27.01.2024

Kawa na czczo: czy to dobry pomysł? 


Uwielbiasz ten napój? Właśnie od niego rozpoczynasz każdy kolejny dzień? Zastanawiasz się, jakie są skutki picia kawy na pusty żołądek? Czy jest to niezdrowe? Jak takie postępowanie wpływa zaś na hormon stresu? O tym i o wielu innych aspektach dowiesz się z poniższej lektury.

Dlaczego kawa jest tak popularna?

Kawa rano na czczo to często spotykana sytuacja w wielu polskich domach i mieszkaniach. W końcu to jeden z najbardziej popularnych napojów. Kawa nie tylko świetnie smakuje, ale także „stawia na nogi” i dodaje energii do działania. Można ją bardzo szybko przygotować, co szczególnie rano ma duże znaczenie.

W sklepach (stacjonarnych/online) z tym asortymentem nie brakuje wyboru. Dzięki temu można zdecydować się na rozmaite rodzaje kawy. Pod kątem producenta, zawartości kofeiny, smaku itd. Na skutek tego każda osoba powinna znaleźć to, na czym jej zależy.

Jaka na czczo kawa jest najbardziej popularna? Bardzo dużo osób decyduje się na opcję rozpuszczalną. Wystarczy tylko wsypać np. dwie łyżeczki do kubka, zalać gorącą wodą i gotowe! Jakie są inne rodzaje kawy? Np. sypana, zbożowa, zielona, czy bezkofeinowa. Coraz więcej osób decyduje się także na specjalne kapsułki z tym napojem.

Dlaczego kawa z rana na czczo jest tak popularna? Wiele osób zwraca uwagę nie tylko na kwestie smakowe, ale też na szereg innych właściwości. Ludzie doceniają, że kawa pobudza, poprawia koncentrację, pamięć krótkotrwałą i samopoczucie.

Dodatkowo ten czarny napój sprawia, że jest mniejsze ryzyko pojawienia się np. chorób neurodegeneracyjnych (m.in. Alzheimer) i cukrzycy typu 2. Ponadto kawa korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, funkcjonowanie układu trawiennego i metabolizm glukozy.

Czy kawa może być spożywana przez każdego? Niestety nie. Szczególnie muszą uważać osoby mające kłopoty z sercem, jelitami, czy kobiety w ciąży.

Kobieta przygotowująca sobie rano kawę.

Picie kawy na czczo: czy jest niezdrowe dla organizmu?

Mówi się, że kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą. Ma to znaczenie w związku z analizowanym dzisiaj tematem. Wiele osób powiela informacje, że kofeina na czczo to bardzo zły pomysł. W praktyce nie ma jednak na to konkretnych dowodów. Tak naprawdę to zatem sprawa indywidualna. 

Eksperci zaznaczają, że należy obserwować to, co dzieje się z organizmem. Jeśli zatem pijesz ten napój na czczo już od dłuższego czasu i nie zauważasz żadnych niepokojących objawów, to nie ma powodów do zmartwień. Jeżeli jednak czujesz się gorzej, to czas z tym skończyć. W ten sposób organizm daje Ci znać, że picie kawy na czczo mu się po prostu nie podoba.

Według naukowców, picie kawy z mlekiem na czczo nie powinno zaszkodzić, chociaż nie można tego wykluczyć w 100%. Każdy z nas jest inny i to powinien być dla Ciebie najważniejszy wniosek. 

Jeśli zaś zauważyłeś, że kawa na czczo nie działa na Ciebie dobrze, to nie rezygnuj całkowicie z tego napoju. Po prostu spożywaj go później (np. już po drugim śniadaniu). Pamiętaj, że picie kawy może być bardzo zdrowe, o ile dzienna dawka kofeiny nie jest większa od około 300 mg - 400 mg.

Kobieta trzymająca herbatę i kawę - zastanawia się, co wypić rano.

Kawa na czczo: skutki uboczne

Chcesz dowiedzieć się, czym jeszcze cechuje się picie kawy na czczo? Skutki (potencjalne) mogą mocno dać się we znaki. Trzeba jednak powtórzyć, że mogą, ale nie muszą. Każdy przypadek jest bowiem indywidualny.

Jakie są ewentualne skutki picia kawy na czczo? Często wybierasz ten napój? Zazwyczaj rano nie masz zbyt wiele czasu, ponieważ spieszysz się do pracy? Eksperci zaznaczają, że kawa może:

  • podrażnić żołądek
  • powodować zgagę i „odbijanie”
  • przyczynić się do pojawienia się nudności i wymiotów
  • nasilić wrzody

Na pewno zatem picie kawy na czczo powinno być szczególnie przemyślane przez osoby zmagające się z refluksem żołądkowym i mające kłopoty z jelitami (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego). W tym przypadku ryzyko pojawienia się powyższych problemów jest bowiem dużo wyższe (w porównaniu do osób całkowicie zdrowych).

Dorośli - w pośpiechu - piją kawę na czczo.

alt: Dorośli - w pośpiechu - piją kawę na czczo. 

Picie kawy na pusty żołądek a hormon stresu 

A czy kawa pita na czczo negatywnie wpływa na to zagadnienie? Obawiasz się, że spożywanie tego napoju na pusty żołądek może doprowadzić do większego poziomu kortyzolu? Warto zaznaczyć, że hormon stresu jest generowany przez nadnercza. Pomaga on m.in. w regulowaniu metabolizmu, ciśnienia krwi i poziomu cukru. Nadmiar kortyzolu jest jednak niepożądany, ponieważ może prowadzić do kłopotów ze zdrowiem.

Czy jednak picie kawy na czczo rzeczywiście ma tutaj negatywny wpływ? Eksperci zaznaczają, że poziom hormonu stresu osiąga szczyt po przebudzeniu. Później spada w ciągu dnia i po raz kolejny osiąga szczyt (tym razem we wczesnych fazach snu).

Co ważne, kawa rzeczywiście stymuluje produkcję kortyzolu. Właśnie dlatego pojawiają się opinie, że picie czarnego napoju z samego rana może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Naukowcy jednak uspokajają. Według nich kawosze, którzy regularnie piją kawę, zmagają się tylko z mało znaczącym wzrostem hormonu stresu. A czasami w ogóle taka sytuacja nie ma miejsca.

Pacjent pyta się doktora, czy kawa na czczo ma wpływ na hormon stresu.

Kawa z mlekiem na czczo: czy warto ją spożywać z samego rana? 

Bazując na poprzednim akapicie można dojść do bardzo intrygujących wniosków. Kawa rozpuszczalna na czczo nie powinna zaszkodzić, chociaż warto dokładnie obserwować swój organizm. Wielu ekspertów pochyla się jednak nad jeszcze innym tematem. Po przebudzeniu poziom kortyzolu jest wysoki: czy zatem picie kawy z samego rana jest logiczne? Okazuje się, że nie do końca…

Kiedy zatem powinna być spożyta kawa na czczo? Czy szkodzi ona na żołądek? Jeśli jesteś zdrowy (nie masz np. kłopotów z jelitami) i nie zaobserwowałeś niczego niepokojącego, to nie musisz martwić się tym zagadnieniem. Eksperci zaznaczają jednak, że lepiej jest spożyć kawę wtedy, kiedy poziom kortyzolu zacznie spadać. Np. kilka godzin po wstaniu z łóżka (do drugiego śniadania) itp. Warto wziąć to pod uwagę, aby np. utrzymać swoją koncentrację na odpowiednio wysokim poziomie.

Jeśli masz taką możliwość, to pomyśl o tym rozwiązaniu. Zrób sobie kawę dopiero w firmie korzystając ze znajdującego się tam ekspresu. Albo przygotuj ją w domu i wlej do termosu. A spożyj dopiero kilka godzin po przebudzeniu.

Kobieta myśli o tym, czy kawa na czczo z mlekiem jest dobrym pomysłem…

Czego jeszcze warto unikać? 

To, że raczej kawa na czczo Ci nie zaszkodzi, nie powinno sprawić, że całkowicie zbagatelizujesz to zagadnienie. Jak wszystko, również ten popularny, czarny napój ma swoje walory i pewne mankamenty. Nawet jeśli jesteś kawoszem, to nie przesadzaj! Eksperci rekomendują, aby dobowa liczba filiżanek z tym napojem nie przekroczyła 4. Nawet jeśli np. intensywnie pracujesz nad pewnym projektem i najprawdopodobniej będziesz musiał „zarwać nockę”.

Dlaczego umiarkowanie jest bardzo ważne? Picie kawy na czczo nie jest szkodliwe, ale spożywanie zbyt dużych dawek kofeiny jak najbardziej tak. Dlaczego? Możesz m.in. uzależnić się od tego składnika. A jest to potem bardzo kłopotliwa sprawa…

Nadmierne dobowe dawki kofeiny przyczyniają się też do ograniczenia wchłaniania białka i żelaza. A są to 2 bardzo istotne składniki, bez których nie da się optymalnie funkcjonować (np. niedobory żelaza prowadzą do anemii).

Z czym jeszcze trzeba się liczyć? Z większym poziomem cholesterolu we krwi i szybszą pracą serca (jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które już mają kłopoty z tym narządem). Nadmierne dawki kofeiny powodują także kłopoty ze snem, uczucie niepokoju (u niektórych objawia się to nawet atakami paniki), podrażnienie itd.

Kawa rano na pusty żołądek z mlekiem może powodować negatywne skutki, jeśli jesteś uczulony na laktozę. W takiej sytuacji najlepiej jest pić napoje bez takich dodatków albo kupić specjalne produkty.

Facet pijący kawę z termosu na czczo

Czarna kawa na czczo vs dieta pudełkowa: od czego lepiej jest zacząć dzień? 

Nie wiesz, co będzie odpowiednim rozwiązaniem? Kawa z mlekiem na czczo? Sama kawa? A może warto po prostu najpierw zjeść śniadanie?

Takich pytań nie brakuje. Osoby zamawiające zestawy pudełkowe od Fit Apetit mają wiele wątpliwości. Dotyczących właśnie m.in. tego zagadnienia. Ty też nie wiesz, co zrobić? Skontaktuj się zatem z naszymi dietetykami. Eksperci przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują najlepsze możliwe rozwiązanie. Dietetycy pracujący dla Fit Apetit wszystko Ci dokładnie rozpiszą. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co jeść i pić pod kątem optymalnej kolejności. Tak, aby czuć się dobrze, mieć mnóstwo energii i z sukcesami realizować swoje cele.

Zastanawiasz się też, czy czarna kawa może być spożywana w trakcie odchudzania? Jak najbardziej tak. Zwłaszcza jeśli chodzi o napoje bez żadnych dodatków. W końcu nie zawierają one praktycznie żadnych kalorii. Jeżeli sprawa dotyczy kaw z mlekiem i cukrem, to wówczas kontakt z naszymi dietetykami jest szczególnie rekomendowany. Ogólnie zachęcamy do tego, aby w ogóle zrezygnować z cukru. Kaloryczność kaw z mlekiem musi być zaś uwzględniona w codziennym jadłospisie. Jest to bardzo ważne m.in. pod kątem odchudzania.

Kobieta otwiera zestaw pudełkowy - zastanawia się, czy najpierw zjeść posiłek czy wypić kawę na czczo.

Kawa na czczo: czy to dobry pomysł? Podsumowanie 

Kawa to bardzo popularny napój. Nie tylko ze względu na smak, ale też szybkość przygotowania i właściwości prozdrowotne.

Eksperci rekomendują, aby pić maksymalnie 4 filiżanki tego napoju na dzień.

Czy kawa rano na czczo szkodzi? W zdecydowanej większości przypadków nie! Należy jednak obserwować siebie i swój organizm. Jeśli nic się nie dzieje, to możesz pić kawę z samego rana. W przeciwnym razie należy z tego zrezygnować (możesz wypić ten napój np. kilka godzin później).

Kiedy kofeina na pusty żołądek może okazać się szczególnie problematyczna? W przypadku osób borykających się z refluksem i mających kłopoty z jelitami. Potencjalne skutki uboczne to np.: podrażnienie żołądka, zgaga, „odbijanie”, nudności, wymioty, czy nasilenie wrzodów.

Czy picie kawy negatywnie wpływa na kortyzol? Nie. Eksperci zaznaczają jednak, że lepiej jest spożyć kawę wtedy, kiedy poziom hormonu stresu zacznie spadać. Np. kilka godzin od momentu wstania z łóżka.

Nie wiesz, czy lepiej zacząć dzień od kawy? A może od śniadania z Twojego zestawu pudełkowego? Masz rozmaite pytania? Skontaktuj się z ekspertami z Fit Apetit, którzy wszystko Ci bardzo dokładnie wytłumaczą.


Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.