16.04.2023

Cynk – rola w organizmie człowieka


Bez cynku, ludzki organizm nie może funkcjonować w sposób prawidłowy. Nasze ciała zawierają śladowe ilości pierwiastka. Mimo to, nieodpowiednia dieta i styl życia mogą doprowadzić do niedoborów tego mikroelementu. Jaką rolę w organizmie pełni cynk i dlaczego jest tak istotny?

Charakterystyka cynku

Cynk jest niezwykle istotnym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu. Pełni w nim wiele istotnych funkcji. Wystarczy wspomnieć, że można go znaleźć w strukturach niemal 200 enzymów. W związku z tym łatwo o konkluzję, związaną z faktem, że jeśli w naszej diecie brakuje tego mikroelementu, możemy doprowadzić do zaburzenia wielu istotnych procesów, zachodzących w ciele człowieka.

Zapotrzebowanie dorosłej osoby w cynk wynosi minimum 5mg na dobę. Wzorcowo jednak powinniśmy dostarczać od 15-20 mg tego mikroelementu.

Cynk odpowiada też za wygląd paznokci, włosów oraz skóry. Dzięki niemu skóra jest piękna, a rany goją się sprawnie. Pierwiastek ten związany jest z regulowaniem poziomu witaminy A w organizmie. Z tego powodu stanowi on nieocenione wsparcie w walce z trądzikiem oraz owrzodzeniami.

Minerał wspiera pracę organów wewnętrznych, głównie trzustki, odpowiedzialnej za wydzielanie insuliny, regulującej poziom cukru we krwi. Reguluje również pracę układu krążenia. Ma wpływ na prawidłowe ciśnienie, działa profilaktycznie, zapobiegając powstawaniu żylaków, wspiera również układ odpornościowy.

Cynk a dieta

Zdrowy człowieka dostarcza organizmowi cynk głównie za pośrednictwem bogatej, zróżnicowanej diety. Co ciekawe, najwięcej pierwiastka znajdziemy z ostrygach. Według badań w 100 gramach znajdziemy od 60 do 90 mg cynku. Tego typu owoce morza nie są jednak cenione przez wiele osób, u innych wywołują alergie. Nie są również łatwo dostępne.

W czym znajdziemy cynk?

  • Zarodki pszenne,
  • Pestki dyni,
  • Kakao,
  • Orzechy,
  • Sezam,
  • Słonecznik,
  • Wątróbka, podroby,
  • Olej lniany,
  • Żółtko jaja kurzego.

Niedobór cynku – objawy

Jeśli nie dostarczamy organizmowi cynku wraz z pożywieniem i nie stosujemy suplementacji, możemy borykać się z niedoborem cynku w organizmie. Skutki mogą być widoczne już na pierwszy rzut oka. Wiążą się m.in. z pogorszeniem stanu cery, łamliwością włosów i paznokci. Może występować trądzik i zmiany przypominające łuszczycę. Na skórze można zauważyć rozstępy. Pojawia się również problem z gojeniem się ran.

Kolejnymi powikłaniami niedobory pierwiastka są zburzenia układu immunologicznego, a więc zwiększenie podatności na różnego rodzaju infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Może pojawić się też uczucie zmęczenia, a także spadek koncentracji. Niedobór mikroelementu może skutkować także anemią.

Spadek poziomu cynku w organizmie może również odbić się na zmysłach. Zauważono korelację między niedoborem cynku, a osłabieniem smaku i węchu. Długotrwały niedobór może doprowadzić do kurzej ślepoty.

Nadmiar cynku - objawy

O wiele częściej mamy do czynienia z niedoborem cynku, niż z jego nadmiarem. Wchłanianie pierwiastka jest bowiem regulowane hormonalnie. Nasz organizm sam dostosowuje się do sytuacji. Gdy mamy do czynienia z niedoborem – chłonie mikroelement, a gdy z nadmiarem – wydala go. Do przedawkowania pierwiastka może dojść w sytuacji przyjmowania suplementów diety. Wówczas możemy zaobserwować objawy typowe dla zatrucia:

  • Mdłości i nudności,
  • Wymioty,
  • Ból brzucha,
  • Biegunkę.

Suplementacja cynku

Jeśli nasza dieta uboga jest w cynk, możemy suplementować pierwiastek, przyjmując farmaceutyki. Znajdziemy je bardzo często w preparatach, które mają zadbać o skórę, włosy i paznokcie. Warto jednak skontrolować ilość przyjmowanego cynku. Sięgając po różnego rodzaju preparaty, możemy bowiem zażyć zbyt dużą dawkę mikroelementu. Warto więc skonsultować przyjmowanie suplementów diety ze specjalistą, który pomoże nam w dobraniu preparatu, uwzględniając schorzenia i przyjmowane leki.


Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.