01.04.2023

Wapń – czy ludzki organizm go potrzebuje? Skutki niedoboru i nadmiaru minerału


Wapń jest jednym z minerałów, który składa się na ludzki organizm. Aby mógł on prawidłowo funkcjonować, należy utrzymywać go na odpowiednim poziomie. Ma wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne – dba o dobre samopoczucie. Czym charakteryzuje się wapń i czy powinniśmy go suplementować?

Wapń – krótka charakterystyka

Od mamy lub babci możemy usłyszeć, że wapń łagodzi objawy alergii. Tej tezy nie potwierdzają jednak badania przeprowadzane przez naukowców. Co więcej, odradza się stosowanie go razem z lekami antyhistaminowymi, bo może mieć negatywny wpływ na ich skuteczność.

Potwierdzone jest jednak to, że wapń jest podstawowym minerałem składu tkanki łącznej, zębów oraz kości. Ma wpływ na regulację hormonów i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Według badań oddziałuje na skurcze mięśni oraz serca, a ponadto uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych.

Kiedy sięgnąć po wapń? Minerał wykorzystywany jest w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie. Lekarze sięgają po niego również w przypadkach zatrucia metalami ciężkimi. Jest pomocny także podczas rehabilitacji po złamaniach kości. Wspiera organizm w przyswajaniu witaminy B12.

Czy ludzki organizm potrzebuje wapnia?

Minerał ten jest niezwykle istotnym składnikiem ludzkiego organizmu. Należy monitorować jego poziom we krwi i dbać o uzupełnianie niedoboru, szczególnie u dzieci. Ma on ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układów: szkieletowego, krwionośnego oraz mięśniowego. Niezbędny jest dzieciom w czasie dorastania. Szczególne zapotrzebowanie szacuje się między 8. a 17. Rokiem życia.

Wapń ma ogromny wpływ na ludzki organizm już na etapie życia płodowego. Płód czerpie go wówczas od matki. Dlatego kobiety w ciąży powinny zadbać i właściwą suplementację. Zapotrzebowanie kobiet w ten pierwiastek wynosi 1000-2000 mg dziennie.

Wapń w diecie – co jeść, aby zadbać o jego odpowiedni poziom?

Człowiek może czerpać wapń z pożywienia. Warto zadbać o różnorodną dietę, która dostarczy nam wszystkich składników odżywczych i mineralnych. Wapń znajdziemy m.in. w:

  • Mleku,
  • Serach,
  • Jogurtach,
  • Pestkach słonecznika,
  • Niebieskim maku,
  • Tofu,
  • Mleku sojowym,
  • Sezamie,
  • Orzachach,
  • Fasoli,
  • Jarmużu,
  • Szczypiorze,
  • Figach,
  • Morelach,
  • Kapuście włoskiej,
  • Rybach (przede wszystkim wędzonych).

Aby zadbać o odpowiedni poziom wapnia w organizmie, warto sięgać też po wodę wysokomineralizowaną, a nawet twardą wodę z kranu (zdatną do picia).

Co to jest hipokalcemia? Czyli niedobór wapnia

Hipokalcemia oznacza bardzo niski poziom wapnia w ludzkim organizmie. Przy skrajnym niedoborze minerału może dochodzić do zburzeń pracy układu nerwowego oraz mięśniowego. Symptomy mogą uwidocznić się przy poziomie wapnia w organizmie sięgającego poniżej 9 mg/l. Można wówczas odczuwać zmęczenie, bóle stawów oraz mięśni. Dostrzegane może być też pogorszenie stanu włosów, paznokci, a także skóry.

Niedobór wapnia skutkować może także odrętwieniem kończyn i napadami duszności. Kości ludzkie mogą stać się bardziej podatne na złamania. Może dojść do zaburzenia mineralizacji kości, co przekłada się na osteoporozę oraz krzywicę. Zaburzona równowaga mineralna, związana z wapniem może skutkować także zaburzeniami krzepliwości krwi, krwotokami z nosa, mimowolnym drganiem powiek, skurczami mięśni krtani. Skrajny niedobór magnezu może objawiać się podwójnym widzeniem oraz światłowstrętem.

Co to jest hiperkalcemia? Czyli czym skutkuje nadmiar wapnia

Może się zdarzyć, że będziemy mieć do czynienia z hiperkalcemią, czyli zbyt wysokim poziomem wapnia w organizmie. Stan ten może objawiać się m.in. brakiem apetytu, nudnościami, a także uporczywymi zaparciami. Wysokie stężenie minerału utrudnia wchłanianie żelaza oraz cynku. Może również prowadzić do powstawania złogów, jakimi są kamienie nerkowe.

Jak wapń wpływa na ludzki organizm?

Wapń wykorzystywany jest w leczeniu takich schorzeń jak np. osteoporoza. Dbanie o odpowiednią dietę, suplementację witaminy D, a także regularna dawka ruchu zapobiegają rozwojowi choroby. Pierwiastek zapobiega też takim chorobom jak: rak jelita grubego, odbytnicy, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także udaru mózgu. Część przeprowadzanych badań wskazuje powiązanie między suplementacją wapnia, a obniżeniem poziomu ciśnienia krwi. Wykorzystywany jest również jako zapobieganie stanowi przedrzucawkowemu.

Czy warto suplementować wapń?

Według badań dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka w wapń to 1000 mg. Kobiety w ciąży oraz te w fazie laktacji, a także osoby po 50. roku życia powinny przyjmować 1300 mg.

Wchłanianie wapnia w dużej mierze zależy od poziomu witaminy D w ludzkim organizmie. W naszej strefie klimatycznej, niestety nie wystarczy nam ekspozycja na słońce. Dlatego lekarze zalecają suplementowanie witaminy D. Dawka dla dorosłego człowieka to 2000 jednostek dziennie.


Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.