Dieta zasadowa rozwiązaniem problemów zakwaszonego organizmu

Dieta zasadowa, która nosi miano także alkalicznej jest wykorzystywana przez spore grono osób. Jej głównym zwolennikiem są osoby, które na co dzień borykają się z zakwaszeniem organizmu. Niesie za sobą także szereg innych korzyści w postaci przywrócenia dobrego samopoczucia czy zdrowia. Jakie działania należy podjąć w związku z tą dietą?

Świadomość równowagi zasadowo-kwasowej

Organizm człowieka działa w określony sposób i na co dzień należy dostarczać mu odpowiednich składników. Związane są z tym zasady racjonalnego żywienia. Niestety duża część osób zapomina o tym i chętnie sięga po różnego rodzaju żywność przetworzoną. Nie ma ona żadnego pozytywnego wpływu zarówno na samopoczucie jak również wygląd sylwetki. Jej jedyną zaletą jest fakt, że dostępna jest od ręki. Takie nawyki żywieniowe powodują, że duża część osób boryka się z różnego rodzaju dolegliwościami. Ich obecność niezależnie od stopnia intensywności dolegliwości powoduje, że codzienne funkcjonowanie nie jest już związane z wysokim komfortem.

W jakości życia bardzo duże znaczenie ma to czy nasz organizm osiąga równowagę kwasowo-zasadową. Jest to pojęcie bardzo rzadko poruszane przez co dużo osób może nie wiedzieć na czyn ono polega. Związane jest to ze stanem kiedy zachowana zostaje równowaga między kationami i anionami, dzięki czemu ph jest neutralne bądź lekko zasadowe lub kwasowe ale to związane jest również z funkcjonowaniem nerek. W sytuacji gdy dochodzi do przewagi związków kwaśnych to mowa jest wówczas o kwasicy. Jest to stan, podczas którego dobrze jest zadziałać szybko aby uniknąć jego negatywnych skutków. Dieta zasadowa może być jednym z czynników, które pozwolą odzyskać utraconą równowagę.

Powodów złego samopoczucia może być wiele przez co nie od razu skupiamy się na konkretnym czynniku. Chcąc ułatwić sobie to zadanie i szybciej wprowadzić zmiany do swoich nawyków żywienia najlepiej jest regularnie wykonywać badania. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mieć swój ogólny stan zdrowia stale pod kontrolą, a także dowiemy się o tym co wpływa na zbyt dużą ilość kwasu w naszym organizmie. Posiadając taką wiedzę można także skierować się do dietetyka, który ustali czy zasadowa dieta jest niezbędna i w razie potrzeby stworzy również jadłospis dostosowany do indywidualnych preferencji.

Skutki jakie powoduje zakwaszenie organizmu

Wszelkie odstępstwa od normy mogą powodować, że nasze samopoczucie, wygląd czy inne aspekty na tym cierpią. To samo dzieje się w przypadku, gdy w naszym organizmie występuje zbyt duża ilość kwasów. Zjawisko to w dłuższym przedziale czasu daje negatywne konsekwencje. W przypadku gdy dieta zasadowa jadłospis tygodniowy nie jest wprowadzona zauważać możemy następujące efekty:

 • Ból głowy pojawiający się bez przyczyny
 • Zwiększona czułość w obrębie stawów oraz mięśni
 • Problemy ze skupieniem się, a także stałe zmęczenie
 • Zwiększona nerwowość
 • Problemy w funkcjonowaniu układu pokarmowego, a przede wszystkim biegunki oraz zaparcia
 • Pogorszeniu ulega również wygląd, a przede wszystkim włosy, paznokcie oraz skóra
 • Dochodzi do znacznie częstszych infekcji, ponieważ układ odpornościowy jest osłabiony.

Rozwiązaniem takich problemów jest dieta zasadowa jadłospis, dzięki której znacznie łatwiej będzie odzyskać równowagę. W tego typu menu nie ma miejsca na produkty oparte na chemii. Osoby przechodzące na taką dietę będą musiały zrezygnować między innymi z przekąsek słonych oraz słodkich. Wykluczeniu ulegają także używki, które w każdym przypadku mają bardzo negatywny wpływ na organizm. Chcąc uzyskać oczekiwany efekt najważniejsze jest trzymanie się diety i nie zezwalanie sobie na odstępstwa.

Na jakie zasady należy się przygotować podczas diety zasadowej?

Dieta zasadowa na refluks posiada swoje założenia, których należy ściśle przestrzegać aby uzyskać efekt w pełni satysfakcjonujący. Mało osób może mieć świadomość tego jak to co jemy wpływa na nasze samopoczucie. Jest to bardzo niepokojące, gdyż z taką wiedzę można byłoby uniknąć wielu dolegliwości i cieszyć się o wiele lepszym i dłuższym życiem. Dieta alkaiczna opinie ma pozytywne, u osób które stosowały się do następujących zasad:

 1. Codzienne menu musi być pozbawione artykułów spożywczych, które doprowadzają do dużej zmiany w zakresie stężenia kwasu
 2. W jadłospisie powinna istnieć zależność proporcji, gdzie 70% będą zajmowały produkty zasadowe, natomiast zezwala się także na spożywanie 30 % artykułów mających odczyn kwasowy
 3. Dieta alkaliczna produkty to przede wszystkim warianty pozbawione mięsa
 4. W jadłospisie powinno znaleźć się miejsce na warzywa. Założeniem jest tutaj spożywanie ich na surowo
 5. Spożywane posiłki powinny być niewielkich rozmiarów. Niezbędne jest uzyskanie efektu pozbycia się głodu natomiast niepożądane jest uczucie przejedzenia
 6. Dużą rolę odgrywa odpowiedni poziom nawodnienia. Przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny wypijać około 2 litrów płynów
 7. Niezmiernie istotne jest całkowite wykluczenie używek
 8. Dbanie o obecność aktywności fizycznej, a także staranie się unikania stresu.

Poza oczywistym efektem jaki niesie za sobą dieta zasadowa produkty zauważyć można także dodatkowe konsekwencje związane z redukcją masy ciała. Zmiany nie są tutaj zbyt duże i polegają przede wszystkim na niewielkim wyszczupleniu sylwetki. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wprowadza się zdrowe nawyki żywienia. Małe porcje powodują, że jest się najedzonym, a nie przyjmuje się nadmiaru kalorii, który jest właśnie główną przyczyną tycia. Ponadto ogromną rolę odgrywa także aktywność fizyczna, o którą dbać powinien każdy.

Z czego powinien składać się jadłospis diety zasadowej?

Tworzenie menu dla diety alkalicznej opiera się przede wszystkim na uwzględnieniu zależności między produktami kwasowymi i zasadowymi. W drugiej grupie artykułów znajdują się przede wszystkim owoce i warzywa. Do określenia czy dana żywność zaliczana jest do wariantu kwaśnego odpowiada wskaźnik PRAL. W praktyce informuje on osobę o tym jak bardzo dany produkt obciąża organizm kwasami. Dla osób będących na diecie alkalicznej najbardziej atrakcyjne powinny być wszystkie produkty uzyskujące wartości ujemne. Do produktów jakie warto włączyć do swojej diety zalicza się:

 • Warzywa takie jak kapusta, brokuł czy buraki
 • Owoce przede wszystkim grejpfruty, ananas czy kiwi
 • Mleko i delikatne produkty mleczne
 • Zioła
 • Soki z warzyw oraz owoców

Po przeciwległej stronie będą natomiast znajdowały się produkty jakich dieta zasadowa obiad nie powinna zawierać. W tym przypadku wymienić warto następujące warianty:

 • Produkty o bardzo dużym wskaźniku przetworzenia
 • Duże ilości zarówno produktów mięsnych jak również rybnych
 • Cukier
 • Nadmiar produktów zbożowych
 • Jajka

Stosowanie się do tego typu zasad sprawi, że organizm będzie mógł znów pracować poprawnie. Znikną także problemy związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Bardzo duże znaczenie poza samą dietą pudelkową Poznań ma również aktywność fizyczna. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego jak wiele korzyści płynie z regularnego uprawiania sportu. W obecnych czasach wybór dyscyplin jest niemalże nieograniczony co powoduje, że raczej nie powinno być trudności z dostosowaniem kategorii do swoich możliwości czy preferencji.

Samodzielne stworzenie atrakcyjnego jadłospisu – czy jest możliwe?

Tworząc menu dla siebie warto jest posiadać chociaż minimalną wiedzę na temat tego jak łączyć poszczególne produkty. Każda dieta poza właściwościami odżywczymi czy leczniczymi powinna również posiadać atrakcyjny smak. Bez tego bardzo szybko można zniechęcić się, a tym samym stracić możliwość uzyskania oczekiwanych efektów. Nie mając chęci na tworzenie jadłospisu można wesprzeć się gotowym rozwiązaniem i wcale nie musi być to żywność przetworzona. Ciekawą opcją jest catering dietetyczny Kraków, dzięki czemu można całkowicie zrezygnować z przygotowywania sobie dań w domu. Dieta pudełkowa jest wariantem w pełni tworzonym przez profesjonalnych dietetyków oraz kucharzy. Możliwe jest określenie ilości kalorii, a także zdecydowanie się na pewne wykluczenia z diety. Zdrowe odżywianie wcale nie musi być skomplikowane.

Zalet wprowadzenia poprawnych nawyków żywienia jest ogromna ilość. Posiłki posiadające odpowiednią ilość witamin i minerałów sprawiają, że organizm przestaje być podatny na infekcje oraz niebezpieczne choroby. Zyskuje na tym bezpośrednio również nasze samopoczucie. Osoby dbające o to co jedzą cieszą się o wiele lepszą pamięcią oraz koncentracją. Nie mają trudności z zasypianiem, a także na co dzień odznaczają się znacznie większą ilością energii. Nie warto sięgać po niezdrowe warianty jeśli ma się do dyspozycji szereg produktów o drogocennych właściwościach i niepowtarzalnym smaku.

Czytaj więcej:

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.