COVID-19 - co warto wiedzieć

Covid-19 to choroba (ang. corona-virus-disease-2019) wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Ale czym właściwie są koronawirusy? Skąd taka dziwaczna nazwa? Dlaczego nie ma na nie lekarstwa?

Koronawirusy mają kształt kuli. Ale jej powierzchnia pokryta jest wypustkami, które tworzą coś na kształt korony. Dzięki tym wypustkom, wirusy mają możliwość „przyczepiania się” do komórek naszego organizmu.

Zdecydowana większość koronawirusów występuje u zwierząt. W chwili obecnej naukowcy wyodrębnili 7 rodzajów, które atakują również ludzi. Cztery z nich wywołują łagodne i umiarkowane infekcje dróg oddechowych objawiające się typowym przeziębieniem. Inne, w przypadku organizmu borykającego się ze spadkiem odporności, doprowadzić mogą do zapalenia oskrzeli czy płuc.

Wirusy te przenoszą się drogą kropelkową, co oznacza, że znajdują się w drobinkach śliny osób, które kaszlą lub kichają. Dodatkowo możemy się nimi zarazić dotykając powierzchni, na których się znajdują, a następnie naszych ust, nosa lub oczu. Pamiętajcie, w oczach również znajduje się błona śluzowa, przez którą z łatwością mogą przeniknąć koronawirusy!

koronawirus-jak-zapobiegac.jpg

SARS-CoV-2

Atakujący obecnie koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje objawy od łagodnych po bardzo ciężkie, kończące się niestety śmiercią. Pojawić mogą się między innymi kaszel, gorączka, katar, ból gardła czy biegunka. Z upływem czasu dolegliwości mogą się nasilać i powodować duszności i krótki oddech. Początkowo uważano, że wirus ten jest najgroźniejszy jedynie dla osób w podeszłym wieku, które mają z reguły szereg chorób współistniejących. Okazuje sie jednak, że na świecie również ogrom ludzi młodych znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

W Internecie w ostatnich dniach pojawiła się masa fakenewsów, które wprowadzają niepotrzebne zamieszanie i doprowadzają niekiedy do tragicznych w skutkach wydarzeń. Oto kilka z nich:

1. Osoby, które nie kaszlą i nie mają żadnych objawów napewno są zdrowe.

Niestety jest to fałsz. Naukowcy już potwierdzili, że część osób zakażonych koronawirusem nie ma ŻADNYCH objawów infekcji. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zarażają one kolejne osoby, robiąc to zupełnie nieświadomie.

2.  Broda zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem

Fałsz - Broda nie ma wpływu na to, czy się zarazisz. Co nie zmienia faktu, że musisz pamiętać o higienie osobistej.

3.  Psy i koty mogą zarażać koronawirusem

Fałsz - Nie ma żadnych dowodów na to, aby nasze czworonogi zarażały i mogły się zarazić koronawirusem atakującym ludzi. Niestety wielokrotnie w mediach pojawiały się informacje, o zwierzętach wyrzucanych na ulicę z obawy przed zachorowaniem. NIE RÓBCIE TEGO!

4. Czy biegając rekreacyjnie można się zarazić?

Jeżeli biegacie sami, bez kontaktu z innymi ludźmi oraz przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, ryzyko zarażenia jest znikome. Ze swojej strony mimo wszystko polecamy, aby robić to w specjalnie do tego przeznaczonych maseczkach oraz po powrocie do domu dokładnie myć ręce wodą z mydłem.

5. Czy przez własny telefon komórkowy można się zarazić koronawirusem?

Niestety TAK. Nasza „komórka” dotykana jest przez nas wielokokrotnie każdego dnia, często brudnymi rękoma. Telefon odbieramy będąc na ulicy czy w sklepie. Ważne jest, aby regularnie czyścić nasz telefon ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym - spirytusem lub innym na bazie alkoholu.

6. Czy można zarazić się poprzez jedzenie?

NIE, obecnie brak jest jakichkolwiek dowodów, o możliwości przenoszenia wirusa drogą pokarmową. Na całym świecie nie odnotowano ani jednego takiego przypadku. Nie oznacza to jednak, że można bezkarnie jeść nieumyte warzywa, czy owoce. Obowiązują takie same zasady higieny jak zawsze.

covid19.jpg

Co zatem zrobić aby uniknąć zarażenia lub przynajmniej zminimalizować ryzyko?

  • Myj ręce jak najczęściej! Koniecznie wodą z mydłem i w określony sposób - minimum 20 sekund lub dezynfekuj je środkiem na bazie alkoholu
  • Gdy kaszlesz albo kichasz rób to zasłaniając twarz wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką higieniczną
  • #zostańwdomu - jeżeli nie masz takiej możliwości unikaj skupisk ludzkich
  • zachowaj odległośc minimum 2 metry od rozmówcy
  • Noś maseczkę - wiemy, że nie jest to metoda rekomendowana przez WHO oraz Ministerstwo zdrowia, jednak apele lekarzy mówią coś zupełnie innego w szczególności, że każdy z nas może być bezobjawowym nosicielem
  • dezynfekuj przedmioty i blaty w domu, z którymi masz często styczność (klamki, przyciski do zapalania światła, blaty kuchenne, telefony)
Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.