22.05.2023

Od czego zależy spalanie tłuszczu / tkanki tłuszczowej


Gdy patrzymy w lustro, niemal każdy z nas dostrzega te elementy swojego ciała, które chciałby poprawić. Może być to fałdka na brzuchu, uda, których obwód przestał nam się podobać, czy też bardziej puszyste ramiona, które trudno ukryć w letnich kreacjach. Wszystko to wiąże się z jednym wspólnym przeciwnikiem - tkanką tłuszczową. Jak skutecznie z nią walczyć?

Spalanie tkanki tłuszczowej to zagadnienie, które często poruszane jest szczególnie przed wakacjami. Dotyczy ono nie tylko kwestii estetycznych, ale i zdrowotnych oraz sprawnościowych. Tysiące ludzi na całym świecie próbują znaleźć skuteczne sposoby, które podpowiedzą im jak spalić tkankę tłuszczową z różnych rejonów swojego ciała.

Jak spalać tłuszcz - zrozumienie problemu

Warto zrozumieć, że spalanie tłuszczu z naszego ciała to znacznie więcej niż tylko kwestia estetyki. Nadmiar tłuszczu może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca czy problemy związane z układem krążenia. Dlatego znalezienie skutecznych metod redukcji tkanki tłuszczowej ma ogromne znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia i zdrowia.

Zacznijmy od tego, jak dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Magazynowanie jej przez nasz organizm jest procesem, który ma silne podstawy w ewolucji. Przyswajanie dużych ilości kalorii wiązało się ze zwiększeniem jej poziomu, dzięki czemu łatwiej było przetrwać czas, gdy nie było tak szerokiego dostępu do pożywienia.

Gdy przyjmujemy więcej kalorii, niż spalamy, nasz bilans energetyczny jest dodatni. Oznacza to, że organizm przekształci kalorie w tkankę tłuszczową. Jeśli sytuacja będzie się regularnie powtarzać, komórki tłuszczowe będą się powiększać lub będzie ich przybywać. Bardzo ważne jest to, że raz stworzone komórki tłuszczowe, nie mogą zostać wyeliminowane z organizmu za pomocą diety. Zdrowe odżywianie się oraz aktywność fizyczna spowodują ich obkurczenie. Zachodzi wówczas proces spalania tłuszczu.

Jak szybko spalić tłuszcz? Etap pierwszy: lipoliza

Spalanie tłuszczu z brzucha i innych części ciała możliwe jest głównie dzięki lipolizie. To proces, który polega na mobilizacji oraz uwolnieniu kwasów tłuszczowych z tkanki. To, w jakim tempie dochodzi do zmniejszenia jej objętości, zależne jest od kilku zmiennych. Mowa o:

  • Rozmiarze komórki tłuszczowej - jak wskazują badania, spalanie tłuszczu jest bardziej efektywne, gdy mamy do czynienia z dużymi komórkami tłuszczowymi i odwrotnie - im komórki są mniejsze, tym trudniej jest pozbyć się tłuszczu. Dlatego właśnie osoby, brykające się z dużą nadwagą mogą szybciej zauważyć zmiany w swoim ciele, niż te, których waga jest prawidłowa.
  • Składzie tłuszczu w tkance tłuszczowej - jak się okazuje, o wiele łatwiej jest zredukować tę tkankę tłuszczową, która składa się głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajduje się ona m.in. w obrębie brzucha. Wiele osób zauważa, że o wiele trudniej przychodzi naturalne spalanie tłuszczu z okolicy ud i pośladków. W tych partiach najczęściej znajdziemy nasycone kwasy tłuszczowe, których pozbycie się wymaga większej pracy i determinacji.
  • Bilansie energetycznym - kaloryczność diety, którą stosujemy, pozwala na szybkie spalanie tłuszczu - jeśli jest odpowiednio dobrana. Należy na początek obliczyć Całkowitą Przemianę Materii dla indywidualnego przepadku. Jeśli będziemy przyswajać mniej kalorii, niż wykaże to nasz bilans energetyczny, będzie dochodzić do stopniowej redukcji tkanki tłuszczowej. Bardzo ważne jest jednak to, aby deficyt był niewielki, a wprowadzona dieta zaspokajała zapotrzebowanie organizmu w niezbędne substancje odżywcze. Dobrze jest też wprowadzić do jadłospisu produkty spalające tłuszcz, jak np. tłuste ryby, jaja, pieprz cayenne czy zieloną herbatę. Pomagają one przyspieszyć przemianę materii.
  • Wrażliwości na insulinę - badania pokazują, że insulina ma ogromny wpływ na spalanie tłuszczu. Jeśli stężenie hormonu rośnie, wpływa on negatywnie na lipolizę. Naukowcy dowiedli, że w osoby cierpiące na hiperinsulinemię lub insulinooporność borykają się z zahamowaniem spalania tkanki tłuszczowej z brzucha i innych części ciała.
  • Poziomie kortyzolu - kortyzol, zwany jest hormonem stresu. Uwalniany jest w nerwowych sytuacjach, w chwilach napięcia. W dzisiejszym świecie, jesteśmy narażeni na długotrwałą ekspozycję na stres. W związku z tym stężenie kortyzolu w naszych organizmach potrafi utrzymywać się na wysokim poziomie przez długi czas. Jego obecność w znaczący, negatywny sposób wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak szybko spalić tłuszcz z brzucha - etap drugi: utlenianie

Do procesu utleniania, dochodzi w momencie, gdy kwas tłuszczowy uwalnia się z tkanki. To niezbędny etap, który pozwala na spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha i reszty ciała. Do utleniania dochodzi również w mięśniach szkieletowych oraz w narządach jak np. w sercu lub wątrobie. Kontakt i wejście w reakcję z tlenem doprowadza do tego, że kwas tłuszczowy zostaje przetworzony w energię, z której czerpie organizm. W wyniku tego procesu powstaje energia, woda oraz dwutlenek węgla.

Jak spalać tłuszcz z brzucha - regularna aktywność fizyczna

Trening na spalanie tłuszczu w domu lub na siłowni albo pod chmurką jest zawsze dobrym pomysłem. Same popularne ”brzuszki” nie wpłyną na spalanie brzucha, ale wzmocnią mięśnie, które pozwolą na efektywniejsze wydatkowanie energii. Warto zacząć od niewielkiej aktywności, którą stopniowo można wzmagać. Dobrym początkiem będą krótkie spacery. Treningi należy dobierać intensywnością oraz rodzajem do naszej wagi, zdrowia oraz możliwości. Tylko w takiej sytuacji przyniosą upragnione rezultaty, pogłębiające deficyt kaloryczny. Trening na spalanie tłuszczu z brzucha będzie efektywny tylko wtedy, gdy wykonywany będzie regularnie.

Zacznij już dziś i osiągnij sukces

Domowe sposoby na spalanie tkanki tłuszczowej, polegające na magicznych zabiegach - nie zapewniają sukcesu. Nie możemy pozbyć się komórek tłuszczowych, które już zostały stworzone przez nasz organizm. Warto pamiętać, że do spalenia tkanki tłuszczowej dochodzi tylko wtedy, gdy prawidłowo zmierzymy CPM i zastosujemy deficyt kaloryczny. Warto w tym celu skontaktować się z dietetykiem, który po przeprowadzeniu szeregu badań, przygotuje dla nas najlepszy jadłospis. Możemy również skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim jest catering dietetyczny, indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb. Zyskamy wówczas pewność, że spożywamy pełnowartościowe posiłki, o określonej kaloryczności.



Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.