15.03.2023

Czym jest ksylitol i jak powstaje?


Ksylitol często występujący pod postacią cukru brązowego jest niczym innym jak naturalnym słodzikiem, który stał się świetną alternatywą dla białego cukru. Jest to produkt, który w porównaniu do sacharozy charakteryzuje się o wiele mniejszą bo aż o 40 % mniejsza zawartością kalorii, a także ma niższy indeks glikemiczny. Oznacza, że będzie to o wiele bezpieczniejszy wybór dla cukrzyków, osób będących na diecie odchudzającej ale także dla ludzi zmagających się z insulinoopornością. Ksylitol ma słodki smak jednak jest to nieco mniejsza intensywność jak w przypadku sacharozy. Substancję tą można naturalnie otrzymać z truskawek, malin, kukurydzy ale także grzybów. Co ciekawe ludzki organizm również produkuje ten słodzik jednak w bardzo niewielkich ilościach.

Jakie są zalety stosowania ksylitolu?

Jedną z podstawowych cech jaką będzie wyróżniał się ksylitol jest niski poziom indeksu glikemicznego. Oznacza to, że po spożyciu produktów z jego udziałem nie dochodzi do dużego wyrzutu ani glukozy ani insuliny. Indeks utrzymuje się na wartości 8, co jest poziomem o wiele niższym jeśli porównywać go do z białym cukrem. Sprawdzi się więc u osób z różnymi dolegliwościami w tym dla osób zmagających się z gorszą tolerancją glukozy. Kolejną informacją, która bez wątpienia będzie przemawiać na korzyść tego produktu w diecie jest mała ilość kalorii - w granicach do 2,5 kcal w 1 gramie. Jego korzystną zaletą będzie również to, że niweluje on uczucie chęci sięgnięcia po coś słodkiego, co bardzo przyda się u osób znajdujących się fazie odchudzania.

xylitol (3).jpg

Zdrowotne właściwości ksylitolu

Co ciekawe mimo, iż ksylitol zaliczany jest do grupy cukrów jego stosowanie może przyczynić się do kilku korzystnych efektów. Przede wszystkim odpowiada on za większą mineralizację czyli większe przyswajanie wapnia przez kości. Będzie to szczególnie polecane osobom starszym, u których mogło już dojść do zaburzeń gęstości kości ale także u osób borykających się z osteoporozą. Ksylitol jest także uznawany za substancje, która przyczynia się do zapobiegania próchnicy oraz innych chorób zębów. Wynika to z jego umiejętności przywracania poprawnego pH śliny, przez co zęby nie są narażone na rozmnażanie się bakterii. Kolejnym aspektem przemawiającym na jego korzyść jest to, że odpowiada on w niewielkim stopniu za równowagę kwasowo zasadową, przez co znacznie trudniej jest o rozwój bakterii czy też grzybów.

Czy zbyt duża ilość ksylitolu jest niebezpieczna?

Wiele osób zastanawiali się nad tym czy spożywanie ksylitolu w nadmiernych ilościach, może mieć jakikolwiek negatywny wpływ na organizm. Nie ma żadnych badań, które mogłyby to potwierdzać jednak nie zaleca się przesadzać z dawką. Zbyt duży poziom cukru w organizmie może skutkować pojawieniem się biegunek, skurczy czy uporczywych gazów. Oczywiście są to reakcje tymczasowe.

Zdecydowanie większa ilość cech przemawia za tym, że jest to produkt, który warto mieć w swojej diecie. Dotyczy to przede wszystkim zastąpienia tym produktem cukru białego, który to może przyczyniać się do szeregu dolegliwości. Kluczowe w codziennej diecie będzie miało utrzymanie balansu i opieranie swojego jadłospisu na pełnowartościowych produktach. O wiele większą ilość energii warto jest czerpać z innych składników odżywczych i dbać o to aby zachować równowagę w spożywaniu węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Ponadto o stan zdrowia można dbać także wykonując regularnie badania krwi i kontrolować wszelkie odchylenia.


xylitol (4).jpg

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.