Świeży chleb – wskazówki oraz przepisy

Pieczywo, a zwłaszcza chleb, jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze jako składnik posiłków. Chleb jest spożywany jako pierwszy posiłek dnia, często jako drugie śniadanie, a także na kolację lub jako dodatek do niej. Wybieramy go z uwagi na wysoką zawartość węglowodanów – zapewnia nam szybką energię do działania. Ponadto, chleb dobrze zapełnia żołądek, redukując uczucie głodu. Nie każdy chleb jest jednak zdrowy i tak wartościowy dla naszego układu pokarmowego – zależy to od mąki z jakiej jest wypiekany. Kupując świeże pieczywo powinniśmy zwrócić uwagę na jego rodzaj oraz skład. Jak wybrać zdrowy i smaczny chleb, który zachowa świeżość na dłużej niż jedno popołudnie?

Jak przechowywać świeży chleb?

Jeśli decydujemy się na zakup pieczywa, wybierzmy mądrze. Większość chlebów sprzedawanych w sklepach jest wypiekana z mrożonego ciasta i nie ma nic wspólnego ze świeżością. Takie pieczywo nie tylko ma gorszy, mniej wartościowy skład, ale też krócej zachowa swoją świeżość – sprężystość, miękkie wnętrze oraz chrupiącą skórkę. Taki chleb jest nazywany półzapiekiem – jest pieczone dwa razy. Szybko schnie i traci swoje właściwości. Wybierając chleb ze sklepu lub piekarni, kierujmy się przede wszystkim jego rodzajem. Z uwagi na proces przemiału i właściwości ziaren, najwięcej wartości odżywczych zawierają chleby wypiekane z ciemnej mąki – dobrym wyborem będzie chleb żytni. Jak sprawić, by zakupiony chleb pozostał świeży przez kilka dni? Oczywiście pieczywo z dodatkami konserwantów zachowa swoje właściwości na długo – jednak lepszym wyborem są naturalne chleby. Kupując takie pieczywo, możesz tradycyjnym, babcinym sposobem przechowywać je w chlebaku. Zapewnia ono dostęp niewielkiej ilości powietrza i zapobiega wysuszaniu. Jednym ze sposobów jest także przechowywanie chleba w pobliżu… kawałka jabłka. Obrane jabłko przez długi czas oddaje otoczeniu wodę, co powstrzymuje wysuszanie się pieczywa. Jeśli chleb nie jest już gorący, można go włożyć do plastikowej, szczelnej torebki – zachowa świeżość na jeszcze dłużej.

Domowe przepisy na świeży chleb

Nawet najlepszy chleb z piekarni może budzić wątpliwości pod względem składu i świeżości. Nie wiemy, czy został wypieczony z zamrożonego wcześniej ciasta. Jeśli zależy nam na świeżym chlebie, dobrym do spożycia przez kilka dni, spróbujmy taki wypiec w domowym zaciszu. Jak upiec pyszny chleb? Nie sil się na wyrafinowany, skomplikowany przepis. Postaw na prostotę i przygotuj 500 g mąki pszennej lub wymieszaj ją z żytnią. Potrzebne będą ci również drożdże – w sklepach znajdziesz opakowania zawierające po 8 g – tyle wystarczy do jednego bochenka. Przygotuj 4 łyżki otrębów, najlepiej owsianych, a także ulubione przyprawy do smaku – może to być na przykład oregano czy bazylia. Przyda się także odrobina tłuszczu oraz bułka tarta, by wysmarować naszą formę na chleb. Przyszykuj także dwie szklanki ciepłej wody. Po wymieszaniu drożdży z ciepłą wodą, wlej je do miski ze wszystkimi sypkimi składnikami. Pomieszaj łyżką, by uzyskać dość zwartą masę i odłóż na pół godziny. Natłuść blachę z bułką tartą i przełóż stworzone wcześniej ciasto, a następnie wstaw na godzinę do piekarnika nagrzanego do około 200 stopni Celsjusza. Pyszny, domowy i świeży chleb gotowy! Pieczywo może być wartościowym dodatkiem do posiłków, ale nie każdy ma czas na wypiekanie chleba w domu. Jeśli zależy ci na czasie, a chcesz utrzymać zgrabną sylwetkę, wypróbuj dietetyczny catering od Fitapetit – każdy posiłek jest dostosowany do twoich potrzeb dzięki konsultacji z dietetykiem. Jedz smacznie i zdrowo!

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.