produktami? Warto zatem dowiedzieć się, czym jest moringa! Jakie są jej cechy? Czy moringa w jakiś sposób wpływa na zdrowie? Gdzie jeszcze jest na co dzień wykorzystywana?

Czym jest moringa?

To produkt zaliczany do kategorii "superfoods". Co to znaczy? Moringa może pochwalić się wieloma właściwościami, które są bardzo pożądane, jeżeli chodzi o optymalne funkcjonowanie organizmu.

To przekłada się na coraz większe zainteresowanie tym rozwiązaniem. M.in. bardzo popularne są suplementy, które można kupić np. w rozmaitych podmiotach stacjonarnych i online.

Jakie są podstawowe wiadomości na temat moringi? To ceniony gatunek tropikalnego drzewa. Głównie występuje ono na terenie Pakistanu i Indii oraz w innych krajach azjatyckich. Eksperci zaznaczają, że to drzewo rośnie też w Ameryce Południowej i Afryce.

Jeśli poczytasz sobie na temat moringi, to często znajdziesz takie określenia, jak np.: "drzewo chrzanowe", "drzewo długiego życia" i "cudowne drzewo". Te nazwy wyraźnie sugerują, że to produkt wysokiej jakości. Co ma zaś z tym wspólnego chrzan? Okazuje się, że całkiem sporo. Wszak korzenie tropikalnego drzewa mają zbliżony smak do korzeni chrzanu. Nazwa "drzewo chrzanowe" nie jest zatem przypadkowa.

Należy wspomnieć, że to tropikalne drzewo jest naprawdę bardzo duże. Jeśli prawidłowo się rozwinie, to może osiągnąć nawet 10 m wysokości. Aby jednak tak się stało, uprawą muszą zajmować się specjaliści posiadający dużo wiedzy i doświadczenia. Niezbędne są też stosowne warunki atmosferyczne.

Mocną stroną moringi jest uniwersalność. M.in. pod kątem zastosowania. Jest to zaś możliwe, ponieważ wykorzystywane są wszystkie jej części. Nie tylko zatem owoce, czy korzenie, ale też liście, kora i kwiaty.

Kolejnym atutem jest skład. Zainteresowane osoby powinny wiedzieć, że moringa zawiera m.in. bardzo dużo białka. Nie brakuje także rozmaitych minerałów (np. chrom, mangan, bor, potas i żelazo), witamin (np. witamina A, witamina C i witamina E) i bardzo zdrowych kwasów tłuszczowych (omega-3, 6 i 9).

Kobieta kupuje czasopismo, w którym jest artykuł na temat moringi.

Jak pomaga moringa?

Można na nią liczyć np. w trakcie odchudzania. Dlaczego? W składzie znajduje się m.in. błonnik. Umiejętne skorzystanie z jego właściwości sprawia, że osoby odchudzające się mają zdecydowanie mniejszą ochotę na podjadanie pomiędzy posiłkami. Wszak błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości. Nie da się zaś ukryć, że jeśli np. dana osoba będzie jeść tylko posiłki ze swojej diety pudełkowej, to o wiele szybciej schudnie (przy okazji bezpiecznie).

Jak jeszcze pomaga błonnik? Eksperci dodają, że dobrze oddziałuje on na funkcjonowanie jelita grubego. Spożywanie moringi przyczynia się też do sprawniejszego działania układu trawiennego.

Moringa wykazuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi, przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi.

Kto jeszcze powinien pomyśleć np. o suplementach z moringą? Osoby narzekające na zmęczenie. Dużo pracujesz? Raczej nie ma szans, aby coś się w tej kwestii zmieniło? Nie chcesz zaś chodzić wiecznie zmęczony? Moringa dodaje energii i pobudza. Ponadto poprawia samopoczucie i sprawia, że rzeczywistość wygląda bardziej "kolorowo".

Kolejnym ważnym aspektem jest pomoc w obniżaniu poziomu tak zwanego "złego cholesterolu". Na skutek tego zmniejsza się ryzyko pojawienia się wielu groźnych schorzeń.

Ostatnimi czasy nie możesz się za bardzo skupić? Przez kłopoty z koncentracją praca Ci po prostu nie idzie? To może powodować coraz większe zdenerwowanie... Często można zaś dość szybko rozwiązać takie kłopoty. Np. stosując odpowiednie suplementy. Moringa zawiera m.in. sporo boru, który dobrze wpływa na działanie mózgu.

Jakie zadania ma z kolei mangan? Ten składnik mineralny pomaga pod kątem prawidłowego działania układu płciowego, kostnego, nerwowego i krwionośnego. Dodatkowo uczestniczy w metabolizmie cholesterolu, węglowodanów, czy krwinek czerwonych.

Nie można nie wspomnieć, że mangan efektywnie chroni przed nadmiarem wolnych rodników. W konsekwencji np. spowalnia procesy starzenia i eliminuje rozmaite, groźne choroby.

Bardzo ważne jest żelazo. Moringa zawiera go pod dostatkiem! Nie można zaś doprowadzić do deficytów żelaza. A jeśli już się one pojawią, to należy jak najszybciej się z nimi uporać. Dlaczego? Braki na tej płaszczyźnie prowadzą m.in. do anemii. To schorzenie skutkuje np. chronicznym zmęczeniem, wysokim pulsem i kiepskim wyglądem (np. blada cera).

Dodatkowo żelazo pomaga w detoksykacji szkodliwych substancji, które znajdują się w wątrobie. Oprócz tego wspiera mięśnie w ich prawidłowej pracy.

Kilka słów należy się także witaminie A. Jakie ma ona najważniejsze właściwości? Retinol poprawia działanie układu odpornościowego. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran (jest zatem polecany osobom, które często mają takie właśnie kłopoty). Nie każdy wie, ale witamina A jest bardzo istotnym składnikiem, jeśli chodzi o prawidłowe widzenie. Jeśli zatem chcesz zadbać o dobry wzrok, to nie bagatelizuj tego składnika.

Retinol chroni też nabłonek układu oddechowego przed różnymi drobnoustrojami.

Studentka słucha wykładu o właściwościach moringi.

Gdzie jeszcze jest stosowana moringa?

Mylą się osoby twierdzące, że moringa nie jest uniwersalna. W końcu z powodzeniem stosuje się ją też w branży kosmetycznej.

M.in. to składnik rozmaitych kosmetyków do kąpieli. Warto wymienić np. olejek pod prysznic, który nie tylko świetnie pachnie! Oprócz tego wykazuje się działaniem oczyszczającym i pielęgnującym.

Chcesz zadbać o lepszy stan włosów? A może zależy Ci przede wszystkim na skórze? Moringa sprawdza się w obu tych przypadkach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się chociażby olejek bazujący na tym preparacie. Jak działa na włosy? Regularne stosowanie powoduje, że stają się one m.in. bardziej miękkie i puszyste.

Na co można liczyć w przypadku skóry? Stosowanie olejku powoduje, że staje się ona o wiele lepiej nawilżona i oczyszczona. Eksperci zwracają też uwagę na redukowanie wydzielania sebum. Niestety, jego nadmiar jest dokuczliwy. W końcu powoduje bardzo szybkie przetłuszczanie się skóry itd.

Kobieta stosuje kosmetyki z moringą.

Moringa: suplementy diety i skutki nadmiaru

Popularność tego preparatu przekłada się na to, że jest produkowanych coraz więcej suplementów, które na nim bazują. Czy każdy może jednak zdecydować się na takie produkty? Nie. Wiemy, że coraz więcej osób myśli o regularnym stosowaniu moringi. Aby ten preparat Ci pomógł, a nie zaszkodził, musisz iść do lekarza. Jeśli będzie trzeba, to zrób badania (nie tylko podstawowe).

To wszystko jest potrzebne, żeby doktor mógł fachowym okiem ocenić, czy stosowanie moringi ma sens.

Jeśli tak, to należy zdecydować się na właściwe suplementy. Obecnie bardzo popularne są np. kapsułki, czy moringa w formie sproszkowanej. Oba te rozwiązania mają plusy.

Niewątpliwie tabletki łatwiej się stosuje. Proszek trzeba zaś odmierzać, aby "nie przeholować" z dawką. Wiele osób uważa, że to drugie rozwiązanie jest lepsze, bo pozwala "wprowadzić do organizmu" więcej istotnych składników.

Zajmijmy się teraz ewentualnymi skutkami ubocznymi. Jeśli szukasz informacji na temat prawidłowego dawkowania, to zwracaj uwagę przede wszystkim na to, co jest napisane na konkretnym opakowaniu. Dlaczego? W końcu właściwe dawkowanie zależy w głównej mierze od konkretnego suplementu diety.

Jak "przedawkujesz" moringę, to musisz spodziewać się takich problemów, jak np.:

  • ogólne złe samopoczucie
  • bóle brzucha
  • bóle głowy
  • "bulgotanie" w żołądku
  • nudności i wymioty
  • biegunki
Starsza pani rozmawia z farmaceutą, bo chce dowiedzieć się, jakie suplementy z moringą warto nabyć.

Moringa: przeciwwskazania do stosowania

Osoby zażywające np. suplementy z moringą muszą przede wszystkim stosować się do zaleceń producentów. Czasami zaś... w ogóle nie powinno się kupować takich produktów.

Nie wiesz, czy dotyczy to Ciebie? Bazuj przede wszystkim na opiniach fachowców. Np. Twojego lekarza, czy doświadczonego farmaceuty.

Szczególnie uważać muszą kobiety w ciąży. W trakcie jej trwania moringa powinna być zdecydowania odstawiona. Wszak ten preparat może wywoływać skurcze macicy, które prowadzą do poronienia!

Uważne powinny być także kobiety karmiące piersią. Nie wiesz, czy w takim położeniu moringa jest wskazana? Skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby nie mieć wątpliwości.

Bez konsultacji nie powinno się przyjmować takich preparatów, jeśli np. chorujesz i systematycznie przyjmujesz różne tabletki.

Facet ogląda w telewizji program o tym, kiedy nie można stosować moringi.

Moringa a diety pudełkowe

Przede wszystkim chcemy każdego zapewnić, że wiemy, czym jest moringa i jakie ma cechy (w końcu to żywność zaliczana do "superfoods").

Mamy świadomość, że jej liście mogą być dodawane np. do różnych koktajli i sałatek. Z kolei olej moringa (trzeba go przechowywać w zaciemnionym miejscu) warto spożywać na zimno (w wyższych temperaturach ten produkt traci korzystne właściwości). Jeśli zaś chodzi o sproszkowane wersję, to ta znakomicie sprawdza się do serków i jogurtów itp.

Odpowiednia wiedza na temat moringi pozwala nam umiejętnie ją stosować. Znamy rekomendowane dawki. Dodatkowo wiemy co zrobić, aby było przede wszystkim zdrowo i smacznie.

Są jednak osoby, które nie mogą spożywać moringi. To np. kobiety w ciąży. Obawiasz się, że otrzymasz taki składnik? Na pewno tak nie będzie! Przykładamy dużą wagę do ułożenia każdego zestawu pudełkowego. W jadłospisach znajdują się zatem tylko produkty dozwolone.

Kobieta chce zamówić swoją dietę pudełkową: pyta się jeszcze o zawartość moringi.

Moringa: podsumowanie wiadomości

Moringa to "superfoods"! Ten gatunek tropikalnego drzewa (osiągającego nawet 10 m wysokości) występuje głównie na terenie Pakistanu i Indii.

W składzie moringi są m.in.: białko, minerały (np. mangan i żelazo), witaminy (np. witamina A i witamina C) i kwasy tłuszczowe.

Moringa pomaga szybciej się odchudzić. Wykazuje się też właściwościami np. przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi.

Ta roślina pomaga na koncentrację i układ odpornościowy. Dodatkowo przyczynia się do optymalnego poziomu cholesterolu i przeciwdziała anemii itd.

Moringa jest stosowana też w sektorze kosmetycznym (np. jako składnik olejków pod prysznic).

Kiedy kupować suplementy? Jeśli Twój lekarz nie ma nic przeciwko temu. Do wyboru są np. kapsułki i forma sproszkowana (uważana za lepszą).

Skutki uboczne (jak będziesz zażywać za dużo moringi) to np.: nudności, wymioty, biegunki i bóle brzucha.

Najważniejsze przeciwwskazanie to ciąża.

Co jest stosowane do przygotowywania zestawów pudełkowych w FitApetit? Tylko topowa żywność od sprawdzonych dostawców. Nie zapominamy też o produktach "superfoods"!

Bibliografia:

  1. Anwar, F., Latif, S., Ashraf, M., & Gilani, A. H. (2007). Moringa oleifera: a food plant with multiple medicinal uses. Phytotherapy Research, 21(1), 17-25.
  2. Leone, A., Spada, A., Battezzati, A., Schiraldi, A., Aristil, J., & Bertoli, S. (2015). Cultivation, genetic, ethnopharmacology, phytochemistry and pharmacology of Moringa oleifera leaves: An overview. International Journal of Molecular Sciences, 16(6), 12791-12835.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.