04.05.2022

Co jeść przy anemii? Sprawdzona dieta dla każdego


Dieta przy anemii powinna być właściwie zbilansowana, ponieważ jest to najlepszy sposób na to, żeby zadbać o swoje dobre samopoczucie oraz zdrowie, a przede wszystkim polepszyć wyniki. W naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, dzięki którym poprawi się Twoje samopoczucie, ale również stan fizyczny całego organizmu.

Co jeść na anemię? To naprawdę bardzo trudne schorzenie, które dotyka sporej ilości osób. Na szczęście świadomość społeczeństwa jest coraz wyższa, co sprawia, że codzienna dieta nie musi być uciążliwa, co za to może stać się nowym, zdrowym stylem życia. W ten sposób nie tylko poprawisz swoje zdrowie, ale przede wszystkim poczujesz się lepiej we własnym ciele. Zdrowe odżywianie ma również rewelacyjny wpływ na zdolność koncentracji, co może poprawić Twoje wyniki w pracy!

Dieta na anemie – jakie produkty jeść?

Właściwie zbilansowana dieta to absolutny klucz do dobrego zdrowia oraz świetnego samopoczucia. Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że niedobór żelaza może być konsekwencją, która prowadzi do anemii. Jeżeli chodzi o przyczyny, to może to być utrata krwi, związana nie tylko z ranami, ale również miesiączką. Do tego mogą dochodzić różnego rodzaju niedobory w diecie, ale również upośledzenie wchłaniania żelaza, co może okazać się dość częstą przyczyną takiego stanu rzeczy. Anemia u dzieci występuje dość często, choć zdarza się również u osób dorosłych. Schorzenie może doprowadzić do wielu przykrych dolegliwości, a przede wszystkim pogorszenia samopoczucia oraz słabej koncentracji. Co jesc przy anemii? Musisz wiedzieć o tym, że to właśnie dieta jest jednym z najważniejszych elementów całkowitego pozbycia się tego problemu.

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że przeciętnie w ciągu dnia każdy człowiek powinien spożywać od 10 do 14 mg żelaza dziennie. Dieta – anemia polega przede wszystkim na pokryciu tego zapotrzebowania, co skutkuje znaczną poprawą samopoczucia, a także zwiększeniem odporności własnego organizmu. Jeżeli chcesz zatem wzbogacić swoją dietę o ten pierwiastek, postaw na takie produkty, jak:

- mięso oraz różnego rodzaju przetwory mięsne – jadłospis w diecie przy anemii powinien zawierać mięso z wołowiny oraz cielęciny, ale również różnego rodzaju podroby, takie jak wątróbka drobiowa, wołowa, wieprzowa oraz cielęca. Jest to bowiem bogate źródło żelaza,

- ryby – jeżeli zastanawiasz się nad tym co jesc na anemie, ryby będą świetnym wyborem. Przede wszystkim warto postawić na łososia, tuńczyka, makrelę, ale również pyszne sardynki,

- jaja,

- pełnoziarniste produkty zbożowe,

- owoce – w szczególności mowa tutaj o owocach jagodowych, a więc malinach oraz porzeczkach, owoce suszone, a także awokado również są doskonałym źródłem żelaza,

- ziarna oraz orzechy i nasiona,

- warzywa – co jeść przy anemii i cukrzycy? Oczywiście warzywa! Najlepiej te sezonowe, które są świeże oraz pyszne. Postaw a buraki i boćwinę, bób, szpinak, koper, a także zielony groszek. Dodatkowo możesz również spożywać jarmuż, nasiona roślin strączkowych, takie jak groch, soczewica oraz fasola. Wszystkie są pyszne oraz bardzo zdrowe.

Dieta na anemie – jadłospis powinien zawierać produkty odzwierzęce, ponieważ to właśnie tam można znaleźć żelazo hemowe, które jest łatwiej przyswajalne, niż w przypadku niehemowanego, które znajduje się w produktach roślinnych, a jego wchłanialność jest po prostu niższa.

Dieta dla anemika – nie zapominaj o witaminie C

Dieta przy anemii u osób starszych powinna obejmować nie tylko produkty bogate w żelazo. Przede wszystkim muszą to być również produkty bogate w witaminę C, których nie brakuje w szczególności w warzywniaku. Włącz do swojego codziennego jadłospisu natkę pietruszki, różnego rodzaju cytrusy, paprykę, kapustę, chrzan, dziką różę, kiwi, kalarepę. To właśnie witamina C ma pozytywny wpływ na zwiększenie się wchłaniania żelaza, a więc jej spożycie sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej na co dzień.

Jeżeli chodzi o przepisy, to warto pamiętać o tym, że są również produkty, które ograniczają dobre przyswajanie żelaza. To oznacza, że w daniach na co dzień warto ich unikać. Mowa tutaj o kawie oraz herbacie, które zawierają polifenole. Podobnie fityniany, obecne w otrębach, a także nasionach roślin strączkowych, one również mogą ograniczać wchłanianie się żelaza.

Co na anemie jesc? Tutaj kluczowe jest odpowiednie łączenie poszczególnych produktów, tak aby zmaksymalizować wchłanianie się żelaza. Efektem będzie nie tylko odpowiednie samopoczucie, ale również doskonały wygląd i znacznie jędrniejsza skóra.

Dieta w anemii, a kwas foliowy

Kwas foliowy to inaczej witamina B9, którą powinien zawierać jadłospis przy anemii. To ważne, ponieważ niedobory mogą wiązać się z niedokrwistością. Jest to również niezbędny elementy do tego, aby układ nerwowy zaczął działać prawidłowo. Warto zatem przede wszystkim wybierać na co dzień sporo produktów, które są naturalnym źródłem witaminy B9.

Jaka dieta przy anemii? Bogata w warzywa oraz owoce. Przede wszystkim powinny to być zielone warzywa liściaste, takie jak kapusta, szpinak, kalafior czy brokuły. To jednak nie wszystko, ponieważ cenne są również nasiona roślin strączkowych, a więc bób, fasola, groch oraz soczewica. Co należy jeść przy anemii? Zdecydowanie rewelacyjnym wyborem będą takie warzywa jak pomidory, buraki oraz papryka, orzechy oraz nasiona, a także owoce! Możesz z powodzeniem jeść zatem awokado, banany i pomarańcze. Nie zapominaj również na co dzień o pełnoziarnistych produktach zbożowych, które są bardzo zdrowe oraz pyszne, a więc na pewno warto je włączyć w swoją codzienną dietę. Nie zapominaj również o produktach odzwierzęcych, które również są bogatym źródłem kwasu foliowego, a więc żółtku kurzego jajka oraz wątróbce.

Dieta na anemię, a witamina B12

Rozwój niedokrwistości może być również konsekwencją niedoboru witaminy B12. Jadłospis na anemię powinien być zatem w nią bogaty. W tym przypadku dochodzi do zbyt małego powstawania czerwonych krwinek, co również może być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Niestety, ale często niedobory witaminy B12 wiążą się nie tylko z jej zbyt małym spożyciem, ale również z różnego rodzaju zaburzeniami wchłaniania z przewodu pokarmowego.

Co trzeba jeść przy anemii? Przede wszystkim witamina B12 nie jest wytwarzana przez rośliny, a więc można ją znaleźć w produktach odzwierzęcych, takich jak mięso, jaja, podroby, mleko czy produkty mleczne. Warto jednak podkreślić, że można ją z powodzeniem znaleźć również w niektórych fermentowanych produktów i w algach, a więc je również warto włączyć do swojej codziennej diety.

Dieta wegetariańska przy anemii

Powszechnie uważa się, że dieta przy anemii z niedoboru żelaza również może być wegetariańska. Jest to związane z tym, że jeżeli będzie ona odpowiednio skomponowana, zagwarantuje właściwą podaż żelaza do organizmu człowieka. Główne źródło żelaza to zarówno w przypadku wegetarian, jak i wegan przede wszystkim rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, pestki, a także niektóre owoce suszone. Oczywiście w diecie wegetariańskiej świetnym źródłem żelaza jest także żółtko. Jakie produkty warto zatem spożywać? Na pewno jest to gotowana soja, soczewica, biała fasola, tofu, tahini, pestki dyni, masło z orzechów arachidowych, morele suszone, płatki owsiane, suszone figi, gotowane żółtko czy pestki słonecznika.

Wbrew pozorom, wegetarianie mogą spożywać tyle samo żelaza co osoby, które są na diecie tradycyjnej. Jednak w przypadku produktów spożywanych przez wegan i wegetarian przyswajalność żelaza wynosi 10%, z kolei z diety, która zawiera mięso jest to 18%. Różnica nie jest jednak na tyle duża, aby rezygnować ze swoich przekonań, zwłaszcza, że można ją bardzo łatwo zniwelować, właściwie komponują swoje posiłki. Szeroki wybór wspaniałych jadłospisów oraz diet, które są właściwie zbilansowane, a więc bogate również w żelazo można znaleźć w ofercie firmy Fit Apetit. Jeżeli nie masz zatem czasu, chęci, ani umiejętności do przygotowywania dobrze zbilansowanych posiłków, koniecznie postaw na catering dietetyczny, który przyniesie Ci ogrom korzyści.

Co jeść przy anemii z niedoboru żelaza?

Dieta przy anemii u dziecka oraz u dorosłych wiąże się z koniecznością zmiany diety na lepszą. Często jest to niezbędny element do zmiany swojego życia oraz sposobów żywienia organizmu. Niedobór żelaza wiąże się z koniecznością wdrożenia właściwych produktów do swojej codziennej diety. Wyżej wspomnieliśmy już przede wszystkim o tym, że należy spożywać różnego rodzaju produkty odzwierzęce. Jednak dobrym pomysłem jest również postawienie na nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe oraz warzywa, które również są bogatym źródłem żelaza. Dużą zawartość można znaleźć w pestkach dyni, orzechach pistacjowych, soi, natce pietruszki, kakao, białej fasoli, grochu, soczewicy, kaszy jaglanej czy niebieskim maku. Zdrowe i bogate w żelazo są także pestki słonecznika.

Jakie produkty jeść przy anemii? Tego dowiedziałeś się powyżej. Warto jednak pamiętać również o tym, co możesz pić w walce z tym schorzeniem. Najlepiej jest wybierać czystą wodę, ale również herbaty owocowe oraz słabe napary ziołowe. Możesz również swobodnie postawić na soki warzywne oraz soki owocowe, które są także bogatym źródłem wielu cennych witamin. Pamiętaj o tym, aby na co dzień unikać kawy oraz herbaty.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.