17.04.2023

Chrom – pierwiastek, który pomaga kontrolować wagę?


Choć chrom jest pierwiastkiem śladowym, występującym w ludzkim organizmie – jest dla naszych ciał niezwykle istotny. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy. Mikroelement wpływa na metabolizm kwasów tłuszczowych, glukozy oraz białek. Uważa się także, że wspomaga odchudzanie. Jakie są jego właściwości?

Co to jest chrom? Właściwości pierwiastka

Choć badania nad chromem przeprowadzano dopiero w latach ’60 ubiegłego wieku, sam pierwiastek został odkryty w 1797 roku. Choć w organizmie człowieka znajdują się jego śladowe ilości, jego rola jest ważna. Obecnie prowadzone są badania, dotyczące tego, czy ludzkie ciało może funkcjonować bez chromu. Wokół tematu pojawiło się wiele kontrowersji. Jakie są jednak fakty?

Powszechnie, w diecie mamy do czynienia z chromem III, czyli chromem na III stopniu utleniania. Według badań, jest on zaangażowany w liczne procesy metaboliczne, a co ważne – nie jest też odkładany w organizmie człowieka. Ciało wydala jego nadmiar z moczem. Nadmiar chromu III może wiązać się ze zwiększeniem ryzyka występowania chorób nowotworowych.

Chrom bierze udział w procesach, związanych z metabolizmem glukozy. Wspólnie z insuliną transportuje ją do komórek i wspomaga jej przyswajanie. Ma więc wpływ na wysokość stężenia glukozy we krwi.

Pierwiastek chrom możemy znaleźć też w enzymach trawiennych. Odpowiada m.in. za metabolizm białek, a także syntezę kwasów tłuszczowych. Korzystnie wpływa na obniżenie złego cholesterolu, działając jako profilaktyka miażdżycy.

Według badań, chrom wspiera pracę układu immunologicznego, a do tego wykazuje działanie antyoksydacyjne. Wspiera też syntezę witamin oraz hormonów. Przyjmowany przez osoby chorujące na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników – pomagał obniżyć masę ciała, poprawiał owulację i wpływał na regularność cyklu menstruacyjnego.

Czy chrom odchudza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Osoby, które próbują zrzucić zbędne kilogramy i wspierają się suplementami, zawierającymi chrom, wskazują, że pomaga on im w walce o zdrowie i wymarzoną sylwetkę. Istnieje jednak grupa osób, która twierdzi, że wsparcie pierwiastka nie przyniosło oczekiwanych efektów.

Na temat odchudzających właściwości chromu głośno zrobiło się w latach ’80 oraz ’90 ubiegłego wieku. Większość badań i dostępnych publikacji nie łączy jednak budowania masy mięśniowej z suplementacją chromu. Nieco inaczej wygląda sprawa związana z walką z nadwagą oraz otyłością. Część badań wskazuje, że osoby, zażywające chrom, z większą łatwością traciły na wadze, podczas regularnych ćwiczeń. Co ważne, polepszyła się także ich tolerancja glukozy.

Badanie przeprowadzone na grupie kobiet z nadwagą wskazało, że włączenie pierwiastka do diety korzystnie wpływało na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Wiązało się to także z utratą masy mięśniowej. Chrom wciąż badany jest pod kątem zwalczania nadwagi oraz otyłości. Do tej pory nie przeprowadzono wielu takich testów na reprezentatywnej grupie badawczej.

Chrom – zapotrzebowanie

Według RDA Zdrowe osoby powinny przyjmować 50–200 μg chromu na dzień. Inny współczynnik AI, który uwzględnia przeciętne dostarczenie składników odżywczych poprzez pożywienie, głosi, że mężczyzna powinien przyjąć 35 μg/dzień, a kobieta 25 μg/dzień. Jeśli w organizmie występują niedobory mikroelementu lub dama osoba wykazuje wyższe zapotrzebowanie na chrom, dawka nie powinna przekraczać 250 μg/dzień.

Niedobór chromu – skutki

Zarówno niedobór chromu, jak i jego nadmiar może być szkodliwy dla ludzkiego ciała. Jego dostarczaniu wraz z pożywieniem nie sprzyja żywność wysoko przetworzona. Chromu ubywa też z organizmu z wyniku silnego lub długotrwałego stresu, intensywnej aktywności fizycznej, cukrzycy czy karmienia piersią.

Niedobór chromu może dawać następujące objawy:

  • Ból głowy,
  • Zmęczenie,
  • Rozdrażnienie,
  • Zachcianki na słodycze,
  • Nietolerancja glukozy,
  • Glukoza w moczu,
  • Insulinooporność,
  • Zaburzenia lipidowe,

Nadmiar chromu w organizmie – objawy

Jeśli przyjmujemy za dużo chromu poprzez dietę lub suplementację, możemy mieć do czynienia z przedawkowaniem pierwiastka. Nadmiar chromu może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Można zaobserwować pogorszenie przyswajania żelaza, co może skutkować anemią. Nadmiar chromu może doprowadzić do zwiększenia chorób nowotworowych, niekorzystnie wpływać na przyswajanie cynku oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka.

Suplementy diety

Chrom jest mikroelementem, który znajdziemy w wielu suplementach diety. Obecny jest też w odżywkach dla sportowców. Warto jednak zbilansować dietę oraz zażywanie farmaceutyków, aby uniknąć przedawkowania tego pierwiastka. Przed sięgnięciem po tego typu produkty, warto skonsultować się z lekarzem, który wykona badania w kierunku zawartości chromu w organizmie i dopasuje typ preparatu do naszych potrzeb, uwzględniając przy tym schorzenia oraz przyjmowane leki.


Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.