01.05.2022

Dieta na serce. Jak wzmocnić serce i czego unikać w codziennej diecie?


Co jeść na serce? Tego dowiesz się z naszego krótkiego artykułu. Odpowiemy w nim na podstawowe pytania, dotyczące diety, która sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej, a przede wszystkim Twoje serce będzie zdrowe! Warto, żebyś odpowiednio zbilansował swój jadłospis, a sporo na tym skorzystasz.

Dieta przy arytmii serca powinna być odpowiednio zbilansowana. To samo dotyczy innych chorób tego narządu. Najważniejsze jest to, żeby przestrzegać określonych zasad żywieniowych. W ten sposób poczujesz się znacznie lepiej i pewniej. Przede wszystkim jest to najlepszy sposób, żeby zadbać o dobre samopoczucie, ale również o profilaktykę swojego zdrowia.

Dieta na wzmocnienie serca – najważniejsze informacje

Zastanawiasz się nad tym, co jeść na wzmocnienie serca? W takim razie trafiłeś idealnie, ponieważ w naszym krótkim artykule znajdziesz szereg wskazówek, które na pewno okażą się dla Ciebie przydatne. Jeżeli chodzi o profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych, to główną rolę odgrywa tutaj jadłospis, który jest właściwie zbilansowany. To dlatego dieta dla serca może być bardzo różnorodna. Najczęściej za prawdziwe wzorce żywieniowe stawia się dietę śródziemnomorską oraz DASH, która jest powszechnie stosowana w przypadku kontroli nadciśnienia tętniczego. Choroba niedokrwienna serca może być bardzo problematyczna, a w jej przypadku również istotne jest to, żeby zadbać o swoją dietę, tak aby nie tylko samopoczucie było lepsze, ale przede wszystkim poprawić sprawność tego organu.

Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, postaw na profilaktykę, a więc odpowiednią dietę. Z badań wynika, że w tym przypadku niezbędne jest spożycie dużej ilości warzyw oraz owoców nieskrobiowych, a więc nie dotyczy to ziemniaków, a także batatów. Oczywiście konieczne do tego jest również regularne jedzenie orzechów, strączków, a także olejów roślinnych. Dla zdrowia świetnym rozwiązaniem są różnego rodzaju jogurtu, w szczególności naturalne oraz produkty, które przygotowuje się z pełnego ziarna. Co ważne, dieta przy niewydolności serca zakłada również ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, a także przetworzonego czy żywności, w której znajduje się wiele węglowodanów rafinowanych. Dodatkowo należy także unikać soli. Jest to najlepszy sposób na to, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby sercowo-naczyniowe. Dobra wiadomość jest również taka, że to także sposób na zmniejszenie ryzyko wystąpienia nadwagi oraz otyłości. Jadłospis w diecie na serce zakłada bowiem spożywanie odpowiedniej liczby kalorii, która nie przekracza dziennego zapotrzebowania.

Dieta przy chorobach serca, a tłuszcze

Dieta przy rozruszniku serca oraz w przypadku innych problemów z tym narządem obejmuje konieczność spożywania określonych produktów spożywczych. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jakość występujących w daniach tłuszczów. Niestety, ale wiele z nim ma niekorzystny wpływ na zdrowie, co w szczególności dotyczy układu krążenia. Dieta przy zawale serca wymusza konieczność zrezygnowania lub ograniczenia spożywania masła, oleju kokosowego oraz palmowego, a tym bardziej różnego rodzaju tłustych gatunków mięsa, a w szczególności wieprzowiny, gęsiny oraz kaczki. To właśnie tego typu produkty mogą mieć zły wpływ na zdrowie człowieka. Alternatyw jest naprawdę bardzo wiele. Wśród nich należy wyróżnić możliwość spożywania produktów, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, a więc są to m.in. tłuste ryby morskie, takie jak tuńczyk, makrela oraz łosoś. Na co dzień w kuchni możesz również wykorzystywać olej rzepakowy, oliwę z oliwek, awokado, różnego rodzaju nasiona, w tym również orzechy.

Musisz wiedzieć o tym, że dieta przy chorobie wieńcowej serca nie powinna zawierać w szczególności izomerów trans kwasów tłuszczowych, które są także nazywane tłuszczami trans. To właśnie one mają bardzo zły wpływ na profil lipidowy, określający poziom cholesterolu w krwi człowieka. Jak najbardziej ogranicz produkty, w których znajdują się tego typu tłuszcze. Tego najpopularniejsze to m.in. kostki rosołowe, wyroby cukiernicze czy żywność fast-food.

Co jeść na zdrowe serce? Zwróć uwagę na mięso

Musisz wiedzieć o tym, że dieta dla chorych na serce może być bogata w mięso, jednak zdecydowanie to odpowiednie dla Twojego zdrowia. Jego wybór nie jest łatwy, ale na pewno nie niemożliwy. Przede wszystkim warto, żebyś zrezygnował z czerwonego mięsa, ale także tego tłustego, a więc wieprzowiny oraz gęsiny, które najlepiej jest całkowicie wykluczyć ze swojej codziennej diety, ponieważ to właśnie one mogą się przyczyniać do powstawania różnego rodzaju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Świetna alternatywa to jednak chude mięso, na które zdecydowanie możesz postawić! Są to takie produkty jak białe mięso, a więc to pochodzące z kurczaka oraz indyka. Możesz je wplatać w swoje codzienne posiłki i tym samym cieszyć się doskonałym zdrowiem na przez długie lata. Oczywiście dietetycy zalecają jednak spożywanie mięsa w znacznie mniejszych ilościach i zdecydowanie postawienie na wplecenie w swój codzienny jadłospis takich produktów jak przede wszystkim warzywa, które są bardzo zdrowe dla organizmu człowieka.

Dieta na zdrowe serce, a sól

Dieta dla chorych na serce jest bogata w naturalne przyprawy i te posiłki mogą być naprawdę bardzo smaczne. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby ze swojego codziennego jadłospisu całkowicie wykluczyć sól, która jest bardzo niebezpieczna dla Twojego zdrowia. Niestety, wiele osób ma trudności z rezygnacji z niej podczas codziennego gotowania. Ponadto jest ona obecna również w produktach, które kupujemy na co dzień. Dotyczy to nawet pieczywa, wędzonych ryb, wędlin czy serów! Jeżeli zatem Twoje zdrowie nie jest Ci obojętne, postaw po prostu na czytanie składów w sklepie.

Jadłospis przy arytmii serca powinien być wolny od soli. Zwłaszcza, że może ona doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Staraj się zatem przygotowywać dania, w których składzie jest niewiele soli, a najlepiej w ogóle. Tym bardziej nie sól potraw, które już znajdują się na Twoim talerzu. Najlepiej, żebyś całkowicie wyrzucił solniczkę ze swojego domu. W zamian polecamy używanie aromatycznych ziół. Świeże możesz hodować na parapecie kuchennego okna. Nie tylko wspaniale smakują, ale również pachną oraz świetnie się prezentują, a więc będzie to również rewelacyjna dekoracja.

Jaka dieta przy arytmii serca? Ograniczają sól do minimum, a najlepiej do zera. Dopuszczalne jest jednak spożycie 5 gram dziennie, co daje około jednej łyżeczki soli.

Dieta dla chorych na serce, a nabiał

Jeżeli chcesz cieszyć się świetnym zdrowiem przez długi czas, w swoje życie powinieneś wdrożyć odpowiednie sposoby żywienia. Dieta przy chorobie niedokrwiennej serca dopuszcza możliwość spożywania nabiału. Warto jednak zwracać uwagę na jego jakość! Przede wszystkim w tym przypadku kluczowe jest to, że powinny one zawierać niższą ilość tłuszczów nasyconych. Lepiej zatem, żebyś unikał serów topionych, żółtych, feta, a także mascarpone. To właśnie one są bogatym źródłem tłuszczów nasyconych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby do swoich codziennych posiłków włączył mleko, jogurty naturalne, twaróg czy mazzarellę. Tego typu nabiał jest jak najbardziej dopuszczalny, a więc zdecydowanie warto na niego postawić.

Warzywa, owoce i zboża, czyli dieta przy chorym sercu 

Dieta przy zapaleniu mięśnia sercowego oraz innych problemach z tym narządem powinna być uważnie przemyślana. Przede wszystkim powinna w dużej mierze opierać się na świeżych, sezonowych warzywach. Oczywiście w tym przypadku nie powinno zabraknąć również pysznych owoców, które również są bardzo zdrowe. To wspaniałe źródło cennych dla Twojego organizmu witamin, a więc nie pomijaj tej kwestii. Możesz z powodzeniem przygotowywać dania z soczewicy, soi, fasoli, a także ciecierzycy. Nasiona roślin strączkowych są bowiem naprawdę bardzo zdrowe, a przy tym również pyszne.

W swoim codziennym jadłospisy uwzględnij również szereg produktów, które są bogate w potas. Na pewno będą to pomidory, ziemniaki, szpinak, brokuły czy banany. Tego typu warzywa oraz owoce możesz wplatać w swoje codzienne posiłki, a więc nie tylko obiady, ale również śniadania oraz kolacje.

Przepisy kulinarne dla chorych na serce są dostępne w wielu książkach kucharskich, których nie brakuje na rynku. Lekarze mogą Ci również polecić skorzystanie z broszur, które można znaleźć w ich gabinetach. Oczywiście dobrą propozycją jest także postawienie na pyszne i zdrowe posiłki od Fit Apetit. To właśnie nasze jadłospisy wyróżniają się odpowiednim zbilansowaniem i są bogatym źródłem pysznych, świeżych warzyw. Wykorzystaj to zatem!

Dieta dobra na serce – czy suplementy są potrzebne?

Zastanawiasz się nad tym, czy odpowiednio zbilansowana dieta przy chorobie wieńcowej serca wymaga korzystania również ze specjalnych suplementów? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. W aptekach są dostępne suplementy diety na zdrowe serce, z których możesz, a nawet powinieneś korzystać, jeżeli zaistnieje taka konieczność, a wszystko jest uzależnione przede wszystkim od wyników badań, które możesz zrobić, a które na pewno zleci Ci lekarz.

Przede wszystkim dobre suplementy na zdrowe serce zawierają kwasy tłuszczowe Omega-3. To właśnie one mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie serca. Świetnie działają, jeżeli spożywa się 250 mg EPA oraz DHA w ciągu doby. To jednak nie wszystko, ponieważ polecany są również witaminy B6 oraz B12. Jak działają? Przede wszystkim wpływają na właściwe utrzymanie metabolizmu homocysteiny, a przecież to właśnie jest główny czynnik wystąpienia różnego rodzaju zmian miażdżycowych czy zakrzepowych w organizmie każdego człowieka.

Kwas foliowy jest z kolei sposobem na wsparcie produkcji krwi, a także utrzymania odpowiedniego metabolizmu homocysteiny.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.