27.02.2020

Rodzaje diet klinicznych - jaka i dla kogo?


Większości z nas słowo „dieta” kojarzy się natychmiast z pewnym nawykiem żywieniowym, którego głównym celem jest poprawienie sylwetki, zrzucenie kilogramów czy lepsze samopoczucie. Wbrew pozorom, dieta to nie tylko swego rodzaju wyrzeczenia i dobrowolne zmiany wnaszym codziennym jadłospisie.

Dla wielu osób odpowiednia dieta to kluczowy, niezbędny warunek do prowadzenia normalnego życia. Z reguły dotyczy to osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia lub zaburzenia, w których postępowanie choroby hamuje - a czasem nawet likwiduje objawy - dostosowana dieta. Takie leczenie żywieniowe jest nazywane dietą kliniczną, ukierunkowaną przede wszystkim na poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Dieta podstawowa

Taka dieta jest stosowana w przypadku pacjentów bez stwierdzonych zaburzeń przewodu pokarmowego, ma na celu spełnienie racjonalnego zapotrzebowania kalorycznego i odżywczego osób zdrowych. Liczba kalorii w takiej diecie jest zależny od masy ciała pacjenta, ale z reguły waha się między 2200 a 2500 kcal na dobę.

Jeśli chodzi o same składniki diety, bazuje ona na podstawowych i powszechnie spożywanych źródłach białka, węglowodanów i tłuszczów. W menu takiej diety znajdziemy pieczywo mieszane, mąki i kasze, produkty mleczne, chude mięso, ziemniaki, owoce i warzywa, a także rośliny strączkowe.

Diety łatwostrawne

Te rodzaje diety klinicznej są przystosowane do osób posiadających schorzenia układu pokarmowego oraz osób w podeszłym wieku. Z reguły jest dietą wstępną po przyjęciu pacjenta, z uwagi na jej nieinwazyjność dla układu pokarmowego. Liczba kalorii w tym przypadku jest z reguły mniejsza, a produkty składające się na dietę są łatwiej trawione przez organizm.

Diety łatwostrawne posiadają wiele odmian dostosowanych do potrzeb pacjentów. Wśród nich znajdziemy takie ograniczające substancje powodujące wydzielanie soku żołądkowego, dla pacjentów z choroba mi żołądka, refluksem czy podczas rekonwalescencji. Innym rodzajem jest dieta lekkostrawna ograniczająca węglowodany łatwo przyswajalne - to właśnie ona jest stosowana w przypadkach osób z cukrzycą i problemami z gospodarką węglowodanową. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Tak naprawdę polega na ograniczeniu lub usunięciu z diety glukozy, sacharozy i fruktozy oraz większą ilość węglowodanów złożonych.

Wśród łatwostrawnych diet klinicznych wyróżniamy także te z ograniczeniem tłuszczu oraz niską podażą białka. Ograniczenie tłuszczu wskazane jest przy zapaleniu dróg żółciowych oraz chorobach wątroby, a także zapaleniach trzustki i wątroby. Opiera się na zmniejszaniu podaży tłuszczów zwierzęcych i tych z wysokim poziomem cholesterolu. Natomiast dieta niskobiałkowa przeznaczona jest dla osób z ciężką niewydolnością nerek, polega na stosowaniu produktów z niską zawartością białka - dzienne spożycie ogranicza się do 40 g.

Dieta kleikowa

Ten szczególny rodzaj diety klinicznej jest znany większości pacjentów, którzy borykali się z ostrymi schorzeniami układu pokarmowego. Zapalenia wątroby, przewodu pokarmowego, trzustki, pęcherza żółciowego lub nerek oraz jakiekolwiek zabiegi chirurgiczne wiązały się potem z przejściem na dietę kleikową. Polega ona na podawaniu pacjentowi jedynie kleików opartych na wodzie oraz sucharów z gorzką herbatą. Charakteryzuje się niską kalorycznością (do około 1000 kcal na dobę) oraz śladowymi ilościami tłuszczów.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.