08.08.2022

Jadłospis na wysokie trójglicerydy – postaw na dietę oraz aktywność fizyczną


Twoja dieta ma ogromny wpływ na codzienne samopoczucie, ale również Twoje ogólne zdrowie. To dlatego powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, żeby zadbać o to, co jesz. W naszym wpisie przedstawiamy jadłospis na wysokie trójglicerydy, dzięki któremu możesz je znacznie obniżyć, a tym samym poczuć się lepiej w swoim ciele.

Trójglicerydy – dieta powinna być skrojona na miarę i bardzo dobrze przemyślana. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, żeby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie oraz poczuć się znacznie lepiej we własnym ciele. Zwłaszcza, że zbyt duże stężenie trójglicerydów w organizmie (we krwi) może doprowadzić w ostateczności do wielu groźnych chorób. Skup się przede wszystkim na tym, aby nie lekceważyć tej kwestii. Zrezygnuj w takiej sytuacji z nałogów, a przede wszystkim postaw na dietę oraz aktywność fizyczną, które wyraźnie odmienią Twoje życie.

Wysokie trójglicerydy – dieta – kiedy jest potrzebna?

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów staje się dziś coraz popularniejsza. Nic w tym dziwnego, ponieważ niestety społeczeństwo choruje na wiele schorzeń, związanych właśnie z tego typu problemami zdrowotnymi. To dlatego tak ważne jest to, żeby zawalczyć o siebie i swoje zdrowie, a tym samym nie poddawać się na co dzień w walce o dobre samopoczucie oraz rewelacyjne zdrowie! Co to oznacza w praktyce? Dieta na wysokie trójglicerydy może okazać się prawdziwym zbawieniem w przypadku osób, które mają je podwyższone we krwi. A tak się dzieje, kiedy wzrasta on do niebezpiecznego poziomu, co może być związane ze spożywaniem sporej ilości cukru, tłuszczu zwierzęcego, a także jedzenia produktów smażonych oraz dań typu fast food. Warto zatem wykluczyć je ze swojego jadłospisu na co dzień.

Podwyższone trójglicerydy są również problemów u pacjentów z otyłością oraz nadwagą. Będzie to szczególnie uciążliwe w sytuacji, w której konkretna osoba musi borykać się z problemem brakiem regularnej aktywności fizycznej. Może to być spowodowane nie tylko lenistwem, ale również po prostu stanem zdrowia czy nawet kontuzjami. Dieta przy podwyższonych trójglicerydach będzie także niezbędnym elementem, kiedy dana osoba pali papierosy oraz często spożywa alkohol. Oczywiście to również problem osób z cukrzycą, zaburzeniami w przemianie tłuszczów, chorobami nerek, wątroby, tarczycy oraz trzustki! Warto zatem o tym pamiętać na co dzień.

Nierzadko na problemy narzekają również pacjenci w starszym wieku, a także pacjenci, którzy na co dzień biorą leki moczopędne, sterydy oraz przyjmują leki antykoncepcyjne. Niestety, bardziej narażone na tego typu schorzenia są także osoby, u których w rodzinie zdarzały się także problemy ze zwiększonym poziomem trójglicerydów.

W takiej sytuacji trójglicerydy – dieta jest absolutnie niezbędna, aby poczuć się lepiej w swoim ciele i przede wszystkim po prostu zadbać o swoje zdrowie na co dzień. Warto zatem o tym pamiętać.

Dieta obniżająca trójglicerydy – a jaka jest norma?

Dieta obniżająca cholesterol i trójglicerydy musi być odpowiednio przemyślana. To klucz do tego, żeby po prostu była skuteczna i przynosiła zamierzone rezultaty! Najważniejsze jest jednak to, żeby dowiedzieć się, jakie tak naprawdę są normy. Lekarz może Cię zatem skierować na badanie poziomu trójglicerydów, które wykonuje się podczas tak zwanego lipidogramu. W trakcie badania pacjent dowie się także jaki ma całkowity cholesterol oraz frakcje LDL oraz HDL. Kiedy trójglicerydy dieta – przepisy jest niezbędna? Oczywiście w sytuacji, w której normy są przekraczane, a więc: prawidłowy poziom występuje w sytuacji, kiedy we krwi znajduje się poniżej 150 mg/dl poziomu trójglicerydów. Podwyższony poziom – między 150 a 199 mg/dl, wysoki poziom – między 200 a 499 mg/dl, z kolei bardzo wysoki poziom to ponad 500 mg/dl.

Jeżeli u pacjenta występuje nawet tylko podwyższony poziom trójglicerydów, to już powinna to być dla niego lampka ostrzegawcza. Lepiej, żeby jak najszybciej wprowadził on w swoje życie odpowiednią dietę, ponieważ tylko wtedy będzie mógł uchronić się przed przykrymi konsekwencjami, które na pewno wystąpią, jeżeli nie wdroży on zaleceń lekarza. Dieta przy trójglicerydach powinna być zatem bardzo restrykcyjna.

Wysokie trójglicerydy – co jeść?

Jak obniżyć trójglicerydy – dieta? Musisz dowiedzieć się przede wszystkim, co powinieneś jeść na co dzień. Przejście na zdrową dietę będzie szczególnie trudne i uciążliwe w przypadku osób, które na co dzień prowadziły nieodpowiedni styl życia. Niestety, to dotyczy przede wszystkim tych z nadwagą i otyłością, a to przecież właśnie oni mierzą się najczęściej ze zbyt wysokim poziomem trójglicerydów. Co jeść przy wysokich trójglicerydach? Przede wszystkim tłuszcze nie mogą stanowić więcej niż dwadzieścia pięć procent dziennego pożywienia. Z kolei białko to piętnaście procent, węglowodany złożone powinny stanowić od pięćdziesięciu pięciu do sześćdziesięciu procent, a cukry proste to nie więcej niż dziesięć procent!

Co jeść, aby obniżyć trójglicerydy? Źródłem tłuszczów powinny być przede wszystkim oleje roślinne, oliwa z oliwek, awokado, różnego rodzaju orzechy, ale należy pamiętać o tym, żeby nie były solone, ani słodzone. Dieta na podwyższone trójglicerydy to również morskie ryby oraz migdały. W jadłospisie powinno się także pojawić mięso drobiowe, cielęcina, a także odtłuszczone produkty mleczne.

Co jeść, żeby obniżyć trójglicerydy? Przede wszystkim zdrowe posiłki pięć razy dziennie. Najlepiej, aby było w nich jak najwięcej warzyw! Źródło błonnika to w tym przypadku kasze, płatki owsiane oraz jęczmienne, pełnoziarniste ryże i makarony, ciemne pełnoziarniste pieczywo, a także warzywa strączkowe oraz suszone owoce. Warto zatem włączyć je do dieta na trójglicerydy – przepisy.

Czego nie jeść przy wysokich trójglicerydach? Unikaj alkoholu i papierosów

Obniżenie trójglicerydów – dieta to jedno. Drugie to unikanie konkretnych produktów, które będą dla Ciebie po prostu szkodliwe. Musisz wiedzieć o tym, że powinieneś najlepiej całkowicie zrezygnować z alkoholu oraz papierosów. Nawet niewielka ilość alkoholu będzie podwyższać stężenie trójglicerydów, co może okazać się dla Ciebie bardzo przykre w skutkach. Oczywiście najbardziej niebezpieczne jest regularne spożywanie alkoholu. Już nawet jeden drink dziennie może mieć katastrofalne skutki, o czym warto pamiętać na co dzień!

Zła dieta przy wysokich trójglicerydach, czyli…

Trójglicerydy – jak obniżyć dietą? Przede wszystkim unikać nieodpowiednich produktów, które sprawią, że będziesz się kiepsko czuć w swoim ciele. Przede wszystkim unikaj produktów, które zawierają w składzie nasycone tłuszcze zwierzęce, a także roślinne. Odpada zatem masło, margaryna czy olej palmowy. Co jeść na obniżenie trójglicerydów? Niewskazane będą tłuszcze trans, które znajdują się przede wszystkim w słonych przekąskach, fast foodach, smażonych potrawach czy produktach wysokoprzetworzonych. Dieta na wysokie trójglicerydy – przepisy nie powinny zawierać również cukru. Musisz wiedzieć o tym, że powinieneś omijać szerokim łukiem wszelkie wyroby cukiernicze, słodyczy, soki owocowe, a także słodzone płatki.

Dieta na trójglicerydy to nie wszystko - nie zapominaj o aktywności fizycznej

Okazuje się, że dieta przy wysokich trójglicerydach – przepisy to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku oczywiście aktywność fizyczna, o której nie można zapominać na co dzień. Ćwiczenia muszą być realizowane regularnie, najlepiej codziennie albo przynajmniej co drugi dzień. Ćwicz minimum przez trzydzieści minut w ciągu dnia albo nawet czterdzieści, jeżeli masz taką możliwość. Dieta na zmniejszenie trójglicerydów to jedno, jednak drugie to oczywiście sport, który musisz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, a więc przede wszystkim wieku, stanu zdrowia oraz ewentualnej kondycji. Możesz wybierać się na spacer, jeździć na rowerze czy zacząć od spokojnych ćwiczeń, które naprawdę mogą zdziałać prawdziwe cuda!

Wysokie trójglicerydy – dieta – przepisy

Jak zbić trójglicerydy dietą? Oczywiście stawiając na sprawdzone przepisy. Tego typu jadłospis wcale nie musi być nudny oraz monotonny. Przedstawiamy Ci poniżej przykładowe posiłki, które sprawią, że poczujesz się znacznie lepiej w swoim ciele:

Na śniadanie możesz jeść: omlet ze szpinakiem i kozim serem, a nawet musli, które przygotujesz samodzielnie przy użyciu płatków owsianych i jogurtu naturalnego, orzechów włoskich oraz owoców.

Co jeść na wysokie trójglicerydy? Na obiad może to być penne z dorszem, cukinią, czosnkiem oraz pomidorami albo zupa jarzynowa czy fasolka po bretońsku. Z kolei na kolację pstrąg pieczony oraz surówka z marchwi albo sałatka z tuńczyka i śliwki z jogurtem.

Dla kogo dieta na obniżenie trójglicerydów będzie odpowiednia?

Już wiesz, jaka dieta przy wysokich trójglicerydach. A dla kogo będzie to odpowiedni wybór? Przede wszystkim dla wszystkich osób, które borykają się z problemem zbyt wysokiego cholesterolu oraz właśnie trójglicerydów. Konieczne w tym przypadku jest wcześniejsze wykonanie odpowiednich badań. Tylko wtedy dieta przy wysokim poziomie trójglicerydów rzeczywiście zda egzamin. Korzystając z usług firmy Fit Apetit możesz zyskać dietę, która spełni Twoje wszystkie oczekiwania, a przede wszystkim będzie nie tylko zdrowa, ale również pyszna. To zatem idealny wybór dla osób, które na co dzień nie mają czasu na to, żeby samodzielnie przygotowywać dla siebie posiłki, za to chcą zdrowo się odżywiać. Co ważne w Fit Apetit możesz również liczyć na terminowe dostawy oraz bardzo korzystne ceny, więc jest to rozwiązanie, które sprawdzi się przez długi czas i pozwoli Ci wrócić do zdrowia.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.