11.02.2024

Ashwagandha: sprawdź kluczowe informacje


Dzisiaj zostanie poruszony temat Ashwagandhy! Co to dokładnie jest? Jak pomaga Ashwagandha? Jakie są skutki uboczne, jeżeli suplementy będą zażywane w zbyt dużych dawkach? Czy są przeciwwskazania do stosowania Ashwagandhy? Jeśli masz jakieś wątpliwości, to przeczytaj poniższy tekst i się ich pozbądź!

Czym jest Ashwagandha?

Czytając rozmaite wpisy na ten temat możesz spotkać się z różnym nazewnictwem. Ashwagandha jest określana też jako witania ospała, withania somnifera, a nawet "indyjski żeń-szeń". Na tej podstawie można wywnioskować kraj pochodzenia. Są to przede wszystkim Indie. O czym warto tutaj wspomnieć? Ashwagandha jest bardzo doceniana pod względem indyjskiego systemu medycyny ajurwedyjskiej.

Z wielu cennych zalet witanii ospałej chętnie korzysta się także w Europie. W tym w Polsce - u nas Ashwagandha staje się z roku na rok coraz popularniejsza. Jeżeli zaraz przeczytasz m.in. o właściwościach zdrowotnych, to nie będzie to dla Ciebie zaskoczeniem.

Witanię ospałą zalicza się do roślin adaptogennych. Szczególnie istotne są części nadziemne, które odpowiadają za rozmaite, pożądane cechy. Bardzo chętnie wykorzystuje się korzeń i owoce.

Starszy pan czyta w gazecie odnośnie Ashwagandhy.

Na co pomaga Ashwagandha?

Analizując właściwości Ashwagandhy można dojść do wniosku, że działa ona pozytywnie na rozmaite obszary organizmu. To powoduje, że coraz więcej osób decyduje się np. na suplementy bazujące właśnie na niej.

Witania ospała składa się m.in. z dwóch kluczowych grup związków, które odpowiadają za wiele pozytywnych cech. Chodzi np. o witanolidy występujące w zielu. Czym się one cechują:

  • właściwościami antynowotworowymi
  • właściwościami przeciwbakteryjnymi
  • łagodzeniem stresu

Nie można zapominać o glikowitanolidach, które znajdują się w korzeniu. Te elementy odpowiadają za cenne działanie adaptogenne.

Według naukowców, Ashwagandha zawiera związki, które są bardzo pomocne pod kątem walki z rozmaitymi nowotworami (np. mózgu, płuc, piersi, jajnika, okrężnicy, skóry, tarczycy i prostaty). Specjaliści zaznaczają, że witania ospała może być także bezpiecznie połączona z tradycyjnymi sposobami leczenia raka (np. z chemioterapią).

Na co dzień borykasz się ze sporym stresem? Masz napiętą sytuację w domu/mieszkaniu? Problemów nie brakuje Ci także w pracy? Denerwuje Cię szef? A może koledzy/koleżanki z pracy? Ashwagandha pomaga zredukować napięcie i po prostu bardziej cieszyć się każdym kolejnym dniem!

Na co jeszcze działa witania ospała? Na rozmaite stany zapalne, które męczą organizm. Ashwagandha to także sprzymierzeniec w walce z rozmaitymi dolegliwościami bólowymi.

A może Twoim głównym problemem jest zmęczenie? Sporo pracujesz? Nie wiesz, co zrobić, aby mieć więcej energii? Suplementy bazujące na witanii ospałej są bardzo rekomendowane. Zarówno przez ekspertów, jak i przez samych klientów.

Czasami zmęczenie wynika z kiepskiej jakości snu. Masz kłopoty z zasypianiem? Budzisz się w nocy? A może teoretycznie śpisz, aczkolwiek rano i tak brakuje Ci energii? Witania ospała może okazać się rozwiązaniem tych problemów. Naukowcy zaznaczają, że Ashwagandha nie tylko pomaga w szybszym zasypianiu. Co ważne, później sen jest właściwie długi (warto zaś spać minimum 8 godzin dziennie) i charakteryzuje się pożądaną jakością.

Dodatkowo witania ospała poprawia działanie układu nerwowego i sercowo-płucnego.

Na co dzień jesteś aktywny fizycznie? Trenujesz co prawda tylko rekreacyjnie, ale zależy Ci np. na lepszej sylwetce i korzystniejszych wynikach? Ashwagandha dodaje energii (przez co można wykonywać jednostki treningowe z większą mocą) i korzystnie wpływa na sam proces oddychania (można przyswoić o wiele więcej tlenu). W konsekwencji możesz szybciej osiągnąć to, co sobie na początku założyłeś.

Jakie jeszcze właściwości warto wymienić?

  • poprawa funkcjonowania układu immunologicznego
  • łagodzenie objawów dotyczących zapalenia stawów
  • spowolnienie - a nawet zatrzymanie - pewnych rodzajów uszkodzeń mających związek z komórkami nerwowymi

Czasami Ashwagandha jest polecana w przypadku bezpłodnych facetów. Niektóre badania wskazują bowiem, że regularne przyjmowanie tego środka przyczynia się do wyższej liczby plemników.

Profesor przeprowadza wykład na temat Ashwagandhy.

Ashwagandha: jakie są skutki nadmiaru?

Ashwagandha nie powoduje problemów, jeśli będzie właściwie stosowana. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. Kluczowe jest to, aby zażywać witanię ospałą tylko wtedy, jeśli nie ma żadnych przeszkód (np. zdrowotnych). Ponadto należy przestrzegać tego, co sugeruje producent konkretnego suplementu diety z Ashwagandhą.

Co jeszcze jest ważne? Zdaniem ekspertów jednorazowa kuracja powinna trwać około 3 miesiące. Jeśli jednak zażywasz witanię ospałą np. miesiąc i czujesz się nie do końca komfortowo, to warto skontaktować się w tej sprawie z lekarzem/farmaceutą/dietetykiem.

Jakie są najpowszechniejsze skutki uboczne? To np.: bóle brzucha i nudności (czasami prowadzące do wymiotów)... Niewątpliwie takie symptomy fatalnie wpływają na ogólne samopoczucie. Powodują, że trudno jest np. skupić się na wykonywanej pracy.

Niektórej objawy pojawiają się rzadziej. Są to przede wszystkim: bóle i zawroty głowy, nie do końca wyraźne widzenie, suchość w ustach, senność, problemy z wątrobą, kaszel. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do halucynacji!

Starszą panią boli głowa, ponieważ zażyła za dużo Ashwagandhy.

Ashwagandha: przeciwwskazania do stosowania mogą być zaskakujące...

Witania ospała jest uniwersalna. Nie jednak na tyle, aby mogły z niej korzystać wszystkie osoby. Nie jest to dobre rozwiązanie np. dla kobiet będących w ciąży. W końcu Ashwagandha może doprowadzić do poronienia i utraty dziecka! Należy być zatem szczególnie ostrożnym...

Panie zainteresowane tymi suplementami diety muszą się od nich powstrzymać także w okresie karmienia piersią. Aby nie narażać na bezpieczeństwo siebie i przede wszystkim własnej pociechy!

Jeśli masz kłopoty z układem pokarmowym, to witania ospała może je spotęgować. Trzeba się m.in. liczyć z podrażnieniem przewodu pokarmowego.

Jeżeli borykasz się z chorobami autoimmunologicznymi (to np. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane), to należy być bardzo ostrożnym w kontekście takich suplementów diety.

Kto jeszcze musi uważać? Osoby zmagające się z niewłaściwą pracą tarczycy.

Jeśli masz na co dzień stosunkowo niskie/wysokie ciśnienie krwi, to witania ospała może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z czego się to bierze? Załóżmy, że borykasz się z wysokim ciśnieniem krwi. W związku z tym bierzesz odpowiednie leki, aby ten parametr był obniżony. Ashwagandha też jednak przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi! W efekcie ten wskaźnik może po prostu spaść za nisko, co również jest niebezpieczne!

Na działanie Ashwagandhy muszą też uważać diabetycy.

Kobieta pyta się sprzedawcy z apteki o przeciwwskazania do zażywania Ashwagandhy.

Ashwagandha: jakie suplementy diety będą odpowiednie?

Jest wiele produktów na polskim rynku, które opierają się właśnie o ten preparat. Często jest tak, że ludzie czytają artykuły na temat witanii ospałej. A potem chcą jak najszybciej kupić suplementy z Ashwagandhą. Pośpiech (nie tylko tutaj) nie jest jednak zbyt dobrym doradcą.

Najistotniejsze jest to, że nie każdy może zażywać takie suplementy diety. Nie masz pojęcia, w jakiej grupie się znajdujesz? Trzeba iść do lekarza. Jeśli doktor zleci Ci jakieś badania, to zrób je. To wszystko może okazać się przydatne, aby fachowiec stwierdził, czy możesz zażywać suplementy diety z tym właśnie preparatem. Lekarz powinien Ci również doradzić, jak długo stosować takie produkty itd.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich środków. Na rynku nie brakuje suplementów diety w rozmaitych postaciach. Potencjalni usługobiorcy mogą zatem zdecydować się np. na krople, pigułki itd.

Wiele osób zastanawia się, jakie jest optymalne dawkowanie. To zależy od wielu spraw! Przede wszystkim od zaleceń producentów. Warto się zatem z nimi zapoznać i je przestrzegać. Duże znaczenie ma również indywidualna reakcja organizmu. Jeśli chcesz zażywać suplementy diety z witanią ospałą po raz pierwszy, to może lepiej zacznij od nieco mniejszych dawek. Jeżeli wszystko będzie ok, to możesz je nieco zwiększyć.

Kobieta chce kupić suplementy diety z Ashwagandhą i zastanawia się, co wybrać.

Ashwagandha w dietach pudełkowych

Planujesz skorzystać z zestawów pudełkowych? Niestety, sporo na co dzień pracujesz i nie masz czasu gotować sam dla siebie? A równocześnie zależy Ci na tym, aby jeść zdrowo, smacznie i zarazem systematycznie?

W ofercie FitApetit znajdują się rozmaite zestawy pudełkowe. Każdej zainteresowanej osobie rekomendujemy jednak najpierw skorzystanie nie tylko z Kalkulatora kalorii, ale także z indywidualnej konsultacji z naszymi dietetykami.

Jeśli dobrze Cię poznamy, to będziemy wiedzieć, czy np. Ashwagandha jest zalecana w Twoim przypadku. Tak naprawdę od tego zależy, czy ten preparat będzie stosowany czy nie (biorąc pod uwagę Twój zestaw pudełkowy).

Chcemy podkreślić, że jeśli witania ospała jest przez nas wykorzystywana, to tylko w rekomendowanych dawkach. Mamy świadomość, że Ashwagandha posiada wiele cennych właściwości. Kluczowe jest jednak to, aby nasze diety pudełkowe dobrze wpływały na zdrowie i samopoczucie itd. Wszystko zatem odpowiednio kontrolujemy!

Mężczyzna zamawia dietę pudełkową, w której nie brakuje m.in. Ashwagandhy.

Ashwagandha: podsumowanie wiadomości

Ashwagandha jest nazywana też jako witania ospała, withania somnifera i "indyjski żeń-szeń". Można ją zaliczyć do roślin adaptogennych. Szczególnie cenne są owoce i korzeń.

Witania ospała składa się np. z witanolidów, które mają właściwości antynowotworowe, przeciwbakteryjne i łagodzą stres.

Ashwagandha może być łączona z tradycyjnymi sposobami leczenia różnych nowotworów. Naukowcy są zdania, że witania ospała odpowiednio wspiera w tego typu procesach.

Na co pomaga Ashwagandha? M.in. na zmęczenie (dodaje energii), lepszy sen i bolące stawy. Dodatkowo wspiera chociażby działanie układu odpornościowego.

Rozsądnie wybieraj suplementy diety i stosuj je tak, jak zalecają producenci. Co ważne, jednorazowa kuracja powinna trwać maksymalnie 3 miesiące.

Jakie są skutki uboczne? Jeśli Ashwagandha będzie przyjmowana niewłaściwie, to może to wywołać np.: bóle brzucha, biegunki, wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet halucynacje!

Jakie są główne przeciwwskazania? To m.in.: ciąża, laktacja, choroby autoimmunologiczne i cukrzyca.

Bibliografia:

  1. Singh, N., Bhalla, M., de Jager, P., & Gilca, M. (2011). An overview on ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines, 8(5S).
  2. Mishra, L.-C., Singh, B. B., & Dagenais, S. (2000). Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review. Alternative Medicine Review, 5(4), 334-346.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.