13.05.2022

Dieta przy zapaleniu stawów – najważniejsze informacje w jednym miejscu


Dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów pełni bardzo istotną rolę. Jest to najlepszy sposób na to, żeby zadbać o swoje zdrowie, a przede wszystkim wspomóc leczenie, uzyskując jeszcze lepsze rezultaty. Jest to ważne, zwłaszcza, że choroby stawów wywołują bardzo przykre dolegliwości bólowe.

Dieta na bolące stawy cały czas cieszy się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ bardzo wiele osób cierpi na różnorodne schorzenia stawów, co wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Niekiedy ból jest tak silny, że uniemożliwia realizację codziennych czynności, w tym nie tylko obowiązków służbowych, ale również domowych. Oczywiście w tym przypadku konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. To jednak nie wszystko, ponieważ kluczowa jest również sama dieta, o czym piszemy poniżej.

Dieta przy chorych stawach – czy ma znaczenie?

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że trudno jest przegapić chore stawy. Są bardzo uciążliwe i sprawiają, że ból trudno jest wytrzymać. Warto zatem skupić się na tym, aby sobie w nim ulżyć. Najważniejsze jest oczywiście postawienie na sprawdzone leki. Skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci je dobrać, a w rezultacie również zwalczyć chorobę. To jednak nie wszystko, ponieważ kluczowa jest dieta przy reumatoidalne zapalnie stawow. Jeżeli chcesz wzmocnić leczenie i sprawić, że szybciej uwolnisz się od uporczywego bólu, po prostu postaw na sprawdzone produkty żywieniowe i stwórz jadłospis, dzięki któremu szybciej poczujesz się lepiej i zapomnisz o bólu. Jest to najlepszy wybór dla wszystkich osób, które mają już dość tych przykrych dolegliwości.

Dieta przy zapaleniu stawow ma znaczenie! Dlaczego? Przede wszystkim na rozwój tego typu chorób wpływ mają nie tylko czynniki genetyczne. Tuż obok nich znajdują się również czynniki środowiskowe, których nigdy nie powinno się pomijać. Należą do nich oczywiście palenie tytoniu, długotrwały stres, ale również intensywny wysiłek fizyczny. Nieodpowiednia dieta również ma wpływ na rozwój tego typu dolegliwości. To dlatego tak ważne jest to, żeby właściwie wcześnie o nią zadbać! Dieta przy łuszczycowym zapaleniu stawów w szczególności powinna opierać się na prawidłowym skomponowaniu i składnikach, które widocznie wspomogą Twoje zdrowie oraz nie pozwolą chorobie się rozwijać. To naprawdę jest możliwe, a szczegóły na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Musisz wiedzieć o tym, że dieta przy zwyrodnieniu stawów opiera się przede wszystkim o produkty przeciwzapalne. To bardzo ważne, aby była bogata w wiele cennych dla zdrowia człowieka substancji. Mowa tutaj przede wszystkim o nienasyconych kwasach tłuszczowych, składnikach mineralnych, witaminach, białku roślinnym, a także probiotykach. Co ciekawe, badacze rekomendują postawienie na dietę wegetariańską, która jest bogata właśnie w składniki przeciwzapalne, a więc może okazać się doskonałą propozycją dla osób, które cierpią na tego typu choroby.

Co jeść na chore stawy? Postaw na nienasycone kwasy tłuszczowe

Dieta przy łuszczycowe zapalenie stawów opiera się przede wszystkim o produkty świeże i jak najmniej przetworzone, co jest bardzo istotne na co dzień. W tym przypadku kluczowe jest to, aby postawić na nienasycone kwasy tłuszczowe. Najlepiej przebadanym składnikiem, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami przeciwzapalnymi to kwasy omega-3, które należy włączyć do swojego codziennego jadłospisu. To właśnie one mają bardzo silne działanie immunosupresyjne, a więc jest to najlepszy wybór dla osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby stawów. Jadłospis na bolące stawy powinien być wzbogacony o produkty, które są źródłem omega-3. Mowa tutaj o różnego rodzaju produktach roślinnych, takich jak olej lniany, nasiona siemienia lnianego, a także pyszne orzechy włoskie. Dodatkowo warto również spożywać ryby morskie, w których omega-3 także nie brakuje.

Dieta na chore stawy bogata w omega-3 to gwarancja obniżenia produkcji cytokin prozapalnych, a także znaczącego zmniejszenia różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Co ważne jadłospis powinien zawierać również jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Można je z powodzeniem znaleźć w wielu różnorodnych produktach, które używa się na co dzień. Mowa tutaj o oliwie z oliwek czy oleju rzepakowym. Wydawać by się mogło, że to już bardzo dużo wskazówek, jednak warto sięgać na co dzień również po olej z wiesiołka oraz z ogórecznika lekarskiego, ponieważ to tam mona znaleźć kwas GLA, który wykazuje wspaniałe właściwości przeciwzapalne.

Dieta przy bólu stawów – antyoksydanty mają znaczenie

Co jeść na bolące stawy? Antyoksydanty mogą okazać się dla Ciebie prawdziwym zbawieniem, a więc zdecydowanie warto na nie postawić. Są to tak zwane przeciwutleniacze. Gdzie je znaleźć? Dobra wiadomość jest taka, że znajdują się w wielu różnorodnych miejscach. Przede wszystkim ich bogatym źródłem są wszelkiego rodzaju warzywa oraz owoce, które należy jeść na surowo. Dieta przy bólach stawów jest zatem bardzo istotne i należy ją wzbogacić również o świeże, sezonowe owoce oraz warzywa. Warto, aby postawić na te w kolorach czerwonym, żółtym, fioletowym oraz zielonym. Co ciekawe, to właśnie one są bogatym źródłem witamin antyoksydacyjnych, takich jak witamina E, C, a także beta-karoten, który jest prowitaminą witaminy A. Dodatkowo to właśnie w tych produktach można znaleźć polifenole, a więc substancje roślinne, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami przeciwutleniającymi.

Jaka dieta przy reumatoidalnym zapaleniu stawów? Na pewno bogata w wiele składników mineralnych, które również wykazują działanie antyoksydacyjne. Przede wszystkim warto postawić na cynk, który znajduje się w różnego rodzaju nasionach, orzechach, ziarnach sezamu, a także pestkach słonecznika. Kluczowy jest również selen, który znajdziemy w sezamie, algach, orzechach brazylijskich oraz owocach morza.

Co jeść przy chorych stawach? Witaminę D

Dieta na odbudowę chrząstki stawowej to również konieczność spożywania witaminy D w suplementach. Jest ona powszechnie stosowana prewencyjnie w chorobach autoimmunologicznych. Jej niedobry zdarzają się powszechnie w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie stawów. Warto zatem do tego nie dopuścić i odpowiednio wcześnie zacząć ją suplementować. To bardzo ważne, ponieważ w Polsce jest zbyt małe nasłonecznienie, żeby organizm człowieka mógł przyswoić witaminę D właśnie ze słońca.

Dieta przy bolących stawach to właśnie m.in. witamina D, która bierze czynny udział w różnicowaniu, namnażaniu, a także odpowiednim funkcjonowaniu komórek układu immunologicznego. Jest to bardzo istotny składnik, który reguluje gospodarkę wapnia w organizmie człowieka. Warto zatem postawić na suplementację witaminą D, którą można łatwo znaleźć w wielu różnorodnych miejscach, a przede wszystkim w aptekach.

Jaka dieta przy chorych stawach? Bogata w białko roślinne

Co jeść przy zapaleniu stawów? Kluczowe jest białko roślinne. To dlatego dieta wegetariańska jest polecana w przypadku osób, które chorują właśnie na dolegliwości bólowe, mające związek ze stawami. Warto zatem wybrać rozwiązanie, które sprawi, że organizm człowieka będzie właściwie reagował, a tym samym Twoje zdrowie znacznie się poprawi. Dieta na łuszczycowe zapalenie stawów to spożywanie takich produktów jak soja, soczewica, ciecierzyca, fasola oraz groch. Nasiona roślin strączkowych są bardzo zdrowe, a przy tym również pyszne. Można je przyrządzić na wiele różnorodnych sposobów i tym samym cieszyć się wspaniałym zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez naprawdę bardzo długi czas.

Dieta przy chorobie zwyrodnieniowej stawów wiąże się z koniecznością spożywania właśnie białka roślinnego, ponieważ wykazuje ono bardzo duże działanie przeciwzapalne. To zatem istotna kwestia, ponieważ zupełnie przeciwne działanie wykazuje białko zwierzęce.

Dieta przy chorobach stawów – probiotyki mają moc

Co jeść przy reumatoidalnym zapaleniu stawów? Przede wszystkim probiotyki! To istotne, ponieważ często to właśnie zaburzenia składu mikroflory jelit są sporym problemem w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Możesz zatem z powodzeniem wspierać swój własny mikrobiom. Warto zażywać bakterie probiotyczne, które znajdujesz w wygodnych kapsułkach. Możesz je kupić w praktycznie każdej aptece. Co ważne, bakterie występują również w jogurtach probiotycznych, co jest bardzo istotną kwestia.

Dieta przy zwyrodnieniach stawów powinna także obfitować w kwas mlekowy, a więc produkty takie jak kiszone warzywa, np. kapustę, ogórki oraz buraki. Warto również postawić w swoim codziennym jadłospisie na fermentowane produkty mleczne oraz soki z kiszonych warzyw, które są szalenie zdrowe.

Co jeść przy zwyrodnieniu stawów? W szczególności polecana jest dieta śródziemnomorska. Jest to jadłospis bogaty w wiele różnorodnych produktów, takich jak chudy nabiał, ryby, warzywa, a także owoce. Oczywiście polecane jest stosowanie także diety wegańskiej. To właśnie ona wyklucza wszystkie produkty odzwierzęce. Można również postawić na dietę wegetariańską, a więc także bogatą w szereg zdrowych warzyw i owoców. Są to jadłospisy, w których składach można znaleźć wiele produktów o działaniu przeciwzapalnym.

Dieta na chore stawy – produkty niewskazane

Oczywiście dieta przy chorobie stawów powinna być wolna od niektórych produktów. Ze swojego jadłospis powinieneś zatem wykluczyć takie towary jak:

- kwasy tłuszczowe trans, a także nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się, na przykład w czerwonym mięsie, margarynach czy fast foodach,

- cukier, syrop glukozowo-fruktozowy,

- produkty smażone w wysokich temperaturach, a więc mowa tutaj m.in. o frytkach,

- kawę, a także mocną herbatę, najlepiej jest je ograniczyć do minimum,

- niesprzyjająca będzie także nadmierna ilość kwasów tłuszczowych omega-6, które znajdują się w wielu rodzajach nasion, a więc m.in. w słoneczniku, a także dyni.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.